Instrukcja użytkownika > Naliczanie wynagrodzeń > Naliczanie listy płac

Drukuj

Naliczanie listy płac

Po naniesieniu pracowników na listę przystępujemy do naliczania wynagrodzeń. Możemy to przeprowadzić na kilka sposobów:

automatycznie wszystkich pracowników z listy, klikając w przycisk b10_kalkall

automatycznie wybranego pracownika, klikając w przycisk b10_kalklist

indywidualnie wybranego pracownika, klikając w zakładkę Pozycja

Indywidualne naliczanie udostępnia również klawisz Enter po wcześniejszym ustawieniu się na konkretnym pracowniku.

80301

Pojawia się okienko z naliczaniem wynagrodzeń konkretnego pracownika z kolumnami:

Nazwa pola - ukazują się tutaj pola systemowe (b10_p1), których sposób wyliczania narzucony jest w programie oraz składniki wynagrodzeń (b_s1), których sposób wyliczania możemy modyfikować samemu w definicjach (patrz: Definiowanie i nadzór)

Wartość zadana – wartość pierwotna wprowadzana ręcznie lub z angażu lub z danych do naliczeń lub z innych miejsc (karta pracy, karta urlopowa, karta zasiłkowa); wartość informacyjna - nie wchodzi do brutta ani do wypłaty

Wartość wyliczona – wartość przeliczona na podstawie wartości zadanej i odpowiednich algorytmów; wartość, która wchodzi do wynagrodzenia netto lub brutto w zależności od ustawień składnika

b10_inf - istnieje możliwość wyjaśnienia sposobu przeliczenia wartości niektórych pól systemowych - w tym celu należy dwukrotnie kliknąć w znak b10_inf, znajdujący się przy danej pozycji; standardowo wyjaśnienie to jest osiągalne tylko bezpośrednio po przeliczeniu danych - jeśli później będziemy chcieli przeglądać wyjaśnienia to należy w danych firmy (zakładka Parametry / Naliczanie włączyć opcję Zapamiętaj wyjaśnienia składników i pól systemowych)

Po wprowadzeniu wartości pól wprowadzanych ręcznie (np. premia uznaniowa,Inne dodatki, inne wynagrodzenia, inne potrącenia), klikamy przycisk Przelicz – wartości wszystkich składników przeliczą się według zadanych algorytmów.

Kwoty składników podawanych ręcznie wprowadzamy zawsze w kolumnie Wartość zadana. Faktyczne wartości składników wyliczają się w kolumnie Wartość wyliczona.

W szczególnych przypadkach konieczna jest jednorazowa korekta wyliczonych wartości. Istnieje możliwość wymuszenia wartości niektórych składników wynagrodzeń (b10_s2) i pól systemowych (b10_p2) bezpośrednio podczas naliczania. Pozycje, których korekta jest możliwa w kolumnie z rodzajem pola (R) mają różowe tło. Klikając dwukrotnie na takiej pozycji (lub wciskając prawy klawisz myszy i wybierając odpowiednią opcję) zatrzymujemy automatyczne naliczanie danego pola, co sygnalizuje czerwona nazwa pola i ręcznie korygujemy wartość wyliczoną.

Po wprowadzeniu korekty nie odblokowujemy z powrotem automatycznego naliczania tego składnika. Mimo, iż ręcznie skorygowaliśmy wartość tego pola przy naliczaniu wynagrodzeń jednego pracownika, pole to nadal będzie wyliczane automatycznie dla innych pozycji listy.

Z prawej strony znajduje się informacja zbiorcza z podziałem na:

Wynagrodzenia - zebrane kluczowe składniki wynagrodzeń

Dni pracy - suma dni pracy z karty pracy oraz na niebiesko uwzględnione na liście dni chorobowego i urlopu z karty zasiłkowej i z karty urlopowej (mogą być inne niż w karcie pracy, jeśli uwzględnione zostaną wpisy z poprzednich miesięcy lub wyłączony jest znacznik Uwzględnić na kolejnej liście)

Godziny - suma wszystkich rodzajów godzin z karty pracy (z definiowalnych składników karty pracy uwidocznione są tylko te, które występują)

Występujący na pozycji listy Kod tytułu ubezpieczenia wpisywany jest na podstawie kodu ubezpieczenia zatwierdzonego przy wypisywaniu umowy o pracę lub innych umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia, umowy o dzieło). Kod ten podstawiany jest na druki RCA lub RZA podczas tworzenia miesięcznego raportu ZUS.

Przycisk Struktura kosztów umożliwia wgląd w automatycznie utworzoną b10_koszty strukturę kosztów - patrz: Księgowanie i rozliczenie kosztów.

Opcja Pokaż ukryte składniki pozwala na dodatkowy podgląd składników pomocniczych, standardowo niewidocznych (opcja Ukryty w definicji składnika wynagrodzeń).

Dodatkowe funkcje dostępne po kliknięciu prawym klawiszem myszy (na zakładce Lista) umożliwiają przeliczenie kolejnych pracowników (Przelicz od kursora) (a nie wszystkich od początku) oraz usunięcie wszystkich pracowników z listy (Usuń wszystkich) (a nie każdego oddzielnie).

Naliczane składniki wynagrodzeń zależą od definicji listy płac. Inne składniki są na liście z wynagrodzeniami podstawowymi, inne na liście z zasiłkami ZUS, a jeszcze inne przy naliczaniu umów cywilnoprawnych - patrz: Rodzaje wynagrodzeń.

Jeśli podany sposób naliczeń nie jest zgodny z systemem naliczania wynagrodzeń w zakładzie, istnieje możliwość jego modyfikacji (nazw składników i sposobu przeliczania) - patrz: Definiowanie i nadzór.