Import danych > Import specjalny (format 3.0) > Zasady tworzenia sekcji wyjściowych > Zasady powiązania rozrachunków z zapisami

Drukuj

Zasady powiązania rozrachunków z zapisami

Sekcje Transakcja oraz Rozliczenie mogą być powiązanie z odpowiednimi sekcjami zapisów bezpośrednio lub pośrednio.

Powiązanie bezpośrednie polega na tym, że właściwa sekcja rozrachunków jest po prostu podsekcją konkretnej sekcji Zapis. W takiej sytuacji wszystkie dodatkowe informacje potrzebne do utworzenia rozrachunków pobierane są z sekcji zapisu (np. kwota, konto) w której umieszczona jest podsekcja rozrachunków.

 

Przykład sekcji wyjściowej:

Dokument{

 ...

 Zapis{

         $Kwota=12,89

         $Konto=201-1

         ...

         Transakcja{

                 $Termin=14

                 ...

         }

 }

}

 

Powiązanie pośrednie polega na tym, że sekcja Transakcja lub Rozliczenie jest umieszczone jako podsekcja dokumentu, a nie konkretnego zapisu, natomiast właściwe powiązanie zapisu i rozrachunku jest realizowane poprzez podanie w sekcji zapisu oraz w  sekcji Transakcja lub Rozliczenie tej samej wartości pola $idDlaRozliczen. Program wprowadzając do baz danych programu informacje o rozrachunkach pobierze wartość pola $idDlaRozliczen w sekcji rozrachunków i odszuka tę sekcję zapisów, która będzie miała tę samą wartość w polu $idDlaRozliczen. Wartość ta musi być większa od 0. Jeśli zapis z takim numerem nie zostanie odnaleziony, wówczas takie rozrachunki zostaną zignorowane (ze stosownym komunikatem w oknie informacyjnym)

 

Przykład sekcji wyjściowej

Dokument{

 ...

 Zapis{

         $Kwota=12,89

         $Konto=201-1

         $idDlaRozliczen = 2875

         ...

 }

 ...

 Transakcja{

         $Termin=14

         $idDlaRozliczen = 2875

         ...

 }

}

 

Wartości pola $idDlaRozliczen w zapisach muszą być większe od zera oraz unikalne w ramach jednego dokumentu. Wartości tego pola dla poszczególnych zapisów nie muszą być kolejne ani nie muszą się rozpoczynać się od 1 (czyli mogą od wyższej wartości).  

 

Rozróżnia się dwa zasadnicze przypadki powiązania rozrachunków z zapisami lub dokumentami. Zależą one od definicji rodzaju dokumentu, uzgodnionego w programie FK dla określonego typu dokumentu wczytywanego.

 

Dokumenty typu DP, WB, RK, DIM, DEX, FKZ, FKS, RUZ, RUS

Dla tych dokumentów każdy rozrachunek jest związany z konkretnym zapisem w dokumencie. Powiązaniem pomiędzy zapisem a transakcją lub rozliczeniem jest albo umieszczenie rozrachunku jako podsekcji zapisu, albo zgodna wartość pola $idDlaRozliczen w zapisie i odpowiadającej mu sekcji rozrachunków umieszczonych jako podsekcje dokumentu.

 

Dokumenty typu FVZ, FVS, RUZ, RUS

Dla tego typu dokumentów zasada wiązania rozrachunków z dokumentem i zapisami jest zależna od strony dla której wypełniane są rozrachunki.

 

Dla strony kontrahenta (Wn dla FVS, RUS, Ma dla FVZ, RUZ)

Dla faktur i rachunków uproszczonych wszystkie zapisy występujące po stronie kontrahenta (czyli strona kwoty brutto: WN dla sprzedaży, MA dla zakupu) i wchodzące na to samo konto są sumowane i do rozrachunków wchodzą jako jedna kwota zbiorcza. Kwota ta nie jest związana z żadnym konkretnym zapisem, a z całym dokumentem (jedną jego stroną). W takim przypadku sekcja rozrachunków musi być umieszczona jako podsekcja dokumentu, a pole $idDlaRozliczen w tych sekcjach  przyjmuje wartość –1, co oznacza rozrachunki zbiorcze.

 

Przykład sekcji wyjściowej

Dokument{

 ...

 Zapis{

         $Kwota=12,89

         $Konto=201-1

         ...

 }

 Zapis{

         $Kwota=245,12

         $Konto=201-1

         ...

 }

 ...

 Transakcja{

         $Termin=14

         $idDlaRozliczen = -1

         ...

 }

}

 

Dla strony przeciwnej niż strona kontrahenta (Ma dla FVS, RUS, Wn dla FVZ, RUZ)

Dla tej strony zasady łączenia rozrachunków z zapisami są takie same, jak dla wszystkich pozostałych dokumentów, czyli sekcje rozrachunków umieszczamy jako podsekcje zapisu, albo zapewniamy zgodną wartość pola $idDlaRozliczen w zapisie i odpowiadającej mu sekcji rozrachunków umieszczonych jako podsekcje dokumentu.