Jak to zrobić? > Dokumenty > Wpisywanie danych towaru pełnych | | Drukuj |
Dokumenty Faktura (FVS), Rachunek uproszczony (RUS), Zamówienie obce (ZMO), Zamówienie obce w walucie (ZWO) domyślnie otwierane są w zaktualizowanym widoku okna, dla którego poniższy opis nie ma zastosowania.
1.W otwartym oknie wystawiania dokumentu należy wybrać listek Towary.
2.Kliknąć zakładkę Pełny.
3.Wypełnić pola związane z towarami korzystając z zapisów w kartotekach oraz uzupełnień własnych. Dane o towarach można wprowadzić na kilka sposobów:
•Jeśli wpisuje się dane bezpośrednio do pól i nie korzysta się z danych zapisanych w kartotece, uzyska się wówczas tylko zestawienia zbiorcze dla towarów nie zarejestrowanych.
•
Jeśli podczas wprowadzania danych do pola kod klikniemy przycisk , otworzy się okno umożliwiające wybranie towaru z kartoteki lub wpisanie nowego towaru do kartoteki.
Pola wyboru określają, które towary będą prezentowane na wyświetlanej liście: •magazyn – gdy zaznaczone dostępne są tylko towary zarejestrowane w bieżącym magazynie. Jeśli pole to nie jest zaznaczone, prezentowane są wszystkie towary zarejestrowane w kartotece. •towary o stanach zerowych – pole wyboru przełączające prezentację lub ukrycie towarów, których brak w magazynie. •usługi – pole wyboru przełączające prezentację lub ukrycie usług.
Nowy – przycisk otwiera okno towaru, umożliwiając wpisanie danych nowego towaru do kartoteki. Kartoteka towarów – przycisk otwiera okno kartoteki towarów, umożliwiając korzystanie z dostępnych w tym oknie możliwości wyszukiwania; po wybraniu towaru i kliknięciu przycisku Użyj towar jest wpisywany do dokumentu.
Tryb wyboru towaru W dolnym prawym rogu znajduje się przycisk przełączający Tryb wyboru (Alt+T) towaru. Wybór trybu określa sposób podpowiadania towarów przy wpisywaniu z klawiatury oraz które dane widoczne są w okienku wyboru. Dostępne są następujące tryby wyboru: A – Automatyczny: towar podpowiadany jest na podstawie Kodu towaru oraz Kodu paskowego. K – Kod towaru: towar podpowiadany jest na podstawie Kodu towaru. P – Kod paskowy towaru: towar podpowiadany jest na podstawie Kodu paskowego. N – Nazwa towaru: towar podpowiadany jest na podstawie Nazwy towaru. S – Specjalny: towar podpowiadany jest na podstawie Nazwy towaru, Kodu towaru, Kodu paskowego, Jednostki miary lub Stanu magazynowego. |
4.Wypełnić pola opisów towarów. Aby wprowadzić długi opis pozycji opisujący np. usługę, można uczynić to w polu podręcznego edytora albo bezpośrednio w polu. Tekst w całości zostanie wydrukowany na dokumencie.
5.Wypełnić pozostałe pola pełnego formularza. Przy wystawianiu nowego dokumentu, domyślnie wartość rabatu do jednostkowej ceny pozycji towarowej wynosi 0%. Po wybraniu kontrahenta wartość domyślnego rabatu jest wybierana z karty kontrahenta. Aby zmienić ręcznie wartość tego rabatu, należy na wystawianym dokumencie wcisnąć klawisze Alt+B. Pojawi się wówczas okno dialogowe umożliwiające zmianę wartości domyślnego rabatu.
Wskazówka
Ułatwieniem przy wpisywaniu danych wielu towarów jest możliwość przeciągnięcia zaznaczonych towarów z kartoteki towarów na edytowany dokument za pomocą prawego klawisza myszy.
Koszt zakupu towaru na dokumentach walutowych podawany jest w PLN. Dla dokumentów walutowych przeliczony jest po kursie CIT/PIT, a zmiana kursu w trybie edycji powoduje przeliczenie wartości kosztu zakupu.
Zobacz także: