Ustawienia > Współpraca z modułami - Finanse i Księgowość > Synchronizacja kartotek | | Drukuj |
Okno to umożliwia określanie parametrów integracji programu handlowego i programu finansowo-księgowego (Symfonia Finanse i Księgowość) oraz synchronizacji danych tych programów.
Ponieważ przesyłanie danych odbywa się bez udziału programu finansowo-księgowego, uzgodnienia muszą być dokonane i umieszczone po stronie danych programu handlowego. Dlatego też zanim rozpocznie się proces przesyłania danych należy odpowiednio skonfigurować integrację oraz dokonać odpowiednich uzgodnień programie.
Uzgodnienia konfigurowane w tym oknie
Współpraca z
Wybór obiektu integracji z programem finansowo-księgowym.
Wygląd okna zależy od motoru baz danych używanego przez program finansowo-księgowy, z którym wymieniane są dane.
Katalog firmy Ścieżka dostępu do katalogu, w którym znajdują się bazy danych firmy programu Finanse i Księgowość.
Użytkownik Nazwa użytkownika zdefiniowanego dla firmy w programie Finanse i Księgowość.
Hasło Otwiera okno umożliwiające podanie hasła zdefiniowanego w programie Finanse i Księgowość dla określonego w poprzednim polu użytkownika.
Opisane powyżej ustawienia są wspólne dla wszystkich użytkowników, dlatego dane firmy programu Symfonia 2.0 Finanse i Księgowość muszą być widziane pod tą samą ścieżką dla wszystkich stanowisk programu handlowego.
|
Serwer Adres serwera MS SQL na którym znajduje się baza programu Symfonia Finanse i Księgowość.
Baza danych Nazwa bazy danych firmy programu Symfonia Finanse i Księgowość.
Logowanie zintegrowane Gdy zaznaczone do logowania wykorzystane zostaną poświadczenie aktualnego użytkownika Windows.
Użytkownik Nazwa użytkownika zdefiniowanego dla firmy w programie Symfonia Finanse i Księgowość.
Hasło Otwiera okno umożliwiające podanie hasła zdefiniowanego w programie finansowo-księgowym dla określonego w poprzednim polu użytkownika. |
Kartoteki
Ustawienie to ułatwia współpracę programu Handel z programem finansowo-księgowym użytkowanym na tym samym komputerze lub w tej samej sieci. Bazy danych tych programów są rozdzielone, jednakże aby wymiana informacji między nimi przebiegała prawidłowo, konieczne jest uzgodnienie (synchronizacja) zawartości kartotek kontrahentów, pracowników i urzędów wykorzystywanych przez oba programy.
Synchronizacja danych jest w całości przeprowadzana przez program handlowy.
Automatyczna synchronizacja Jeśli jest zaznaczone, wówczas program handlowy automatycznie uzgadnia dane zawarte we wskazanych kartotekach zgodnie z ustawieniami pól wyboru. Przed rozpoczęciem automatycznej synchronizacji należy wykonać pełną synchronizację danych za pomocą przycisku Synchronizacja kartotek.
Synchronizacja kartotek Przycisk uruchamia proces synchronizacji zawartości kartotek.
Wyloguj użytkownika z firmy zaznaczenie pola dla zwykłego użytkownika powoduje wylogowanie go z firmy. Dla admina możliwe jest opuszczenie firmy, wyłączenie synchronizacji bądź pozostawienie włączonej.
Wyłączaj automatyczną synchronizację w całej firmie dla każdego użytkownika daje możliwość kontynuacji pracy lub wyjścia z firmy.
Zmiany danych kartotekowych FK Określenie kierunku przekazywania danych - dane w programie handlowym są uzupełniane i aktualizowane danymi z kartotek programu finansowo-księgowego
Zmiany danych kartotekowych firmy Określenie kierunku przekazywania danych - dane kartotekowe programu finansowo-księgowego są uzupełniane i aktualizowane danymi z kartotek programu handlowego.
Synchronizacja kartotek jest możliwa tylko wtedy, gdy program Handel i program finansowo-księgowy są zainstalowane w tej samej sieci komputerowej. |
Rozrachunki
Synchronizacja rozrachunków jest możliwa dla danych firmy programu finansowo-księgowego. Podlegają jej rozrachunki kontrahentów programu handlowego zsynchronizowanych z programem finansowo-księgowym, dla których istnieje w danych programu handlowego jakikolwiek dokument, wystawiony lub w buforze.
Polega ona na uaktualnieniu stanu wartościowego rozrachunków programu handlowego zgodnie ze stanem odpowiadającym im rozrachunków programie finansowo-księgowym. Program odczytuje nierozliczone transakcje programu finansowo-księgowego wraz z kwotami, na jakie są nierozliczone, następnie stara się znaleźć odpowiedniki tych rozrachunków we własnych danych. W przypadku znalezienia takiego rozrachunku sprawdzana jest zgodność kwot. Jeśli kwoty się nie zgadzają, to kwota rozrachunku programu handlowego zostaje zmieniona poprzez dodanie sztucznego rozliczenia do rozrachunku. Jeśli w programie finansowo-księgowym istnieje nierozliczona transakcja, która nie ma swojego odpowiednika w danych programu handlowego, tworzony jest niezwiązany z żadnym dokumentem rozrachunek umieszczany w specjalnym rejestrze płatności Rejestr FK.
