Aplikacja mobilna – tryb pracy kody własne > Pakowanie towaru > Pakowanie po zakończeniu wydania

Drukuj

Pakowanie po zakończeniu wydania

Po zakończeniu wydania i wybraniu opcji stworzenia nowego Pakowania zostanie zaprezentowany ekran pustego Pakowania (brak jednostek logistycznych, widoczna jedynie nazwa odbiorcy). Przycisk Wstecz umożliwia powrót do menu głównego aplikacji.

 

imgmm_23_08_454

 

Na górze okna widoczna jest domyślna firma przewozowa (FedEx, DPD, Spedycja – brak firmy przewozowej). Pakowanie nie zostanie zakończone wygenerowaniem listu przewozowego i etykiety przesyłki po ustawieniu firmy przewozowej Spedycja. Magazynier może edytować przewoźnika, jeżeli posiada uprawnienie Zmiana firmy przewozowej.

 

W celu dodania jednostki logistycznej należy skorzystać z przycisku Dodaj. Wyświetli się ekran dodawania jednostki logistycznej, na którym wymagane jest podanie informacji o jednostce. W zakładce PODSTAWOWE należy podać wymiary jednostki logistycznej: wysokość (cm), szerokość (cm), długość (cm), waga (kg), a także numer jednostki logistycznej.

 

imgmm_23_08_455

 

W zakładce OPCJONALNE użytkownik może podać wagę netto (kg), metry kwadratowe, datę produkcji, kod GLN oraz kod towaru. W tej zakładce podane informacji o jednostce logistycznej nie jest wymagane.

 

imgmm_23_08_456

 

Na górze okna magazynier ma możliwość ustawienia domyślnej paczki. Jeżeli w ustawieniach ogólnych domyślana paczka została wskazana wymiary jednostki logistycznej zostaną automatycznie uzupełnione na podstawie ustawień domyślnej paczki.

 

Użytkownik ma możliwość zmiany wybranej paczki na inną korzystając z listy rozwijalnej, a także możliwość ręcznej zmiany jej wymiarów. W sytuacji, gdy ustawienie domyślnej paczki w Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel jest puste – w aplikacji mobilnej pola z wymiarami paczki są puste (paczka o nazwie Brak). Użytkownik mobilny musi zatem ręcznie uzupełnić wymagane parametry, bądź wybrać konkretną paczkę z dostępnej listy.

 

imgmm_23_08_457

 

Poniżej parametrów znajduje się sekcja towarów podzielona na dwie zakładki: Wszystkie oraz Dodane. W zakładce Wszystkie widoczne są wszystkie pozycji towarowe z dokumentu wydania, które nie zostały jeszcze zeskanowane (dodane) do Pakowania – oznaczone na czerwono oraz pozycje towarowe z dokumentu, z których część już została zeskanowana do jednostki logistycznej, a część pozostała jeszcze do zeskanowania – oznaczone na żółto.

 

imgmm_23_08_458

 

W zakładce Dodane znajdują się te pozycje towarowe, których cała ilość została już dodana do jednostki logistycznej – oznaczone na zielono oraz te, z których część została już zeskanowana do palety, a część pozostała jeszcze do zeskanowania – oznaczone na żółto. W zależności od zeskanowanej ilość, pozycje umieszczane są w odpowiednich zakładkach.

 

imgmm_23_08_459

 

Nad sekcją towarów znajduje się przycisk umożliwiający filtrowanie towarów na podstawie zeskanowanego kodu EAN. W tym celu należy kliknąć przycisk nad listą pozycji po prawej stronie ekranu. Otworzy się okno skanowania, w którym należy zeskanować kod EAN i/lub kod/nazwę towaru (w zależności od ustawienia Tryb skanowania kodów EAN). Po zeskanowaniu kod/nazwa zostanie wyświetlona w polu nad listą pozycji. Lista towarów dodanych do dokumentu zostaje przefiltrowana na podstawie zeskanowanego towaru.

 

imgmm_23_08_460

 

Obok filtra widoczne jest pole wyboru umożliwiające włączanie/wyłączanie filtrowania. Po zeskanowaniu kodu/nazwy filtrowanie zostaje automatycznie włączone – pole wyboru zostaje zaznaczone. Po odznaczeniu pola wyboru filtrowanie listy pozycji zostaje wyłączone, ale zeskanowany kod nie zostaje usunięty. Aby ponownie podejrzeć przefiltrowaną listę pozycji należy zaznaczyć pole wyboru obok filtra – nie jest wymagane skanowanie kodu EAN/kodu/nazwy towaru.

