Import danych > Import specjalny > Import specjalny - profile (okno) | | Drukuj |
Profil importu to ustalony przez użytkownika zbiór parametrów importu, stosowanych do wczytywania danych od jednego, określonego nadawcy danych. Profil określa m.in. położenie danych wczytywanych, sposób interpretowania danych, katalogi archiwum itp.
W Symfonii może być zdefiniowanych wiele profili importu, związanych z wieloma nadawcami danych. Dzięki takiej organizacji importu znacznie uproszczona została obsługa importu danych, a ponadto możliwe stało się automatyczne wykrywanie obecności nowych danych do wczytania.
Dla każdego nadawcy danych należy stworzyć oddzielny profil importu. Przez nadawcę danych rozumiemy w tym przypadku nie tylko program nadający dane (np. PŁACE), ale także każdą lokalizację programu posiadającą inne dane. Np. jeśli firma posiada kilka oddziałów, w których używa programu obsługującego sprzedaż, to dla każdego oddziału musi utworzyć oddzielny profil importu. Wynika to z faktu, że z każdym profilem importu związany jest plik z dokonanymi uzgodnieniami, w szczególności np. z połączonymi pozycjami z kartoteki kontrahentów (u każdego nadawcy ten sam numer w kartotece identyfikuje innego kontrahenta!). Użycie wspólnego profilu spowoduje błędne przypisanie kontrahentów do dokumentów w programie Symfonia.
Okno Katalogi wymiany danych otwiera się:
•po wybraniu polecenia Import specjalny z paska menu Firma i kolejno polecenia Profile importu
•po wybraniu przycisku Profile w oknie Komunikaty importu.
Aby można było przeprowadzić import specjalny, należy najpierw zdefiniować profile importu. Przy pierwszym wywołaniu tej funkcji program pyta, czy wygenerować wzorcowe profile importu dla wszystkich obsługiwanych przez program formatów. Utworzone w ten sposób profile można dowolnie modyfikować lub usuwać.
Profile są zapamiętywane oddzielnie dla każdego użytkownika programu, tak więc każda zmiana w oknie profili dotyczy tylko tego użytkownika, który dokonuje zmiany. Dzięki temu można wyznaczyć jedną osobę zajmującą się importem danych lub podzielić pracę na kilka osób, przydzielając każdej z nich obsługę danych od innych nadawców.
Nazwa Dowolna unikalna nazwa identyfikująca profil (nadawcę danych). Możesz wpisać tu dowolny tekst (maksymalnie 40 znaków) najlepiej charakteryzujący nadawcę lub wczytywane dane.
Katalog Określa dysk i katalog, z którego będą pobierane dane. Symfonia może sprawdzać automatycznie czy nie pojawiły się nowe dane.
Maska plików danych Jest to dowolna maska opisująca pliki importowane. Właściwą maskę możesz wybrać z rozwijanej listy lub wpisać bezpośrednio do pola edycyjnego. Maska plików danych umożliwia wyróżnienie właściwych plików, jeżeli w jednym katalogu znajdują się pliki od różnych nadawców. W przypadku plików z innych programu w formacie FK2.0 będzie to SETUP.INI, dla pozostałych plików będzie to *.TXT.
Szablon Jest to położenie i nazwa szablonu sterującego wczytywaniem i interpretacją danych importowanych. Na rozwijanej liście znajdują się wszystkie pliki szablonów z podkatalogu \szablon. Dopóki nie zdefiniujesz własnych, w oknie profili importu będą znajdować się szablony dostarczone wraz z programem.
Katalog archiwum Jest to katalog używany jako archiwum plików importowanych. Możesz podać tu dowolny katalog na dysku, na którym chcesz przechowywać wczytane pliki. Pliki danych po wczytaniu mogą być przenoszone do archiwum automatycznie lub dopiero po potwierdzeniu. W przypadku potwierdzenia będzie można dodatkowo zmienić katalog archiwum. Jest to ważne wtedy, gdy pliki danych mają zawsze tę samą nazwę, wówczas umieszczenie kolejnych danych w tym samym katalogu spowoduje zamazanie poprzednich danych archiwalnych.
Katalog danych zwrotnych Określa miejsce, w którym zostaną zapisane informacje zwrotne dla nadawcy, opisujące dokonane uzgodnienia danych. Informacje o dokonanych uzgodnieniach mogą być odesłane jako informacje zwrotne do nadawcy danych. Uzgodnienia dokonane podczas każdej sesji importu są rejestrowane, tak więc jest możliwe odesłanie informacji zwrotnych związanych z ostatnią lub dowolną poprzednią sesją importu. Wysyłaniem informacji zwrotnych steruje szablon. Określa miejsce, w którym zostaną zapisane informacje zwrotne dla nadawcy, opisujące dokonane uzgodnienia danych. Możesz wpisać tu symbol napędu dyskietek (A: lub B:) lub dowolny katalog na dysku
[ ] ja będę importować dane od tego nadawcy Wybranie tego pola powoduje, że wybrany profil będzie widoczny bezpośrednio w menu otwieranym z paska nawigacji Dokumenty > Import Specjalny. Jeśli jeden z użytkowników włączy tę opcję , to automatycznie zostanie ona wyłączona osobie, która do tej pory miała ją włączoną. Przełączanie obsługi wybranego profilu pomiędzy użytkownikami nie powoduje utraty żadnych informacji związanych z importem specjalnym, takich jak dokonane uzgodnienia lub zapamiętane sesje importu.
Profil skojarzony z usługą Connect Parametr oznaczający profil importu wykorzystywany przy wymianie plików z usługą Connect. Jednocześnie skojarzony może być tylko jeden profil. Domyślnie wykorzystywanym profilem jest Connect Handel. Przycisk Konfiguruj otwiera okno konfiguracji współpracy z Connect.
Sprawdzaj automatycznie Wybranie tej opcji powoduje, że program automatycznie (okresowo, co 30 minut) sprawdza obecność plików do importu we wszystkich katalogach podanych w profilach importu. Sprawdzenie automatyczne nie obejmuje danych na dyskietkach (A: oraz B:), a wyłącznie dane na dysku (lokalnym lub sieciowym). Po wykryciu nowych danych zostaje wyświetlone okno z listą plików oczekujących na wczytanie. Jeśli opcja nie będzie wybrana, wówczas sprawdzanie odbywać się będzie wyłącznie na życzenie.
|
Nowy – tworzy nowy profil Usuń – usuwa istniejący profil Zapisz – zapisuje definicje nowego profilu Definicje – przełącza do okna definicji szablonu, prezentującego ustawienia sterujące pracą szablonu Użyj – powoduje użycie wskazanego profilu do sprawdzenia obecności nowych plików danych lub pokazania okna dokonanych uzgodnień Sesje – otwiera okno Sesje importu , w którym można przeglądać kto, kiedy oraz od jakiego nadawcy wczytywał dane poprzez import specjalny. Dla dowolnej sesji importu można również powtórzyć wysyłkę informacji zwrotnych do nadawcy danych. – otwiera okno, w którym można przeglądać dyski oraz katalogi i wybrać właściwy katalog. Wybór dokonany w tym oknie zostanie przepisany do właściwego pola edycyjnego Zamknij – zamyka okno profili |
Zobacz także: