Aplikacja mobilna – tryb pracy kody własne > Przyjęcie towaru do magazynu > Operacje wykonywane na przyjęciu

Drukuj

Operacje wykonywane na przyjęciu

Podczas przyjęcia towaru do magazynu użytkownik, posiadający odpowiednie uprawnienia może edytować dostawy, pola własne dostaw i dokumentów, zmieniać ilości na pozycjach oraz ustawiać elementy kodu dostawy, może również przyjąć towary po ich numerach seryjnych lub przyjąć towar bezpośrednio na lokalizację towarową. Po kliknięciu na daną pozycję przyjęcia wyświetli okno z możliwymi do wyboru opcjami: Skanuj, Usuń numer seryjny, Skanuj lokalizację towarową, Drukuj, Edycja dostaw, Zmień ilość, Kod dostawy, Pola własne dostaw, Usuń. Kliknięciu przycisku Usuń powoduje usunięcie pozycji dodanej do dokumentu (przycisk jest widoczny tylko na dokumentach własnych). Przycisk Anuluj umożliwia powrót do ekranu listy towarów do przyjęcia.

 

Opcje Skanuj oraz Usuń numer seryjny są widoczne tylko, gdy w ustawieniach globalnych dodatku do Handlu jest włączona opcja Numery seryjne.

Natomiast opcja Kod dostawy jest widoczna, gdy w ustawieniach globalnych dodatku do Handlu w ustawieniu Zmieniaj nazwy dostaw została wybrana opcja Według schematu.

 

imgmm_23_08_338

 

Przyjęcie towaru po numerach seryjnych

Poza standardową metodą przyjęcia towaru do magazynu użytkownik ma również możliwość przyjmowania towarów po ich numerach seryjnych. Numery seryjne są prezentowane na towarach w postaci kodów EAN. Należy również pamiętać, że opcja przyjmowania towarów po numerach seryjnych jest dostępna tylko dla etykiet indywidualnych.

 

Aby przyjąć towar po numerze seryjnym należy na ekranie listy towarów kliknąć na daną pozycję i z listy możliwych do podjęcia akcji wybrać opcję Skanuj (opcja ta pozwala również skanować kody QR). Po uruchomieniu skanera system pobiera wszystkie wolne etykiety dla tego towaru (jeśli ich nie ma, to je generuje), zatem można przystąpić do skanowania numeru seryjnego towaru. Podczas skanowania system pobiera pierwszą wolną etykietę dla tego towaru, która nie była jeszcze skanowana i przypisuje do niej numer seryjny. W celu przyjęcia pozostałych towarów należy kolejno zeskanować ich numery seryjne, po czym zeskanować etykietę lokalizacji, do której mają zostać przyjęte. Po zeskanowaniu kodu QR lokalizacji wyświetli się pytanie wymagające potwierdzenia przyjęcia zeskanowanych towarów do wybranej lokalizacji.

 

imgmm_23_08_339

 

imgmm_23_08_340

 

Tak jak w przypadku przyjmowania towarów po kodach QR, zeskanowane towary zostają oznaczone na liście odpowiednim kolorem:

Czerwony – towar nie został zeskanowany;

Żółty – towar został zeskanowany w ilości mniejszej od ilości na dokumencie;

Zielony – towar został zeskanowany zgodnie z ilości na dokumencie.

Dodatkowo na pozycjach prezentowane są zeskanowane dla nich numery seryjne. Należy pamiętać, że numery seryjne są unikalne, zatem niemożliwe jest skanowanie tego samego numeru seryjnego dla kilku towarów. Przy próbie wykonania takiej akcji, użytkownik otrzyma komunikat Etykieta była już skanowana.

 

Aby usunąć numer seryjny należy kliknąć na daną pozycję, następnie wybrać opcję Usuń numer seryjny, po czym wybrać z listy konkretny numer do usunięcia.

 

imgmm_23_08_341

 

imgmm_23_08_342

 

W rezultacie etykieta w dalszym ciągu będzie zeskanowana, ale numer seryjny zostanie z niej usunięty. Ilość etykiet zeskanowanych się nie zmieni, w wyniku czego niemożliwe będzie dodanie nowego numeru seryjnego (wszystkie etykiety są już zeskanowane).

 

imgmm_23_08_343

 

Przycisk X przy danej pozycji powoduje reset zeskanowanej pozycji – numery seryjne zostaną usunięte, po czym użytkownik będzie miał możliwość dodania nowych numerów dla danych pozycji.

 

Przyjęcie towaru bezpośrednio na lokalizację towarową

Magazynier ma możliwość przyjęcia towaru bezpośrednio na lokalizację towarową, bez konieczności realizacji przyjęcia na lokalizację standardową, a następnie przesuwania towaru (w obrębie jednego magazynu) na lokalizację towarową.

 

Aby przyjąć towar bezpośrednio na lokalizację towarową należy na ekranie listy towarów kliknąć na daną pozycję i z listy możliwych do podjęcia akcji wybrać opcję Skanuj lok. towarową.. Po uruchomieniu skanera należy zeskanować lokalizację towarową (bez skanowania etykiety towaru) i w wyświetlonym oknie podać ilość towaru jaka ma zostać przyjęta do zeskanowanej lokalizacji.

 

imgmm_23_08_344

 

imgmm_23_08_345

 

Po zatwierdzeniu wpisanej ilości wyświetli się pytanie wymagające potwierdzenia przyjęcia zeskanowanych towarów do wybranej lokalizacji.

 

imgmm_23_08_346

 

imgmm_23_08_347

 

Tak jak w przypadku przyjmowania towarów na lokalizacje o typie standardowa, zeskanowane towary zostają oznaczone na liście odpowiednim kolorem:

Czerwony – towar nie został zeskanowany;

Żółty – towar został zeskanowany w ilości mniejszej od ilości na dokumencie;

Zielony – towar został zeskanowany zgodnie z ilości na dokumencie.

 

Edycja dostawy

Po wybraniu opcji Edycja dostaw wyświetli się ekran dostaw, na którym prezentowany jest kod dostawy oraz ilość. Jeśli kod dostawy jest pusty to znaczy, że dostawa nie posiada jeszcze nazwy. Z poziomu tego ekranu użytkownik może zmienić nazwę dostawy oraz podzielić dostawę. Po kliknięciu na daną pozycję należy wybrać odpowiednią opcję z wyświetlonego na ekranie okna. Przycisk Anuluj umożliwia powrót do ekranu dostaw.

 

imgmm_23_08_348

 

imgmm_23_08_349

 

Po wybraniu opcji Zmień nazwę wyświetli się pole, w którym należy podać nazwę dostawy. Następnie należy potwierdzić nazwę korzystając z przycisku OK. Wprowadzona nazwa będzie widoczna w polu Kod na ekranie dostaw.

 

imgmm_23_08_350

 

Po wybraniu opcji Podziel dostawę wyświetli się pole, w którym należy podać ilość jaka ma się znaleźć na drugiej, nowo utworzonej dostawie.

 

imgmm_23_08_351

 

Następnie należy potwierdzić podział korzystając z przycisku OK. Na pierwszej dostawie pozostanie odpowiednia ilość. Nowa dostawa będzie miała taki sam kod jak pierwsza, jednak użytkownik może go zmienić za pomocą opcji Zmień nazwę.

 

imgmm_23_08_352

 

Należy pamiętać, że użytkownik może modyfikować podział dostawy do momentu jego zatwierdzenia. Po kliknięciu przycisku Potwierdź na ekranie dostaw – użytkownik nie może już z powrotem złączyć dostawy, ani zmienić jej wcześniej ustalonego podziału.

 

Jeśli jednak podział nie został zatwierdzony, użytkownik może dokonać modyfikacji w ustalonym podziale. W tym celu należy kliknąć na nową (drugą) dostawę i skorzystać z opcji Usuń, w wyniku czego ilość powróci na pierwszą dostawę (sprzed podziału). Po tej czynności można ponownie dokonać nowego podziału.

 

Aby zatwierdzić edycję dostawę należy wybrać przycisk Potwierdź. Przycisk Wstecz cofa do ekranu listy towarów do przyjęcia bez wprowadzania zmian na dostawie.

 

Jeśli dostawa została podzielona i potwierdzona to konieczne jest ponowne wydrukowanie etykiet dla towarów, gdyż zmieniły się dostawy, a więc poprzednie etykiety są błędne. Użytkownik otrzyma stosowny komunikat. Jeśli zmieniona została tylko nazwa dostawy to nie ma potrzeby ponownego drukowania etykiet.

 

imgmm_23_08_353

 

Zmiana ilości na pozycji

Po wybraniu opcji Zmień ilość, na ekranie wyświetli się pole do wprowadzenia ilości dla danej pozycji. Wprowadzoną ilość należy zatwierdzić wybierając przycisk OK.

 

imgmm_23_08_354

 

imgmm_23_08_355

 

Ilość na pozycji zostanie zmieniona zarówno na ekranie przyjęcia, jak i na dokumencie magazynowym w systemie Handel.

 

imgmm_23_08_356

 

Po wprowadzeniu zmian można przystąpić do procesu przyjęcia towaru do magazynu.

 

Edycja elementów kodu dostawy

Jeśli w ustawieniach globalnych dodatku do Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel zostało ustawione zmienianie nazw dostaw według schematu, a w schemacie kodu dostawy zostały użyte elementy o typie Słownik, przed wysyłką dokumentu wymagane jest uzupełnienie elementów kodu dostawy. W przeciwnym razie podczas próby potwierdzenia przyjęcia na ekranie wyświetli się odpowiedni komunikat – potwierdzenie dokumentu nie będzie możliwe.

 

imgmm_23_08_357

 

Fioletowy znacznik wyświetlany na pozycji dokumentu informuje o braku ustawienia wymaganych elementów kodu dostawy.

 

imgmm_23_08_358

 

Aby uzupełnić elementy kodów dostaw należy kliknąć na pozycję dokumentu i wybrać opcję Kod dostawy.

 

imgmm_23_08_359

 

Na ekranie wyświetli się tabela prezentująca elementy dostawy o typie Słownik oraz ich wartości. W przypadku, gdy wartości elementów kodów dostaw nie zostały uzupełnione, wówczas w kolumnie będzie widoczna wartość Brak.

 

imgmm_23_08_360

 

Po kliknięciu na element kodu na ekranie zostanie wyświetlona tabela Pozycje, w której należy wskazać wartość elementu kodu dostawy.

 

imgmm_23_08_361

 

Wówczas wartość elementu kodu zostanie uzupełniona, a użytkownik zostanie przeniesiony na ekran Kod dostawy. Po ustawieniu wartości wszystkich elementów kodu dostawy należy kliknąć przycisk Potwierdź.

Znacznik obok towaru nie powinien być już widoczny. Jeśli fioletowy znacznik nadal wyświetla się obok pozycji oznacza to, ze nie zostały ustawione wymagane pola własne dostawy.

 

imgmm_23_08_362

 

Edycja pól własnych dostaw

Jeżeli w ustawieniach  ogólnych dodatku do Handlu (Ustawienia>Rozwiązania dodatkowe> Ustawienia – Mobilny Magazyn> zakładka Wymiary i pola własne) zostały zdefiniowane pola własne dostaw, wówczas w aplikacji mobilnej po kliknięciu na pozycje towarową przyjęcia będzie widoczna opcja Pola własne dostaw.

 

Należy pamiętać, że tylko na przyjęciu/przychodzie jest możliwość edycji pól własnych dostaw.

 

imgmm_23_08_363

 

Magazynier ma możliwość ustawienia wartości pól własnych dostawy. Po wybraniu opcji Pola własne dostaw na ekranie zostanie wyświetlona lista dostaw – kod dostawy oraz ilość towaru.

 

imgmm_23_08_364

 

Po kliknięciu na dostawę na ekranie zostanie wyświetlona tabela Pola własne, w której należy uzupełnić wartości pól własnych dostawy. Obok wymaganych pól własnych widoczny jest pomarańczowy znacznik.

 

imgmm_23_08_365

 

W zależności od typu pola własnego dostawy, wartości należy wybrać z listy rozwijanej lub wpisać ręcznie. Aby usunąć wartość w polu należy skorzystać z przycisku „X”.

 

imgmm_23_08_366

 

Po zapisaniu zmian wartości pól własnych dostawy zmieniane są na dokumencie przyjęcia/przychodu oraz wysyłane do systemu Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel.

 

imgmm_23_08_367

 

Jeżeli ustawienie Pokaż dostawy na przyjęciu/przychodzie jest włączone, na liście towarów przyjęcia widoczne będą uzupełnione pola własne dostawy.

 

Fioletowy znacznik widoczny na pozycji dokumentu informuje o braku ustawienia wymaganych pól własnych dostaw na danej pozycji.

 

Bez ustawienia wymaganych pól własnych dostawy wysyłka dokumentu nie będzie możliwa. Podczas próby zatwierdzenia dokumentu na ekranie wyświetli się poniższy komunikat.

 

imgmm_23_08_368

 

Magazynier ma możliwość wydruku etykiety towarowej z ustawionymi polami własnymi dostawy. Należy pamiętać, że pola własne będą drukowane na etykiecie towarowej tylko, jeśli w kodzie ZPL etykiety zostały uwzględnione odpowiednie parametry etykiet.