Kartoteka ta grupuje dane dotyczące dokumentów sprzedaży. Lista z prawej strony wyświetla zawartości wybranego z lewej strony katalogu, rodzaju lub wyboru.
Grupowanie danych w katalogach
Grupowanie danych według kryteriów wyboru
Grupowanie danych według rodzaju
Wyświetlenie pozycji listy należących do katalogu, wyboru lub rodzaju wskazanego na drzewku następuje dopiero po jego wybraniu. Sposób prezentacji danych dokumentu na liście zależy od tego, w jakim stanie znajduje się dokument:
•nierozliczony – pismo pogrubione
•anulowany – pismo pochyłe
•wyeksportowany do programu finansowo - księgowego - oznaczony gwiazdką (*)
•pozostałe dokumenty – pismo zwykłe
przycisk
Znajdujący się z lewej strony nagłówka listy przycisk służy do przełączania zaznaczenia (z zaznaczonych na nie zaznaczone lub z nie zaznaczonych na zaznaczone) wszystkich pozycji na liście.
przycisk Nowy
Otwiera okno Wprowadzanie nowego dokumentu
przycisk Operacje
Wyświetla listę operacji dostępnych w kartotece.
Integracja z FK Umożliwia przesyłanie dokumentów bezpośrednio do bufora programu Finanse i Księgowość. Aby było to możliwe, oba programy muszą być zainstalowane w ramach tej samej sieci; ponadto konieczne jest zainstalowanie Obiektu integracji. Segregator e-Faktur Umożliwia przejście do okna prezentującego listę dokumentów w module e-Dokumenty.
Eksport danych Operacja ta umożliwia zapisanie wybranych danych w pliku tekstowym w (w wybranym formacie), skąd mogą one być odczytane przez inny program.
Eksport danych do Connect Operacja wysyła wybrane elementy kartoteki do Connect. Status dokumentów wysłanych będzie widoczny w kartotece dokumentów. Aby korzystać z Connect należy wcześniej skonfigurować ustawienia współpracy.
Import z kasy fiskalnej Umożliwia pobranie z kasy fiskalnej danych sprzedaży towarów i wygenerowanie na ich podstawie dokumentu sprzedaży typu paragon. Jest ona dostępna tylko wtedy gdy w programie jest aktywna przynajmniej jedna kasa fiskalna. Należy wskazać kasę fiskalną, z której mają zostać pobrane dane, typ dokumentu (dostępne tylko typy charakterze paragon) i magazyn; można także określić lub wybrać ze słownika opis tworzonego dokumentu. Utworzony dokument jest zbiorczym dokumentem sprzedaży, odpowiadającym ostatnio wystawionym za pomocą wybranej kasy paragonom. O tym, ile ostatnich paragonów będzie się składać na wygenerowany dokument decyduje to, kiedy wyzerowaniu odpowiednie liczniki w kasie lub kiedy pobierano poprzedni taki dokument. Zaleca się generowanie dokumentu raz dziennie tuż przed wykonaniem raportu dobowego.
Faktura do paragonów Operacja ta na podstawie wybranych paragonów tworzy w buforze dokument o charakterze Faktura VAT sprzedaży. Po wystawieniu faktury paragony są anulowane.
Tworzenie e-Faktur Wybranie tej operacji rozpoczyna generowanie faktur elektronicznych dla zaznaczonych dokumentów z możliwością zadecydowania o ewentualnym ich podpisaniu i następnie wysłaniu do klienta. Kontrahent musi być w module e-Dokumenty, a zgodna na otrzymywanie e-dokumentów powinna być aktywna.
Zmiana statusu faktur Operacja grupowa polega na zmianie statusu zaznaczonych faktur. Jeśli zmienia się status na e-faktury, to po wykonaniu tej operacji należy utworzyć e-faktury poprzez wykonanie operacji Tworzenie e-faktur. Jeśli zmienia się status na faktury papierowe - powiązane z nimi e-faktury zostaną usunięte z modułu e-Dokumenty.
Lista raportów JPK Polecenie otwiera okno modułu e-Deklaracje z listą utworzonych plików JPK. Polecenie jest dostępne tylko wtedy, gdy zainstalowany jest program e-Deklaracje.