 

imgmm_23_08_461

 

Aby dodać do jednostki logistycznej towary należy skorzystać z przycisku Skanuj, po czym zeskanować konkretne towary, a następnie zatwierdzić wykonywaną akcję przyciskiem OK. Użytkownik może również dodać ręcznie towary do  jednostki logistycznej. W tym celu należy kliknąć na daną pozycję towarową, wprowadzić ilość jaka ma zostać dodana do jednostki logistycznej i zatwierdzić wpisaną ilość przyciskiem OK. W przypadku, gdy wydanie towaru z magazynu zostało zrealizowane bez skanowania etykiet – towary do Pakowania należy dodać ręcznie (gdyż nie ma etykiet do zeskanowania).

 

Należy pamiętać, iż do Pakowania można dodać jedynie towary, które zostały już wydane z danego dokumentu magazynowego lub – w przypadku tworzenia Pakowania równolegle do wydania – towary, które zostały zeskanowane na wydaniu (Pakowanie tworzone równolegle do wydania).

 

W przypadku skanowania etykiet zbiorczych – pojawi się okienko, w którym należy wprowadzić ilość towaru, jaka ma się znaleźć na jednostce logistycznej.

 

W przypadku skanowania etykiet półzbiorczych – po zeskanowaniu jednej etykiety półzbiorczej, również wyświetli się okienko, w którym należy wprowadzić ilość towaru, jaka ma się znaleźć na jednostce logistycznej, jednak użytkownik może także dodawać towary poprzez skanowanie alternatywnych etykiet półzbiorczych towarów o ilości towaru na etykiecie równej 1 szt. Zaznaczenie na ekranie skanera opcji Wprowadzanie ilości pozwala użytkownikowi na zeskanowanie jednej alternatywnej etykiety półzbiorczej towaru oraz podanie w wyświetlonym oknie całej ilości towaru z danej etykiety półzbiorczej, w skutek czego podana ilość zostanie dodana do jednostki logistycznej, bez konieczności skanowania pojedynczo kolejnych alternatywnych etykiet półzbiorczych.

 

Podczas próby skanowania etykiety, która została wcześniej zeskanowana podczas realizacji innej operacji, na ekranie zostanie wyświetlony odpowiedni komunikat.

 

imgmm_23_08_405

 

Po skompletowaniu towaru na daną jednostkę logistyczną należy kliknąć Zapisz. Po zapisaniu palety użytkownik zostanie automatycznie przeniesiony na ekran Pakowania.

 

Przycisk Wstecz cofa do poprzedniego ekranu.

 

Przycisk Drukuj pozwala na wydruk etykiet paletowych oraz wysyłkowych utworzonych dla palety. Po kliknięciu na przycisk Drukuj i zatwierdzeniu operacji na ekranie wyświetli się okno opcji, w którym użytkownik ma do wyboru wydruk Etykiety paletowej A5 (pionowo lub poziomo) lub Etykiety wysyłkowej A4.

 

imgmm_23_08_462

 

Po wybraniu typu etykiety na ekranie wyświetli się okno, na którym użytkownik ma możliwość wybrania języka raportu.

 

imgmm_23_08_463

 

Po wybraniu języka, na drukarce wskazanej w ustawieniach zostanie wydrukowana pojedyncza etykieta otwartej palety.

 

Po kliknięciu Etykieta paletowa A5 (poziomo) lub Etykieta paletowa A5 (pionowo) wydrukowana zostanie etykieta paletowa w rozmiarze A5 w wybranym języku. Na etykiecie znajdują się informacje o nabywcy oraz odbiorcy, a także numer dokumentu Pakowania i numer jednostki logistycznej.

 

imgmm_23_08_464

 

Po kliknięciu Etykieta wysyłkowa A4 wydrukowana zostanie etykieta  wysyłkowa w rozmiarze A4 w wybranym języku. Na etykiecie znajdują się informacje o kliencie, wadze i ilości towaru podanej w metrach kwadratowych na jednostkę logistyczną, kodzie towaru, numerze jednostki logistycznej, dacie produkcji oraz zaleceniach magazynowania towaru.

 

imgmm_23_08_465

 

Należy pamiętać, że okna z wyborem typu oraz języka etykiety wyświetlą się tylko, jeśli użytkownik nie ma ustawionego domyślnego wydruku etykiety i domyślnego języka raportów (Ustawienia> Rozwiązania dodatkowe> Użytkownicy mobilni).

