Opis procesów biznesowych > Procesy wykonywane w trybie pracy na kodach obcych

Drukuj

Procesy wykonywane w trybie pracy na kodach obcych

W trybie pracy na kodach obcych magazynier pracuje na kodach EAN. Aplikacja umożliwia kompletację zamówień, badanie jakości towaru, pakowanie towaru i integrację z firmami kurierskimi, wydawanie z magazynu, przyjmowanie towarów do magazynu oraz przesunięcia magazynowe i międzymagazynowe, weryfikację aktualnych stanów magazynowych, a także inwentaryzację.

 

Przyjęcie towaru do magazynu

Proces przyjęcia towaru do magazynu rozpoczyna się od zlecenia zakupu towaru i utworzenia wymaganych dokumentów w systemie Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel. Handlowiec wprowadza do systemu dokument o charakterze Przyjęcie do magazynu lub Przychód wewnętrzny i pozostawia go w buforze. Wprowadzony dokument zostaje przekazany jako awizo do przyjęcia przez magazyniera i jest widoczny w aplikacji mobilnej.

 

Magazynier po otworzeniu wybranego dokumentu przystępuje do skanowania towarów – potwierdzając tym samym ich przyjęcie do magazynu. W zależności od ustawień po zeskanowaniu kodu towaru wymagane jest również zeskanowanie etykiety lokalizacji, do której towar jest przyjmowany.

 

Zatwierdzenie przyjęcia w Symfonia Mobilny Magazyn powoduje wystawienie dokumentu przyjęcia w systemie Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel.

 

Dodatkowo istnieje możliwość zrealizowania przyjęcia częściowo na podstawie awizowanego dokumentu magazynowego przyjęcia. Magazynier skanuje część ilość towarów z dokumentu oraz ich lokalizacje docelowe (w zależności od włączonego ustawienia Uwzględniaj lokalizacje w trybie pracy na kodach obcych), a następnie zatwierdza przyjęcie. Zatwierdzenie przyjęcia w aplikacji Symfonia Mobilny Magazyn powoduje wystawienie dokumentu magazynowego w systemie Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel z zeskanowanymi ilościami towarów. Zostaje także utworzony kolejny dokument przyjęcia w buforze z towarami, które nie zostały zeskanowane.

 

Magazynier ma możliwość utworzenia dokumentu magazynowego przyjęcia z poziomu aplikacji mobilnej. Użytkownik wprowadza w aplikacji dokument, określając jego typ i serię, wskazuje dostawcę, datę wystawienia oraz dodaje opis. Po zeskanowaniu towarów i lokalizacji (w zależności od ustawienia Uwzględniaj lokalizacje w trybie pracy na kodach obcych) dokument zostanie utworzony w systemie Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel i pozostawiony w buforze. Po zatwierdzeniu przyjęcia w aplikacji mobilnej dokument zostaje wystawiony.

Więcej informacji >>

 

Kompletacja zamówień

Proces rozpoczyna się od złożenia przez handlowca zamówienia obcego w systemie Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel. Po oznaczeniu zamówienia jako opłacone i utworzeniu do zamówienia dokumentu sprzedaży w buforze, zamówienie pojawia się w aplikacji mobilnej i magazynier może przystąpić do kompletacji towaru zgodnie z otrzymanym zleceniem. Pracownik odnajduje w magazynie towary z danego zamówienia i przystępuje do ich skanowania. W ten sposób tworzy nową kompletację, do której może dołączyć kolejne dokumenty. Do utworzonej kompletacji przypisuje również lokalizację. Po zakończeniu skanowaniu potwierdza wykonany proces. W tym momencie magazynier może od razu potwierdzić jakość skompletowanego towaru oznaczając jego stan jako pełnowartościowy lub utworzyć jakościówkę i określić jakość skompletowanego towaru na późniejszym etapie pracy.

 

Istnieje także możliwość zakończenia kompletacji bez skanowania towarów, bądź zeskanowania tylko części towarów z zamówienia, wówczas użytkownik nie ma możliwości automatycznego potwierdzenia jakości tych towarów i w systemie tworzy się jakościówka.

