Instrukcja użytkownika > Rozpoczęcie pracy > Wprowadzanie danych firmy > Właściciele firmy > Właściciele firmy

Drukuj

Właściciele firmy

Ewidencja ubezpieczeń służy do rozliczeń właścicieli z ZUS

30550r_img1

Wprowadzając kolejne miesiące b10_n_ins należy uzupełnić dane w poszczególne zakładkach:

Podlega ubezp. ZUS - domyślnie zaznaczona opcja "TAK", zmieniamy stan opcji na nie jeżeli od właściciela mają nie zostać odprowadzone skłądki ZUS. Osoba taka nie zostanie ujęta na raportach oraz nie zostanie przeniesiona do Płatnika ZUS.

Ubezpieczenia - zaznaczamy jakimi ubezpieczeniami objęty jest właściciel.

oUbezp.emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe, FGŚP, zdrowotne

oPrawo do emerytury/renty - wybieramy jedną z pozycji z rozwijanej listy, jeżeli osoba posiada prawo do emerytury lub renty.

oStopień niepełnosprawności - wybieramy jakis stopień niepełnosprawności został orzeczony

oKod tytułu ubezpieczenia - uzupełniamy tylko w przypadku, gdy nie jest to kod standardowy

Wakacje składkowe - pole obowiązuje od wpisu z datą 12.2024 lub nowszymi. Po zaznaczeniu właściciel zamiast zostanie wykazany dwukrotnie na raporcie RCA. Pierwsza pozycja z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia oraz bez wypełnionych bloków dotyczących składek społecznych. Druga pozycja z kodem pobranym z wakacji składkowych, bez wypełnionego bloku dotyczącego składek zdrowotnych.

Podstawy E-R/C-W

oIndywidualne podstawy - zaznaczamy, jeśli właściciel podwyższył sobie podstawy wymiaru składek i wprowadzamy własne podstawy oddzielnie emerytalno-rentową i chorobowo-wypadkową, jeśli nie zaznaczymy tej opcji standardowe podstawy pobrane zostaną z ogólnych parametrów naliczania (patrz Parametry systemu - Parametry naliczania)

oObniżone - po zaznaczeniu tej opcji z ogólnych parametrów naliczania pobierane będą obniżone podstawy do naliczania składek ZUS

oUzależnione od przychodu - zaznaczamy jeżeli przedsiębiorca opłaca składki uzależnione od przychodu

oPrzekroczenie podst.emer.-rentowej - zaznaczamy, jeśli właściciel przekroczył już roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Podstawy zdrow. - zaznaczamy jaką formą opodatkowania jest objęty przedsiębiorca, w tym miejscu jest też wyliczana składka zdrowotna jaka będzie należna do odprowadzenia przez właściciela.

oZasady ogólne(skala) - zaznaczamy jeżeli przedsiębiorca rozlicza się według skali podatkowej. W tabeli poniżej wpisujemy dochód jaki uzyskał przedsiębiorca w poprzednim miesiącu.

UWAGA. wyjątkiem jest miesiąc styczeń, dla którego pole dochód za ubiegły miesiąc pozostawiamy puste. Kwota Podstawy składki zdrowotnej oraz Należnej składki zdrowotnej wypełniana jest ręcznie i zatwierdzana bez wciskania przycisku Oblicz

oKarta podatkowa - zaznaczamy jeżeli przedsiębiorca rozlicza się według karty podatkowej

oPodatek liniowy - zaznaczamy jeżeli przedsiębiorca rozlicza się na zasadach podatku liniowego. W tabeli poniżej wpisujemy dochód jaki uzyskał przedsiębiorca w poprzednim miesiącu.

UWAGA. wyjątkiem jest miesiąc styczeń, dla którego pole dochód za ubiegły miesiąc pozostawiamy puste. Kwota Podstawy skł. zdrowotnej oraz Należnej składki zdrowotnej wypełniana jest ręcznie i zatwierdzana bez wciskania przycisku Oblicz

oRyczałt - zaznaczamy jeżeli przedsiębiorca rozlicza się na zasadach ryczałtu. Obliczenia wysokości składki zdrowotnej są zależne od uzyskanych przez płatnika dochodów, a więc należna składka zdrowotna, obliczona zostanie z podanej przez użytkownika kwoty.

RCA2/DRA2