Aktualizacja zawiera poprawki: •Poprawiono raport Obroty kont w miesiącu, aby poprawnie wykazywał obroty kont syntetycznych. •Poprawiono kopiowanie do schowka zestawienia obrotów kont aktywnych, aby po wklejeniu do MS Excel zachowane zostały numery kont. •Rozwiązano problem błędu blokującego możliwość wykonania operacji Nadaj transakcje w oknie zapisów dla konta. •Rozwiązano problem znikania menu programu po zmianie firmy. •Rozwiązano problem zamykania aplikacji przy próbie wydruku deklaracji CIT-8. |
Konta niepodatkowe (NKUP i przychody niepodatkowe) W celu pełnej automatyzacji wyliczania prawidłowych wartości w CIT-8 oraz łatwego raportowania danych o księgowaniach nie stanowiących podstawy opodatkowania dodano nowe okno Konta niepodatkowe, otwierane z: •okna najnowszej deklaracji CIT-8(31) Operacje > Konta niepodatkowe.
![]()
Gdy okno zostało otworzone z deklaracji parametry (okres, narastająco, bufor, przeksięgowania) są ustawione w kontekście tej deklaracji i są nieedycyjne.
•z okna Deklaracje > Ustawienia > Konta niepodatkowe
![]()
Rozwijana lista Okres umożliwia wybór, za który okres prezentowane są dane kont. Zaznaczenie dodatkowo pola Narastająco zaprezentuje kwoty wybranym okresie ale wyliczone narastająco od początku roku.
Koszt/Przychód – otwiera okno umożliwiające określenie parametru Koszt lub Przychód dla wybranych kont.
Wprowadzane zmiany ustawień kont niepodatkowych należy potwierdzić znajdującym się na dole okna przyciskiem Zapisz. Operacja zapisu nie jest możliwa jeśli wystąpiły błędy, np. nie został określony rodzaj konta Koszt / Przychód.
Przycisk
Opis okna Konta niepodatkowe >>
Deklaracje CIT-8 W deklaracjach CIT-8, w polach ukrytych dodano wyliczenia Przychodów niepodatkowych oraz Kosztów niepodatkowych wynikających z danych w oknie kont niepodatkowych.
Pola ukryte na CIT- 8, można zobaczyć korzystając z przycisku: Operacje > Pokaż pola ukryte.
Jeśli do wyliczenia prawidłowej podstawy opodatkowania w CIT-8, użytkownik wykorzystywał w danym roku kategorie EDP: Koszty-, Koszty+, Przychody-, Przychody+, to zalecamy kontynuować ten sposób wyliczeń do końca roku, a funkcjonalność automatycznej obsługi kont niepodatkowych uruchomić od nowego roku.
Wycena walut odwracalna Do menu Rok dodano polecenie Wycena walut (odwracalna) otwierające okno umożliwiające przeliczanie odwracalnej wyceny walut metodą podatkową.
![]()
Wycena walut a przeszacowanie walut Odwracalna wycena walut (metodą podatkową) wprowadzona jest jako samodzielna funkcjonalność i wykonywana jest oddzielnie od dostępnej w programie funkcjonalności przeszacowania walut.
Zmieniono wywołanie dla dostępnej do tej pory funkcjonalności przeszacowania walut (metodą bilansową). W menu Rok umieszczona została grupa Przeszacowania walut (nieodwracalne) z poleceniami Przeszacowanie, Korekta, Prognoza otwierającymi odpowiednie dla nich okna.
![]()
W wycenie odwracalnej umożliwiono uwzględnienie bufora, poprzez zaznaczenie checkboxa w lewym dolnym rogu okna. Ponadto możliwe jest wycenienie walut na koniec miesiąca.
Konta oznaczone jako obsługiwane przez Magazyn walut będą oznaczone specjalnym komentarzem, nie będzie można ich wykorzystać i będą pomijane w wycenie.
Ustawienia - Konta specjalne Zaktualizowano okno ustawień Konta specjalne. Dodano pozycje dla wskazania kont typu: •Różnice kursowe z wyceny WN, •Różnica kursowe z wyceny MA.
Wprowadzone w tych pozycjach konta są wykorzystywane w dodanej w tej wersji funkcjonalności odwracalnej wyceny walut. Natomiast ustawienia kont Różnice kursowe WN, Różnice kursowe MA są wykorzystywane z dostępną do tej pory funkcjonalnością przeszacowania walut oraz w bieżących wyliczeniach różnic kursowych.
Usunięto nie wykorzystywaną już definicję dla konta technicznego przeszacowania walut.
![]()
Prawo dostępu - Wykonywanie wyceny walut W uprawnieniach Symfonii dodano prawo określające dla użytkownika dostęp do funkcjonalności wyceny walut.
Nowe prawo Wykonywanie wyceny walut znajduje się w grupie praw Rodzaj:INN modułu Finanse i Księgowość.
Estoński CIT Funkcjonalność programu rozszerzono o możliwość rejestracji danych i raportowania dla firm korzystających ze sposobu opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (tzw. Estoński CIT).
Do tego celu wykorzystano funkcjonalność EDP (Ewidencja Danych Podatkowych) i na potrzeby oznaczenia zapisów rozliczanych ryczałtem, dodano nowe kategorie wyjątków EDP: •Dochód z tyt. podzielonego zysku z tyt. zysku przeznaczonego na pokrycie strat, •Dochód z tyt. ukrytych zysków, •Dochód z tyt. wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą płatnika, •Dochód z tyt. zmiany wartości składników majątku, •Dochód z tyt. nieujawnionych operacji gospodarczych, •Dochód z tyt. zysku netto osiągniętego w roku pod., w którym podatnik zakończył opodatkowanie.
W celu ustalenia podstawy opodatkowania dla Estońskiego CIT, można wykorzystać raport Kategorie podatkowe, uruchamiany spod przycisku Wydruk w górnej części okna EDP.
Dla łatwiejszej pracy z wyjątkami EDP dotyczącymi Estońskiego CIT, polecamy utworzenie filtru w kartotece Ewidencja EDP.
Grupowanie kategorii wyjątków EDP Zmieniono wybór Kategorii dodawanego wyjątku EDP z prezentacji listy, na drzewko z grupowaniem, co powinno ułatwić wyszukiwanie kategorii dla dodawanego wyjątku.
Moduł powiadomienia o płatnościach Funkcjonalność programu rozszerzono o dodatkowy moduł umożliwiający generowanie i wysyłanie poprzez wiadomość e-mail powiadomień do kontrahentów o niezapłaconych fakturach (nierozliczone należności) włącznie z załącznikami PDF faktur. Powiadomienia generowane są dla poszczególnych dokumentów na podstawie zdefiniowanych profili, w których można skonfigurować potrzebne parametry.
Interfejs umożliwia wybór powiadomień, które mają być wysłane oraz przeglądanie historii wysyłek.
Polecenia związane z obsługą modułu znajdują się na zakładce Kartoteki (Ctrl+5) > Kontrahenci:
![]()
Powiadomienia o płatnościach>>
Deklaracje - zestawienia i ustawienia Do grupy funkcjonalności deklaracji (Ctrl+8) przeniesiono powiązane zestawienia i ustawienia.
W grupie Zestawienia dla deklaracji znajdują się: •Procedura OSS – raport przeniesiony z grupy rejestrów Specjalne. •Informacja pods. VAT-UE – raport przeniesiony z grupy raportów Urzędy.
W grupie Ustawienia dla deklaracji znajdują się: •Konta niepodatkowe – otwiera nowe okno ustawień kont niepodatkowych (rejestrujących koszty niestanowiące kosztów uzyskania). •Parametry deklaracji – raport przeniesiony z grupy raportów Urzędy.
W miejscu, gdzie wcześniej znajdowały się przeniesione polecenia umieszczono informację o zmianie ich wywołania np.: ![]()
Dodatkowe oznaczenie dokumentów korygujących w menu podręcznym Rozszerzono dostępną w menu podręcznym dla dokumentu (na liście) informację o dokumentach korygujących.
Oprócz dostępnych do tej pory informacji o dacie oraz numerze własnym dokumentu prezentowany będzie również jego numer ewidencyjny.