 

Jakościówka

Do jakościówki użytkownik może przejść od razu po zakończeniu kompletacji zamówienia. Proces polega na kontroli jakości wcześniej skompletowanych towarów. Użytkownik podczas tego procesu określa dla każdego towaru status jakości – pełnowartościowy, niepełnowartościowy, uszkodzony, nie odnaleziono poprzez ponowne zeskanowanie, bądź wybranie towaru ręcznie. W celu przekazania osobom decyzyjnym jak największej ilości szczegółów, użytkownik może dodać zdjęcia oraz opis dla poszczególnych towarów.

 

Po ustawieniu wszystkich statusów magazynier potwierdza jakościówkę. System automatycznie zwraca informację o jej statusie realizacji. W sytuacji, gdy dany towar posiada status „niepełnowartościowy” – użytkownik systemu Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel akceptuje, bądź odrzuca dany towar – w zależności od stopnia jego uszkodzenia, bądź decyzji podjętej przez klienta. Po potwierdzeniu jakościówki, aplikacja może automatycznie przekazać zamówienie na inny magazyn, na którym znajduje się ten towar, a w podsumowaniu jakościówki zostanie wyświetlony stosowny komunikat.

Więcej informacji >>

 

Pakowanie towaru

Po zakończeniu procesu kompletacji i badania jakości towaru, magazynier może dokonać pakowania i kompletacji paczek do wysyłki. Przy pomocy aplikacji Symfonia Mobilny Magazyn użytkownik tworzy nowe Pakowanie lub dołącza towar do stworzonego wcześniej dokumentu Pakowania.

 

Rozpoczynając generowanie przesyłki użytkownik dodaje nową jednostkę logistyczną definiując jej atrybuty: wagę, długość, szerokość oraz wysokość. Następnie do tak utworzonej jednostki logistycznej magazynier dodaje towary skanując ich kody paskowe. Zawsze może ręcznie dodać towary, których w momencie pakowania nie może fizycznie zeskanować.

 

Po zakończeniu kompletowania towarów do bieżącej jednostki logistycznej, magazynier potwierdza zakończenie operacji i może przystąpić do umieszczenia towarów z danego zamówienia w kolejnych jednostkach logistycznych.

 

Po zatwierdzeniu Pakowania, użytkownik ma możliwość wygenerowania numeru przesyłki oraz listu przewozowego w celu przekazania przesyłki firmie kurierskiej.

 

W module dodatkowym do Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel dostępna jest kartoteka Pakowania. W każdym momencie w kartotece możliwy jest podgląd stanu pracy nad danym wydaniem. Z tego poziomu można dokonać również szeregu operacji dodatkowych.

Więcej informacji >>

 

Wydanie towaru z magazynu

Proces wydania towaru z magazynu rozpoczyna się od zlecenia wydania towaru i utworzenia w systemie Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel wymaganych dokumentów pozostawionych w buforze o charakterze Wydanie z magazynu lub Rozchód wewnętrzny. Awizowane wydanie można wykonać również poprzez utworzenie do dokumentu zamówienia obcego dokumentu magazynowego o charakterze Wydanie z magazynu pozostawionego w buforze, powiązanego z zamówieniem obcym poprzez dokument sprzedaży. Inną opcją jest utworzenie dokumentu zamówienia obcego, utworzenie dla niego dokumentu magazynowego o charakterze Wydanie z magazynu (w buforze), następnie utworzenie dokumentu sprzedaży i powiązanie go z utworzonym do zamówienia dokumentem magazynowym  (w buforze). Do dokumentu sprzedaży powinien zostać utworzony dokument magazynowy o charakterze Wydanie z magazynu, który należy pozostawić w buforze.