 

Etykieta zostanie wydrukowana na drukarce wskazanej w ustawieniach użytkowników mobilnych. Jeśli w ustawieniach użytkowników mobilnych drukarka nie jest określona, wówczas ustawienia drukarki zostaną pobrane z ustawień globalnych dodatku do Handlu. Dane wyświetlane na etykietach pobierane są z dokumentu Pakowania, jednostek logistycznych oraz ustawień etykiet raportów. Z etykiet raportów pobierane są dane dotyczące zaleceń magazynowania towaru, logo firmy oraz obrazki widoczne na dole raportu. Jeżeli etykieta nie zostanie wydrukowana z aplikacji mobilnej, użytkownik może ją wydrukować także z poziomu systemu Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel.

 

Po zakończeniu kompletowania towaru na danej jednostce logistycznej, będzie ona widoczna na ekranie Pakowania. Na ekranie prezentowane są informacje o jednostce logistycznej takie jak: numer jednostki logistycznej, data dodania jednostki logistycznej do Pakowania oraz jej waga. Poniżej wyświetli się łączna waga jednostek logistycznych dodanych do Pakowania.

 

imgmm_23_08_466

 

Po dodaniu jednej jednostki logistycznej, można dodać kolejne, jednak należy pamiętać, iż możliwe jest zamieszczenie w nich tylko tych towarów, które nie zostały zeskanowane do poprzedniej jednostki logistycznej.

 

imgmm_23_08_467

 

Widoczny na dole ekranu przycisk Drukuj powoduje wydruk (w zależności od ustawień) etykiet paletowych (pionowych/poziomych) lub wysyłkowych dla wszystkich jednostek logistycznych znajdujących się na liście. Jeśli użytkownik nie ma ustawionego domyślnego typu etykiety na ekranie wyświetli się okno, w którym magazynier będzie miał możliwość wyboru wydruku etykiety. W przypadku, gdy w ustawieniach nie będzie określony domyślny język raportów, magazynier będzie miał również możliwość wyboru języka wydruku.

 

imgmm_23_08_468

 

Każdą z jednostek logistycznych można poddać edycji – należy kliknąć na daną jednostkę logistyczną widoczną na ekranie Pakowania i w wyświetlonym oknie wybrać opcję Edytuj. Po przejściu do danej jednostki logistycznej można dokonać zmian w zakresie wymiarów, wagi oraz numeru jednostki logistycznej, a także dodać towary (które nie zostały jeszcze dodane do żadnej jednostki logistycznej) i usunąć towary, klikając na przycisk X znajdujący się przy danym towarze, podając ilość towaru do usunięcia. Po usunięciu towaru z jednostki logistycznej, możliwe będzie dodanie go do innej jednostki logistycznej.

 

Aby usunąć dodaną jednostkę logistyczną należy przejść do ekranu z listą jednostek logistycznych, po czym kliknąć na wybraną jednostkę logistyczną i wybrać opcję Usuń. Wyświetli się pytanie Czy na pewno chcesz usunąć?. Przycisk OK spowoduje usunięcie jednostki logistycznej z listy, zaś przycisk Anuluj powoduje zaprzestanie operacji usuwania jednostki logistycznej.

 

imgmm_23_08_469

 

Kiedy użytkownik dodał już wszystkie jednostki logistyczne do pakowania może zapisać zmiany lub zakończyć pakowanie. W tym celu należy kliknąć przycisk Potwierdź, a następnie w wyświetlonym oknie wybrać daną opcję. Po kliknięciu Zapisz, zmiany wprowadzone w dokumencie zostaną zapisane, a użytkownik zostanie przeniesiony do listy dokumentów Pakowania. Po wybraniu opcji Zakończ pakowanie dokument otrzymuje status spakowano.

 

Pakowanie może zostać wysłane dopiero po potwierdzeniu dokumentu przez pracownika centrali, wówczas Pakowanie otrzymuje status zlecono do wysłania. Po zleceniu wysłania przesyłki, magazynier potwierdza wysyłkę – dokument wydania otrzyma status wysłano i nie będzie już widoczny w kartotece Pakuj.

 

Aby Pakowanie zostało wysłane, wszystkie dokumenty wydania do tego pakowania muszą być wystawione (nie mogą być w buforze), w przeciwnym wypadku wyświetli się stosowny komunikat.

 

imgmm_23_08_470

 

Po zakończeniu pakowania użytkownik może od razu przejść do nadania przesyłki firmie kurierskiej. Integracja firm kurierskich >>