Import danych > Import specjalny > Import specjalny - komunikaty (okno)

Drukuj

Import specjalny – komunikaty (okno)

Komunikaty dla szablonów

Przed rozpoczęciem wczytywania danych program wczytuje i analizuje szablon importu. W trakcie tej operacji w oknie informacyjnym umieszczane są informacje związane ze sprawdzeniem poprawności szablonu. W przypadku wykrycia błędów w szablonie uniemożliwiających jego wykonanie, import zostanie przerwany.

 

W przypadku szablonów dostarczonych przez producenta, podczas normalnej eksploatacji żadne komunikaty o błędach szablonów nie powinny być generowane.

 

Opcja ta przeznaczona jest głównie dla osób modyfikujących lub tworzących własne szablony. We wszystkich innych przypadkach błędy szablonu powinny być zgłaszane do firmy Symfonia sp. z o.o.

 

hmtoggle_plus1        Format komunikatów błędów szablonów

 

Podwójne kliknięcie na wierszu komunikatu szablonu powoduje otwarcie aplikacji skojarzonej z rozszerzeniem pliku szablonu (domyślnie jest to program NOTEPAD.EXE) i wyświetlenie zawartości szablonu.

 

Zbiór szablonów dołączony do programu uwzględnia numery dokumentów, które zawierają tylko jeden prefiks. Jeśli przy numeracji dokumentów stosujesz więcej niż jeden prefiks, musisz zmodyfikować szablony.

 

Przy imporcie data dokumentu jest równa dacie wystawienia. Jest to jedyna data, która występuje w danych generowanych przez POLKĘ. Jeśli chcesz to zmienić, musisz zmodyfikować szablony.

 

Numery kont można nadawać automatycznie w czasie wczytywania dokumentów, ale wymaga to modyfikacji szablonów.

 

Komunikaty wczytywania danych

Po dokonaniu analizy szablonu następuje wczytanie danych wejściowych i ich analiza. Na tym etapie program sprawdza poprawność zbioru danych, prosi użytkownika o dokonanie połączeń odpowiednich danych wejściowych z danymi już znajdującymi się w programie oraz wprowadza dane do baz danych modułu.

 

hmtoggle_plus1        Format komunikatów błędów wczytywania danych

 

W przypadku wykrycia w pliku danych błędu uniemożliwiającego kontynuowanie importu, zostanie wyświetlony stosowny komunikat i import zostanie przerwany. W innych przypadkach mogą to być tylko ostrzeżenia, nie mające wpływu na przebieg importu i wczytywane dane.

 

Wystąpienie komunikatów o statusie błędów może być spowodowane:

użyciem niewłaściwego szablonu (profilu) do wczytania tych danych;

uszkodzeniem pliku danych;

błędami w pliku danych (np. błędami w formacie wyeksportowanych danych lub ręcznie dokonanymi poprawkami w pliku danych);

próbą wczytania niewłaściwych plików (innych plików niż pliki danych lub np. pliku zawierającego skompresowane dane ZIP lub ARJ).

 

W trakcie importu mogą być generowane również inne komunikaty posiadające inną składnię, nie związane z konkretnym miejscem w szablonie lub danych wejściowych. Zawierają one dodatkowe informacje związane z przebiegiem importu danych. W szczególności mogą to być komunikaty uzgodnień lub kontroli poprawności wprowadzanych danych.

 

Komunikaty importu

Okno Komunikaty importu pojawia się podczas importu specjalnego. W trakcie wczytywania danych pojawiają się w nim informacje, wyróżnione symbolami graficznymi:

INFO

(Informacja)

informacja dla użytkownika związana z importowanymi danymi

OSTRZEZE

(Ostrzeżenie)

program wykrył sytuację, która może (choć nie musi) powodować błędy we wczytywanych danych. Ostrzeżenia mogą wynikać z zawartości danych, konstrukcji szablonu importu lub z działania procedur kontroli poprawności wczytywanych danych

BLAD

(Błąd)

wystąpił błąd uniemożliwiający kontynuowanie importu. W przypadku pojawienia się takiego komunikatu zawsze należy sprawdzić przyczyny i konsekwencje wystąpienia błędu (może on spowodować przerwanie importu lub odrzucenie części importowanych danych – np. odrzucenie w całości powtórzonego dokumentu lub odrzucenie niepoprawnych rozrachunków)

KOMUNIK

(Komunikat)

ślad po pytaniu do użytkownika zadanym w trakcie importu


(Tekst)

komunikat systemowy, zawierający dodatkowe informacje o imporcie

 

W oknie importu można wybrać opcję ukrywania informacji oraz ostrzeżeń, zaznaczając okno (lub obydwa okna) Informacje i Ostrzeżenia w dolnym pasku poleceń.

Komunikaty o błędach importu są pokazywane zawsze i nie można ich ukryć. Dokonane ustawienia są zapamiętywane po zamknięciu okna informacyjnego i odtwarzane przy kolejnych uruchomieniach importu specjalnego.

 

Przyciski poleceń:

Przerwij – powoduje przerwanie importu danych. Import można powtórzyć wyłącznie w całości, a nie od miejsca przerwania.

 

W wyniku powtórzenia przerwanego importu możliwe jest zduplikowanie niektórych typów dokumentów w buforze (dokumentów bez jawnie podawanego kontrahenta, np. DP, RK, WB). Przed powtórzeniem importu tych samych danych należy usunąć z bufora dokumenty pochodzące z przerwanego importu.

Nie należy usuwać wprowadzonych pozycji kartotek ani dokonanych uzgodnień (o ile nie są błędne).

 

Uzgodnienia – pokazuje okno z dokonanymi uzgodnieniami danych importowanych.

Profile – pokazuje okno profili importu, gdzie można zdefiniować nowe lub zmodyfikować istniejące profile importu. Poprzez to polecenie można również wykonać import dla wybranego, jednego profilu importu: po otwarciu okna Katalogi wymiany danych należy wskazać właściwy profil i wybrać polecenie Użyj.

Pliki – sprawdza obecność nowych plików do importu dla wszystkich profili importu (w tym również dla danych na dyskietkach). Otwiera stosowne okno z listą plików umożliwiając wczytanie wybranych plików danych.

Informacje i Ostrzeżenia – pola wyboru umożliwiające ukrycie informacji i ostrzeżeń.

Drukuj – drukuje zawartość okna importu.

Zamknij – zamyka okno importu specjalnego.

 

Po zamknięciu okna wszystkie komunikaty importu są bezpowrotnie tracone.

Przed zamknięciem zalecane jest wydrukowanie zawartości okna i zachowanie wydruku na wypadek, gdyby trzeba było sprawdzić przyczyny błędów zaistniałych podczas importu specjalnego.

 

Zobacz także:

Przebieg importu specjalnego

Okno profili importu

Okno plików

Okno uzgodnień

Okno dokonanych uzgodnień