Instrukcja użytkownika > Miesięczne rozliczanie pracy > Miesięczna karta pracy > Godziny do odpracowania

Drukuj

Godziny do odpracowania

Miesięczna karta czasu pracy b10_kpmies może zostać rozbudowana o kontrolę godzin do odpracowania lub do odbioru przez pracownika. Umożliwia to pracownikowi odpracowanie przerw w pracy, a firmie rozliczenie godzin nadpracowanych bez konieczności dopłaty za nadgodziny lub zmiany raz zaplanowanego nominalnego czasu pracy. Tak więc praca z rozszerzoną kartą pracy pozwala na pełną kontrolę odstępstw od ustalonego nominalnego czasu pracy.

Godziny nadpracowane możemy:

1.Przeznaczyć od razu do wypłaty jako nadgodziny, podobnie, jak ma to miejsce przy standardowej miesięcznej karcie pracy - takich godzin nie można odebrać i zostaną rozliczone na koniec miesiąca.

2.Umożliwić odebranie tych godzin przez pracownika, natomiast godziny nieodebrane wypłacić jako nadgodziny na koniec okresu rozliczeniowego - jeśli mamy miesięczny okres rozliczeniowy to zostaną wypłacone sumarycznie oba rodzaje nadgodzin.

Przykładowo w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym system umożliwia:

1.Rozliczenie nadgodzin dobowych od razu w miesiącu, w którym wystąpiły - dzięki temu nie dopuścimy do przekroczenia dobowych norm czasu pracy.

2.Rozliczenie nadgodzin w dni wolne od pracy na koniec okresu rozliczeniowego - dzięki temu nie dopuścimy do przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy.

Rozbudowaną kartę pracy włączamy parametrem Włącz ewidencję nadgodzin do odpracowania, określanym w danych b10_firm Firmy na zakładce Parametry w sekcji Karty pracy (patrz Instrukcja administratora - Parametryzacja systemu - Parametry firmy). W karcie takiej godziny pracy rozgraniczone zostaną na:

Godz.pracy faktyczne - ilość faktycznie przepracowanych godzin

Godz.pracy rozliczone - ilość rozliczonych godzin

Wydruk b10_print miesięcznej karty pracy zawierać będzie zarówno godziny faktyczne, jak i godziny rozliczone.

W przypadku rozbudowanej karty pracy uzupełniamy ilość godzin faktycznych, natomiast godziny rozliczone wypełniają się zgodnie z ustalonym wcześniej nominałem. Jeśli ilość godzin faktycznych jest mniejsza od ilości godzin rozliczonych, wtedy pojawiają się godziny do odpracowania przez pracownika (czerwone - na minus). Jeśli natomiast ilość godzin faktycznych jest większa od rozliczonych - pojawiają się godziny możliwe do odebrania przez pracownika lub do zapłaty za nadgodziny (zielone - na plus).

Możemy od razu zadecydować o zapłacie za nadgodziny (tak jak w standardowej karcie pracy). W dolnej części karty pracy, na godzinach rozliczonych pod prawym klawiszem myszy jest opcja do bieżącego rozliczania nadgodzin, gdzie:

Rozlicz nadgodziny - godziny rozliczone zostana pomniejszone o godziny niedopracowane; funkcja przydatna, gdy nie chcemy bilansować niedogodzin z nadgodzinami

Cofnij rozliczenie nadgodzin - anuluje rozliczone niedogodziny

Rozlicz nadgodziny dobowe - nadpracowane godziny, zarówno 50% jak i 100% zostaną przeniesione z części faktycznej karty pracy do części rozliczonej

Cofnij rozliczenie nadg.dobowych - anulowanie rozliczonych nadgodzin dobowych

Rozlicz nadgodziny dobowe 50% - nadpracowane godziny 50% zostaną przeniesione z części faktycznej karty pracy do części rozliczonej

Cofnij rozliczenie nadg. dobowych 50% - anulowanie rozliczonych nadgodzin dobowych 50%

W ten sposób automatycznie wyliczają się dobowe nadgodziny rozliczone, które możemy ewentualnie skorygować (podobnie jak godziny rozliczone - przy włączonej opcji Korekta godz.rozl.).

