Ewidencja danych księgowych > Typy dokumentów > Raport kasowy (RK) w PLN | | Drukuj |
Okno otwiera się po wybraniu Dokumenty (Ctrl+1) > Wprowadzanie > RK Raport kasowy.
Raport kasowy, zdefiniowany dla potrzeb programu, spełnia wszystkie podstawowe funkcje swojego odpowiednika tradycyjnego. Podobnie jak w dokumencie tradycyjnym rejestruje się zapis tylko na jednej stronie konta "kasa" i podaje się konto przeciwstawne.
Dla każdego nowego typu dokumentu, obsługiwanego jak raport kasowy, salda początkowe liczone są niezależnie. Umożliwia to prowadzenie w programie raportów kasowych z kilku niezależnych kas.
W programie Finanse i Księgowość można sporządzić nie tylko raport kasowy w PLN (tworząc dokument typu RK), ale również raport kasowy walutowy (przy pomocy dokumentu typu np. RKW).
W raporcie kasowym można tylko wprowadzać dokumenty, nie można prowadzić operacji kasowych. Prowadzenie kasy możliwe jest w programie Handel.
Numer ewidencyjny W polu możesz wskazać typ wprowadzanego dokumentu księgowego. Program automatycznie ustawia się na wybranym poprzednio typie dokumentu, a z pola listy możesz wybrać dowolny typ wprowadzanego dokumentu. Następnie należy zaakceptować podpowiadany lub podać własny numer kolejny dokumentu w ramach typu dokumentu. Jeśli wprowadzasz numer własny, program sprawdzi, czy numer ten nie powtarza się. Numeracja jednak nie musi być tu ciągła. Data wprowadzenia Program pokazuje aktualną datę dla programu. Data dokumentu Wprowadzasz datę sporządzania Raportu Kasowego, która przyporządkowuje dokument do okresu sprawozdawczego. Nr dokumentu Podajesz numer własny Raportu Kasowego. Konto kasy Klikając na przycisk w tym polu możesz wskazać z okna Planu kont numer konta Kasy. Możesz także wpisać numer konta bezpośrednio do pola edycyjnego. Treść Możesz podać dowolny tekst opisujący dokument. Tekst ten jest automatycznie dopisywany do dokumentu i pojawi się jako propozycja opisu pola zapisu z tego dokumentu, o czym później. Dla przyspieszenia wprowadzania danych do tego pola możesz skorzystać z wcześniej wprowadzonych tekstów. Naciskając kombinację klawiszy (ALT+strzałka w dół) lub wciskając prawy przycisk myszy możesz otworzyć okno prezentujące listę wszystkich dopuszczalnych treści dla tego typu dokumentu. Lista ta jest początkowo pusta, możesz więc dodawać do niej dowolne własne opisy dokumentu. Tak wprowadzone treści można dowolnie poprawiać lub usuwać. Znacznik Możesz nadać znacznik dla dokumentu. Saldo początkowe Podawane jest automatycznie saldo końcowe z poprzedniego raportu kasowego. Saldo początkowe dla każdego dokumentu może być dowolnie skorygowane, lecz wówczas w momencie przejścia do poprawiania lub zapisywania następnego dokumentu w buforze lub księgach program poinformuje o niezgodności i będzie oczekiwał na potwierdzenie prawidłowości danych. Saldo początkowe dokumentów w buforze |
W nagłówku tabelki umieszczone są uaktualniane na bieżąco: pole Suma kontrolna w rozbiciu na strony Wn i Ma oraz pole Saldo Ma lub Wn w zależności od naliczonej kwoty. Suma kontrolna W polu automatycznie naliczana jest ogólna suma kwot zapisów w rozbiciu na strony Wn i Ma. Suma ta uaktualnia się po wprowadzeniu każdego następnego zapisu po stronie, na którą wprowadzany był zapis. Saldo Pole prezentuje aktualne saldo końcowe raportu, które uwzględnia jego saldo początkowe oraz wszystkie pozycje raportu kasowego (bez księgowań równoległych). Saldo to będzie automatycznie przepisane jako saldo początkowe do następnego kolejnego raportu kasowego. Kolejność naliczania salda początkowego ustalana jest zgodnie z numerem ewidencyjnym dokumentu. Tym samym otrzymujesz logiczny ciąg dokumentów uporządkowany rosnąco.
Saldo raportu kasowego jest zgodne z saldem konta "Kasa" tylko w przypadku, gdy księgowania na konto kasy odbywają się wyłącznie poprzez raport kasowy, a nie przykładowo przez dokument prosty. Jeśli wprowadzasz na konto Kasy również kwoty z dokumentów innych niż raport kasowy, wówczas musisz sam korygować saldo początkowe o wprowadzone w ten sposób kwoty.
Przy wprowadzaniu pierwszego w danym roku dokumentu typu Raport Kasowy, po wpisaniu numeru konta "Kasa" automatycznie podpowiadane jest saldo początkowe tego konta. Stan ten jest pobierany z zaksięgowanego Bilansu Otwarcia i/lub Obrotów Rozpoczęcia. Jest to jednak uwarunkowane dokonaniem ustawienia w oknie Księgowania (patrz: Dialog Księgowania zaznaczeniem pola Sprawdzaj saldo pierwszego raportu kasowego z Bilansem Otwarcia (Obrotami Rozpoczęcia).
Lp. Nadawany jest numer kolejny zapisu. Data Pole daty dla zapisu składowego raportu kasowego – dokumentów kasowych (KP/KW), wypełnianie przez użytkownika (używając: klawisza Spacji – można wstawić kolejne bloki bieżącej daty; kombinacji klawiszy Alt+strzałka w dół – otworzyć kalendarz do wprowadzenia daty). Nr dokum. Podajesz numer dokumentu, który będzie uwzględniany w raporcie. Opis Dla przyspieszenia wprowadzania opisu pozycji zapisu, zawartość pola wpisywana w części opisowej dokumentu zostanie automatycznie przeniesiona do pola Opis przy zapisie. Tekst ten możesz zaakceptować lub dowolnie edytować. Wn albo Ma W polach Wn albo Ma stosownie do strony zapisu z dokumentu wpisujesz kwoty. Można tu wpisać kwotę tylko po jednej stronie. Konto przeciwstawne Wpisujesz numer konta bezpośrednio w polu edycyjnym. Możesz także wybrać przycisk Liczba zapisów Pole prezentuje naliczaną automatycznie ilość wprowadzonych pozycji po stronie Wn i po stronie Ma. |
Jak to zrobić - Wprowadzanie części opisowej dokumentów >>
Jak to zrobić - Czynności związane z dokumentami >>
Przyciski poleceń:
Zobacz także: