Moduły > Kalendarz > Zakładka Kalendarz > Zmiana zakresu widocznych dat

Drukuj

Zmiana zakresu widocznych dat

Widok kalendarza można zmienić za pomocą przycisków Miesiąc, Tydzień i Dzień w prawym górnym rogu kalendarza.

img_shr_198

 

Widok miesiąca

Domyślny widok dla kalendarza to widok miesiąca. Widok miesiąca można otworzyć klikając w przycisk Miesiąc w prawym górnym rogu kalendarza. Widok miesiąca przedstawia dni danego miesiąca od poniedziałku do niedzieli oraz dodatkowo wyświetlany jest pierwszy pełny tydzień następnego miesiąca. W pierwszym wierszu mamy widoczne nazwy dni tygodnia, a w dalszych dni miesiąca. W przypadku, gdy widoczne są dni z poprzedniego miesiąca (bo dany miesiąc nie zaczął się od poniedziałku), to dni te są wyszarzone. Dzień dzisiejszy jest podświetlony na żółto.

img_shr_199

 

Wydarzenia w danym dniu wyświetlają się zgodnie z datą rozpoczęcia, od najwcześniejszej do najpóźniejszej.

 

Wydarzenia, które rozpoczynają się i kończą w danym dniu, wyświetlane są z godziną rozpoczęcia przed jego nazwą.

 

W przypadku wydarzeń dziejących na przestrzeni kilku dni, godzina rozpoczęcia nie jest widoczna, a sam blok wydarzenia jest rozciągnięty na tyle dni, ile ma trwać.

 

Jeśli wydarzeń jest więcej niż mogłoby się zmieścić w obszarze jednego dnia, pojawi się buton „+X więcej”, po kliknięciu którego pojawi się cała lista wydarzeń w danym dniu.

 

img_shr_200
img_shr_201

 

Widoczny miesiąc można zmienić za pomocą strzałek widocznych obok nazwy wybranego miesiąca nad kalendarzem. Kliknięcie w strzałkę w prawo zmieni widoczny miesiąc na następny, kliknięcie w strzałkę w lewo zmieni widoczny miesiąc na poprzedni.

 

img_shr_202

 

Widok tygodnia

Widok tygodnia można otworzyć klikając w przycisk Tydzień w prawym górnym rogu kalendarza. W widoku tygodniowym widzimy obecny tydzień od poniedziałku do niedzieli. Obecny dzień jest zaznaczony na żółto. Każdy dzień jest podzielony na pełne godziny, z mniejszym separatorem co pół godziny. Nad podziałem godzinowym znajduje się sekcja Cały dzień, gdzie wyświetlają się wszystkie wydarzenia całodniowe oraz te, które trwają przez kilka dni.

img_shr_203

 

Każde wydarzenie jest odpowiednio umieszczone w danym dniu zgodnie z jego godziną rozpoczęcia i zakończenia. W przypadku, gdy dwa wydarzenia nakładają się na siebie, to zajmują one tylko fragment kolumny, tak żeby wszystkie wydarzenia dziejące się w tym samym czasie były widoczne.

 

img_shr_204

 

Pośrodku na górze kalendarza widoczny jest jego zakres od-do oraz miesiąc i rok np. „14-20 PAŹ 2024” (w przypadku, gdy tydzień występuje na przełomie miesiąca, zakres będzie wyglądał następująco: „25 LIS – 1 GRU 2024”). Po lewej i prawej stronie widoczne są strzałki, które służą do zmiany tygodnia. Strzałka w lewo zmienia tydzień na poprzedni, strzałka w prawo na następny.

 

img_shr_205

 

Widok dnia

Widok dnia jest podobny do widoku tygodniowego, z tą różnicą, że widoczny jest tylko jeden dzień. Mamy tak samo podzielony dzień na godziny oraz na sekcję Cały dzień. Wydarzenia całodniowe i te, które trwają przez kilka dni trafiają do sekcji Cały dzień, a wydarzenia krótsze umieszczane są zgodnie ze swoimi datami rozpoczęcia i zakończenia, tak samo jak ma to miejsce w widoku tygodniowym. Widok całodniowy pozwala na czytelniejszy przegląd wydarzeń danego dnia, gdy wiele z nich na siebie nachodzi.

 

img_shr_206

 

Pośrodku, na górze kalendarza widoczny jest dokładnie który dzień oglądamy, np.: „1 stycznia 2024”. Po lewej i prawej stronie widzimy strzałki, które służą do zmiany widocznego dnia na poprzedni (strzałka w lewo) lub kolejny dzień (strzałka w prawo).

 

img_shr_207