![]()
Krajowy System e-Faktur W ramach przygotowań do wprowadzenia w Polsce scentralizowanej wymiany faktur w formacie ustrukturyzowanym, rozbudowujemy programy Symfonii o możliwość przygotowywania takich dokumentów oraz ich wysyłki i odbioru z Krajowego Systemu e-Faktur. Od wersji 2022.2 w programach Handel oraz Finanse i Księgowość dostępna jest pierwsza odsłona współpracy z Symfonia KSeF, serwisem pośredniczącym w wymianie dokumentów z Krajowym Systemem e-Faktur.
Obecnie ustawodawca nie wprowadził obowiązkowej wymiany dokumentów w tym formacie i przynajmniej do kwietnia 2023 wystawianie dokumentów ustrukturyzowanych KSeF jest dobrowolne.
Funkcjonalność KSeF jest w programie domyślnie wyłączona. Klientów zainteresowanych jej sprawdzeniem prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia na stronie https://symfonia.pl/oprogramowanie/ksef.
Cenimy sobie zdanie naszych użytkowników. Wasze rady i uwagi pomogą nam przygotować rozwiązanie dostosowane do oczekiwań i potrzeb.
Symfonia KSeF obecnie współpracuje z serwisem demonstracyjnym Krajowego Systemu e‑Faktur i nie ma skutków prawnych.
W programie dodano obsługę odbioru faktur w formacie ustrukturyzowanym z Krajowego Systemu e‑Faktur (KSeF).
Krajowy System e-Faktur akceptuje dokumenty o charakterze: •Faktura VAT, •Faktura korygująca VAT, •Faktura marża •Zaliczka sprzedaży •Rachunek uproszczony, •Zaliczka sprzedaży korekta.
Program Finanse i Księgowość współpracuje z KSeF tylko w zakresie odbioru dokumentów w formacie ustrukturyzowanym, natomiast program Handel umożliwia wysyłkę i odbiór.
Odbiór dokumentów z KSeF w programie Finanse i Księgowość >>
Symfonia KSeF Do komunikacji z serwisem KSeF Ministerstwa Finansów wykorzystywana jest aplikacja internetowa Symfonia KSeF pośrednicząca w przekazywaniu dokumentów w formacie ustrukturyzowanym między programem Handel a Krajowym Systemem e-Faktur.
Aplikacja Symfonia KSeF jest dostępna zarówno przez przeglądarkę internetową jak również w formie zintegrowanej z programami Handel oraz Finanse i Księgowość.
Rozpoczynając pracę z Symfonia KSeF konieczne jest utworzenie kont użytkowników oraz konfiguracja współpracy serwisu z programem Handel oraz Krajowym Systemem e-Faktur: •Tworzenie konto użytkownika w Symfonia KSeF •Konfiguracja połączenia z programem Finanse i Księgowość •Konfiguracja sposobu uwierzytelnienia w Krajowym Systemie e-Faktur •Nadanie użytkownikom uprawnień do pracy z dokumentami w Krajowym Systemie e-Faktur
Panel administracyjny aplikacji KSeF dostępny jest wyłącznie przez przeglądarkę internetową pod adresem: https://app.symfonia.pl/admin/
Deklaracje JPK - Ostrzeżenie o dokumentach mogących być źródłem ulgi na złe długi W oknie deklaracji JPK dodano możliwość wyświetlania ostrzeżenia o istnieniu dokumentów dotyczących złych długów, a mogących mieć wpływ na wysokość ulgi z nimi związanej oraz okna z listą tych dokumentów.
![]()
Ustawienie Wyświetl ostrzeżenie o nie wygenerowaniu dokumentów korekty dla ulgi na złe długi znajduje się w oknie parametrów deklaracji i rozszerza o deklaracje JPK, dostępną wcześniej funkcjonalność wyświetlającą ostrzeżenie o nie wygenerowaniu dokumentów dla załącznika VAT-ZD.
Zmiana terminu płatności na monicie Na oknach ustawień wydruku monitów (Monit bez odsetek, Monit ostat. bez odsetek, Monit ostat. z odsetkami, Monit z odsetkami) dodano możliwość wprowadzenia własnego terminu zapłaty.
![]()
Wprowadzona wartość zapamiętywana jest wspólnie dla wszystkich monitów.
Porównywanie plików JPK - obsługa duplikatów Dodano obsługę wykonania porównania deklaracji JPK_V7 w przypadku, gdy znajdują się w nich duplikaty dokumentów (dla lub więcej dokumentów z tym samym numerem NIP i Numerem dowodu.
W takiej sytuacji program wyświetli komunikat z informacją o pierwszych 10 powielonych dokumentach.
W wyświetlonym porównaniu powielone dokumenty oznaczone zostaną dopiskiem DUPLIKAT nr ... do numeru dowodu.
Prezentowane na takim zestawieniu wartości mogą być niepoprawne jeśli dokumenty w porównywanych plikach umieszczone są w różnej kolejności.
Skrót klawiszowy - Zapisz do bufora W oknie wprowadzanie nowego dokumentu dodano skrót klawiszowy Lewy Alt+x zapisujący dokument do bufora. Dla tej operacji dostępny jest również wcześniejszy skrót Lewy Alt+b.
Poprawa NIPów kontrahentów z VIES podczas konwersji bazy Podczas konwersji bazy następuje weryfikacja i automatyczna poprawa numeru NIP kontrahentów na format zgodny z VIES, na podstawie zarejestrowanych w programie danych.
Gdy kontrahent jest oznaczony jako zarejestrowany w VIES a jednocześnie w NIPie nie ma dodanego przedrostka identyfikacji podatkowej TIN, program, na podstawie danych dostępnych w bazie, uzupełni numer NIP o odpowiedni przedrostek np: 123123123 -> DE123123123.
Nazwa konta dla JPK_KR Program będzie pilnował, czy zapisywane konto w planie kont posiada uzupełnioną nazwę. Wartość ta jest potrzebna przy tworzeniu JPK_KR.
Konwersja firmy do wersji 2022.2 automatycznie uzupełni brakujące nazwy kont na podstawie ich skrótów.
Deklaracja JPK_V7 Dla deklaracji JPK_V7 dodano dwie dodatkowe reguły weryfikacji poprawności: •Sprawdzenie, czy transakcje Ulgi na złe dlugi (-) mają wypełniony termin płatności, •Sprawdzenie, czy transakcje Ulgi na złe dlugi (+) mają wypełniony termin zapłaty.
Reguły będą podświetlone na zielono jeśli w JPK_V7 wystąpiły transakcje Ulgi na złe długi i według reguły są one poprawne.
![]()
Poprawa wydajności Zauważalnie poprawiono czas otwierania i zapisywania dokumentu oraz wydajność księgowania dokumentów. Znacząco przyśpieszono czas wykonywania raportu Obroty kont w miesiącu.
Program poprawy jakości Zakończono etap zbierania statystyk użycia i wydajności funkcjonalności raportów.
Rozpoczęto zbieranie danych statystycznych związanych w funkcjonalnością wyceny walut, CIT-u Estońskiego oraz NKUP.
Inne zmiany •Rozwiązano problem przypadków ucinania pierwszych numerów NIP przy zmianie ustawienia Zarejestrowany w VIES. •Rozwiązano problem nachodzących na siebie znaków na podglądzie raportu Raport kasowy. •Rozwiązano problem braku daty zapłaty dla rozrachunków, blokujący możliwość wygenerowania ulgi na złe długi. •Prawo Zamykanie i otwieranie miesiąca nie będzie miało wpływu na dostęp do aktywacji/dezaktywacji rejestru. •Poprawiono prezentowaną kwotę Pozostało do rozliczenia na wezwaniu do zapłaty, gdy jest rozliczenie częściowe. •Rozwiązano problem komunikatu Wykryto błąd w stanie transakcji uniemożliwiający prawidłowe wyznaczenie różnic kursowych blokującego możliwość wystawienia dokumentu. •Obsługę procedury OSS, dla deklaracji VIU-DO uzupełniono o stawki VAT dla Irlandii Północnej. •Rozwiązano problem przypadków nieprawidłowych wyliczeń pola 115 na deklaracji CIT‑8. •Rozwiązano problem nie przenoszenia pola 62 deklaracji JPK_V7M, gdy wystąpiła zmiana formatu zapisu numeru NIP firmy (z myślnikami, bez myślników). •Rozwiązano problem zmiany danych firmy, skutkujący zmianą danych również we wcześniejszych zakresach czasowych. •Rozwiązano problem usuwania cech dokumentów razem z usunięciem roku. •Rozwiązano problem blokady dostępu do okna Waluty po usunięciu waluty. •Naprawiono możliwość dołączenia faktury z poprzedniego roku do korekty. •Rozwiązano problem zamykania programu podczas generowania CIT-8, gdy podpięty jest pusty rachunek zysków i strat. •Naprawiono prezentację danych w kolumnach Uwagi i Tabela dla ręcznie dodawanych kursów walut. •Raport Automatyczne przeksięgowania VAT nie będzie uwzględniał faktur do paragonów (dokumentów oznaczonych atrybutem FP dla JPK_V7). •Rozwiązano problem przypadków zmiany przez program daty odprawy celnej na datę z użytego wzorca dokumentu. •Poprawiono wydajność zapisu do bufora importowanych dokumentów, zawierających dużo pozycji. •Rozwiązano problem braku numerów dokumentów korygowanych przy imporcie specjalnym z programu Handel, jeśli dany dokument korygowany nie istnieje w programie Finanse i Księgowość. •Poprawiono wydruk raportu kasowego oraz raportu kasowego walutowego dla długiej nazwy raportu. •Poprawiono mechanizm weryfikacji poprawności dokumentów (skrót F5) w buforze, aby aktualizowany był status blokujący zapis dokumentu z niepoprawnym numerem NIP, gdy użytkownik ma prawo Rejestracja danych z nieprawidłowym NIP. •Rozwiązano problem skracania numeru ewidencyjnego dokumentu przy eksporcie z okna Przeglądnie VAT do MS Excel. •Poprawiono mechanizm sortowania w rejestrach po numerach ewidencyjnych, aby uwzględniał wszystkie składniki numeracji. •Usunięto błąd schemy pliku JPK_KR. •Poprawiono generowanie sald zerowych dla rozrachunków z uwzględnieniem innych lat obrachunkowych. •Naprawiono nadawanie oznaczeń procedury OSS, gdy użytkownik jest zalogowany logowaniem zintegrowanym. •Na raporcie Zapisy na koncie poprawiono wykazywanie daty operacji gospodarczej dla dokumentów zaimportowanych do programu. •Poprawiono wydajność otwierania okna dokumentu. •Poprawiono obsługę zmiany firmy, gdy oprócz użytkownika domenowego w firmie jest również taki sam użytkownik z logowaniem aplikacyjnym. •Raport Proporcja VAT będzie pomijał rejestru o rodzaju Zmniejszenie VAT z tytułu niezapłaconych należności, Zwiększenie VAT z tytułu niezapłaconych należności, Zmniejszenie VAT z tytułu zapłaconych należności oraz Zwiększenie VAT z tytułu zapłaconych należności. •Usunięto problem przypadków zwielokrotnienia kwoty w kolumnie na koniec ub. roku na wydruku na raporcie Wydruk bilansu. •Usunięto wyświetlanie komunikatu o braku konta technicznego przeszacowania walut podczas zamykania roku. •Naprawiono otwieranie pomocy (np. Pomoc > Spis treści), gdy otwarte jest okno raportu Przeglądanie VAT. •Dokumenty wcześniej skorygowane w rozliczeniu VAT jako zły dług, a zapłacone częściowo będą się pojawiać się na liście do korekty na + (tak jak dokumenty zapłacone w całości). •Poprawiono raporty Zapisy kont w okresach - graf, Zapisy kont w okresach - tekst, Zapisy walutowe kont oraz KR - zapisy kont w okresach aby prawidłowo wykazywały datę operacji. •Rozwiązano problem blokujący księgowanie przy zaawansowanym imporcie wyciągów bankowych komunikatem Księgowanie nie jest możliwe data wyciągu poza zakresem roku. •Rozwiązano problem blokujący otworzenie okna Ulga na złe długi CIT/PIT komunikatem błędu. •Poprawiono obsługę weryfikacji czy numer NIP kontrahenta jest zarejestrowany w VIES. •Rozwiązano problem odznaczania pierwszego zaznaczonego dokumentu do operacji księgowania jeśli wyświetlony został komunikat o niezamkniętym miesiącu. •Rozwiązano problem błędu wykonania raportu Wiekowanie rozrachunków. •Poprawiono mechanizm przeksięgowań rocznych tak, aby powtórne zamknięcie roku po wprowadzeniu dokumentów korygujących, nie zawyżało obrotów, a prawidłowo prezentowało wartości obrotów na kontach oraz by ZOiS, RZiS i Bilans miały spójne i porównywalne wartości. •Do parametrów wyszukiwania dokumentów dodano kryterium czasu Ostatnie pięć lat. Ustawienie będzie domyślne dla widoku wyszukiwania dokumentów korygowanych. •Usunięto problem prezentacji niepoprawnych wartości w kolumnie Dni na rozrachunkach po rozliczeniu WB miesięcznym. •Poprawiono prezentację rozrachunków według stanu na dzień, aby wykazywana była według daty rozliczenia. |
Deklaracja CIT-8 Dodano obsługę nowego formularza deklaracji CIT-8(31).
Utworzenie deklaracji do pliku PDF Podwyższono maksymalny limit ilości załączników dla generowanych do pliku PDF deklaracji CIT-8.
W przypadku dużej ilości stron takiej deklaracji, wydruk może zostać podzielony na klika plików PDF, po około 50 stron każdy.
Po utworzeniu pliku PDF deklaracji, zostanie on automatycznie otworzony w domyślnym programie dla tego typu pliku.
Numeracja pól ukrytych deklaracji Uproszczono sposób numeracji pól ukrytych deklaracji. Stosowane będą krótsze numery w formie np: 8a, 10a, 10b, 10c.
![]()
Krótkie numery będą mieć zastosowanie w formułach deklaracji.
Stosowane do tej pory numery pól ukrytych, użyte w formułach, zachowają prawidłowe działanie.
Raport - Naprawa NIPu kontrahenta z VIES Dodano raport (Raporty [Ctrl+2] > Diagnostyka > Naprawa NIPu kontrahenta z VIES) poprawiający numery NIP kontrahentów na format zgodny z VIES, na podstawie zarejestrowanych w programie danych.
Gdy kontrahent jest oznaczony jako zarejestrowany w VIES, wtedy na podstawie jego kraju raport uzupełni numer NIP o jego oznaczenie np: 123123123 -> DE123123123.
W pierwszej części raportu prezentowana jest lista wykonanych (lub możliwych do wykonania) poprawek, a w drugiej lista kontrahentów z niepoprawnym numerem NIP.
Inne zmiany Rozwiązano problem dotyczący logowania, występujący przy zmianie firmy, gdy użytkownik w jednej firmie korzysta z konta domenowego a w drugiej ze standardowego (lub na odwrót).
Aktualizacja zawiera również zmiany zawarte w aktualizacjach serwisowych: 22.10.3.0, 22.10.4.0.
Uwagi do konwersji Przed konwersją firmy do kolejnej wersji zalecane jest utworzenie kopii bezpieczeństwa.
Aktualizacja z wersji 2022.1 nie wymaga konwersji bazy.
Konwersję firmy można wykonać z wersji 2021.a, 2021.2, 2021.3, 2022, 2022.a, 2022.1. |
JPK_V7 Wzory deklaracji Dodano obsługę nowego wzoru deklaracji JPK_V7M(2) i JPK_V7K(2), obowiązującego od 01.2022.
Atrybuty JPK_V7 Dodano nowe atrybuty: WSTO_EE oraz IED.
![]()
Opisy atrybutów SW, EE oraz MPP oznaczono informacją o dacie końcowej ich obowiązywania.
Wybór terminu transakcji dla korekt W związku rozszerzeniem wymaganych dla JPK informacji o korektach z tytuły ulgi na złe długi należności o termin płatności i datę zapłaty, zmieniono wygląd okienka dołączania dokumentu korygowanego oraz dodano w nim możliwość wyboru terminu płatności dokumentu korygowanego (gdy jest więcej niż jeden rozrachunek).
![]()
Wybór terminu płatności możliwy jest również w przypadku dokumentów zaksięgowanych, dla użytkowników z nadanym nowym prawem Zmiana powiązania z dokumentem korygowanym w zaksięgowanym dokumencie (z grupy praw Rodzaj: JPK).
Jeśli użytkownik rejestruje ręcznie rozliczenia ulgi na złe długi, tzn. nie korzysta z funkcjonalności okna Ulga na złe długi VAT (np. w przypadku dokumentów walutowych), wtedy uzupełniając dokumenty korekty należy zachować szczególną uwagę. W przypadku wskazania transakcji bez rozliczenia, korekta zwiększająca może być wykazywana w raporcie JPK z datą w polu Termin płatności zamiast Data zapłaty. Weryfikacja poprawności schemy JPK (przycisk Sprawdź poprawność) nie wykrywa takiej sytuacji jako błędu.
Mechanizm Historii zmian będzie rejestrować operację związane z dołączaniem dokumentów korygowanych.
Podgląd rozliczenia JPK - nowe kolumny Na podglądzie rozliczenia deklaracji JPK widoczne będą nowe kolumny Termin płatności oraz Data zapłaty dla Korekty podstawy opodatkowania podatku należnego o której mowa w art. 89a ust. 1 i 4 ustawy.
![]()
Atrybuty dokumentu - filtrowanie W oknie podglądu atrybutów dokumentu dodano pola wyboru umożliwiające przełączenie wyświetlania: •tylko atrybutów dla Sprzedaży (podatek należny), •tylko atrybutów dla Zakupu (podatek naliczony), •Wszystkich atrybutów.
![]()
Przy otwarciu okna filtr ustawiany jest automatycznie na postawie kontekstu jego wywołania (np: Sprzedaż dla dokumentów sprzedaży).
Grupy towarowe (GTU) Zablokowano możliwość edycji kodów GTU dla rejestrów zakupu.
Sprawdzenie kontrahenta w VIES Wywoływana w oknie kontrahenta operacja sprawdzająca czy kontrahent jest zarejestrowany w VIES w przypadku wykrycia różnic wyświetli dialog z pytaniem czy zaktualizować dane kontrahenta. Aktualizacja uzupełni również oznaczenie kraju kontrahenta w numerze NIP.
W celu uniknięcia problemów przy identyfikacji kontrahentów oraz raportowaniu JPK prosimy o wprowadzanie numerów NIP bez znaków rozdzielających np: PL1234567890 dla kontrahentów zarejestrowanych w VIES oraz 1234567890 dla pozostałych kontrahentów.
![]()
Polecenie Potwierdź numer VAT (VIES) dla kontrahenta dostępne jest w menu kontekstowym dla okna kontrahenta. Analogiczna operacja dostępna z okna dokumentu nie umożliwia aktualizacji danych kontrahenta.
Deklaracja VIU-DO Dodano możliwość przygotowania deklaracji VIU-DO przeznaczonej dla podatników rozliczających podatek VAT w ramach szczególnej procedury unijnej OSS.
![]()
Przycisk Dane deklaracji otwiera arkusz (taki jak dla zestawienia Procedura OSS) prezentujący szczegółowe informacje o danych umieszczanych w sekcji C deklaracji.
![]()
Parametry wyliczenia deklaracji W parametrach wyliczenia deklaracji znajduje się •wybór kwartału i roku, za który przygotowana jet deklaracja. •wybór czy deklaracja uwzględnia dokumenty niezaksięgowane: Uwzględnij dane w buforze. •pola z kursami walut (w Euro), użytych w procedurze OSS, w wybranym kwartale.
Kursy walut (w euro na ostatni dzień okresu rozliczeniowego) są zapamiętywane ale należy je uzupełnić samodzielnie.
Korekta OSS Dodano możliwość wprowadzenia korekty dla rejestru OSS.
W koumnie OSS informacja o korekcie będzie prezentowana w formie dopisku K np: (K)T:PL-->CZ.
![]()
W przypadku stwierdzenia błędów w deklaracji VAT ich korekta dokonywana jest deklaracji VAT składanej za bieżący okres rozliczeniowy nie później jednak niż w ciągu 3 lat, licząc od dnia upływu terminu do złożenia deklaracji VAT, w której stwierdzono błędy.
Rejestry VAT - grupowe oznaczenie korekty OSS W oknie Przeglądanie VAT operacja grupowej zmiany oznaczeń dla procedury OSS (przycisk OSS) umożliwi również nadanie oznaczenia korekty OSS.
![]()
Rejestry VAT - kolumny Dla prezentacji informacji związanych w korektą oznaczeń OSS w oknie Przeglądanie VAT dodano kolumny Korekta OSS oraz Okres korekty OSS.
Ustawienia filtrów rozszerzono o obsługę nowych kolumn.
Słowniki - Kraje W słowniku Kraje dodano atrybuty (1) Nr identyfikacyjny VAT oraz (2) Nr Identyfikacji Podatkowej.
Dla krajów, które są stałym miejscem prowadzenia działalności należy uzupełnić właściwy dla nich numer identyfikacji VAT (VAT-UE) lub w przypadku jego braku numer identyfikacji podatkowej.
Wartości tych atrybutów wykazywane będą na deklaracji VIU-DO w sekcji C.3.1. Domyślnie wykazywany jest Numer identyfikacyjny VAT a w przypadku jego braku Numer Identyfikacji Podatkowej.
![]()
Numer UNR Na adres e-mail podany w zgłoszeniu rejestracyjnym VIU-R podatnik otrzymuje unikatowy numer referencyjny (tzw. UNR). Numer ten należy samodzielnie wprowadzić w wypełnianej deklaracji w polu Unikatowy numer referencyjny (UNR).
Numer ten będzie wprowadzany jako tytuł w generowanym przelewie do urzędu. Przelewy bez numeru UNR będą przez urząd odrzucane.
![]()
Urzędy skarbowe kod SWIFT/BIC Do danych urzędów skarbowych dodano kod SWIFT/BIC identyfikujący bank przy przelewach zagranicznych.
![]()
Przelewy do urzędów skarbowych realizowane w walucie Euro, w Repozytorium Dokumentów dostępne będą w grupie przelewów walutowych.
Program poprawy jakości W module Finanse i Księgowość umieszczono mechanizm zbierający statystyki użycia i wydajności raportów, pracujący w oparciu o Azure Monitor. Zbierane będą wyłącznie statystyki użycia w celu analizy potrzeb i poprawy jakości.
Konfiguracja komunikacji sieciowej >>
Wsparcie online Na pasku narzędziowym programu dodano polecenie Wsparcie Online otwierające przeglądarkę internetową na stronie pomocy technicznej Symfonii.
![]()
Polecenie jest również dostępne z menu Pomoc.
Pilotaż - Czat z konsultantem wsparcia technicznego Dla pilotażowej grupy użytkowników przycisk Wsparcie online będzie otwierał czat z konsultantem wsparcia technicznego.
![]()
Funkcjonalność nie będzie dostępna bez zarejestrowanej licencji programu oraz poza godzinami pracy wsparcia technicznego.
Smart BI - Raport płatności - terminy zapłaty w transakcjach handlowych Do wskaźników Smart BI dodano raport przygotowujący dane dla sprawozdania o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.
Nowy raport znajduje się w grupie Wskaźniki > Dodatkowe > Raport Płatności - terminy zapłaty w transakcjach handlowych
![]()
Informacje prezentowane są w formie arkusza kalkulacyjnego na zakładkach: ![]()
![]()
Inne zmiany •Rozwiązano problem braku kwoty z polu Sprzedaż VAT Marża, gdy dokument oznaczony został atrybutem WEW dla JPK_V7. •Poprawiono treść komunikatu wyświetlanego w przypadku, gdy plik JPK jest za duży i otwarcie szybkiego podglądu nie jest możliwe. •Rozwiązano problem braku synchronizacji numeru NIP kontrahenta po jego zmianie w module Handel. Problem występował przy pracy w modelu wspólnej bazy. •Poprawiono treść podstawy prawnej umieszczanej w raporcie Potwierdzenie sald. •Przy wprowadzaniu dokumentu walutowego podpowiadany będzie kurs z dnia poprzedzającego datę operacji gospodarczej lub daty odprawy a jeśli dokument nie zawiera tych dat ustawiany najnowszy kurs. •Dialog z pytaniem potwierdzenie usunięcia układu kolumn dla okna Przeglądanie VAT nie będzie usuwał układu po wybraniu 'nie'. •Rozwiązano problem nadpisywania rodzaju dekretacji pierwotnej po podziale rejestru.Naprawiono działanie funkcji odczytu po numerze NIP i pozycji w obiekcie bKontrahent. •Naprawiono niedziałające wywołania w menu Pomoc w trybie bez firmowym. •Rozwiązano problem wykazywania kodu TIN na JPK_V7 w polu NIP mimo że kontrahent incydentalny ma uzupełniony numer NIP. •Rozwiązano problem wstrzymywania pracy programu przy próbie edycji kursu w tabeli walut z okna dokumentu prostego. •Rozwiązano problem błędu "Incorrect syntax near..." występującego podczas księgowania dokumentu o charakterze Faktura nabycia, zaimportowanego wcześniej przez integracje z modułu Handel. •rozwiązano problem zmiany numery ewidencyjnego oraz okresu sprawozdawczego dokumentu FVZ z wymiarami, jeśli został otworzony przez Rozrachunki z roku poprzedniego. •Zmieniono treść komunikatu wyświetlanego podczas księgowania bilansu otwarcia oraz dodano odnośnik do pomocy programu. •Poprawiono obsługę kopiowania do schowka dla okna Przeglądanie VAT aby możliwe było skopiowanie wybranych elementów z listy. •Naprawiono egzekwowanie ustawienia generowania e-przelewów z datą terminu płatności. •Naprawiono uwzględnianie rejestrów WDT ze stawką 0% przy wyliczeniu proporcji VAT. •Poprawiono wydajność raportów kasowych i wyciągów bankowych gdy do kontrahenta podpiętych jest wiele rachunków bankowych. •Naprawiono dostosowywanie formuł deklaracji CIT-8 do stosowanego wariantu RZiS oraz dla jednostek Małych i Mikro. •Rozwiązano problem błędu przy próbie dodania załącznika do wyciągu bankowego zaimportowanego z Repozytorium Dokumentów. •Rozwiązano problem błędu i zamykania programu przy próbie importu raportu kasowego z nowo utworzonym typem dokumentu kasowego. •Usunięto powiązanie z nieużywanym już komponentem KursyWalut.sbc. •Rozwiązano problem zamykania programu przy próbie importu wyciągu bankowego walutowego. •Rozwiązano problem rozbieżności zaokrągleń między kwotami podstawy opodatkowania na JPK_V7 a deklaracją VAT. •Poprawiono obsługę eksportu zaznaczonych elementów z listy okna Przeglądanie VAT, gdy przed eksportem zmieniono ustawienie sortowania listy.
W związku z dodaniem w programie Symfonia Start 2.0 Mała Księgowość obsługi nowych stawek ryczałtu (12% i 14%) może być konieczne samodzielne uzupełnienie schematów księgowania: dla stawki 12% kolumna 14 oraz dla stawki 14% kolumna 16. Więcej informacji na stronie wsparcia symfonii >>
Uwagi do konwersji Przed konwersją firmy do kolejnej wersji zalecane jest utworzenie kopii bezpieczeństwa.
Instalacja nadpisuje wersję 2022 programu.
Konwersję firmy można wykonać z wersji 2021.a, 2021.2, 2021.3, 2022, 2022.a.
|
Dla wersji 2022 dostępna jest poprawka obsługi wypełniania na deklaracjach JPK_V7M i JPK_V7K pola KodKrajuNadaniaTIN w przypadku, gdy kraj kontrahenta jest spoza strefy UE. Więcej informacji >> Pobierz program - pobierz aktualizację z serwisu Symfonii >>
Daty wpływu na dokumentach Uzupełniono obsługę rejestracji daty wpływu i wykazywania jej na JPK_V7 dla dokumentów o charakterze: •Dokument importowy – na oknie dokumentu dodano pole Data wpływu. Przy imporcie dokumentu z modułu Handel, data wpływu pobierana jest z daty oprawy celnej. •Faktura wewnętrzna WNT – na oknie dokumentu dodano pole Data wpływu. Przy imporcie dokumentu z modułu Handel, data wpływu pobierana jest z daty wpływu faktury nabycia.
Walidacja wykonywana przy zapisie dokumentu sprawdzi czy data wpływu została wprowadzona i czy jest poprawna.
Data wpływu na deklaracji JPK_V7 wykazywana będzie tylko, gdy jest różna od daty zakupu.
Import z modułu Handel Import specjalny oraz przez moduł integracji został zaktualizowany o obsługę dat dla tych typów dokumentów.
Wykazywanie daty wpływu na raportach Następujące raporty zostały zaktualizowane aby wykazywana była data wpływu: •Kontrola biznesowa (buf.), •Kontrola biznesowa (ks.), •Dokumenty o innym okresie VAT, •Ujęcie dokumentu w rej. VAT, •Przeglądanie VAT, •Rejestr zakupów - graficzny, •Rejestr importowy - graficzny, •Rejestr exportowy - graficzny.
Wskaźniki/Smart BI Szablony zestawień Smart BI z grupy Rejestry VAT zaktualizowano, aby umożliwiały wykorzystanie rejestrowanej dla dokumentów daty wpływu.
Uwagi do aktualizacji Po aktualizacji programu do wersji 2022 wprowadzone wcześniej dokumenty o charakterze: •Dokument importowy będą miały uzupełnioną datę wpływu na podstawie daty odprawy celnej. •Faktura wewnętrzna WNT będą miały uzupełnioną datę wpływu na podstawie daty dokumentu.
e-Commerce Rejestry sprzedaży Dla definicji rejestrów sprzedaży dodano nowy parametr Procedura OSS (One Stop Shop) przeznaczony do oznaczenia rejestrów, w których rejestrowana jest sprzedaż e-commerce po przekroczeniu limitu sprzedaży na rzecz osób prywatnych z innego kraju UE.
![]()
Pole Kraj dostawy (VAT) umożliwia ustawienie domyślnego kraju dostawy wykazywanego w kolumnie OSS przy uzupełnianiu rejestru.
Dokumenty W ustawieniach definicji dokumentów zmieniono nazwę parametru Pokaż kolumnę "Kraj" na Pokaż kolumnę "OSS". W związku z tym również nazwa kolumny Kraj w oknie rejestru będzie nazywała się OSS.
![]()
Zapis T:PL-->ES w kolumnie oznacza: rodzaj dostawy(T - towar, U - usługa) : kod kraju wysyłki --> kod kraju dostawy.
Rozwinięcie nowej kolumny otworzy okno wyboru kraj wysyłki, kraju dostawy oraz rodzaju dostawy.
Domyślną wartością dla pola: •Kraj wysyłki jest Polska, •Kraj dostawy jest kraj dostawy VAT z definicji rejestru lub niewypełnione. •Rodzaj dostawy jest Towar.
Przeglądanie VAT W oknie Przeglądanie VAT zmieniono nazwę przycisku Kraj VAT na OSS.
Dostęp do operacji wymaga nadanego nowego prawa Nadawanie i zmiana danych OSS w rejestrach VAT z grupy Rodzaj:REJ praw modułu Finanse i Księgowość.
![]()
Przycisk będzie otwierać okno umożliwiające zbiorczą zmianę kraju wysyłki, kraju dostawy oraz rodzaju dostawy dla wybranych z listy rejestrów.
![]()
Do listy rejestrów na oknie przeglądania rejestrów VAT dodano kolumny prezentujące nowe dane (kraj wysyłki, dostawy oraz rodzaj dostawy).
Na oknie definicji filtrów dodano zakładkę Procedura OSS grupującą parametry związane z procedurą One Stop Shop.
![]()
Raport Procedura OSS Dodano raport prezentujący informacje o danych umieszczanych w sekcji C deklaracji VAT z dokładnością do poszczególnych dokumentów składających się na wykazywane kwoty.
Nowy raport uruchamiany jest z okna Rejestry > Specjalne poleceniem Procedura OSS.
W ustawieniach raportu należy wybrać kwartał i rok, za który przygotowane zostanie zestawienie.
W dolnej części prezentowanych jest do ośmiu obsługiwanych przez raport walut (PLN, EUR, BGN, HRK, CZK, HUF, RON, SEK), użytych w procedurze OSS, w wybranym kwartale..
Kursy walut (w euro na ostatni dzień okresu rozliczeniowego) są zapamiętywane ale należy je uzupełnić samodzielnie.
![]()
Wynik raportu prezentowany jest formie arkusza kalkulacyjnego. Znajdujące się z prawej strony przyciski umożliwiają rozwinięcie/zwinięcie poszczególnych grup wierszy.
Jeśli wybrano stawkę VAT nieobowiązującą w danym kraju wtedy w kolumnie Rodzaj stawki VAT pojawi się oznaczenie ??? (trzy znaki zapytania).