71700r_img1

Prześledźmy ewidencję czasu pracy na przykładzie:

71700r_img2

1.w poprzednim miesiącu pracownik wypracował 6 nadgodzin - stan z poprzedniego miesiąca przenosi się automatycznie (saldo: +6)

2.1 dnia miesiąca pracownik wypracował dodatkowe 2 nadgodziny - wpisaliśmy 10 godzin faktycznie przepracowanych w 8-godzinnym dniu pracy (nadpracowane: +2)

3.14 dnia pracownik odebrał 3 nadgodziny na własne życzenie - wpisaliśmy 5 godzin pracy (odebrane: 3)

4.20 dnia pracownik skrócił czas pracy o 3 godziny na wniosek pracodawcy - wpisaliśmy 5 godzin pracy, wpisały się 3 godziny odebrane (czerwone), które po dwukrotnym kliknięciu myszą zmieniły się na 2 godziny odebrane na wniosek pracodawcy, gdyż wtedy przysługuje pracownikowi 1,5 raza więcej godzin wolnego w stosunku do godzin wcześniej nadpracowanych (odebrane: 2)

5.26 dnia pracownik wypracował 6 nadgodzin, które nie powiększyły stanu, gdyż zostały od razu zakwalifikowane do zapłaty, czyli godziny faktycznie przepracowane przepisaliśmy do godzin pracy rozliczonych (co było możliwe po włączeniu opcji Korekta godz.rozl. i wpisały się nadgodziny rozliczone (dzięki włączonej opcji Wylicz nadgodziny)

6.miesięczna suma to 3 godziny do odpracowania (czerwone) - bilans godzin nadpracowanych i odebranych w bieżącym miesiącu (suma: -3)

7.do rozliczenia pozostały 3 godziny do odebrania - stan przeliczył się automatycznie na podstawie stanu z poprzedniego miesiąca i godzin nadpracowanych i odebranych w bieżącym miesiącu (saldo: +3)

8.łącznie wypłacono 9 nadgodzin 50% na liście nr 4/22, z czego

o6 nadgodzin rozliczonych, przeznaczonych do rozliczenia w bieżącym miesiącu

o3 godziny do odebrania zostały automatycznie uwzględnione jako nadgodziny na liście płac z miesiąca stanowiącego koniec okresu rozliczeniowego (wypłacone: 3)

9.do rozliczenia w następnym okresie rozliczeniowym pozostało 0 godzin - stan uwzględniający wypłacone nadgodziny (stan: 0)

Jeśli chcemy na bieżąco rozliczać czas przepracowany, a dodatki za nadgodziny zostawić do odbioru w kolejnych miesiącach okresu rozliczeniowego lub zapłacić za nie na koniec okresu rozliczeniowego to należy włączyć opcję Wypłacaj nadgodziny, bilansuj tylko dopłaty, określaną w danych b10_firm Firmy na zakładce Parametry w sekcji Karty pracy (patrz Instrukcja administratora - Parametryzacja systemu - Parametry firmy).

71700r_img3

Wydruk historii nadgodzin dla grupy pracowników możliwy jest z menu głównego Raporty - Zestawienia ewidencji - Historia nadgodzin.

Odbieranie godzin nadpracowanych

71700r_img4

Godziny odbierane standardowo traktowane są jako odbierane Na wniosek pracownika (współczynnik 1,0). Kliknięcie prawym klawiszem myszy na ilości godzin odebranych w danym dniu (po uprzednim ustawieniu się na danym dniu) umożliwia potraktowanie godzin jako odebrane Na wniosek pracodawcy (dzieląc przez współczynnik 1,5) - w takim przypadku pojawia się przy danym dniu niebieska kropka. Istnieje również możliwość nieodebrania godzin (Zeruj), mimo skrócenia czasu pracy, co zostanie zobrazowane pomarańczową kropką. Dodatkowo godziny odbierane z puli godzin 100% można zadysponować (Zamień na 50%), żeby pomniejszyły pulę godzin 50% - taką dyspozycję można później cofnąć (Zamień na 100%).

Wypłacanie godzin nadpracowanych

Nadgodziny rozliczone (Godz.nadl.50% rozl. i Godz.nadl.100% rozl.) automatycznie uwzględniane są na liście płac. Dodatkowo na koniec okresu rozliczeniowego istnieje możliwość zapłaty za godziny nadpracowane (Godz.n.50% f. i Godz.n.100% f.) i wyzerowanie stanu godzin nadpracowanych/do odpracowania.

Żeby godziny nadpracowane (które nie zostały odebrane) zostały automatycznie uwzględnione na liście płac, należy włączyć opcję Obliczaj płacę godzinową bez nadgodzin (menu Ustawienia - Ustawienia płacowe, zakładka Przeliczanie). Godziny nadpracowane podstawiane będą na liście płac za miesiąc wynagrodzeń, stanowiący ostatni miesiąc okresu rozliczeniowego (ustawionego w odpowiednim kalendarzu na zakładce Parametry). Dodatkowo wypłacone w ten sposób godziny nadpracowane podstawią się automatycznie do karty pracy i wyzerują saldo na koniec okresu rozliczeniowego.