Zmiana atrybutów JPK_V7 Otwiera dialog zmiany atrybutów JPK_V7 dla wybranych dokumentów.
Zmiana grupy towarowej JPK_V7 Aktualizuje grupy towarowe w pozycjach wybranych dokumentów, na postawie danych z kartoteki Towarów.
Kopiowanie do bufora Przykłady wykorzystania operacji grupowych Umożliwia utworzenie w buforze kopii zaznaczonych na liście dokumentów. Nie mogą być kopiowane dokumenty korygujące. Powstałe w buforze kopie otrzymują nowe numery, zgodnie z określonym w ustawieniach programu systemem numerowania. Pozostałe dane dokumentów nie ulegają zmianie.
Drukowanie dokumentów Przykłady wykorzystania operacji grupowych Umożliwia wydrukowanie grupy dokumentów z jednakowymi parametrami wydruku. W oknie dialogowym tej operacji można ustalić następujące parametry: •Fiskalizuj dokumenty fiskalne (dotyczy dokumentów sprzedaży) - jeśli pole to jest zaznaczone, dokumenty będą automatycznie fiskalizowane podczas drukowania. •Drukuj, liczba wydruków - jeśli pole Drukuj jest zaznaczone, to drukowana jest podana liczba egzemplarzy każdego z dokumentów, w przeciwnym razie dokumenty nie zostaną wydrukowane. •Napis - z opuszczanej listy (Oryginał+Kopia, Kopia, Oryginał/Kopia, Bez napisu, Duplikat) należy wybrać napis, umieszczany na drukowanych dokumentach. •wysyłaj do PDF - zaznaczone dokumenty zostaną wygenerowane w formacie PDF. •katalog - we wskazanym tu przez użytkownika katalogu są zapisywane poszczególne dokumenty jako oddzielne pliki pdf. Nazwa każdego pliku składa się z nazwy wydruku i numeru dokumentu. •znaki specjalne w nazwie zastąp - w tym polu można wpisać znak, jakim zostaną zastąpione znaki specjalne w nazwie pliku (np. znak /), dzięki czemu uniknie się problemów z późniejszą obsługą tych dokumentów. Może to być przykładowo znak _.
Ustawianie znacznika Operacja ta umożliwia przypisanie wybranym elementom kartoteki jednego ze zdefiniowanych znaczników graficznych. Znaczniki pozwalają na wyróżnianie elementów kartotek dokumentów, kontrahentów, towarów lub pieniędzy, i tym samym łatwiejsze ich odnajdowanie. W programie jest zdefiniowanych 15 znaczników. Przy znaczniku można umieścić dowolny opis, opis ten jest dla każdej z kartotek inny. Jak to zrobić - Ustawianie znacznika
Zmiana schematu księgowania Umożliwia zbiorcza zmianę schematu księgowania dla wybranych dokumentów.
Raporty okresowe
Aby usunąć grupę danych, należy zaznaczyć dane, które mają być usunięte, a następnie wybrać przycisk Operacje i polecenie Usuwanie. Pojawi się okno dialogowe, informujące o NIEODWRACALNOŚCI operacji usuwania danych oraz o danych, których usunięcie jest niemożliwe. Aby usunąć dane, należy wybrać przycisk OK.
|
przycisk Zestawienia
Wyświetla listę poleceń i zestawień dostępnych w kartotece.
Wykonaj raport Polecenie to uruchamia raport wybrany przez użytkownika z listy raportów dostępnych w oknie Wybór wydruku. Po wybraniu zestawienia i ustaleniu jego parametrów program wyświetla okno prezentujące wykonane zestawienie. W kartotece dokumentów polecenie to udostępnia raporty
Lista dokumentów Jest to lista wybranych dokumentów. Prezentuje dane firmy, a dla każdego z dokumentów podaje liczbę porządkową, numer, datę wystawienia, nazwę kontrahenta, wartość dokumentu, opis i kod użytkownika wystawiającego dokument.
Lista dokumentów z pozycjami Zestawienie to jest dostępne tylko w kartotece dokumentów sprzedaży. Umożliwia wybór tych danych (zarówno w nagłówkach dokumentów jak i w pozycjach towarowych), które mają być umieszczone na wydruku.
Rejestr po dokumentach sprzedaży Zestawienie to umożliwia określenie nagłówka wydruku, danych kontrahenta, które będą umieszczone na wydruku, oraz liczby cyfr prezentowanych w kwotach. Dla każdego dokumentu zestawienie prezentuje numer pozycji rejestru, numer dokumentu, daty operacji i wystawienia dokumentu, wybrane dane kontrahenta, dla każdej ze stawek podatku VAT - kwoty netto i VAT, łączną kwotę netto i VAT oraz wartość brutto.
Wydruk nalepek dla dokumentów Zestawienie to jest dostępne tylko w kartotece dokumentów sprzedaży. Drukuje nalepki z adresami kontrahentów z możliwością określenia m. in. liczby powtórzeń nalepki, liczby nalepek w wierszu i w kolumnie oraz marginesów strony, a także z możliwością umieszczenia na nalepce numeru dokumentu, daty jego wystawienia oraz wartości.
Zestawienie wybranych dokumentów Zestawienie to operuje na wybranych (zaznaczonych) dokumentach na liście kartoteki dokumentów. Zestawia numer dokumentu, kod kontrahenta, kwoty brutto, VAT, netto, koszt i zysk z wybranych pozycji kartoteki dokumentów, i podsumowuje powyższe kwoty. Umożliwia sortowanie wybranych dokumentów według wartości każdego z zestawianych pól. Z zestawienia tego można przejść do okna kontrahenta a także obejrzeć sam dokument, można też otworzyć okno zawierające listę wybranych dokumentów.
Sprzedaż za okres Zestawienie operuje na wszystkich dokumentach sprzedaży wystawionych w zdefiniowanym przez użytkownika okresie. Zestawia numer dokumentu, kod kontrahenta, kwoty brutto, VAT, netto, koszt i zysk (z dok powiązanych) z wybranych pozycji kartoteki dokumentów, i podsumowuje powyższe kwoty. Umożliwia grupowanie dokumentów według dni lub miesięcy wystawienia, katalogu dokumentu, rodzaju dokumentu oraz wystawiającego dokument użytkownika i dokonywanie cząstkowych podsumowań w grupach. Z zestawienia tego można przejść do okna kontrahenta a także obejrzeć sam dokument, można też otworzyć okno zawierające listę zestawionych dokumentów.
Rozliczenie sprzedaży za okres Zestawienie operuje na wszystkich dokumentach sprzedaży wystawionych w zdefiniowanym przez użytkownika okresie. Zestawia kod kontrahenta, numer dokumentu, termin płatności, oraz kwoty brutto i do zapłaty. Umożliwia sortowanie zestawionych dokumentów według wartości każdego z zestawianych pól. Z zestawienia tego można przejść do okna kontrahenta a także obejrzeć sam dokument, można też otworzyć okno zawierające listę zestawionych dokumentów.
Nierozliczone dokumenty sprzedaży Zestawienie operuje na wszystkich dokumentach, które nie zostały zapłacone. Zestawia numer dokumentu, kod kontrahenta, numer dokumentu, datę dokumentu, termin płatności, kwoty brutto i do zapłaty oraz podsumowuje powyższe kwoty. Umożliwia sortowanie wybranych dokumentów według wartości każdego z zestawianych pól. Z zestawienia tego można przejść do okna kontrahenta, a także obejrzeć sam dokument; można też otworzyć okno zawierające listę zestawionych dokumentów.
Niezrealizowana sprzedaż Zestawienia te są dostępne tylko w kartotece dokumentów sprzedaży. Zestawia te dokumenty sprzedaży, dla których nie przyjęto wszystkich wymienionych w dokumencie towarów. Zestawienie to podaje dla każdego dokumentu jego numer, datę wystawienia, kod towaru, jednostkę miary, łączna ilość towaru w dokumencie oraz ilość do realizacji. Z okna zestawienia można przejść do okna dokumentu i okna towaru. Można też wykonać zestawienia Niezrealizowana sprzedaż towarów i Niezrealizowana sprzedaż kontrahentom.
Niezrealizowane zamówienia obce Zestawienia te są dostępne tylko w kartotece dokumentów sprzedaży. Zestawiają te dokumenty zamówień, dla których nie przyjęto / wydano wszystkich wymienionych w dokumencie towarów. Zestawienie to podaje dla każdego dokumentu jego numer, datę wystawienia, kod towaru, jednostkę miary, łączna ilość towaru w dokumencie oraz ilość do realizacji. Z okna zestawienia można przejść do okna dokumentu i okna towaru. Można też wykonać zestawienia Niezrealizowane zamówienia towarów i Niezrealizowane zamówienia kontrahentów.
Niezrealizowane kontrakty Zestawienia te są dostępne w kartotece dokumentów sprzedaży oraz kartotece bufora. Zestawiają te dokumenty, do których nie zostały zrealizowane kontrakty sprzedaży / zakupu. Zestawienie to podaje dla każdego dokumentu jego numer, datę wystawienia, kod towaru, jednostkę miary, łączna ilość towaru w dokumencie oraz ilość do realizacji. Z okna zestawienia można przejść do okna dokumentu i okna towaru. Można też wykonać zestawienia Niezrealizowane kontrakty sprzedaży /zakupu towarów i Niezrealizowane kontrakty sprzedaży /zakupu.
Rejestry dokumentów sprzedaży Po wybraniu w oknie kartoteki dokumentów przycisku Zestawienia i kolejno polecenia Rejestry dokumentów sprzedaży otwiera się okno umożliwiające zebranie i prezentację informacji zawartych w dokumentach sprzedaży zgrupowanych w wybranym rejestrze sprzedaży w podanym przedziale czasu. W polu Rejestr... należy wybrać z opuszczanej listy odpowiedni rejestr sprzedaży, ustalić okres, którego dotyczy zestawienie, a następnie wybrać przyciski Oblicz i Drukuj. W oknie Wybór wydruku w polu Nazwa raportu można wybrać raport pełny lub podsumowanie. Raport pełny tworzy zestawienie prezentujące dane ze wszystkich dokumentów zgrupowanych w wybranym rejestrze, raport podsumowanie prezentuje tylko sumy zbiorcze. Program obsługuje trzy rodzaje rejestrów sprzedaży: Podlega VAT, Nie podlega VAT, Eksport 0%. Typom tym odpowiada sześć raportów tworzących zestawienia: •Rejestrom typu Podlega VAT – raporty Rejestr sprzedaży z VAT oraz Rejestr sprzedaży z VAT – podsumowanie •Rejestrom typu Nie podlega VAT – raporty Rejestr sprzedaży bez VAT oraz Rejestr sprzedaży bez VAT – podsumowanie •Rejestrom typu Eksport 0% – raporty Rejestr sprzedaży eksport oraz Rejestr sprzedaży eksport – podsumowanie Dla rejestru niepodlegającego opodatkowaniu dostępny jest typ wydruku o nazwie Rejestr sprzedaży baz VAT - eksport usług. Dostępny jest po wykonaniu zestawienia Rejestry dokumentów sprzedaży dla rejestru Nie podlega VAT. Po naliczeniu i wybraniu polecenia Drukuj wyświetla się raport, który prezentuje w osobnej kolumnie wartość usług oraz sumaryczną ogólną wartość dokumentu do zaliczenia w rejestrze.
Zestawienia wszystkie Polecenie to otwiera ono okno prezentujące wszystkie zestawienia dostępne w kartotece. Z okna tego można wykonać dowolne z tych zestawień oraz określić, które z nich mają być widoczne na liście.
Na zestawieniach, które umożliwiają wyliczanie zysku z dokumentów powiązanych, w kolumnie koszt, wartości przeliczone są po kursie CIT/PIT.
|
przycisk Bufor
Otwiera okno kartoteki bufora, w której przechowywane są dokumenty w trakcie tworzenia (przed wystawieniem) oraz wystawione dokumenty zamówień (własne i obce).
Zobacz także:
Wystawianie dokumentów sprzedaży
Operacje na wystawionym dokumencie sprzedaży