Ustawienia > Ustawienia - Słowniki | | Drukuj |
Umożliwia zapisanie w systemowych słownikach własnych danych używanych wielokrotnie w programie. Aby dowiedzieć się więcej o konkretnym słowniku, należy go kliknąć:
Atrybuty JPK
Słownik Atrybuty JPK dostępny w ustawieniach programu Handel obsługuje rejestrację dodatkowych informacji o dokumentach, takich jak:
•przyczyna zwolnienia z VAT,
•procedurze marży,
•dostawy nowych środków transportu.
Domyślnie wszystkie elementy słownika są nieaktywne. Aby na dokumentach możliwa była rejestracja informacji związanych z danym elementem należy uaktywnić go zaznaczając pole wyboru w kolumnie kod.
Fundusze promocji rolnej
Wprowadzenie nazw funduszy promocji produktów rolno-spożywczych ułatwia ułatwia wybór danego funduszu promocji w czasie tworzenia nowej kartoteki towarowej.
Nazwa - zaznaczenie pola przy nazwie funduszu powoduje, że jest on widoczny na formatce towaru oraz usługi, na liście "Fundusze Promocji Rolnej" (zakładka Parametry). Pole nazwy jest nieaktywne; wprowadzone są nazwy wszystkich funduszy obsługiwanych w programie. Konto FK - w polu widoczne jest konto księgowe (wybrane w Schematach księgowań Współpracy z FK), na które będą dekretowane naliczone wpłaty na fundusz. Stawka - pole jest nieaktywne; dla każdego funduszu wprowadzona jest ustawowa wartość stawki. |
Jednostki miar
W pracy z programem można wykorzystywać zdefiniowane przez siebie jednostki miary, w zależności od tego, jakie towary czy też usługi sprzedajemy.
Kody CN
Słownik ten pozwala na wprowadzenie pozycji kodów CN. Kody te są konieczne do prowadzenia unijnych zasad raportowania obrotu towarowego z innymi krajami UE. Format pola: XXXX-XX-XX-XX.
Kody izb celnych
W oknie tym można wprowadzać, modyfikować, usuwać oraz uaktywniać kody izb celnych.
Kody rodzajów transakcji Intrastat
W oknie tym można wprowadzać, modyfikować, usuwać oraz uaktywniać kody rodzajów transakcji Intrastat.
Kraje
Słownik ten ułatwia wyszukiwanie kontrahentów według kraju ich pochodzenia. Dwuliterowy symbol jest międzynarodowym kodem kraju. Zaznaczenie pola UE oznacza, że kraj jest członkiem Unii Europejskiej.
Miasta
Wprowadzenie nazw miast ułatwia wyszukiwanie kontrahentów według miejscowości, z której pochodzą.
Kody PKWiU
Słownik ten zawiera kody i opisy symboli klasyfikacji PKWiU. Jego wykorzystanie ułatwia rejestrację nowych towarów oraz wprowadzanie pozycji towarowych do dokumentu.
Rejony
Wprowadzenie nazw rejonów (województw,krajów itp) ułatwia wyszukiwanie kontrahentów według terenu, z którego pochodzą. Jeśli mamy w kartotece kontrahentów zagranicznych, wówczas można wykorzystać te opisy do podawania kraju ich pochodzenia i w ten sposób szybko ich odnajdować pomiędzy innymi.
Waluty
Symbole używanych walut są zapisywane w słowniku. Tylko dla symboli wprowadzonych do tego słownika można określać kursy walutowe. Jeśli wystawia się tylko dokumenty złotówkowe, wówczas nie trzeba definiować symbolu polskiej złotówki (PLN). Pole Przelicznik podaje liczbę jednostek danej waluty, dla której jest podawany kurs.
Zobacz także: