Administracja > Rozpoczęcie pracy > Ustawienie parametrów pracy | | Drukuj |
Parametry pracy umożliwiają zdefiniowanie takich ustawień dla każdej z zarejestrowanych w programie firm, aby praca w tej firmie przebiegała w niej możliwie najsprawniej, z uwzględnieniem jej specyfiki. Ustawione parametry pracy są podpowiadane w odpowiednich oknach lub wpływają bezpośrednio na dalsze akcje.
W oknie ustalania parametrów pracy firmy wyświetlana jest lista dostępnych grup parametrów, którą można przeglądać, używając paska przewijania lub klawiszy ze strzałkami, znak "+" pozwalający rozwinąć wybraną grupę parametrów oraz krótki opis aktualnie wybranego parametru i wpływu jego ustawień na działanie programu. Okno to zawiera także narzędzia, umożliwiające określenie wartości parametru.
Przed rozpoczęciem pracy z programem koniecznie sprawdź ustawienie parametrów:
Zasady obliczeń > Domyślny sposób naliczania podatku VAT Jak to zrobić?
Kwoty podatku VAT w poszczególnych stawkach mogą być naliczane jako:
•Iloczyn stawki VAT oraz całkowitej wartości sprzedaży w danej stawce (ustawienie domyślne).
•Suma kwot cząstkowych podatku VAT pochodzących z poszczególnych pozycji towarowych
Zasady obliczeń > Domyślna data wejścia do rejestru dla dokumentów
Parametr przechowuje ustawienie metody rozliczenia podatku VAT. Dostępne ustawienia:
•Na zasadach ogólnych - podatek VAT rozliczany będzie zgodnie z datą zakupu i datą sprzedaży w ustawieniach typu dokumentu.
•Metoda kasowa - podatek VAT będzie rozliczany według metody kasowej w przedziale czasu podanym w polach Od, Do.
Parametry dokumentów i zasady ich numeracji > Miejsce wystawiania dokumentów Jak to zrobić?
Domyślnie w parametrach pracy wpisana jest Warszawa. Przed rozpoczęciem pracy należy wpisać tutaj nazwę miejscowości, która będzie drukowana jako miejsce wystawiania dokumentów.
Parametry dokumentów i zasady ich numeracji > Zarządzanie numeracją wystawianych dokumentów Jak to zrobić?
•Automat - Niezależnie od numeru nadanego dokumentowi w buforze, podczas wystawiania dokumentu program zawsze automatycznie generuje kolejny numer serii (ustawienie domyślne).
•Półautomat - Jeśli wystawienie dokumentu pod numerem nadanym w buforze powoduje powstanie luki w numeracji serii, program prosi o podjęcie decyzji przez użytkownika
•Ręcznie - Program zawsze wystawia dokument pod takim numerem, jaki został mu nadany w buforze (o ile dokument o takim numerze nie został wcześniej wystawiony).
Sposób numeracji dokumentów określa się w kartotece ustawień programu: (Ustawienia > Typy dokumentów > Definiowanie typu dokumentu (pola seria i szablon ).
Domyślne tryby edycji i prezentacji dokumentów > Specjalna obsługa pola "Kod kontrahenta"
Jeśli wartość parametru jest ustawiona na TAK, to po wpisaniu w pole Kod kontrahenta tekstu rozpoczynającego się cyfrą program będzie wyszukiwał kontrahentów na podstawie wartości pola NIP. Aby wykorzystywać w firmie kody kontrahentów rozpoczynające się od cyfry, należy ustawić wartość tego parametru na NIE.
Domyślne tryby edycji i prezentacji dokumentów > Specjalna obsługa pola "Kod towaru"
Jeśli wartość parametru jest ustawiona na TAK, to po wpisaniu w pole Kod towaru tekstu rozpoczynającego się cyfrą program będzie wyszukiwał towary na podstawie wartości kodu paskowego. Aby wykorzystywać w firmie kody towarów rozpoczynające się od cyfry, należy ustawić wartość tego parametru na NIE.
Zobacz także: