Instrukcja użytkownika > Rodzaje wynagrodzeń > Zasiłki ZUS opodatkowane

Drukuj

Zasiłki ZUS opodatkowane

Firmy uprawnione do wypłaty zasiłków ZUS

200301

Obok naliczeń wynagrodzeń podstawowych musimy stworzyć listę zasiłków płatnych z ZUS. Tworzymy ją tylko dla firm uprawnionych do wypłaty zasiłków ZUS.

Listę zasiłków ZUS tworzymy analogicznie jak listę podstawową (Ins w Ewidencji list płac), tylko w sposobie naliczania (Definicja) wybieramy: Zasiłki ZUS. Następnie wchodzimy do tej listy (Enter) i nanosimy pracowników (Ins), którym wcześniej na Karcie zasiłkowej wprowadziliśmy zasiłek (płatny z ZUS). Podczas naliczania (Enter na konkretnej osobie) kwota wyliczonego (na Karcie zasiłkowej) zasiłku przeniesie się na listę. Po sprawdzeniu wartości składników akceptujemy naliczenia.

Możliwe jest wypłacanie zasiłków na podstawowej liście wynagrodzeń. Wiąże się to jednak z wcześniejszymi zmianami w sposobie naliczania wynagrodzeń.

Jeśli chcemy na liście wynagrodzeń podstawowych naliczać zarówno wynagrodzenia chorobowe jak i zasiłki ZUS, musimy nieco zmodyfikować definicje list płac (patrz: Definiowanie i nadzór - Definicje list płac):

1.wchodzimy do pozycji menu Definicje - Definicje list płac.

2.tworzymy b10_ins nową definicję, wybierając Wynagrodzenia z zasiłkami ZUS.

3.w nowo utworzonej definicji wprowadzamy wszystkie składniki wynagrodzeń (b10_s1), występujące w definicji Wynagrodzenia podstawowe.

4.po tych operacjach przy tworzeniu podstawowej listy płac (wynagrodzenia podstawowe) wybieramy nowo utworzoną definicję listy Wynagrodzenia z zasiłkami ZUS.

W programie można także rozliczać zasiłki wypłacane zleceniobiorcom. Aby wypłacić taki zasiłek należy:

1.w umowie zleceniu zaznaczyć Do podstawy chorobowego (zakładka Składki na ubezpieczenie)

2.w Definicje - Definicje list płac utworzyć b10_ins nową definicję, wybierając Zasiłki ZUS dla zleceniobiorcy

Listę Zasiłków ZUS dla zleceniobiorcy tworzymy analogicznie jak listę podstawową (Ins w Ewidencji list płac), tylko w sposobie naliczania (Definicja) wybieramy: Zasiłki ZUS dla zleceniobiorcy. Następnie wchodzimy do tej listy (Enter) i nanosimy osoby (Ins), którym wcześniej na Karcie zasiłkowej wprowadziliśmy zasiłek (płatny z ZUS).

W polu systemowym zasiłek zleceniobiorcy na właściwości PIT8C/11 ustawiamy, na którym picie ma być ujęty ten zasiłek a co za tym idzie czy potrącać od niego podatek czy nie; standardowo ustawione na NIE czyli wchodzi do Pit11 i jest potrącany podatek.

Od 2019 roku zasiłek wypłacany zleceniobiorcy, który do tej pory rozliczany był na Pit8C jest wykazywany w Pit11 w sekcji F.

 

Firmy nieuprawnione do wypłaty zasiłków ZUS

W firmach nieuprawnionych do wypłaty zasiłków ZUS przy wprowadzaniu zasiłku do karty zasiłkowej nie wylicza się kwota zasiłku. W związku z tym nie nanosimy pracowników na listę zasiłków ZUS. Musimy za to podać, na którym raporcie ZUS ma zostać uwzględniony okres zasiłku. Informację tę podajemy bezpośrednio w b10_chor karcie zasiłkowej na zakładce WYPŁATA ZASIŁKU w pozycji Identyfikator raportu ZUS. Dla firm uprawnionych do wypłaty zasiłku informacja ta ustalana jest na podstawie daty wypłaty tworzonej listy zasiłkowej.

200302

Jeśli okres zasiłku obejmuje cały miesiąc i pracownik nie wystąpi na liście podstawowej, wtedy musimy dodatkowo zaznaczyć opcję Nie pomniejszaj składników na kolejnej liście. Niezaznaczenie tej opcji spowoduje, że w przyszłym miesiącu pomniejszona zostanie płaca zasadnicza, co zaniży wynagrodzenia pracownika. Oczywiście opcji tej nie zaznaczamy, jeśli pracownik wystąpi na podstawowej liście płac za miesiąc, w którym wystąpił zasiłek. W takim przypadku płaca zasadnicza powinna zostać faktycznie pomniejszona.