Kartoteka kontrahentów > Kontrahent | | Drukuj |
Okno to umożliwia wprowadzanie, przeglądanie i modyfikowanie wszystkich danych związanych z kontrahentem w zakresie zależnym od uprawnień użytkownika. Ze względu na dużą ilość informacji związanych z kontrahentem, okno jest podzielone na kilka stron. Strony te opatrzono listkami, które widoczne są w dolnej części okna.
Kod kontrahenta - unikalny symbol kontrahenta identyfikujący go na listach jest widoczny na każdej ze stron.
Nazwa kontrahenta Pełna nazwa, drukowana na wszystkich dotyczących tego kontrahenta dokumentach.
Kod kontrahenta Unikalny symbol kontrahenta identyfikujący go na listach. Po wystawieniu dla kontrahenta dowolnego dokumentu wartość tego pola zostanie zablokowana przez program (nie będzie można jej zmienić).
Ustawienie rodzaju kontrahenta Ikona na lewo od pola Nazwa kontrahenta oznacza rodzaj kontrahenta. W trybie edycji danych kontrahenta kliknięcie w ikonę rozwija menu dostępnych rodzajów kontrahenta: •Firma •Osoba fizyczna (firma) czyli osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. •Osoba fizyczna Wygląd okna zależy od wybranego rodzaju kontrahenta.
Imię, Nazwisko (osoba fizyczna) Dane personalne kontrahenta.
Adres Pełne dane adresowe: ulica, kod, miejscowość, NIP (z prefiksem oznaczającym kod danego kraju), REGON, PESEL. •kraj - lista rozwijana z nazwami krajów. Domyślnie podpowiadana jest wartość 'Polska'. Pole to MUSI być wypełniane przy wystawianiu dokumentów. •rejon - lista rozwijana z nazwami rejonów. •Zarejestrowany w VIES - zaznaczenie tego pola oznacza, że kontrahent jest zarejestrowany w międzynarodowym systemie VIES. •Podatnik VAT czynny - zaznaczenie tego pola oznacza, że kontrahent jest czynnym płatnikiem VAT-u. Pole "Podatnik VAT czynny" jest automatycznie włączane dla kontrahentów spełniających poniższe warunki: w polu „kraj” wybrana wartość PL oraz w polu „NIP” kontrahenta wpisany numer identyfikacji podatkowej podatnika. Dla kontrahenta, dla którego wybrano inny kraj niż „PL”, pole „Podatnik VAT czynny” nie będzie widoczne.
Pobierz z GUS Przycisk uruchamia wczytanie danych kontrahenta z serwisu Głównego Urzędu Statystycznego. Kontrahent jest identyfikowany na podstawie wprowadzonego numeru NIP, REGON lub KRS. Numer KRS może być wpisany w polu NIP lub REGON.
Warunki sprzedaży Przełącznik "limit kredytu" Określa, czy kontrahent będzie miał przydzielony limit kredytowania. Kwota kredytu Maksymalna wysokość kredytu. (W programie "kredyt" oznacza sumę należności ze wszystkich nierozliczonych dokumentów sprzedaży). Rejestr Domyślny rejestr pieniężny dla kontrahenta; można wybierać pomiędzy rejestrami pieniężnymi zdefiniowanymi w kartotece pieniędzy. Forma płatności Domyślna forma płatności dla kontrahenta; można wybierać pomiędzy formami płatności zdefiniowanymi dla wybranego rejestru pieniężnego. Typ ceny Domyślny typ cen (, , , , ) używanych dla danego kontrahenta. Rodzaj ceny Decyduje o trybie wystawiania dokumentu (w cenach netto lub brutto). Rabat Domyślna stawka rabatu. Kontakty Dane osoby, z którą utrzymujemy kontakty w firmie kontrahenta. Dane te będą proponowane przy wystawianiu dokumentu jako dane osoby odbierającej dokument. Dla Osoby fizycznej - pola nie występują. |
Dane rachunku bankowego Pełne dane rachunku bankowego kontrahenta.
Przycisk Sprawdź uruchamia weryfikację rachunku bankowego z rejestrem podatników Krajowej Administracji Skarbowej. Wykonane sprawdzenia są zapisywane w Archiwum sprawdzeń.
Rodzaj, Katalog, znacznik Informacja o przynależności kontrahenta do rodzaju i katalogu oraz o przydzielonym mu znaczniku graficznym.
Księgowania FK - Identyfikator kontrahenta w programie Finanse i Księgowość parametr - Parametr księgowania dla kontrahenta: krajowy lub zagraniczny (wybór z listy rozwijanej). Stan należności i zobowiązań - informacja o stanie należności i zobowiązań kontrahenta. |
Zakładka Pozostałe pojawia się, gdy istnieje co najmniej jedno aktywne pole dodatkowe.
Widok pól na tej stronie zależny jest od wartości nadanych w Ustawieniach w gałęzi Nazwy pól, odpowiednio w części Kontrahenci lub Towary.
Strona zawiera pole prezentujące kod towaru/kontrahenta oraz listę od 1 do 8 poszczególnych pozycji: nazwa pola - wartość pobrana jest automatycznie z gałęzi Kontrahenci lub Towary w Nazwach pól okna Ustawienia, wartość pola - należy wpisać tu nazwę charakteryzującą pole.
Można także dodawać bezpośrednio dodatkowe elementy słownika poprzez: •wpisanie nowej nazwy słownika w polu Słownik pola i zatwierdzenia przyciskiem Dodaj, lub •kliknięcie przycisku Elementy i przejście do okna z listą elementów słownika. |
Przyciski narzędziowe
Menu kontekstowe
Szczegóły kontrahenta w e-Dokumentach - otwiera w module e-Dokumenty okno szczegółowych danych tego kontrahenta.
Sprawdź status kontrahenta w VAT - sprawdza w serwisie Ministerstwa Finansów czy zarejestrowany został numer NIP kontrahenta.
Sprawdź numer VAT (VIES) dla kontrahenta - sprawdza w serwisie Komisji Europejskiej czy zarejestrowany został numer VIES kontrahenta.
Kontrahenci incydentalni
Faktury elektroniczne można wystawiać tylko kontrahentom kartotekowym - aby wystawić fakturę elektroniczną kontrahentowi, trzeba go najpierw dodać do kartoteki kontrahentów. Dla kontrahentów incydentalnych można wystawić tylko tradycyjną fakturę papierową.
Jeżeli w serwisie www.miedzyfirmami.pl jest kontrahent incydentalny o podanym numerze NIP i ma podpisaną zgodę na wysyłanie dokumentów, to blokowana jest wysyłka dokumentu do momentu dodania kontrahenta do kartoteki w programie Handel. Operacja ta jest zależna od ustawienia Kontrola danych w Parametrach pracy w panelu Ustawień. Program pyta, czy dodać kontrahenta z podanym NIP do kartoteki kontrahentów.
Kontrahent incydentalny a zgoda domniemana
Jeżeli w module e-Dokumenty jest ustawiona zgoda domniemana i wystawiany jest dokument dla kontrahenta incydentalnego, to program sprawdza czy pracuje w trybie zgody domniemanej. Jeśli tak - to proponuje dodanie kontrahenta do kartoteki kontrahentów w celu wystawienia e-faktury.
Zobacz także: