Zawarte są tu szczegółowe dane o sprzedawanych towarach. Informacje o towarach mogą być wprowadzane na trzy sposoby w zależności od wybranej zakładki.
Auto
Jeśli prowadzona jest kartoteka towarów, można wprowadzić dane o towarach na podstawie informacji zamieszczonych w kartotece. Okno wystawiania dokumentu prezentuje wówczas uproszczony schemat wprowadzania. Wypełniamy tu pola Kod towaru, Ilość i Cennik. Pozostałe informacje zostaną dopisane automatycznie na podstawie zapisów w kartotece towarów. Jeśli mamy uprawnienia do negocjowania cen, można edytować pola z nimi związane, w tym zmieniać domyślny rabat do jednostkowej ceny pozycji towarowej dokumentu.
Ręczny
Aby wystawić dokument, nie jest konieczne wprowadzanie danych do kartoteki towarów. Jeśli sprzedajemy towar, który nie jest umieszczony w kartotece albo w ogóle nie chcemy prowadzić kartoteki towarów, informacje o towarze można wpisywać bezpośrednio do pól dokumentu. Pamiętać trzeba jednak o tym, że wówczas na wszystkich zestawieniach dane o sprzedanym w ten sposób towarze ujęte będą w pozycji zbiorczej. Jeśli świadczymy usługi, można wpisywać długie ich opisy.
Pełny
Aby w pełni kontrolować sposób rejestrowania danych o towarach, można wykorzystywać dane z kartotek oraz dodatkowo jest możliwość dokonywania ręcznych zmian. W przypadku usług można wpisywać długie ich opisy. Na formularzu zaprezentowane zostaną wszystkie potrzebne informacje. W związku z tym, że można tu wprowadzać dowolne zmiany, ten tryb określania danych powinny wykorzystywać tylko osoby mające odpowiednie uprawnienia.
Przyciski narzędziowe dostępne podczas wystawiania dokumentu
przycisk Nowa pozycja
Powoduje przejście do tworzenia nowej pozycji towarowej w dokumencie
przycisk Usuń pozycję
Powoduje usunięcie aktualnie wybranej pozycji towarowej dokumentu.
przycisk Pozostaw w buforze
Pozostawia wystawiany dokument w buforze programu. Wszystkie dane tego dokumentu są przez system pamiętane, pomimo że nie został jeszcze wystawiony. Dokumenty z bufora mogą być dowolnie poprawiane, można je także wydrukować. Dane z dokumentów w buforze nie są umieszczane w zestawieniach.
Przy próbie użycia na dokumentach handlowych stawki której okres obowiązywania jest niezgodny z datą sprzedaży (dok. sprzedaży) oraz datą wystawienia dokumentu obcego (dok. zakupu) podczas wystawiania faktur pojawi się stosowny komunikat. Wyjątek stanowią faktury wewnętrzne zakupu wystawione do faktur nabycia, na których weryfikowana jest data wejścia do rejestru należnego i aktywność stawek VAT.
Zobacz także:
Wpisywanie danych towarów w sposób automatyczny
Wpisywanie danych towarów w sposób ręczny