Automatyczna synchronizacja Jeśli jest zaznaczone, wówczas program handlowy automatycznie uzgadnia wskazane rozrachunki zgodnie z ustawieniami pól wyboru. Przed rozpoczęciem automatycznej synchronizacji należy wykonać pełną synchronizację danych za pomocą przycisku Synchronizacja rozrachunków.
Synchronizacja rozrachunków Przycisk uruchamia proces synchronizacji rozrachunków.
Synchronizowanie rozrachunków Określają one, które rozrachunki, w jakich sytuacjach i jak często mają być uzgadniane. |
Przed rozpoczęciem automatycznej synchronizacji należy wykonać pełną synchronizację danych, uruchamianą przyciskiem Synchronizuj rozrachunki. W przypadku utraty połączenia, przy włączonej synchronizacji automatycznej, synchronizacja nie będzie przeprowadzana do czasu odzyskania połączenia, a użytkownik ma możliwość wyboru dalszego działania – kontynuację pracy lub wyjście z firmy.
Uzgodnienia konfigurowane w innych oknach
Każdy typ dokumentu w programie handlowym musi mieć zdefiniowany odpowiadający mu typ w programie finansowo-księgowym tak, aby wysyłane dokumenty wchodziły do bufora programie finansowo-księgowym jako dokumenty odpowiednich typów. Dokonuje się tego dla każdego typu dokumentu oddzielnie w oknie Ustawienia – Typ dokumentu. W oknie definicji typu jest dostępne pole o nazwie FK a obok niego przycisk pokazujący okno Dokumenty w FK, w którym można wybrać żądany typ dokumentu. Lista typów dokumentów w programie finansowo-księgowym pojawi się tylko wtedy, gdy wcześniej zostanie prawidłowo skonfigurowane połączenie z danymi FK, i gdy w firmie programu finansowo-księgowego istnieje aktywny rok odpowiadający bieżącej dacie.
Raport kasowy w walucie – należy uzgodnić z raportem kasowym walutowym w programie finansowo-księgowym. Faktura VAT w walucie – należy uzgodnić z fakturą walutową w programie finansowo-księgowym.
Dla dokumentów płatności nie definiuje się typu dokumentu w programie finansowo-księgowym, ponieważ dokumenty te są przesyłane zbiorczo, w formie raportu płatności.
|
Uzgodnienia dokonuje się dla każdego rejestru VAT sprzedaży w oknie Ustawienia – Typy rejestrów. Podobnie jak w typach dokumentów mamy do dyspozycji listę rejestrów VAT dostępnych w danych programu finansowo-księgowego.
Rejestry w programie finansowo-księgowym są związane z typami dokumentów. Dlatego też należy pamiętać o tym, aby dla konkretnego typu dokumentu w programie handlowym stosować tylko rejestry związane z danym typem w programie finansowo-księgowym, w przeciwnym razie podczas wysyłania takiego dokumentu dostaniemy generowany przez obiekt integracji komunikat Rejestr nie został zdefiniowany dla danego typu dokumentu.
|
Można to zrobić z poziomu okna Rejestr płatności w kartotece Pieniądze. (Pieniądze > Rejestry). Na stronie Inne dostępne jest pole symbol FK, w którym należy podać typ dokumentu w programie finansowo-księgowym odpowiadający raportom płatności w tym rejestrze. Analogicznie jak w poprzednich przypadkach dostępna jest lista istniejących typów dokumentów w programie finansowo-księgowym. |
Synchronizacja kartotek jest możliwa tylko wtedy, gdy program Handel i program finansowo-księgowy są zainstalowane w tej samej sieci komputerowej.
UWAGA
Po włączeniu przez użytkownika automatycznej synchronizacji lub przy próbie synchronizacji, program w niektórych przypadkach usuwa dotychczasowe uzgodnienia. W takiej sytuacji pojawia się dodatkowe pytanie:
Zwykły użytkownik: '... Program usunie dotychczasowe uzgodnienia. Czy kontynuować?' z przyciskami:
•Kontynuuj
•Anuluj - synchronizacja nie zostanie wykonana
Użytkownik Admin: '...Program usunie dotychczasowe uzgodnienia. Czy kontynuować?' z przyciskami:
•Kontynuuj
•Pozostaw uzgodnienia - po wybraniu tej opcji pojawia się następny komunikat z pytaniem czy na pewno chcemy zsynchronizować dane wykorzystując dotychczasowe uzgodnienia - przyciski Tak\Nie
•Anuluj - synchronizacja nie zostanie wykonana
Zobacz także: