Jak to zrobić? > Procedura OSS - ustawienia

Drukuj

Procedura OSS - ustawienia

Procedura OSS w programie Finanse i Księgowość przeznaczona jest do obsługi unijnych sprzedawców w relacjach B2C (tzw. Union-OSS), czyli sprzedawców z siedzibą w UE (wysyłających towary z UE i świadczących usługi w UE) oraz sprzedawców z siedzibą poza UE (w przypadku towarów wysyłanych na terenie UE).

Procedury OSS nie należy stosować do pozaunijnego systemu OSS.

 

Definiowanie rejestru dla procedury OSS (One Stop Shop)

Definiując rejestr dla procedury One Stop Shop zaznacz pole Procedura OSS, np.:

 

img_fk_85

 

Opcjonalnie w polu Kraj dostawy (VAT) można wybrać domyślnie wypełniany kraj dostawy VAT dla procedury OSS.

 

Definiowanie rejestrów >>

 

Definiowanie dokumentu dla procedury OSS (One Stop Shop)

W przypadku definicji dokumentów konieczne jest zaznaczenie pola Pokaż kolumnę "OSS", aby możliwa była zmiana parametrów OSS (rodzaju dostawy, kraju wysyłki i kraju dostawy) w trakcie wprowadzania rejestru dla dokumentu np.:

 

img_fk_86

 

Opcjonalnie w polu Domyślny rejestr można wybrać rejestr domyślnie podpowiadany dla tego dokumentu.

 

Okno Definicje dokumentów >>

 

Wprowadzanie danych do rejestrów dla procedury OSS

Po otworzeniu Rejestru dla tak zdefiniowanego dokumentu widoczna będzie dodatkowa kolumna OSS umożliwiające rejestrację informacji o rodzaju dostawy, kraju wysyłki i kraju dostawy:

 

img_fk_87

 

Zapis w kolumnie OSS oznacza:

 

img_fk_88

 

Kliknięcie przycisku img_fk_89 znajdującego się w kolumnie OSS otwiera okno edycji jej zawartości:

 

img_fk_90

 

W sekcji Korekta można wskazać, w którym okresie korekta ma zostać wykazana na deklaracji VIU-DO. Jeśli nie rejestrujesz korekty wybierz w tej sekcji - rejestr nie jest korektą -.

 

W przypadku stwierdzenia błędów w deklaracji VAT ich korekta dokonywana jest deklaracji VAT składanej za bieżący okres rozliczeniowy nie później jednak niż w ciągu 3 lat, licząc od dnia upływu terminu do złożenia deklaracji VAT, w której stwierdzono błędy.

 

Grupowa zmiana oznaczeń dla procedury OSS

Grupowa zmiana oznaczeń dla procedury OSS dostępna jest w oknie Przeglądanie VAT pod przyciskiem OSS. Grupowa zamiana nadpisuje wybrane do aktualizacji kategorie w zaznaczonych dla operacji dokumentach.

 

img_fk_120

 

W oknie Przeglądanie VAT można włączyć prezentację dodatkowych kolumn Korekta OSS oraz Okres korekty OSS.

 

Kody krajów dla VIU-DO

Dla krajów, które są stałym miejscem prowadzenia działalności należy uzupełnić właściwy dla nich numer identyfikacji VAT (VAT-UE) lub w przypadku jego braku numer identyfikacji podatkowej. Kod należy uzupełnić w słowniku Kraje we właściwym atrybucie (1) Nr identyfikacyjny VAT lub (2) Nr Identyfikacji Podatkowej.

 

img_fk_121

 

Wartości tych atrybutów wykazywane będą na deklaracji VIU-DO w sekcji C.3.1. Domyślnie wykazywany jest Numer identyfikacyjny VAT a w przypadku jego braku Numer Identyfikacji Podatkowej.

 

VIU-DO unikatowy numer referencyjny (UNR)

Na adres e-mail podany w zgłoszeniu rejestracyjnym VIU-R podatnik otrzymuje unikatowy numer referencyjny (tzw. UNR). Jeśli generowany będzie przelew to numer ten należy samodzielnie wprowadzić w wypełnianej deklaracji w polu Unikatowy numer referencyjny (UNR).

 

img_fk_122

 

Numer ten będzie wprowadzony jako tytuł w generowanym przelewie do urzędu. Przelewy bez numeru UNR będą przez urząd odrzucane.

 

Parametry deklaracji

Otwórz okno Deklaracje (Ctrl+8) > Ustawienia > Parametry deklaracji i zweryfikuj ustawienie parametru Metoda wyliczenia kwoty VAT dla VIU-DO.

 

Kwota VAT dla VIU-DO może być wyliczona jako:

Suma VAT z poszczególnych dokumentów,

VAT od postawy opodatkowania.

 

Zobacz również:

Raport - procedura OSS