Strona startowa

Drukuj

Wybór numeru konta

Numer konta można bezpośrednio wpisać w polu lub wskazać w oknie planu kont.

Aby wskazać numer, możesz wybrać przycisk DROP21 umieszczony przy polu Konto. Ten sam efekt osiągniesz również wybierając polecenie Konto. Pojawi się wówczas okno planu kont, w którym możesz odnaleźć i wybrać potrzebny numer.

Aby przenieść potrzebne informacje do wyjściowego okna po ustaleniu numeru konta, musisz kliknąć dwukrotnie lewym przyciskiem myszki lub wskazać przycisk Użyj. W trakcie przeglądania planu kont, w jego lewej części podawany jest uaktualniany na bieżąco numer wskazywanego konta. W przypadku, gdy wybranym poziomem analityki jest kartoteka, w numerze konta jest wyświetlany znak „-x-". W celu wybrania konkretnego elementu kartoteki lub słownika musisz nacisnąć klawisz Enter lub dwukrotnie kliknąć na tym elemencie. Spowoduje to przejście do odpowiedniej kartoteki lub słownika. Po wskazaniu tam właściwej pozycji i naciśnięciu przycisku Użyj, w miejsce znaku „-x-" wpisany zostanie numer odpowiadający wybranej pozycji kartoteki. Dodatkowo, jeśli jest to ostatni poziom analityki na tym koncie, spowoduje to również wyjście z planu kont i przepisanie numeru konta we właściwe miejsce.

 

Wybór numeru konta w oknie wprowadzania dokumentów

 

W trakcie wprowadzania numeru konta, którego ostatnią analityką jest kartoteka kontrahenta, po rozwinięciu listy wyboru widniejącej w polu konta kontrahenta, zostanie otwarta kartoteka kontrahentów a w tle zostanie otwarty plan kont.

Jeżeli kontrahent jest wprowadzony do kartoteki kontrahentów stałych i numer jego pozycji zostanie użyty w nagłówku dokumentu (pole Nr kontrahenta), to podczas wprowadzania dekretacji na kontach Wn i Ma można po wpisaniu ostatniego numeru analityki użyć przycisku spacja. Zostanie wówczas wstawiony myślnik i numer kontrahenta.

 

 

W zależności od tego, na jakim poziomie drzewa planu kont się ustawisz, tak szczegółowe dane uzyskasz. Pokazane mogą tu być obroty i zapisy dla wskazanego konta, w tym również dla poziomu analityk pośrednich. Jeżeli zdefiniowano konta: 101-1-1, 101-1-2, 101-1-3. Jeśli chcesz przeglądać obroty lub zapisy konta 101-1, wskaż je w drzewie planu kont. Zaprezentowane zostaną obroty lub zapisy wszystkich składowych tego konta, czyli suma obrotów lub zapisów kont 101-1-1, 101-1-2, 101-1-3. Jeśli ustawisz się na poziomie 101-1-1, pojawią się jedynie obroty lub zapisy tylko tego wskazanego poziomu konta.

 

Zapisy są fizycznie księgowane tylko na najniższym poziomie hierarchii planu kont. Na wyższy poziom hierarchii przenoszone są tylko sumowania zapisów kont składowych.

 

Wybieranie konta kończy kliknięcie przycisku Użyj.