Magazyny konsygnacyjne - procedura call-off stock Dodano możliwość raportowania procedur call-off stock w deklaracjach VAT-UE i VAT-UEK.
Przeprojektowane zostało okno Dane dla VAT-UE (nowa nazwa Deklaracja VAT_UE) dostępne pod przyciskiem Lista z okna deklaracji.
![]()
Dane prezentowane w sekcjach C, D, E, F deklaracji VAT-UE/VAT-UEK umieszczone są na oddzielnych zakładkach. W przypadku sekcji F użytkownik może samodzielnie uzupełnić wykazywane w niej informacje o przemieszczeniach towarów w procedurze call-off stock.
![]()
Deklaracje VAT-UE/UEK - call-off stock >>
Ulga na złe długi - rejestry w VAT nienaliczonym Poprawiono obsługę ulgi na złe długi w sytuacji, gdy dokument posiada rejestry NP. Kwota z rejestru NP będzie: •uwzględniona jako kwota do rozliczenia, •nieuwzględniona w kwocie do korekty.
![]()
Deklaracje Urzędy skarbowe Na formularzach deklaracji dodano przycisk umożliwiający wybór urzędu z kartoteki. Wybór urzędu można otworzyć również skrótem klawiszowym Alt+strzałka w prawo, gdy kursor znajduje się w polu urzędu skarbowego.
Wybór Urzędu Skarbowego będzie zapamiętywany dla typu deklaracji.
![]()
Osoba fizyczna na VAT-UE, VAT-UEK Poprawiono obsługę zmiany ustawienia parametru Osoba fizyczna na oknie deklaracji VAT-UE, VAT-UEK. Przeliczenie deklaracji po zmianie ustawień zaktualizuje również dane identyfikacyjne podatnika.
Smart BI Eksport do Smart BI W oknach Przeglądanie VAT, Ewidencja Danych Podatkowych, Ulga na złe długi CIT\PIT dodano polecenie umożliwiające eksport prezentowanych danych do arkusza Smart BI.
Polecenia eksportu do Smart BI dostępne w menu rozwijanym przyciskiem Eksport.
![]()
Źródło danych - Dane symfonijne Do dostępnego dla arkusza analitycznego Kreatora dodawania nowego źródła danych dodano możliwość wyboru jako źródła jednego z raportów.
Nowe źródło danych nazywa się Dane symfonijne. W kolejnym kroku dostępne będzie drzewko wyboru zestawienia Smart BI, z którego pobrane zostaną dane.
![]()
Raport - Zapisy wg słownika Do ustawień raportu Zapisy wg słownika dodano parametr Uwzględnij BO. Gdy parametr jest zaznaczony na zestawieniu uwzględniane będą zapisy z bilansu otwarcia.
Umożliwiono eksport zestawienia obrotów do MS Excel oraz poprawiono formatowanie eksportowanych danych.
Maski kont dla dokumentów eksportowych W oknie Rejestry i konta VAT umożliwiono określenie maski konta dla dokumentów o charakterze dokument eksportowy.
Usuwanie dokumentów z bufora Aby zmniejszyć ryzyko przypadkowego usunięcia dokumentów z bufora zmieniono wygląd dialogu potwierdzającego i dodano dodatkowy krok wymagający potwierdzenia przed wykonaniem operacji.
![]()
Zapisywanie dokumentu Zmieniono zachowanie przycisku Zapisz na dokumencie. Nazwę i funkcję przycisku zmieniono na Zapisz do bufora. Ze znajdującego się obok menu można wybrać operację zapisu Do Ksiąg lub Do wzorców.
![]()
Raport Historia zmian Wywołanie raportu Historia zmian przeniesiono do głównej listy okna Raporty (Ctrl+2).
![]()
Predefiniowane rejestry i dokumenty Nowo zakładane firmy będą zawierały dodatkowe definicje rejestrów i dokumentów.
Nowe definicje rejestrów: •Sprzedaż Typ: Sprzedaż; Rodzaj: Zwykły; Parametry: Aktywny, Uwzględnij w deklaracjach VAT oraz w raportach JPK;Stawka VAT: 23%. •Korekta Sprzedaży Typ: Sprzedaż; Rodzaj: Zwykły; Parametry: Aktywny, Korekty, Uwzględnij w deklaracjach VAT oraz w raportach JPK;Stawka VAT: 23%. •Zakup Typ: Zakup; Rodzaj: Zwykły; Parametry: Aktywny, Uwzględnij…, 23%, A. •Korekta Zakupu Typ: Zakup; Rodzaj: Zwykły; Parametry: Aktywny, Korekty, Uwzględnij w deklaracjach VAT oraz w raportach JPK;Stawka VAT: 23%, A. •Zakup Środki trwałe Typ: Zakup; Rodzaj: Zakup środków trwałych; Parametry: Aktywny, Uwzględnij w deklaracjach VAT oraz w raportach JPK;Stawka VAT: 23%, A. •Import usług VAT należny Typ: Import; Rodzaj: Import usług – VAT należy; Parametry: Aktywny, Uwzględnij w deklaracjach VAT oraz w raportach JPK;Stawka VAT: 23%. •Import usług VAT naliczony Typ: Zakup; Rodzaj: Zwykły; Parametry: Aktywny, Uwzględnij w deklaracjach VAT oraz w raportach JPK;Stawka VAT: A. •Import z uproszczoną procedurą celną Typ: Import; Rodzaj: Import towarów z uproszczoną procedurą celną – VAT należny; Parametry: Aktywny, Uwzględnij w deklaracjach VAT oraz w raportach JPK;Stawka VAT: BP. •Świadczenie usług poza kraj Typ: Sprzedaż; Rodzaj: Dostawa towarów i świadczenie usług poza terytorium kraju; Parametry: Aktywny, Uwzględnij w deklaracjach VAT oraz w raportach JPK;Stawka VAT: NP. •Ulga na złe długi sprzedaż zmniejszenie Typ: Sprzedaż; Rodzaj: Zmniejszenie VAT z tytułu niezapłaconych należności; Parametry: Aktywny, Korekty, Uwzględnij w deklaracjach VAT oraz w raportach JPK;Stawka VAT: 23%. •Ulga na złe długi sprzedaż zwiększenie Typ: Sprzedaż; Rodzaj: Zwiększenie VAT z tytułu zapłaconych należności; Parametry: Aktywny, Korekty, Uwzględnij w deklaracjach VAT oraz w raportach JPK;Stawka VAT: 23%. •Ulga na złe długi zakup zmniejszenie Typ: Zakup; Rodzaj: Zmniejszenie VAT z tytułu niezapłaconych zobowiązań; Parametry: Aktywny, Korekty, Uwzględnij w deklaracjach VAT oraz w raportach JPK;Stawka VAT: 23%, A. •Ulga na złe długi zakup zwiększenie Typ: Zakup; Rodzaj: Zwiększenie VAT z tytułu zapłaconych zobowiązań; Parametry: Aktywny, Korekty, Uwzględnij w deklaracjach VAT oraz w raportach JPK;Stawka VAT: 23%,A.
Nowe definicje dokumentów: •Faktura walutowa VAT sprzedaż (FSW) Charakter: Dokument specjalny; Rodzaj transakcji: Sprzedaż; Domyślny rejestr: Sprzedaż. •Różnice kursowe (RKUR) Charakter: Dokument prosty. •Import usług (IU) Charakter: Dokument specjalny; Rodzaj transakcji: Zakup z samoopodatkowaniem; Domyślny rejestr należny: Import usług VAT należny; Domyślny rejestr naliczony: Import usług VAT naliczony; Zaznaczony parametr: Pokaż Kolumnę UE. •Wyciąg bankowy walutowy (WBW) Charakter: Wyciąg bankowy walutowy (bez wskazania konta i waluty). •Ulga na złe długi sprzedaż zmniejszenie (USZM) Charakter: Faktura korygująca sprzedaż; Domyślny rejestr: Ulga na złe długi sprzedaż zmniejszenie. •Ulga na złe długi sprzedaż zwiększenie (USZW) Charakter: Faktura korygująca sprzedaż; Domyślny rejestr: Ulga na złe długi sprzedaż zwiększenie. •Ulga na złe długi zakup zmniejszenie (UZZM) Charakter: Faktura korygująca zakup; Domyślny rejestr: Ulga na złe długi zakup zmniejszenie. •Ulga na złe długi zakup zwiększenie (UZZW) Charakter: Faktura korygująca zakup; Domyślny rejestr: Ulga na złe długi zakup zwiększenie.
