Instrukcja administratora > Instalowanie programu > Import danych z pliku

Drukuj

Import danych z pliku

Funkcję importu danych z pliku (z menu Zbiory - Narzędzia - Import bazy danych z pliku) można wykorzystać do pobrania danych z systemów, na których pracowaliśmy wcześniej.

20701

Import danych obejmuje:

dane firmy (lub firm w przypadku biura rachunkowego)

biblioteki (działy, rejestry, banki itd.)

pracowników (wraz z wszystkimi danymi kadrowymi i angażami)

rozliczenie czasu pracy (karty pracy, karty zasiłkowe, karty urlopowe)

bilans otwarcia (dane do naliczenia chorobowego, urlopu i rozliczenia rocznego PIT)

Przed importem należy na podstawie danych z dotychczasowego systemu przygotować plik tekstowy z wszystkimi danymi o strukturze podanej w załączniku. Załącznik znajduje się tylko w instrukcji obsługi zintegrowanej z programem. Wywołujemy go z menu głównego Pomoc - Instrukcja obsługi, następnie odszukujemy Załączniki - Specyfikacja importu danych z pliku.

Import danych najlepiej przeprowadzić jednokrotnie, po instalacji programu. Istnieje jednak możliwość doimportowania części pracowników do istniejącej już bazy zaimportowanej wcześniej. W tym celu przy kolejnym imporcie należy zaznaczyć parametr Nie kasuj istniejących danych.

Import danych nie obejmuje definicji. Można skorzystać z definicji standardowych (i ewentualnie przygotować je wcześniej pod własne potrzeby) lub utworzyć całkiem nowe definicje (patrz Zestaw definicji). W obu przypadkach istnieje możliwość przeniesienia wartości składników z angaży i danych do naliczeń. Podczas importu program będzie oczekiwał skojarzenia składników z angażu i danych do naliczeń dotychczas ze składnikami w przygotowanych definicjach w nowym systemie. W przypadku, gdy dany składnik został już zdefiniowany, wybieramy go z listy dostępnych składników i zatwierdzamy (OK), jeśli nie mamy jeszcze zdefiniowanego takiego składnika - anulujemy przypisanie (Anuluj) - utworzy się składnik tymczasowy, dla którego po imporcie definiujemy wszystkie właściwości i zmieniamy nazwę z tymczasowej na właściwą.