Jak to zrobić? > Ewidencja ulgi na złe długi (VAT)

Drukuj

Ewidencja ulgi na złe długi (VAT)

Zgodnie ze ustawami mającymi na celu ograniczenie zatorów płatniczych, wprowadzające m.in. ulgi na złe długi, dłużnik, który nie ureguluje zobowiązania przed upływem 90 dni od terminu płatności, ma obowiązek obniżyć kwotę podatku naliczonego oraz podstawę opodatkowania o wartość nieuregulowanego zobowiązania. Korekty tej dokonuje w rozliczeniu za okres, w którym upłynął termin 90 dni. Jednocześnie Wierzyciel, który nie otrzymał zapłaty ma prawo skorygować kwotę podatku należnego oraz podstawę opodatkowania o wartość nieuregulowanej należności. Korekty tej dokonuje w rozliczeniu za okres, w którym upłynął termin 90 dni.

 

Korekta kosztów związana z niezapłaconymi zobowiązaniami obsługiwana jest za pomocą okna Ewidencji Danych Podatkowych.

Więcej informacji – Ulga na złe długi (CIT) >>

 

Po uregulowaniu części lub całości rozrachunku zarówno Wierzyciel jak i Dłużnik są zobowiązani dokonać ponownej korekty kwoty podatku VAT oraz podstawy opodatkowania w rozliczeniu za okres, w którym została dokonana zapłata.

 

Konfiguracja obsługi ulgi na złe długi

Konfiguracja obsługi ulgi na złe długi wykonywana jest w oknie Ustawienia (Ctrl+6) > Parametry stałe > Rejestry i konta VAT na zakładce Ulga na złe długi.

 

img_zle_dl_101

 

Typ dokumentu

 

Nowo tworzone firmy od wersji 2022 zawierają predefiniowane definicje dokumentów i rejestrów, które można wykorzystać do obsługi ulgi na złe długi VAT.

 

W grupie ustawień Typ dokumentu z rozwijanych list można wybrać typy dokumentów zakupu i sprzedaży obsługujących zmniejszenie i zwiększenie VAT.

 

img_zle_dl_32

 

Na poszczególnych listach wyświetlane są typy dokumentów korygujących przypisanych do rejestrów:

1.rejestr Zakup, rodzaj Zmniejszenie VAT z tytułu niezapłaconych zobowiązań,

2.rejestr Zakup, rodzaj Zwiększenie VAT z tytułu zapłaconych zobowiązań,

3.rejestr Sprzedaż, rodzaj Zmniejszenie VAT z tytułu niezapłaconych należności,

4.rejestr Sprzedaż, rodzaj Zwiększenie VAT z tytułu zapłaconych należności.

 

Domyślnie program nie zawiera definicji rejestrów (i dokumentów) przeznaczonych do obsługi ulgi na złe długi. Poszczególne definicje rejestrów i dokumentów należy utworzyć samodzielnie.

 

hmtoggle_plus1        Definiowanie rejestrów VAT dla dokumentów zakupu


hmtoggle_plus1        Definiowanie rejestrów VAT dla dokumentów sprzedaży

 

Konta korekty VAT

W grupie ustawień Konta korekty VAT należy wprowadzić konta księgowe, na których księgowany będzie VAT należny, VAT naliczony oraz Przeksięgowanie VAT. Konta można wpisać z klawiatury lub kliknąć przycisk img_zle_dl_106 otwierający okno planu kont, w którym należy wybrać konto i zatwierdzić przyciskiem Użyj.

 

Metoda korekty

Ustawienie Metoda korekty określa jakie storno będzie stosowane w dokumentach korekty.

 

Pozostałe

W polu Liczba dni przeterminowanych możesz określić czas, od którego płatności uważane są za przeterminowane w kontekście ulgi na złe długi.

 

Ewidencja ulgi na złe długi

Automatyzacja obsługi ulgi na złe długi dostępna jest w oknie Deklaracje (Ctrl+8) > Ulga na złe długi > VAT.

 

W oknie tym wyświetlane są przeterminowane należności i zobowiązania dla wybranego okresu rozliczeniowego. Aby utworzyć dokument korygujący przeterminowane należności lub zobowiązania wybierz z listy dokument z przeterminowaną płatnością i kliknij przycisk Generuj. Program automatycznie utworzy dokument korygujący.

 

Jeśli do skorygowanych przeterminowanych płatności istnieją rozliczenia to będą one widoczne na liście do skorygowania na plus. Ponownie odpowiedni dokument korygujący można utworzyć klikając przycisk Generuj.

 

Śledzenie dokumentów korekty i ulgi

Na liście dokumentów w kolumnie K wyświetlana jest informacja o utworzonych dokumentach korekty i ulgi.

 

Oznaczane są one następująco:

K - oznacza, że dla danego dokumentu istnieje dokument korekty.

U - oznacza, że dla danego dokumentu istnieje dokument korekty z tytułu ulgi na złe długi.

 

Aby podejrzeć istniejące dla danego dokumentu:

Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonie w kolumnie K.

W menu podręcznym będą widoczne numery dokumentów korekt. Kliknij numer dokumentu w menu aby otworzyć jego podgląd.

 

VAT-ZD

Parametry deklaracji

Przed przygotowaniem deklaracji VAT-7, VAT-7D lub VAT-7K sprawdź ustawienia parametrów wyliczania deklaracji w oknie Deklaracje (Ctrl+8) > Ustawienia > Parametry deklaracji.

 

Ustawienia związane z obsługą ulgi na złe długi to:

Sposób pobierania danych dla załącznika VAT-ZD – określa czy załącznik VAT-ZD będzie wypełniany automatycznie przez program czy też ręcznie przez użytkownika. W przypadku wypełniania automatycznego, na załączniku VAT-ZD wprowadzone zostaną dokumenty sprzedaży z rejestrami: Zmniejszenie VAT z tytułu niezapłaconych należności oraz Zwiększenie VAT z tytułu zapłaconych należności.

Wyświetl ostrzeżenie o nie wygenerowaniu dokumentów dla załącznika VAT-ZD – ustawienie określa czy program ma sprawdzać przed przygotowaniem deklaracji VAT, stan przeterminowanych należności i zobowiązań. W przypadku wykrycia braku dokumentów korygujących program zaproponuje przejście do okna Ulga na złe długi.

 

Przygotowanie deklaracji - tryb automatyczny

Deklaracja VAT-ZD jest dostępna wyłącznie w kontekście deklaracji VAT-7, VAT-7D lub VAT-7K. Aby ją wypełnić, należy utworzyć deklarację VAT-7. Jeśli istnieją korekty VAT i ustawione zostało automatyczne wypełnianie załącznika VAT-ZD pole Zawiadomienie o skorygowaniu podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego (VAT-ZD) zostanie automatycznie zaznaczone. A po wejściu do załącznika będzie on już wypełniony.

 

Przygotowanie deklaracji – tryb ręczny

Deklaracja VAT-ZD jest dostępna wyłącznie w kontekście deklaracji VAT-7, VAT-7D lub VAT-7K. Aby ją wypełnić, należy utworzyć deklarację VAT-7. Następnie w polu Zawiadomienie o skorygowaniu podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego (VAT-ZD) tej deklaracji należy zaznaczyć opcję Tak. Po zaznaczeniu tej opcji w lewym dolnym rogu pojawi się przycisk Załączniki z opcją wyboru VAT-ZD.

img_zle_dl_107

 

Po wybraniu opcji VAT-ZD zostanie wyświetlone okno tej deklaracji, gdzie można uzupełnić dane dłużnika oraz niezapłaconej faktury. Dane dłużnika oraz niezapłaconej faktury można uzupełnić wpisując je ręcznie lub pobrać z kartoteki Rozrachunki. Aby pobrać je z kartoteki Rozrachunki, należy wybrać z menu Operacje opcję Pobierz dane dla VAT-ZD.

img_zle_dl_108

 

Po wyświetleniu okna kartoteki Rozrachunki należy wskazać należności, które maja zostać uwzględnione w deklaracji VAT-ZD i wybrać opcję Użyj.

img_zle_dl_109

Po przeniesieniu danych kontrahenta oraz faktury, należy bezpośrednio w deklaracji VAT-ZD uzupełnić kwotę korekty podstawy opodatkowania oraz kwotę korekty podatku należnego.

img_zle_dl_110

Po zapisaniu zmian, załącznik VAT-ZD będzie automatycznie drukowany wraz z deklaracją VAT-7. A jeśli deklaracja jest składana w formie elektroniczne, automatycznie zostanie wysłany wraz z deklaracją VAT-7.