Aktualizacje i Sage Update Zmieniono obsługę powiadomień o dostępnych aktualizacjach. Wykorzystywany do tej pory Sage Update zostanie zastąpiony umieszczonym w programach Symfonia mechanizmem sprawdzania i informowania o dostępnych aktualizacjach.
![]()
Jeśli w firmie wykorzystywane są rozwiązania indywidualne wskazane może być skontaktowanie się z wdrożeniowcem lub opiekunem handlowym przed instalacją aktualizacji.
Dostępne aktualizacje będą sprawdzane automatycznie po zalogowaniu użytkownika do firmy. Jeśli wykryte zostaną nowe aktualizacje program wyświetli informujący o tym komunikat.
Okno to można wywołać również poleceniem z menu Pomoc > Aktualizacje.
Ustawienia Przycisk ustawienia otwiera okno konfiguracji domyślnego katalogu zapisu pobieranych aktualizacji.
![]()
Prawa użytkowników Do efektywnych praw użytkowników w grupie: Prawa modułu: Wspólne > Rodzaj: Administracja dodano nowe prawo Pobieranie i Instalacja aktualizacji.
![]()
Tylko użytkownicy z nadanym prawem będą mogli pobrać i zainstalować aktualizacje (dla pozostałych użytkowników przycisk Pobierz / Zainstaluj będzie wyszarzony).
Nowe prawo dodano do zestawu praw Administrator systemu (predefiniowany).
Inne zmiany •W raporcie Rejestr sprzedaży naprawiono stosowanie parametru Pomiń dokumenty z atrybutem FP przy wyliczaniu Podsumowania z kwotami narastająco. •Poprawiono obsługę roku obrachunkowego z przesuniętymi datami w raporcie KR - zapisy kont w okresach. •Usunięto problem powodujący zawieszanie aplikacji, gdy wykonana została modyfikacja rachunków bankowych w module Repozytorium dokumentów. •Naprawiono zapisywanie zmian po edycji znacznika w dokumencie z ubiegłego roku, otwartym z okna rozrachunków. •Umożliwiono wprowadzenie i zapis nawiasów w numerze pozycji dla piątego poziomu układu bilansu/RZiS. •Naprawiono dodawanie kolejnego wiersza rejestru VAT po wciśnięciu Enter w ostatnim polu wiersza. •Poprawiono wykazywanie wyjątków EDP przy generowaniu deklaracji CIT-8(30) w przypadku przedłużonego roku obrotowego. •Usunięto wymaganie numeru NIP, gdy generowany przelew nie jest przelewem z mechanizmem podzielonej płatności (MPP). •Naprawiono możliwość wydruku z okna Planowanie Płynności Finansowej. •Poprawiono obsługę formatu daty ustawionego dla systemu Windows. •Poprawiono obsługę ulgi na złe długi VAT (odliczenie 50 % VAT), gdy po 90 dniach automatycznie generowany jest dokument zmniejszający. •Umożliwiono usunięcie kontrahentów z numerem pozycji przekraczającym limit 999999. •Rozwiązano problem przypadków zamykania programu przy wejściu do rejestru z dokumentu specjalnego. •Rozwiązano problem losowego wystąpienia błędu pobierania identyfikatora kraju przy pracy z mechanizmem integracji. •Rozwiązano problem błędu obsługi bazy danych występujący przy imporcie zaimportowanego wcześniej dokumentu raportu okresowego. •Zoptymalizowano mechanizm importu specjalnego dokumentów. •Rozwiązano problem błędu blokującego ustawienie kursu walut dla kompensaty. •Do e-Przelewu z MPP dla faktury VAT z korektą pobierana będzie prawidłowa kwota VAT. •Z ustawień parametrów e-Sprawozdania usunięto niewykorzystywane pola KRS/KAS. •Rozwiązano problem komunikatu błędu "data okresu sprawozdawczego wybiega w przyszłość" przy imporcie dokumentów. •Rozwiązano problem błędu przy integracji dokumentów handlowych (błąd podczas pobierania id kraju). •Dodano obsługę cyrylicy w komunikatach informujących o statusie kontrahenta w VIES.
Uwagi do konwersji Przed konwersją firmy do kolejnej wersji zalecane jest utworzenie kopii bezpieczeństwa.
Konwersję firmy można wykonać z wersji 2021.2, 2021.3. |
e-Commerce Od 1 lipca 2021 w Polsce obowiązują przepisy Unii Europejskiej regulujące rozliczanie podatku VAT przy sprzedaży wysyłkowej, sprzedaży B2C towarów o małej wartości oraz sprzedaży niektórych usług, w skrócie tzw. pakiet e-commerce.
Program Finanse i Księgowość dostosowano do wspierania użytkownika w obsłudze tej zmiany prawnej.
Wybór kraju odbiorcy Do definicji dokumentów o charakterze: •dokument specjalny (rodzaj transakcji: Sprzedaż), •faktura VAT sprzedaż, •faktura korygująca sprzedaż, •rachunek uproszczony sprzedaż, •rachunek korygujący sprzedaż, •wewntąrzwspólnotowa dostawa towaru, •raport okresowy, dodano parametr Pokaż kolumnę "Kraj".
![]()
Gdy parametr jest zaznaczony w trakcie uzupełniania rejestru VAT dokumentu dostępna będzie dodatkowa kolumna z wyborem kraju UE odbiorcy:
![]()
Domyślny kraj dla Rejestru VAT W oknie definiowania sprzedażowych rejestrów VAT dodano pole Kod kraju umożliwiające wskazanie kraju UE odbiorcy domyślnie podpowiadanego przy wprowadzaniu danego rejestru. ![]()
Przeglądanie rejestrów VAT - dodatkowe kolumny W oknie Przeglądanie VAT dodano dodatkowe kolumny prezentujące: •Kraj kontrahenta – kraj z danych kontrahenta, •Kraj VAT – kraj odbiorcy z rejestru, •Waluta – symbol waluty, •Netto waluta – kwota netto w walucie, •VAT waluta – kwota VAT w walucie, •Brutto waluta – kwota brutto w walucie.
Wyświetlanie nowych kolumn można włączyć klikając prawym przyciskiem myszy na wierszu nagłówka listy.
![]()
Definiowanie układów kolumn >>
Przeglądanie rejestrów VAT - filtry Do ustawień definicji filtrów okna Przeglądanie VAT dodano ustawienie filtra dla kolumny Kraj VAT.
![]()
Przeglądanie rejestrów VAT - grupowa zmiana kraju Dodano możliwość grupowej zmiany Kraju dla wybranych rejestrów.
![]()
Operacja dostępna jest na oknie Przeglądanie VAT pod nowym przyciskiem Kraj VAT.
Zmiana wykonywana jest tylko dla rejestrów sprzedaży wspierających wybór kraju, pozostałe rejestry zostaną pominięte.
Mechanizm Podzielonej Płatności (MPP) na dokumentach i JPK_V7 Parametr MPP i atrybut JPK_V7 na dokumentach Włączenie parametru MPP dla obsługi przelewu mechanizmem podzielonej płatności nie będzie powodować zaznaczenia również atrybutu MPP dla JPK_V7. I na odwrót, wybór atrybutu MPP dla JPK_V7 nie spowoduje zaznaczenia parametry MPP dokumentu.
Dla zaksięgowanych dokumentów zmiana obsługi mechanizmem podzielonej płatności nie będzie możliwa.
![]()
Raport Jednolity Plik Kontrolny Do ustawień raportu przygotowującego pliki JPK_V7 dodano parametr Pomijaj atrybut MPP. Parametr decyduje czy na raporcie umieszczone zostaną informacje o nadanych dokumentom atrybutach MPP.
![]()
Dla raportów przygotowywanych za okresy: •od 2021.VII. parametr będzie domyślnie zaznaczony. •przed 2021.VII. parametr będzie domyślnie odznaczony.
Bez względu na okres użytkownik może zmienić to ustawienie, w takiej sytuacji przed wygenerowaniem program wyświetli ostrzeżenie, że obecna konfiguracja raportu różni się od domyślnej w danym okresie.
