Ewidencja danych księgowych > Rejestry VAT

Drukuj

Rejestry VAT

Rejestry związane są z podatkiem od towarów i usług, czyli z VAT-em. Mogą być pomocne przy rejestrowaniu i kontrolowaniu sposobu naliczania podatku VAT na etapie wprowadzania dokumentu księgowego. Automatyczne naliczanie kwot podatku, zgodne z przyjętymi wcześniej stawkami podatkowymi znacznie ułatwi i przyspieszy Twoją pracę.

 

Akademia Symfonii

Kurs - Definiowanie rejestrów VAT - Symfonia Finanse i Księgowość*

 

* Po zalogowaniu do Akademii Symfonii podstawowe kursy dostępne są bezpłatnie w ramach abonamentu MINI. Instrukcja logowania>>

 

Akademia Symfonii

Kurs - Przeglądanie rejestrów VAT i generowanie pliku JPK_V7 - Symfonia Finanse i Księgowość*

 

hmtoggle_plus1        Szczegóły kursu

 

* Po zalogowaniu do Akademii Symfonii podstawowe kursy dostępne są bezpłatnie w ramach abonamentu MINI. Instrukcja logowania>>

 

Akademia Symfonii

Kurs - Operacje w obrocie zagranicznym w Symfonii Finanse i Księgowość*

 

hmtoggle_plus1        Szczegóły kursu

 

* Po zalogowaniu do Akademii Symfonii podstawowe kursy dostępne są bezpłatnie w ramach abonamentu MINI. Instrukcja logowania>>

 

Symfonia umożliwia odesłanie różnych zapisów z jednego dokumentu do różnych rejestrów. Muszą to być rejestry zdefiniowane wcześniej. Jeżeli np. na jednej fakturze masz jednocześnie zakup środka trwałego i towaru handlowego, to możesz wartość środka trwałego z VAT-em odesłać do rejestru środków trwałych, a wartość towarów handlowych do zwykłego rejestru zakupu.

 

Nie należy łączyć dokumentów papierowych i systemowych poprzez numer rejestru. Kojarzenie dokumentów papierowych i systemowych odbywać się powinno wyłącznie przez numer ewidencyjny dokumentu.

 

Przy gromadzeniu informacji potrzebnych do wypełniania deklaracji podatkowej VAT musisz wydzielić również rejestr zakupu środków trwałych. Jeżeli go nie utworzysz, środki trwałe będą traktowane tak samo, jak pozostałe zakupy.

 

Określenie dokładnej i niezmiennej definicji rejestru wymaga przemyślenia, jakie rejestry i w jakim układzie są potrzebne w Twojej firmie. Nie można bowiem modyfikować definicji rejestru, do którego wprowadzono już zapisy z dokumentu księgowego, nawet wtedy, gdy jest on umieszczony czasowo w buforze.

 

W programie istnieje możliwość zdefiniowania najbardziej typowego układu rejestrów, który w pełni wystarcza do obsługi deklaracji VAT. Są to rejestry:

sprzedaży,

zakupu,

importu,

eksportu.

 

W przypadku rejestrów sprzedaży możemy wybrać rejestr zwykły, rejestr VAT niepodlegający odliczeniu lub rejestr dla dostawy towarów i świadczenia ułsug poza terytorium kraju. Oprócz tego dla dokumentów sprzedaży istnieje możliwość wprowadzenia rejestrów z konfigurowalnym okresem warunkowym czyli takich, w których podatek należny zostanie przypisany do okresu sprawozdawczego ze względu na zapłatę lub np. upływ 30 dni od daty operacji gospodarczej.

 

Każdy rejestr zakupu może być wyróżniony jako rejestr zwykły, rejestr zakupu środków trwałych, specjalny lub VAT niepodlegający odliczeniu.

 

Dla rejestrów importu możemy wybrać rejestr: zwykły, zakupu środków trwałych, rejestr importu usług – VAT należny, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, importu towarów z uproszczoną procedurą celną – VAT należny.

W przypadku rejestrów eksportu można wyróżnić rejestr zwykły, rejestr VAT niepodlegający odliczeniu lub rejestr dostawy towarów i świadczenie usług poza terytorium kraju.

 

Zobacz także:

Wprowadzanie danych do rejestru VAT

Jak to zrobić – czynności związane z rejestrami

Okno definiowania rejestrów

Okno wprowadzania danych do rejestru

Rejestry VAT - Przypisanie VAT do okresu

Algorytmy i reguły obliczeń - Wprowadzanie danych do rejestrów w fakturze walutowej VAT