Okresy sprawozdawcze i rok obrachunkowy > Wycena walut (odwracalna)

Drukuj

Wycena walut odwracalna (metodą podatkową)

Otwierane z menu Rok > Wycena walut (odwracalna) okno umożliwia prowadzenie odwracalnej wyceny walut metodą podatkową. Dostęp użytkownika do funkcjonalności wyceny walut zależy od prawa Wykonywanie wyceny walut z grupy praw Rodzaj:INN modułu Finanse i Księgowość.

 

Wycenę walut można wykonać dla jednego lub więcej kont, dla wybranych zapisów na koncie, a także dla zapisów wchodzących do transakcji na danym koncie. Kursy walut można wycenić zarówno na koniec miesiąca, jak i na koniec roku, co jest zgodne z ustawą o rachunkowości.

 

Przeszacowanie walut nieodwracalne metodą bilansową >>

 

img_fk_184

 

Przycisk Zweryfikuj konta dla różnic z wyceny btn_arr_01 otwiera okno ustawień Konta specjalne. Dla prowadzenia odwracalnej wyceny walut niezbędne jest określenie kont: Różnice kursowe z wyceny WN oraz Różnice kursowe z wyceny MA.

 

Widok listy kont

Uwzględnij bufor – gdy zaznaczone odwracalna wycena walut uwzględni dokumenty znajdujące się z buforze.

Ukryj konta obsługiwane przez Magazyn walut – gdy zaznaczone, na liście kont nie będą widoczne konta oznaczone jako obsługiwane przez Magazyn walut. Konta obsługiwane przez magazyn walut oznaczone są na liście komentarzem, nie można ich użyć i są pomijane w wycenie.

 

img_fk_185

 

Przelicz saldo – rozwija menu z poleceniami:

Wybrane konto – przeliczenie różnic kursowych dla salda zapisów z konta wskazanego na liście.

Zaznaczone konta – przeliczenie różnic kursowych dla sald zapisów z kont zaznaczonych na liście.

Wszystkie konta – przeliczenie różnic kursowych dla sald zapisów z wszystkich kont na liście.

Lista zapisów – powoduje przełączenie na tryb przeliczania różnic kursowych dla zapisów transakcji.

 

Saldo kont magazynu walut można sprawdzić z okna Kartoteki (Ctrl+5)> Waluty > Magazyn walut - stany walut.

 

Widok listy zapisów

W trybie przeszacowania walut dla zapisów transakcji nie możesz zmienić okresu, dla którego chcesz dokonać przeszacowań. Lista wyboru jest nieaktywna. Znajdująca się na górze lista kont zostaje zastąpiona przez listę zapisów transakcji. Znajdziesz tam takie informacje, jak data księgowania, opis zapisu, kwota w walucie, kurs oraz kwota w złotówkach.

 

img_fk_186

 

Przelicz transakcje – powoduje przeszacowanie nierozliczonej kwoty w walucie dla zapisów wchodzących do transakcji na danym koncie.

Lista kont – powoduje przełączenie na tryb przeliczania różnic kursowych dla kont.

Dokument – umożliwia przeglądanie i bezpośrednią edycję dokumentu. Zobacz także: Edycja dokumentów księgowych.

 

W przypadku zapisów wchodzących do transakcji, kwota zapisu (w walucie lub w złotówkach) oznacza kwotę, jaka pozostała do ostatecznego rozliczenia transakcji). Zapisy wchodzące do transakcji na danym koncie oznaczone są literą T.

 

Jeżeli kursor wskazuje zwykły zapis (nie wchodzący do transakcji), wówczas podwójne kliknięcie lewym przyciskiem myszy lub wybranie klawisza Enter spowoduje przejście do podglądu dokumentu, z którego pochodzi dany zapis.

 

Parametry dla operacji

Po uruchomieniu przeliczenia salda otwierane jest okno z parametrami dla tworzonego dokumentu Wyceny bilansowej walut oraz dokumentu Odwrócenia wyceny bilansowej walut.

 

img_fk_123