O programie > Możliwości programu | | Drukuj |
Program udostępnia wiele narzędzi, ułatwiających zarządzanie działalnością w firmach handlowych i usługowych. Poniżej wymienione zostały najistotniejsze cechy programu.
Szybki dostęp do potrzebnych informacji
Program ułatwia porządkowanie, przechowywanie i wyszukiwanie danych udostępniając następujące możliwości:
•Możliwość porządkowania informacji na wiele różnych sposobów, w zależności od potrzeb użytkownika. Możliwość zmiany organizacji informacji w każdym momencie pracy z programem.
•Szybkie i proste wyszukiwanie informacji w kartotekach według różnych kryteriów
•Szybkie wprowadzanie danych do kartotek – możliwość tworzenia wzorców dla zapisywanych informacji.
Szybkie i łatwe wystawianie dokumentów
Definiowanie nowych typów dokumentów dostosowanych do potrzeb użytkownika na podstawie zdefiniowanych w programie typów dokumentów.
Elastyczne zarządzanie numeracją dokumentów:
•Określanie w parametrach pracy programu sposobu kontroli numeracji dokumentów podczas ich wystawiania.
•Określanie symbolu serii, szablonu numeru dokumentu oraz zakresu ciągłości numeracji dokumentów.
Grupowe tworzenie, wystawianie i drukowanie dokumentów w przypadku powtarzalnego wystawiania dużej liczby dokumentów.
Rejestrowanie wszystkich lub wybranych dokumentów sprzedaży VAT na drukarce fiskalnej, w zależności od obowiązujących w firmie zasad obsługi sprzedaży VAT. Wymaga to:
•Zainstalowania w systemie i konfiguracji drukarki fiskalnej.
•Odpowiedniego określenia parametrów fiskalizacji w definicji typu dokumentu.
Planowanie i prowadzenie polityki cenowej i polityki sprzedaży w programie
•Obsługa do dziesięciu cen sprzedaży dla każdego towaru, oraz prowadzenie cenników w walutach.
•Obsługa indywidualnych warunków sprzedaży dla kontrahenta i rodzaju kontrahenta.
•Obsługa definiowania indywidualnych cen i upustów na dany towar lub rodzaj towaru dla konkretnego kontrahenta lub rodzaju kontrahenta.
•Obsługa definiowania kwotowych i procentowych upustów ilościowych dla towaru lub rodzaju towaru.
•Obsługa zmiany cen dla grupy towarów oraz zmiany warunków sprzedaży w grupie wybranych kontrahentów.
•Możliwość definiowania promocji okresowych zależnych i niezależnych do ilości sprzedawanych towarów.
•Pomoc w naliczaniu cen nabycia oraz bieżących cen sprzedaży.
Tworzenie różnorodnych zestawień
Program m.in. obsługuje tworzenie zestawień:
•operacji handlowych i magazynowych globalnych za wybrany okres według dokumentów, kontrahentów i towarów,
•operacji handlowych i magazynowych szczegółowych dla wybranego kontrahenta według dokumentów i towarów,
•operacji handlowych i magazynowych szczegółowych dla wybranego towaru według dokumentów i kontrahentów,
•operacji handlowych i magazynowych w ujęciu chronologicznym, z podziałem według użytkowników,
•zestawień rejestrów dokumentów handlowych i magazynowych,
•cenników dla wybranych towarów,
•zestawień umożliwiających kontrolę rozrachunków i terminów płatności.
Wymiana danych z innymi programami
Program Symfonia 2.0 Handel współpracuje z programem Symfonia Finanse i Księgowość poprzez obiekt integracji. Jest to odrębnie instalowany produkt, umożliwiający bezpośrednie przesyłanie dokumentów do bufora programu Symfonia Finanse i Księgowość, oraz synchronizację odpowiednich kartotek i rozrachunków kontrahentów programu Handel i programu Symfonia Finanse i Księgowość.
Po zdefiniowaniu odpowiednich schematów księgowań program automatycznie dekretuje eksportowane do programu Symfonia Finanse i Księgowość dokumenty. Wymieniane są również dane opisujące kontrahentów, pracowników i urzędy. Możliwe jest także automatyczne uzgadnianie zawartości kartotek kontrahentów, pracowników i urzędów wykorzystywanych przez oba programy. W przypadku kontrahentów, których kartoteki zostały uzgodnione z kartoteką programu Symfonia Finanse i Księgowość i dla których istnieje w danych programu Handel jakikolwiek dokument (wystawiony lub w buforze) możliwe jest uzgadnianie rozrachunków pomiędzy danymi programu Handel a danymi z programu Symfonia Finanse i Księgowość.
|
Współpraca z programem Symfonia Finanse i Księgowość prowadzona jest za pośrednictwem instalowanego razem z nim Repozytorium Dokumentów. E-faktury wystawiane w programie Handel mogą być automatycznie zapisywane w Repozytorium Dokumentów pod warunkiem posiadania odpowiednich zgód kontrahenta. Dla każdej e-faktury można także zapisać w Repozytorium Dokumentów podgląd w postaci pliku PDF. Repozytorium Dokumenty składa się z następujących modułów: e‑Dokumenty, e‑Deklaracje, e‑Przelewy.
Program współpracuje z serwisem internetowym www.miedzyfirmami.pl przez co umożliwia szybką i prostą wymianę dokumentów elektronicznych. Ułatwia bezpieczny obrót fakturami elektronicznymi z wieloma kontrahentami jednocześnie, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa, bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.
Automatyczną wymianę e-faktur z serwisem www.miedzyfirmami.pl umożliwia moduł e-Dokumenty. Moduł e-Dokumenty jest narzędziem służącym do zarządzania i archiwizacji faktur elektronicznych będących w obiegu przedsiębiorstwa. Główną funkcjonalnością Repozytorium Dokumentów jest możliwość elektronicznego wysłania, odbierania i przechowywania e-faktur.
Funkcjonalność programu pozwala na bezpieczny obrót takimi dokumentami poprzez zastosowanie elektronicznej pieczęci firmy lub podpisu kwalifikowanego. Dzięki temu przedsiębiorca może być pewny tożsamości kontrahenta oraz integralności treści otrzymanego dokumentu. Metody zastosowane w programie są zgodne z aktualnymi przepisami prawa.
|
Egzemplarze programu Symfonia 2.0 Handel zainstalowane na różnych komputerach mogą wymieniać między sobą dane. Ułatwia to pracę w firmach o strukturze rozproszonej i umożliwia wymianę dokumentów z kontrahentami wykorzystującymi ten program.
Import/Eksport całego układu dokumentów Dzięki możliwości importu/eksportu całego układu dokumentów możliwe jest przeniesienie pełnych danych oddziału do programu Handel pracującego w centrali. Aby zaimportować dokumenty, należy wybrać szablon hmioddz.ams i wskazać pliki wygenerowane z oddziału poprzez eksport do programu Finanse i Księgowość w formacie 3.0. Dokumenty importowane są do odpowiednich kartotek programu z pominięciem bufora i są oznaczone, jako KOPIA dokumentu.
Import/Eksport poszczególnych dokumentów Dokument wyeksportowany z poziomu kartoteki dokumentów handlowych i magazynowych poprzez Eksport danych > Eksport dokumentów można następnie zaimportować do bufora w innej firmie wykorzystując szablon hmin.ams. Możliwe jest zaimportowanie zamówień własnych klienta, jako zamówień obcych lub obcego dokumentu sprzedaży, jako własnego dokumentu zakupu. . Dokumenty są tworzone w buforze, a więc podlegają zmianom, a data wystawienia i numer dokumentu są nadawane zgodnie z regułami obowiązującymi przy ręcznej rejestracji dokumentów przez użytkownika.
|
Moduł e-Dokumenty współpracuje z serwisem internetowym www.miedzyfirmami.pl przez co umożliwia szybką i prostą wymianę dokumentów elektronicznych. Ułatwia bezpieczny obrót fakturami elektronicznymi z wieloma kontrahentami jednocześnie, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa, bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego. Automatyczną wymianę e-faktur z serwisem www.miedzyfirmami.pl umożliwia moduł e-Dokumenty. Moduł e-Dokumenty jest narzędziem służącym do zarządzania i archiwizacji faktur elektronicznych będących w obiegu przedsiębiorstwa. Główną funkcjonalnością oferowaną przez moduł e-Dokumenty jest możliwość elektronicznego wysłania, odbierania i przechowywania e-faktur. Funkcjonalność programu pozwala na bezpieczny obrót takimi dokumentami poprzez zastosowanie elektronicznej pieczęci firmy lub podpisu kwalifikowanego. Dzięki temu przedsiębiorca może być pewny tożsamości kontrahenta oraz integralności treści otrzymanego dokumentu. Metody zastosowane w programie są zgodne z aktualnymi przepisami prawa.
|
Serwis internetowy www.miedzyfirmami.pl jest utworzoną przez Symfonia sp. z o.o. platformą umożliwiającą szybką i prostą wymianę dokumentów elektronicznych. Ułatwia bezpieczny obrót fakturami elektronicznymi z wieloma kontrahentami jednocześnie, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa, bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego. Unikatowym rozwiązaniem zastosowanym w serwisie www.miedzyfirmami.pl jest fakt, że każda firma przystępując do serwisu podpisuje tylko jedną umowę, która jest podstawą prawną do prowadzenia wymiany e-dokumentów ze wszystkimi obecnymi oraz przyszłymi klientami serwisu.
|
Connect to usługa umożliwiająca wymianę danych między aplikacjami Symfonii pracującymi w odrębnych sieciach, np. do przesyłania dokumentów z programu Handel do biura rachunkowego prowadzącego księgowość firmy. Wymiana danych Connect odbywa się za pomocą serwisu Między Firmami.
