Prowadzenie rozrachunków jest możliwe tylko z poziomu wprowadzania dokumentów. Wybranie przycisku polecenia Rozrachunki umieszczonego w dole każdego okna do wprowadzania dokumentów przeniesie akcje do okna, w którym możesz rozliczać transakcję.
Kurs - Praca na rozrachunkach - Symfonia Finanse i Księgowość*
* Po zalogowaniu do Akademii Symfonii podstawowe kursy dostępne są bezpłatnie w ramach abonamentu MINI. Instrukcja logowania>> |
Rozrachunki można prowadzić tylko w momencie wprowadzania dokumentu księgowego. Z każdego okna do wprowadzania dokumentów możesz wskazać przycisk Rozrachunki. Po wybraniu tego przycisku możesz przeglądać i rozliczać dokumenty umieszczone zarówno w buforze, jak i w księgach handlowych Twojej firmy. Oznacza to, że możesz obejrzeć nawet stan rozliczeń dokumentu umieszczonego czasowo w buforze tj. takiego, który jeszcze nie jest zaksięgowany w księgach.
Jeżeli chcesz aby program sprawdzał, czy wprowadzając zapis na konto wprowadzono rozrachunek zaznacz opcję wymagaj wypełnienia rozrachunków lub ostrzegaj o braku rozrachunków dla kont rozrachunkowych.
Automatyczne wypełnianie rozrachunków
Dla nowo prowadzanych dokumentów można włączyć automatyczne tworzenie rozrachunków. Aby rozrachunek został utworzony muszą być spełnione poniższe warunki: •Konto rozrachunkowe ma ustawioną opcję wymagaj wypełnienia rozrachunków, •W definicji dokumentu zaznaczono pole Twórz automatycznie. |
Rozrachunki walutowe mogą być dokonywane tylko dla konta oznaczonego w planie kont jako walutowe. Dla pozostałych kont, pomimo wybrania waluty dla dokumentu, rozrachunki będą dokonywane wyłącznie w złotówkach.
Dla kont zdefiniowanych, jako bilansowe walutowe dostępna jest opcja Wyłącz prowadzenie rozrachunków i kontroluj ręczną rejestrację. Zaznaczenie tego atrybutu spowoduje, że dane konto nie będzie brane pod uwagę przy przeszacowywaniu walut na koniec roku lub miesiąca i nie będzie możliwe prowadzenie na nim rozrachunków. Dotyczy to tylko kont zespołu 1.
Jeżeli nie zaznaczysz powyższej opcji moduł będzie zezwalał na prowadzenie rozrachunków jednej transakcji w różnych walutach obcych, jak również w narodowych jednostkach pieniężnych państw wchodzących do Unii Gospodarczo-Walutowej (oprócz euro można określić dodatkowo rodzaj narodowej jednostki pieniężnej). Waluta ta musi być ustalona na etapie wprowadzania dokumentu. Nie ma konieczności co do zachowania zgodności rodzaju waluty, moduł pozwoli na rozliczenie transakcji również w tym wypadku.
Przy rozrachunkach walutowych niemożliwe jest podwyższanie transakcji. Jeżeli pozostaje końcówka z rozliczenia, trzeba utworzyć z niej nową transakcję. Dla transakcji walutowych należy ustalić w ustawieniach programu numer konta, gdzie będą księgowane różnice kursowe.
Różnice kursowe Rozrachunki złotówkowe mogą być wypełniane i modyfikowane zarówno dla dokumentów w buforze, jak też dokumentów zaksięgowanych. Rozrachunki walutowe, ze względu na automatyczne generowanie różnic kursowych, mogą być modyfikowane tylko dla dokumentów w buforze. Dla dokumentów zaksięgowanych można wprowadzić wyłącznie korektę rozrachunków (patrz: Uzupełnianie i korekty rozrachunków). Przy rozrachunkach walutowych niemożliwe jest podwyższanie transakcji. Jeżeli pozostaje końcówka z rozliczenia, trzeba utworzyć z niej nową transakcję. Dla rozrachunków walutowych rozliczanych płatnością w PLN, wyliczanie lub niewyliczanie różnic kursowych podatkowych można określić w ustawieniach modułu.
|
Rozrachunki w różnych typach dokumentów
Rozrachunki mogą być prowadzone dla wszystkich typów dokumentów księgowych, jednak dla każdego typu prowadzi się je nieco odmiennie.
Dokument prosty, dokumenty importowe i eksportowe, wyciąg bankowy i dokumenty korygujące (FKZ, FKS, RKZ, RKS) mogą mieć rozliczane kwoty po dowolnej stronie zapisu, zarówno po stronie Wn, jak i po stronie Ma. Jeśli na dokumencie wystąpi kilka zapisów, każda z tych kwot może być rozliczana oddzielnie po dowolnej stronie.
Rozrachunki wiążą się z każdym zapisem z dokumentu oddzielnie, tak samo jak w dokumencie prostym.
Inaczej jest dla dokumentów zakupu (FVZ, RUZ). Jeśli na dokumencie wystąpi kilka zapisów po stronie Ma na konta z podpiętą kartoteką, wszystkie te zapisy z dokumentu będą sumowane, a rozrachunki będą mogły być prowadzone tylko dla pełnej kwoty dokumentu strony Ma. Po stronie Wn każdego z tych dokumentów można rozliczać niezależnie każdą kwotę.
Dla dokumentów sprzedaży (FVS, RUS) sytuacja jest odwrotna. Jeśli wystąpi kilka zapisów po stronie Wn na konta z podpiętą kartoteką, wszystkie te zapisy z dokumentu będą sumowane, a rozrachunki będą mogły być prowadzone tylko dla pełnej kwoty dokumentu strony Wn. Po stronie Ma tych dokumentów można rozliczać niezależnie każdą kwotę, podobnie jak w poprzednio opisywanym przypadku.
Zarówno w dokumentach sprzedaży, jak zakupu sumowanie nie dotyczy zapisów równoległych.
Raport kasowy (RK) może mieć prowadzone rozrachunki dla dowolnej pozycji, dla konta przeciwstawnego do konta kasy.
Rozliczenie zaliczki (RZL) posiada dwa przyciski umożliwiające prowadzenie rozrachunków: •Przycisk Rozrachunki umieszczony obok konta pracownika umożliwia zdjęcie z konta rozrachunków dotyczących pracownika. •Przycisk Rozrachunki umieszczony na pasku poleceń dokumentu dotyczy rozrachunków wprowadzanych na konta przeciwstawne rozliczenia zaliczki. Czyli dotyczy to sytuacji takiej, kiedy pracownik częściowo zapłacił za zakupiony towar zaliczką, którą wcześniej pobrał, a pozostała kwota widniejąca na fakturze pozostaje nadal do rozliczenia.
W dokumentach walutowych o charakterze Dokumentu specjalnego w walucie obcej, dla każdego konta powstaje oddzielny rozrachunek, podobnie jak np. w dokumencie prostym (DP), a odmiennie niż np. w fakturze VAT sprzedaż w PLN (FVS). Tworzony rozrachunek bazuje na kursie walutowym, jaki przyjęto dla konta rozrachunkowego dokumentu. |
Wyszukiwanie za pomocą pola Szukaj pozwala odnaleźć tekst, wyświetlając w oknie Rozrachunki rekordy (wiersze) zawierające wprowadzoną sekwencję znaków. Takie wyszukiwanie jest pomocne szczególnie wtedy, kiedy użytkownik potrzebuje szybko uzyskać informacje o rozrachunkach, nie chce zbyt długo się zastanawiać, które kryterium (kryteria) ma wypełnić lub po prostu dokładnie nie wie (nie pamięta), czego określony fragment tekstu dotyczy.
Aby znaleźć tekst z poziomu okna z listą rozrachunków, należy: 1.wpisać w polu Szukaj dowolną frazę (min. 3 znaki), 2.nacisnąć klawisz Enter (w polu Szukaj) lub przycisk – z prawej strony pola Szukaj lub użyć skrótu Alt+s.
Można wielokrotnie zawężać wyszukiwanie, zaznaczając przycisk Szukaj w liście poniżej. W ten sposób po wyświetleniu wyników pierwszego wyszukiwania lista jest drugi (kolejny) raz odświeżana (pokazuje ponownie wyselekcjonowane dane). Działanie zaznaczonego przycisku Szukaj w liście poniżej sprowadza się do wyszukania w aktualnej liście rozrachunków takich, które zawierają ciąg znaków wprowadzonych w polu Szukaj i wyświetleniu kolejnego widoku rozrachunków. Jeżeli przycisk nie jest zaznaczony, to wartość z pola Szukaj jest przeszukiwana globalnie (w całych rozrachunkach).
Dla ułatwienia zaznaczania i odznaczania (sterowania przełączaniem) przycisku Szukaj w liście poniżej służy skrót klawiszy Alt+l. Aby umieścić kursor w polu Szukaj oraz zaznaczyć jego zawartość, wystarczy użyć skrótu klawiszy Ctrl+f. Użytkownik ma możliwość powrotu do początkowej listy rozrachunków (bez wykorzystania działania pola Szukaj), naciskając przycisk (Cofnij) – z lewej strony pola Szukaj – lub korzystając z kombinacji klawiszy Alt+c. Przycisk Cofnij działa, gdy jest aktywny – ikonka jest wówczas podświetlona kolorem zielonym, co oznacza, że powrót do stanu początkowego listy jest możliwy. Brak takiej możliwości sygnalizuje nieaktywny przycisk – całkowicie wyszarzona ikona – . |
Jak to zrobić - wprowadzanie dokumentu otwierającego transakcję >>
Jak to zrobić - wprowadzanie dokumentu rozliczającego transakcję >>
Zobacz także:
Wyszukiwanie dokumentów z błędnie wypełnionymi rozrachunkami
Wyszukiwanie transakcji według kryteriów wyboru