Okno otwiera się po wybraniu Raporty> Zestawienia > Rachunek zysków i strat.
Okno do zestawiania rachunku zysków i strat ma układ identyczny jak okno, w którym definiuje się układ rachunku zysków i strat. Oznacza to, że pojawią się tu tylko te pozycje rachunku zysków i strat, które zostały uprzednio zdefiniowane.
W lewej części okna prezentowana jest hierarchia pozycji rachunku zysków i strat w części Koszty i straty lub Przychody i zyski W prawej części okna zaprezentowane będą w dwu kolumnach kwoty naliczone na podstawie danych umieszczonych na kontach.
Rachunek zysków i strat może być prezentowany i drukowany wraz ze stanem na poszczególnych kontach wchodzących w pozycje RZiS. Zaznaczając pole wyboru Konta, możesz zobaczyć stan kont przypisanych do danej pozycji (wraz z kwotami zapisów z tych kont). Pole wyboru Konta uaktywnia się po obliczeniu RZiS.
Możesz definiować dowolnie okres, za jaki chcesz zestawić dane.
Symbolem zostały oznaczone szczególne pozycje (od/dla jednostek powiązanych, podatek akcyzowy) nie wliczane do wyniku finansowego, ale dające informacje wymagane nową Ustawą o Rachunkowości.
Elementy okna
Stan na
W dwóch kolumnach zestawione są dane z dwóch punktów czasowych: w pierwszej za rok ubiegły, w drugiej – stan wg daty określonej przez użytkownika. Program automatycznie wpisze w drugiej kolumnie aktualną datę dla programu. Możesz tę datę zmienić, wskazując przycisk Oblicz, a następnie z rozwijanej listy jedną z następujących możliwości: końcowy, dzień dzisiejszy lub kolejno zdefiniowane okresy sprawozdawcze.
Przyciski poleceń
Oblicz – rozpoczyna zestawianie rachunku zysków i strat za podany okres zgodnie ze zdefiniowanymi pozycjami. Po wybraniu przycisku otwiera się okno dialogowe Rachunek zysków i strat, w którym możesz parametry obliczania RZiS. Przed wykonaniem obliczeń program przeprowadza kontrolę poprawności definiowania planu kont i układu bilansu oraz rachunku zysków i strat. Po znalezieniu błędów program wyświetli komunikat.
Brak zadeklarowanego pierwszego poziomu analityki dla konta o syntetyce – wówczas, gdy w planie kont zdefiniowano, że konto wchodzi do bilansu z pierwszego poziomu analityki, a takiego poziomu analityki nie ma. Błąd w strukturze planu kont. Brak pozycji konta – wówczas, gdy konto jest zdefiniowane w planie kont, a nie jest zdefiniowane w układzie bilansu. Bilans dla konta ... nie ma salda 0 – wówczas, gdy konto zdefiniowane z kontrolą zerowego salda ma saldo inne niż zero. Nieprawidłowa definicja dla konta – wówczas, gdy w układzie bilansu zdefiniowano nieprawidłowo pozycję konta. Konto ... wchodzi na pozycję, w której zapisywane są wyniki obliczeń – wówczas, gdy w planie kont zadeklarowano, że konto wchodzi do rachunku zysków i strat na pozycję parzystą (tzn. B, D lub F). Pozycje te są zarezerwowane do przechowywania sald z pozycji nieparzystych (tzn. A, C lub E). |
Koszty i Straty lub Przychody i Zyski – przełącza zależnie od kontekstu do właściwego okna.
Stan na
W polu możesz wybrać z rozwijanej listy datę przyjętą jako końcową do sporządzenia rachunku zysków i strat. Propozycje do wyboru:
•końcowy
•dzień dzisiejszy – umożliwia obejrzenie wartości sprawozdań uwzględniających wszystkie chwilowe dokonane zapisy ( w księgach lub z buforem) na koniec okresu wynikającego z bieżącej daty dla programu. Dla lat minionych opcja ta nie jest dostępna;
•kolejne okresy sprawozdawcze
Lista ta ma zmienną długość w zależności od ilości okresów sprawozdawczych już określonych w roku obrachunkowym.
Popraw (Zapisz) – umożliwia zmianę kwot w kolumnie Stan na rok ubiegły. Ręczne poprawienie jest konieczne po zmianie planu kont na przełomie roku. Po poprawieniu kwot w tej kolumnie w oknie parametrów obliczania RZiS nie należy wybierać opcji Generuj stan na początek roku, gdyż po jej użyciu program nie zapamięta kwot wpisanych przez użytkownika. Więcej >>
Układy – przełącza do okna Układy RZiS, gdzie możesz wskazać, który układ rachunku zysków i strat będziesz zestawiał. Możesz dla swojej firmy określić kilka układów rachunku zysków i strat, w tym układ jednostronny.
Konta – pole wyboru, które uaktywnia się po obliczeniu RZiS. Zaznaczając pole wyboru Konta, możesz zobaczyć stan kont przypisanych do danej pozycji, wraz z kwotami zapisów z tych kont.
Zamknij – zamyka proces obliczania rachunku zysków i strat.
Zobacz także: