Strona startowa

Drukuj

Waluta w dokumencie

Wprowadzanie kwot w walutach umożliwia w większości dokumentów przycisk Waluta (w prawym górnym rogu).

W dokumentach wielowalutowych typu dokument specjalny w walucie obcej, raport kasowy walutowy, wyciąg bankowy i dokument importowy można wybierać inną walutę dla każdego zapisu, dlatego symbol jednostki pieniężnej znajduje się w każdym wierszu, a przycisk obok zapisu kwoty umożliwia wybór waluty.

Okno Definicje dokumentów pozwala na zdefiniowanie waluty już na wstępnym etapie definiowania typu danego dokumentu.

Wprowadzanie walut w dokumentach i rejestrach VAT daje możliwość przygotowania wydruków np.:

raportu kasowego walutowego,

rejestru VAT,

rejestru VAT sprzedaży z usługami,

prezentujących dane w walutach obcych lub w walutach obcych i w PLN.
Uwaga: kwoty netto i brutto mogą być podawane w walutach obcych natomiast kwoty VAT są zawsze podawane tylko w PLN.

 

Do przechowywania i bezpośredniego wprowadzania symboli walut służy kartoteka Waluty.

 

W kartotece Kursy walut można wybrać tabelę kursów, a w niej walutę i kurs, zgodnie z którym będą przeliczane kwoty z dokumentu. Jeżeli aktualna tabela kursów nie została wprowadzona, możesz ją dodać lub uzupełnić.

 

To czy w dokumencie zostanie wykorzystany kurs Zakupu, Sprzedaży czy Średni zależy od tego, w której kolumnie znajduje się kursor w momencie zatwierdzenia wyboru kursu poprzez dwuklik na pozycji listy lub kliknięcie przycisku Użyj.

 

Jeżeli waluta została już wybrana, zostanie wyświetlone okno dialogowe z informacją o walucie i obowiązującym kursie. Kliknięcie w tym oknie przycisku Popraw spowoduje przejście do tabeli kursów i umożliwi zmianę waluty na inną.

 

Nie możesz jednak zmieniać waluty, gdy dokument został już zaksięgowany lub gdy dla dokumentu zostały utworzone rozrachunki (zmiana waluty będzie możliwa dopiero po usunięciu wszystkich rozrachunków tego dokumentu).