Import danych > Import danych > Import danych (okno dialogowe)

Drukuj

Import danych (okno dialogowe)

Polecenie jest aktywne tylko wówczas, gdy otworzysz okno właściwej kartoteki. Możesz wówczas wczytywać dane z pliku tekstowego do kartotek Symfonii.

Po wybraniu polecenia Firma > Import danych należy wskazać plik tekstowy z danymi, które zamierzasz wczytać do kartoteki systemu.

Po wskazaniu nazwy pliku pojawia się okno dialogowe Import danych.

 

Elementy okna

Zbiór danych

W polu tym należy wskazać nazwę pliku tekstowego z danymi, które zamierzasz wczytać do bazy danych systemu.

 

Ogranicznik pola

W polu tym możesz określić znak oddzielający kolejne pola pliku tekstowego. Separatorem może być jeden z elementów: {tabulator}, {spacja} , ; (średnik) lub dowolny inny wpisany przez Ciebie znak.

 

Kwalifikator tekstu

Pola tekstowe mogą zawierać dowolne znaki, w tym również takie, które zostały zdefiniowane jak separatory np. średnik. Aby odróżnić zwykłe znaki pola tekstowego od separatorów, zaznacza się początek i koniec pola tekstowego specjalnymi odmiennymi znakami. Możesz je wybrać z listy: " (cudzysłów), ' (apostrof), {brak} lub dowolny inny wpisany przez Ciebie znak.

 

Pierwszy wiersz zawiera nazwy pól

Tekstowy plik wejściowy zawiera dane kolejnych pozycji kartoteki w osobnych liniach. Dodatkowo, w swojej pierwszej linii plik ten może zawierać nazwy pól bazy danych. Jeśli importowany plik zawiera właśnie nazwy pól, zaznacz to pole wyboru. Pola z kolejnych pozycji zbioru tekstowego zapisane są w liniach w ustalonej kolejności. Jeśli plik tekstowy zawiera linię z nazwami pól, to w oknie dialogowym Odwzorowania importowanych pól należy skojarzyć kolumny z pliku z kolumnami kartoteki.

 

Import z ID

Uaktywnij to pole, jeżeli chcesz zachować oryginalne numery porządkowe importowanych dokumentów. W przeciwnym razie program automatycznie nadaje importowanym pozycjom numery porządkowe. Jeżeli wykryte zostaną pozycje o dublujących się numerach, program przejdzie do edycji gdzie będziesz mógł nadać właściwy numer, jeżeli chcesz eksportować tylko zaznaczone wiersze tabeli.

 

Konwersja znaków z formatu MS – DOS ASCII

Czasami zachodzi konieczność konwertowania importowanych zbiorów z jednego formatu na drugi. Wówczas musisz wskazać w polu Typ zbioru format importowanego pliku. Masz tu do wyboru: Windows (ANSI), DOS lub OS/2 (PC-8).

 

Wskazówki

W trakcie importowania danych, w sytuacji gdy struktura danych w importowanym pliku nie odpowiada strukturze kartoteki (różne nazwy i/lub kolejność pól) należy indywidualnie każdemu polu z kartoteki przypisać pole z pliku. W tym celu pojawia się okno dialogowe Odwzorowania importowanych pól.

Po pomyślnym zakończeniu importu program sporządzi i wyświetli okno statystyki, która jest związana z importowanymi pozycjami.

 

Zobacz także:

Aby zaimportować dane do bazy danych