 

Wprowadzony dokument zostaje przekazany do realizacji przez pracownika magazynu. Magazynier na podstawie zlecenia z systemu Symfonia ERP/Symfonia Handel skanuje poszczególne kody EAN towarów potwierdzając wydanie. W zależności od ustawień po zeskanowaniu towaru wymagane jest również zeskanowanie etykiety lokalizacji, z której towar  jest wydawany. Skanowanie może się odbyć za pomocą kolektora, czytnika 2D lub telefonu komórkowego. Po zakończeniu skanowania pracownik potwierdza zgodność wydania z przekazanym zleceniem. Zatwierdzenie wydania w Symfonia Mobilny Magazyn powoduje wystawienie dokumentu magazynowego w systemie Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel.

 

Magazynier ma możliwość zrealizowania operacji częściowego wydania na podstawie awizowanego dokumentu magazynowego. Magazynier skanuje część ilość towarów z dokumentu, a następnie zatwierdza operację. Zatwierdzenie wydania w aplikacji Symfonia Mobilny Magazyn powoduje wystawienie dokumentu magazynowego w systemie Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel z zeskanowanymi ilościami towarów. Zostaje także utworzony kolejny dokument wydania magazynowego w buforze z towarami, które nie zostały zeskanowane.

 

Magazynier ma możliwość utworzenia dokumentu magazynowego wydania z poziomu aplikacji mobilnej. Użytkownik wprowadza w aplikacji dokument, określając jego typ i serię, wybiera kontrahenta, datę wystawienia oraz dodaje opis. Po utworzeniu dokumentu magazynier skanuje do niego towary. Utworzony w aplikacji dokument wyświetla się w Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel w buforze. Po zeskanowaniu towarów i zatwierdzeniu wydania przez magazyniera, dokument zostaje wystawiony w Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel.

Więcej informacji >>

 

Integracja firm kurierskich

Integracja firm kurierskich stanowi dodatkowy moduł do Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel, który jest uwzględniany również w rozwiązaniu Symfonia Mobilny Magazyn.

 

Moduł ten daje możliwość generowania numerów przesyłek, listów przewozowych oraz protokołów przekazania towaru dla firm kurierskich. Ponadto rozwiązanie obsługuje wydruki wygenerowanych etykiet i protokołów oraz konfigurację drukarek i ich podpięcie. Użytkownik ma możliwość drukowania etykiet w formie kodów ZPL oraz plików w formacie PDF.

 

Integrację z firmami kurierskimi można przeprowadzić zarówno z poziomu aplikacji mobilnej, jak i samego systemu Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel.

Więcej informacji >>

 

Przesunięcie towaru

Wszelkie operacje przesunięcia towaru są traktowane jako zmiana lokalizacji. Przesunięcia zostały podzielone na przesunięcia w obrębie jednego magazynu oraz przesunięcia międzymagazynowe. Z poziomu aplikacji mobilnej magazynier ma możliwość obsługi przesunięć awizowanych oraz nieawizowanych.

 

Magazynier rozpoczyna operację przesunięcia nieawizowanego z poziomu opcji Przesuń poprzez wybranie przycisku „+” widocznego w prawym dolnym rogu. Następnie wybiera jedną z opcji: zmianę lokalizacji towaru w obrębie jednego magazynu lub pomiędzy magazynami. W przypadku przesunięcia towaru na inną lokalizację w obrębie tego samego magazynu – skanuje towar, lokalizację źródłową oraz lokalizację, do której towar ma zostać przesunięty. System automatycznie zapyta czy przesunąć ten konkretny towar do wskazanej lokalizacji. Po zatwierdzeniu tej czynności i przejściu do listy zeskanowanych towarów użytkownik posiada dokładną informację na temat lokalizacji początkowej i docelowej danego towaru. Aby przesunąć towar na inny magazyn, magazynier po zeskanowaniu towaru i lokalizacji źródłowej, skanuje lokalizacje lub wybiera magazyn docelowy z listy.

 

Magazynier może dodawać kolejne towary do przesunięcia skanując kolejno każdy z nich i przypisując im lokalizacje docelowe. Po zakończeniu skanowania i upewnieniu się, że wszystko jest w porządku – potwierdza operację.

