Instrukcja użytkownika > Ewidencja pracowników > Dane podstawowe > Historia zatrudnienia

Drukuj

Historia zatrudnienia

Poprawne wypełnienie historii zatrudnienia umożliwi automatyczne określenie:

limitu urlopu wypoczynkowego

procentowej wartości dodatku stażowego

nagrody jubileuszowej

Wpisu w historii b10_histzatr (Enter na pracowniku, Historia zatrudnienia - Enter) dokonujemy b10_ins klawiszem Ins.

50400r_img1

Wprowadzamy:

Od, Do - okres zatrudnienia

Nazwa zakładu, Rodzaj pracy, Miejsce pracy - dane o zatrudnieniu

Zaliczyć do – zaznaczamy, czy wprowadzany okres uwzględniać przy naliczaniu stażu pracy, stażu pracy w branży, obliczaniu limitu urlopu i okresu do nagrody jubileuszowej oraz stażu stanowiskowego

Wspólne świadectwo pracy - w przypadku zaznaczenia zatrudnienie wprowadzone w tej pozycji uwzględnione zostanie na przyszłym świadectwie pracy (patrz Rozliczenia końcowe - Wydruk świadectwa pracy).

 

Opcja ta może okazać się bardzo przydatna w przypadku przekształcenia zakładu (wraz z przejęciem pracowników).

 

W jednostce oświatowej (szkole) jeśli chcemy wystawić świadectwo pracy z całego przebiegu zatrudnienia w oświacie - należy tę opcję zaznaczać przy uzupełnianiu zatrudnienia w poprzednich szkołach.

 

Ciągłość zatrudnienia - zaznaczamy w przypadku przejęcia firmy, wtedy przy obliczaniu zasiłku chorobowego data zatrudnienia pobierana będzie z tego wpisu a nie z umowy o pracę - więc uwzględniane będą również podstawy chorobowego (wprowadzone w bilansie otwarcia) sprzed okresu zatrudnienia w nowej firmie

Tryb zakończenia pracy - wybieramy Sposób ustania stosunku pracy oraz Tryb i podstawę prawną zakończenia

Nieobecności - z zaznaczonego okresu zatrudnienia wyłączamy (po zaznaczeniu pola Pomniejsz staż) okresy urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego i służby wojskowej

Limity roczne - wprowadzane w tej ewidencji wykorzystane dni nieobecności, pochodzą od poprednich pracodawców i wypełniamy je za bieżący rok w celu poprawnego wyliczenia limitów rocznych.

oDni chorobowego – na podstawie świadectwa pracy wprowadzamy ilość dni wynagrodzenia chorobowego (płatnego przez zakład, maks.33 dni)

oDni opieki nad dzieckiem chorym - ilość wykorzystanych dni opieki nad dzieckiem chorym w bieżącym roku

oDni opieki inne - ilość wykorzystanych dni opieki nad innymi członkami rodziny w bieżącym roku

oDni urlopu ojcowksiego -  wykorzystany urlop ojcowski w poprzedniej pracy

oDni nieobecności siła wyższa - wykorzystana ilość dni / godzin siły wyższej w bieżącym roku

oDni pracy zdalnej okazjonalnej - wykorzystana ilość dni pracy zdalnej okazjonalnej w bieżącym roku

oNadgodziny - wykorzystane u poprzedniego pracodawcy nadgodziny, wpływające na roczny limit przy kontroli norm czasu pracy

oDni urlopu wypoczynkowego – wykorzystany urlop wypoczynkowy w ostatnim roku pracy, pomniejsza limit urlopu, jeśli pracownik został zatrudniony w tym samym roku, w którym ustał stosunek pracy

oW tym urlop wykorzystany na podst. art. 167. – z urlopu wypoczynkowego wykorzystany urlop na żądanie (do wysokości 4 dni)

oDni urlopu dodatkowego - wykorzystany urlop dodatkowy u poprzednich pracodawców w bieżącym roku

oDni urlopu opiekuńczego - wykorzystany urlop opiekuńczy u poprzednich pracodawców w bieżącym roku

oDni urlopu opieki nad dzieckiem - wykorzystany urlop opieki nad dzieckiem w ostatnim roku pracy, pomniejsza 2-dniowy limit urlopu (jeśli przysługuje), gdy pracownik został zatrudniony w tym samym roku, w którym ustał stosunek pracy

Do świadectwa pracy - zakładka widoczna w przypadku zaznaczenia opcji Wspólne świadectwo pracy, dane tu wprowadzone dodadzą się do przyszłego świadectwa pracy

Przyciskiem b10_n_ok OK  zatwierdzamy dane. Wpis w historii możemy poprawić b10_edit (F6) lub wykasować b10_del (Del).

Mamy również możliwość załączenia b10_importmak oryginału świadectwa pracy, co umożliwi nam później szybki dostęp b10_show do niego - patrz Teczka pracownika.

50400r_img2

W historii zatrudnienia nie wprowadzamy okresu nauki (patrz Wykształcenie) ani aktualnego zatrudnienia w obecnym zakładzie.

Jeśli wpis w historii przeniesiony został z aktualnego zatrudnienia (funkcją Przenieś do historii zatrudnienia), możemy go z powrotem przywrócić (cofnąć tę operację), klikając na przycisk Przywróć do aktualnego zatrudnienia lub klikając prawym klawiszem myszy na tym wpisie i wybierając funkcję Przywróć do aktualnego zatrudnienia.

Okresy z poszczególnych wpisów możemy podsumować b10_sum - służy do tego funkcja Ctrl Enter. Dodatkowo jeśli podświetlimy niektóre wpisy (Shift â) - suma obejmować będzie tylko wybrane pozycje.

Suma okresów wprowadzonych w historii jest tylko informacyjna i może nie odzwierciedlać faktycznego stażu pracy pracownika, ze względu na możliwe nakładające się okresy pracy i nauki. Pełny i właściwy okres stażu pracy możemy przeliczyć na dowolny dzień, wchodząc na zakładkę Staż będąc w aktualnym zatrudnianiu b10_azatr.

Dodatkowo możemy zrobić zestawienie stażu pracy dla wszystkich pracowników (patrz: Zestawienia i dokumenty - Zestawienia okresowe).