Funkcjonalność Connect jest dodatkowo płatna. Użytkownicy, którzy chcieliby z niej skorzystać proszeni są o kontakt z działem sprzedaży firmy Symfonia sp. z o.o.
Usługa Connect pośredniczy w przesyłaniu dokumentów z programów: •Symfonia 2.0 Start Faktura •Symfonia 2.0 Start Handel •Symfonia 2.0 Handel (Sprzedaż) •Symfonia 2.0 Handel (Sprzedaż i magazyn) Do programów: •Symfonia 2.0 Start Mała Księgowość •Symfonia 2.0 Finanse i Księgowość
|
Współpraca między programem Symfonia 2.0 Handel a innymi programami polega na wymianie plików tekstowych z danymi. W tym przypadku użytkownik musi sam określić, jakie dane i w jakim formacie mają być wymieniane. Dzięki wykorzystaniu różnych bibliotek programowych (DLL) program Handel (i inne programy Symfonia 2.0) mogą wykorzystywać różne formaty danych dla wymiany danych między sobą (np. między dwoma egzemplarzami programu Handel zainstalowanymi w różnych firmach - do wymiany dokumentów handlowych w postaci elektronicznej) lub wymiany danych z innymi programami (np. edytorami tekstów, arkuszami kalkulacyjnymi itp. Obecnie dostępne są dwa formaty wymiany danych: •Format 3.0 - jest to obecnie preferowany format wymiany danych pomiędzy programami Symfonia 2.0. W tym formacie zarówno liczba jak i kolejność występowania poszczególnych danych nie ma znaczenia, gdyż dane są rozpoznawane poprzez ich nazwę, a nie położenie w pliku danych. •Format 2.0 - (format nie jest już rozwijany i może nie obsługiwać wszystkich rodzajów danych) w formacie tym dane dotyczące kolejnych pozycji kartoteki zapisywane są w osobnych liniach pliku tekstowego. Pierwsza linia tego pliku może zawierać nazwy pól. Poszczególne pola danych rozdzielone są separatorami pól. Pola tekstowe (które mogą zawierać dowolne znaki, także takie, które zostały zdefiniowane jako separatory pól) są ujęte w ograniczniki tekstu. Można także określić sposób kodowania polskich znaków: Windows lub DOS. |
Obsługa transakcji gotówkowych i bezgotówkowych
Obsługa prowadzenia rozliczeń finansowych gotówkowych i bezgotówkowych:
•Definiowanie, rejestrowanie i wystawianie dokumentów dotyczących płatności o różnym charakterze.
•Możliwość grupowania wpłat i wypłat pieniężnych w rejestrach.
•Rozliczanie rozrachunków i płatności.
•Tworzenie raportów płatności, także raportów kasowych.
Prowadzenie gospodarki magazynowej
•Prowadzenie wielu (do 219) magazynów.
•Możliwość drukowania adresów i nazw magazynów na dokumentach,
•Stosowanie trzech jednostek miary dla towarów,
•Rozliczanie towarów w cenach rzeczywistych metodami FIFO, LIFO lub wg wskazanej dostawy,
•Automatyczne, półautomatyczne bądź ręczne wystawianie odpowiednich dokumentów magazynowych powiązanych z dokumentami handlowymi (WZ do dokumentów sprzedaży, PZ do dokumentów zakupu),
•Wystawianie dokumentów handlowych na podstawie dokumentów magazynowych (dokumentów sprzedaży na podstawie WZ, dokumentów zakupu na podstawie PZ).
Raporty graficzne
Rozszerzenie Raporty graficzne umożliwia przejrzystą tabelaryczną i graficzną prezentację danych analitycznych i innych informacji w obszarach sprzedaży, zakupu i finansów. Analiza danych opiera się na zestawieniu wymiarów i wartości w wybranym kontekście biznesowym określonym obszarem analizowania oraz na wzajemnych zależnościach pomiędzy poszczególnymi obszarami.
Użytkownicy, którzy chcieliby korzystać z programu zawierającego tę funkcjonalność, po skontaktowaniu się z działem sprzedaży firmy Symfonia sp. z o.o. i zakupieniu licencji otrzymują odpowiednie numery licencyjne a następnie kod aktywacji, który zawiera dostęp do funkcjonalności. Wykupiona funkcjonalność dostępna jest na wszystkich terminalach obsługujących dany program, bez względu na liczbę stanowisk. Ograniczenia dostępu do danych na poszczególnych stanowiskach realizowane są poprzez system uprawnień do danych i obszarów.