Strona startowa

Drukuj

Rejestr VAT dla raportu kasowego w PLN

Okno Wprowadzanie do rejestru otwiera się po użyciu przycisku Rejestr w oknie wprowadzania Raportu kasowego. Umożliwia wprowadzanie danych do rejestrów VAT bezpośrednio z raportu kasowego, co pozwala na przechowywanie faktur płatnych gotówką pod raportem kasowym, bez konieczności wprowadzania dodatkowego dokumentu.

 

Elementy okna

Data dokumentu

Wprowadzasz datę z dokumentu, która przyporządkowuje dokument do okresu sprawozdawczego.

Data sprzedaży (wpływu)

Program podpowiada datę dokumentu. Jeśli data ta jest inna, wpisz ją do pola edycyjnego.

Numer kontrahenta

Wpisujesz numer kontrahenta taki, jaki został mu nadany w kartotece stałych Kontrahentów. Jeśli kontrahent istnieje w kartotece, to w polu Skrót pojawi się skrót podanego kontrahenta. Jeżeli natomiast kontrahent o podanym numerze nie istnieje, to w polu Skrót pojawi się tekst =nieznany=.

Możesz również podać skrót kontrahenta w polu Skrót, jeśli nie pamiętasz jego numeru. Jeśli istnieje kontrahent o podanym skrócie, zostanie on odnaleziony w kartotece stałych Kontrahentów i odpowiedni numer zostanie wpisany w polu Numer kontrahenta.

Jeżeli nie pamiętasz tych szczegółowych danych kontrahenta, możesz po wskazaniu przycisku Kartoteka i wybraniu z menu pomiędzy kontrahentem stałym i kontrahentem incydentalnym przenieść akcję do okna odpowiedniej kartoteki Kontrahentów. Po wyborze i wskazaniu właściwego kontrahenta należy wskazać przycisk Użyj lub dwukrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszki na wybranym elemencie kartoteki. Wymusi to powrót do wprowadzania dokumentu z wypełnionymi stosownymi polami zgodnie z wyborem z kontrahenta.

 

Jeśli wpiszesz dane kontrahenta w ramce kontrahenta, to program nie podpowie stosownego numeru konta analitycznego. Natomiast jeśli najpierw wpiszesz numer konta i numer analityki dla kontrahenta w części zapis, to pole w ramce zostanie wypełnione automatycznie.

 

Do programu możesz wprowadzać kontrahentów wielokrotnych lub incydentalnych. Postępowanie dla kontrahentów incydentalnych jest znacznie uproszczone. Wypełniając w dokumencie pola związane z kontrahentem możesz wpisać tylko jego numer NIP. Jeśli kontrahent o podanym numerze NIP już jest zapisany w kartotece, wówczas jego skrót i numer zostaną przepisane do dokumentu. Jeśli natomiast kontrahenta nie ma w kartotece Kontrahentów stałych, pola Skrót i Numer pozostaną puste – dla oznaczenia kontrahenta incydentalnego – a dokument będzie można poprawnie zaksięgować. Jeśli kontrahenta o podanym NIP nie ma również w kartotece Kontrahentów incydentalnych otwarte zostanie okno dialogu Wprowadzanie danych kontrahenta incydentalnego, w którym można wprowadzić jego dane, bez opuszczania wprowadzanego dokumentu. Jeżeli wprowadzany numer NIP posiada więcej niż jeden z kontrahentów w kartotece pojawi się dialog NIP, w którym wybierzesz właściwego dla wprowadzanego dokumentu.

Poniżej znajdują się pola przeznaczone do wprowadzania kwot z dokumentu.

 

Przyciski poleceń:

Dokument – przenosi akcję ponownie do okna wprowadzania raportu kasowego.