 

Użytkownik może także wykonać przesunięcie całej ilości danego towaru dostępnej w wybranych lokalizacjach do nowej lokalizacji docelowej. W tym celu wyszukuje towar ręcznie korzystając z wyszukiwarki. Następnie zaznacza lokalizacje, z których ma być wykonane przesunięcie i przypisuje im nową lokalizację. Po zakończeniu tej czynności pracownik potwierdza wykonywany proces.

 

W systemie Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel zostaje odnotowana odpowiednia informacja.

 

Jeżeli towar został przesunięty do innej lokalizacji w obrębie tego samego magazynu, nie nastąpiło przesunięcie między fizycznymi magazynami – w systemie nie są wystawiane żadne dodatkowe dokumenty, następuje wtedy tylko zmiana lokalizacji na dostawie, a w przypadku wybranej opcji Kod lokalizacji/Według schematu obok ustawienia „Zmieniaj nazwy dostaw” – następuje również zmiana kodu dostawy.

 

Jeżeli natomiast towar został przesunięty do innego magazynu – system automatycznie wygeneruje odpowiednie dokumenty MM- i MM+, potwierdzając przesunięcie wybranych towarów.

 

Należy pamiętać, że w trybie pracy na kodach obcych przy wyłączonym ustawieniu „Uwzględniaj lokalizacje w trybie pracy na kodach obcych” nie ma możliwość realizacji nieawizowanych przesunięć w obrębie jednego magazynu.

 

Proces przesunięcia awizowanego rozpoczyna się od zlecenia wydania towaru z magazynu i utworzenia wymaganych dokumentów w systemie Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel. Handlowiec wprowadza do systemu dokument magazynowy o charakterze Przesunięcie MM- i pozostawia go w buforze.

 

Wprowadzony dokument zostaje przekazany do realizacji przez pracownika magazynu.

 

Magazynier na podstawie zlecenia z Systemu Symfonia ERP/Symfonia Handel posiada dokładną informację na temat towarów do przesunięcia. Magazynier skanując poszczególne kody EAN potwierdza poprawność dokumentu magazynowego MM-. Skanowanie towarów może się odbyć za pomocą kolektora, czytnika 2D lub telefonu komórkowego.

 

Po zakończeniu skanowania pracownik potwierdza zgodność dokumentu z przekazanym zleceniem.

 

Zatwierdzenie przesunięcia w Symfonia Mobilny Magazyn powoduje wystawienie dokumentu magazynowego o charakterze Przesunięcie MM- oraz utworzenie dokumentu o charakterze Przesunięcie MM+ w buforze w systemie Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel.

 

Magazynier pracujący na magazynie, do którego zostały przesunięte towary przyjmuje towary do magazynu skanując ich etykiety oraz lokalizacje docelowe. Po zakończeniu skanowania pracownik potwierdza zgodność dokumentu MM+ z przekazanym zleceniem. Zatwierdzenie przesunięcia w Symfonia Mobilny Magazyn powoduje wystawienie dokumentu magazynowego o charakterze Przesunięcie MM+ w systemie Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel.

 

Zwrot towaru

Cały proces rozpoczyna się od zlecenia zwrotu towaru i utworzenia wymaganych dokumentów w systemie Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel. Użytkownik tworzy korektę dokumentu magazynowego wydania i pozostawia ją w buforze.

 

Wprowadzony dokument zostaje przekazany do realizacji przez pracownika magazynu.

 

Magazynier na podstawie zlecenia z systemu Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel posiada dokładną informację na temat zwracanych do magazynu towarów. Może zatem przejść do skanowania kodów EAN zwracanych towarów i ich lokalizacji docelowych (jeśli pracuje w trybie pracy na kodach obcych z użyciem lokalizacji).

 

Po zakończeniu skanowania, pracownik potwierdza przyjęcie zwróconych towarów. Zatwierdzenie procesu w aplikacji Symfonia Mobilny Magazyn powoduje wystawienie korekty dokumentu magazynowego wydania w systemie Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel.