Jeśli w ten sposób rozliczamy pracowników wynagradzanych godzinowo to po włączeniu opcji Obliczaj płacę godzinową bez nadgodzin należy upewnić się, czy przy składniku wynagrodzeń nadgodziny, który obejmować będzie część płacy godzinowej ponad nominał, zdefiniowana jest stawka godzinowa (angz(płaca zasadnicza)/godz(0,1)+angz(płaca godzinowa)).

71700r_img5

Pozycje (kolumny) w prawej dolnej części rozbudowanej karty pracy oznaczają odpowiednio:

(1) - godziny nadpracowane wypłacone na koniec okresu rozliczeniowego jako nadgodziny

(2) - godziny bilansujące stan nadgodzin (nieuwzględniane na liście płac)

(3) - stan godzin do odpracowania (czerwone) lub nadpracowanych (zielone) do przeniesienia na następny miesiąc

Wiersz 1 dotyczy nadgodzin 50%, wiersz 2 - nadgodzin 100%. Poniżej uwidoczniony jest numer listy płac, na której uwzględnione zostały godziny nadpracowane (1). Obok istnieje opcja Korekta, po zaznaczeniu której możliwe jest:

wprowadzenie własnej ilości godzin nadpracowanych (1) do wypłaty jako nadgodziny 50% lub 100%

wypłacenie wprowadzonych nadgodzin niezależnie od tego, czy dany miesiąc kończy okres rozliczeniowy

korektę stanu do przeniesienia na następny miesiąc, poprzez wprowadzenie godzin bilansowch (2)

Przy włączonej opcji Wylicz nadgodziny w okresie rozliczeniowym, na koniec okresu rozliczeniowego, oprócz godzin nadpracowanych wypłacają się także nadgodziny w okresie rozliczeniowym (informacja na dole karty pracy), wynikające np. z nadmiarowego rozplanowania czasu pracy w dni wolne od pracy.

Korekta wypłaty godzin nadpracowanych

Rozważmy poprzedni przykład, w którym łącznie wypłacono 9 nadgodzin 50%. 6 nadgodzin rozliczonych zostało przeznaczonych do wypłaty na koniec miesiąca jako nadgodziny 50%. Dodatkowo 3 godziny nadpracowane zostały również wypłacone na koniec miesiąca, który stanowił jednocześnie koniec okresu rozliczeniowego.

71700r_img6

Chcemy jednak 2 z 3 nadpracowanych godzin 50% rozliczyć jako nadgodziny 100%. W tym celu zaznaczamy opcję Korekta i w kolumnie (1) wprowadzamy odpowiednią ilość nadgodzin do rozliczenia: 1 w wierszu 50% i 2 w wierszu 100%. Dodatkowo musimy wyzerować stan końcowy, do czego służą godziny bilansowe (2):

wiersz 50%: mieliśmy 3 godziny 50%, wypłacamy 1, więc 2 musimy zbilansować,

wiersz 100%: mieliśmy 0 godzin 100%, wypłacamy 2 i bilansujemy -2, żeby wyzerować saldo.

Godziny bilansowe (1) służą tylko i wyłącznie do korekty stanu godzin nadpracowanych lub do odpracowania.

 

Godziny nadpracowane (1) korygowane ręcznie zostaną (podobnie jak bez korekty) uwzględnione na liście płac, tylko przy ustawieniu Obliczaj płacę godzinową bez nadgodzin (patrz wyżej).

Oddawanie przepracowanych dni wolnych

W tym przykładzie pracownik przyszedł do pracy w niedzielę i ma nadpracowane 2 godziny, za które należą się nadgodziny 100% z tytułu przekroczeń średniotygodniowych. Jednakże ma on przepracowaną niedzielę, za którą należy się dzień wolny i zapłata za pełny dzień pracy (8 godz.), co zostało wykazane w kontroli norm czasu pracy (okno na dole karty pracy). Aby oddać dzień wolny, należy kliknąć w karcie pracy (w części godzin rozliczonych) w jakiś dzień pracujący i zamienić go na dzień wolny wybierając przy tym, za jaki przepracowany dzień wolny go oddajemy. Lista przepracowanych dni wolnych uaktualnia się po zatwierdzeniu wszelkich zmian w karcie pracy (naciśnięciu OK).

Po zaznaczeniu Oddawaj 2 dni za niedzielę i święta w Parametrach firmy program umożliwi oddanie dwóch dni.

71700r_img7

Efekt wprowadzonych zmian będzie taki, że dzień pracy został zamieniony na dzień wolny, ale zostało rozliczone (wypłacone 8 godzin, a nie 2)

71700r_img8

Dodatkowo oddany dzień wolny w karcie pracy w części godzin faktycznych został oznaczony zieloną kropką. Zniknął także z okna kontroli norm czasu pracy komunikat o przepracowanej nieoddanej niedzieli.