 

Inwentaryzacja

Celem inwentaryzacji jest wykrycie niespójności pomiędzy stanem fizycznym w magazynie, a stanem prezentowanym w systemie. W trybie pracy na kodach obcych proces inwentaryzacji różni się w zależności od włączonego ustawienia Uwzględniaj lokalizacje w trybie pracy na kodach obcych.

 

Proces inwentaryzacji w trybie pracy na kodach obcych bez uwzględnienia lokalizacji rozpoczyna się od otwarcia w aplikacji mobilnej inwentaryzacji głównej przez użytkownika, który ma do tego uprawnienia. W kolejnym kroku magazynier wybiera typ inwentaryzacji – pełnej lub częściowej. W trakcie inwentaryzacji pełnej weryfikowane są stany wszystkich towarów z domyślnego magazynu użytkownika. W inwentaryzacji częściowej sprawdzane są stany magazynowe tylko zeskanowanych towarów.

 

Następnie każdy z użytkowników skanuje towary do inwentaryzacji tworząc inwentaryzacje cząstkowe przypisane do inwentaryzacji głównej. Po zeskanowaniu wszystkich towarów każdy z użytkowników akceptuje swoją inwentaryzację. Gdy wszyscy użytkownicy zatwierdzą swoje inwentaryzacje to użytkownik, posiadający uprawnienia do otwarcia/zamknięcia inwentaryzacji głównej, zatwierdza ją.

 

W tym momencie pobierane są stany z magazynu, w którym była przeprowadzana inwentaryzacja. Towary, które zostały zeskanowane porównywane są ze stanem magazynowym i na podstawie różnic wystawiane są dokumenty rozchodowe i przychodowe (typ dokumentów określany jest w ustawieniach Mobilnego Magazynu).

 

Proces inwentaryzacji w trybie pracy na kodach obcych z uwzględnieniem lokalizacji również rozpoczyna się od otwarcia w aplikacji mobilnej inwentaryzacji głównej przez użytkownika, który ma do tego uprawnienia. W kolejnym kroku magazynier wybiera typ inwentaryzacji – pełnej lub częściowej. W trakcie inwentaryzacji pełnej weryfikowane są stany wszystkich towarów z zeskanowanej lokalizacji. W inwentaryzacji częściowej sprawdzane są stany magazynowe tylko zeskanowanych towarów.

 

Następnie użytkownik skanuje wybraną lokalizację, na której zostanie przeprowadzona inwentaryzacja cząstkowa, dodając tym samym jej kod do listy inwentaryzacji głównej, po czym skanuje kolejno towary znajdujące się w danej lokalizacji. Po zeskanowaniu wszystkich towarów użytkownik akceptuje wykonaną inwentaryzację cząstkową. Po potwierdzeniu lokalizacja zostaje oznaczona na zielono i nie można już skanować do niej kolejnych towarów. Nie można jej również usunąć. W przypadku lokalizacji oznaczonej kolorem żółtym, użytkownik w każdej chwili może powrócić do procesu inwentaryzacji, czy też usunąć daną lokalizację z listy.

 

W celu zatwierdzenia inwentaryzacji głównej wymagane jest zatwierdzenie przez magazynierów ich własnych inwentaryzacji cząstkowych. Po zatwierdzeniu inwentaryzacji głównej towary, które zostały zeskanowane porównywane są ze stanem magazynowym i na podstawie różnic wystawiane są dokumenty rozchodowe i przychodowe inwentaryzacji (typ dokumentów określany jest w ustawieniach Mobilnego Magazynu).

 

Należy pamiętać, aby podczas inwentaryzacji nie wykonywać żadnych ruchów magazynowych.

Więcej informacji >>

 

Przegląd stanów magazynowych

Magazynier w każdej chwili może zeskanować konkretny towar w celu sprawdzenia, w których magazynach jest aktualnie dostępny oraz jaki jest jego stan handlowy i magazynowy. W przypadku braku możliwości zeskanowania danego towaru, magazynier może go wyszukać korzystając z wyszukiwarki.

Więcej informacji >>