Podgląd rozliczenia JPK_V7 W oknie Podgląd rozliczenia JPK_V7 na zakładce Symfonia REGUŁY dodano: •sprawdzenie, czy prezentacja atrybutów MPP zgadza się z przepisami obowiązującymi po 1 lipca 2021 roku. ![]()
•sprawdzenie, czy pole SW zostało wypełnione prawidłowo (po 1 lipca 2021 roku powinno być puste).
Import danych Import dokumentów (import specjalny i przez obiekt integracji) dostosowano do zmian w rozdzieleniu stosowania parametru MPP dokumentu i atrybutu dla JPK_V7.
Raporty - prezentacja obrotów sald Rozszerzono możliwości konfiguracji raportu Obroty kont w miesiącu oraz KR - Zest. obrotów i sald.
Parametr Pokaż saldo dwustronne będzie miał wpływ na prezentację sald końcowych (kolumny Saldo Wn, Saldo Ma) dla kont rozrachunkowych: •gdy odznaczone: saldo końcowe na wszystkich kontach prezentowane jest jednostronnie. •gdy zaznaczone: saldo końcowe prezentowane jest dwustronnie dla kont rozrachunkowych, a dla pozostałych kont jednostronnie.
Dodany został parametr Pokaż BO analogicznie do BZ definiujący sposób prezentacji (jednostronny/dwustronny) sald kont z bilansu otwarcia (kolumny Bilans otwarcia Wn, Bilans otwarcia Ma na wydruku).
![]()
Ustawienie jest powiązane z parametrem Pokaż saldo dwustronne i zależnie od wyboru, stosowany jest następujący sposób prezentacji sald z bilansu otwarcia:
Opisy kodów GTU Zaktualizowano opis kodów towarowych GTU zgodnie z rozporządzeniem obowiązującym od 1 lipca 2021.
Wyszukiwanie według kontrahentów - parametry wyszukiwania W ustawieniach parametrów wyszukiwania dokumentów umożliwiono wyszukiwanie według nazwy, kodu, numeru NIP lub miejscowości kontrahenta przez wprowadzanie ich w pole Kontrahent. ![]()
Lista podpowiadanych kontrahentów zostanie zawężona do tych spełniających wprowadzone kryterium np.:
![]()
Inne zmiany •Usunięto problem synchronizacji danych kontrahenta powodujący brak oznaczenia kraju przy numerze NIP dla kontrahenta zarejestrowanego w VIES. •Usunięto problem przypadków zamykania programu przy otwieraniu dokumentu wyciągu bankowego (WB). •Poprawiono egzekwowanie praw użytkowników do edycji wymiarów. •W bilansie dla jednostki Mikro naprawiono wykazywanie wyniku finansowego na koncie 860, gdy do pozycji bilansu podpięte jest inne konto szczególne. •Poprawiono prezentację dużych kwot na wydruku raportu Obroty kont w miesiącu. •Rozwiązano problem przypadków nieprawidłowego wykazywania daty księgowania w pliku JPK_KR. •Usunięto problem przypadków błędnych podsumowań na zestawieniu Bilans, gdy wykonywana była zmiana kwot w kolumnie koniec ub. roku. •Usunięto problem wykazywania błędnego numeru ewidencyjnego dokumentu w oknie Przeglądanie VAT. •Wyłączono oznaczanie dokumentu wykrzyknikiem w przypadku wykrycia błędnego numeru NIP. Błędny numer NIP nie blokuje księgowania dokumentu. •Przy kopiowaniu rozrachunków do schowka będą automatycznie usuwane cudzysłowy z nazw kontrahentów. Obecność cudzysłowów powoduje nieprawidłowości w obsłudze wklejanych danych w MS Excel. •Poprawiono obsługę pola OpisOperacji w pliku JPK_KR w sytuacji, gdy nie zostało wypełnione. •Poprawiono wyliczanie kwoty VAT dla przelewu z mechanizmem podzielonej płatności (MPP), gdy faktura jest powiązana z korektą. •Usunięto przypadki prezentacji niepoprawnej daty Do dla wygenerowanych raportów JPK_V7M. •Naprawiono prezentację kursu wybranej waluty we wprowadzanym dokumencie o charakterze dokument specjalny. •Usunięto problem przypadku braku uwzględnienia faktury VAT na JPK_V7M w części ewidencyjnej, w rejestrze użyty został okres Zapłata. •Usunięto problem mogący blokować modyfikację planu kont komunikatem "Nie można dodać analityki do konta, na którym istnieją zapisy" mimo wyzerowania salda w BO. •Kod kraju nie będzie prezentowany w numerze identyfikacyjnym w informacji podsumowującej VAT-UE. •Poprawiono identyfikację okresu korekty dla ulgi na złe długi, gdy okres korekty po 90 dniach wypada ostatniego dnia miesiąca, w dniu wolnym. •W raporcie Proporcja VAT poprawiono wyliczenia pola "obrót czynności do których przysługuje prawo do odliczenia". Wliczenie nie będzie uwzględniać: faktury do paragonu, dokumentów WNT i importu usług. •Przywrócono aktywny przycisk Saldo na dokumencie o charakterze wyciąg bankowy. •Brak prawa "zatwierdzenie i usuwanie zatwierdzonych deklaracji" nie będzie blokował usuwania deklaracji o statusie Robocza. •Usunięto problem powodujący usuwanie ustawień polityki haseł. •Aktualizacja wersji deklaracji CIT-8 uwzględni bieżące ustawienia makr w polach zależnie od wybranego wariantu RZiS. •Poprawiono mechanizm kopiowania do schowka danych bilansu. W niektórych przypadkach pola puste był pomijane przez co wiersze przesuwały się w lewo. •Usunięto błąd blokujący wykonanie raportu KR - zapisy kont w okresach. •Przy imporcie specjalnym poprawiono obsługę sytuacji, w których importowane dane mają nieprawidłową strukturę. •Rozwiązano problem wyświetlania otwartego wcześniej okna ustawień raportu Jednolity Plik Kontrolny. •Przy weryfikacji rachunków bankowych rozwiązano problem braku możliwości wyboru rachunku bankowego kontrahenta, jeżeli nie został wcześniej wskazany w rozrachunkach. •Poprawiono treść komunikatu wyświetlanego przy wystawianiu korekty rozrachunków, gdy konta przeksięgowania różnic kursowych nie zostały prawidłowo zdefiniowane. •Usunięto błędy przy określaniu terminów płatności i dat w importowanych z wyciągu bankowego rozrachunkach. •Operacja Pokaż e-przelewy będzie wykonywana w kontekście zaznaczonych na liście rozrachunków. Aktualnie zaznaczony wiersz nie będzie mieć znaczenia. •Przywrócono działanie symbolu K (numer analityki kontrahenta) w mapowaniu kont dla importu. •Operacja weryfikacji kontrahenta pod przyciskiem Pobierz z KAS będzie sprawdzała również rachunki bankowe z białą lista podatników. •Usunięto problem błędnego wykazywania nierozliczonych należności, występujący przy przyrostowej synchronizacji rozrachunków z programem Handel. •Poprawiono wydajność operacji zapisu dokumentów wyciągów bankowych z dużą liczbą rozliczeń. •Na liście dokumentów naprawiono wyszukiwanie według kontrahentów w przypadku, gdy liczba kontrahentów przekracza 32000. •W oknie Jednostkowy plan rozliczeń usunięto problem znikania przycisku Wstaw korektę przy większej ilości korekt do RMK. •Poprawiono pilnowanie poprawnego formatu numerów kont (znaki zabronione i długość) wprowadzanych w oknie RMK. •Poprawiono działanie zaznaczania/odznaczania w RMK. Kliknięcie w komórkę zaznaczonego wiersza nie spowoduje jego odznaczenia. •Usunięto problem zamykania aplikacji przy wykonywaniu rozliczeń masowych. •Usunięto problem synchronizacji rozrachunków generującej automatycznie transakcje po stronie modułu Finanse i Księgowość. Problem występował, gdy synchronizowany był dokument w walucie z rozbitą dekretacją po stronie WN. •Rozwiązano problem dzielenia przez zero, gdy transakcje ulgi na złe długi CIT/PIT zawierają zerowe kwoty. •W raporcie Zapisy na koncie naprawiono grupowe usuwanie przypisania Cech zapisu. •Naprawiono prezentację prawidłowej waluty na zestawieniu Smart BI Zapisy analityk w roku - walutowy. •Naprawiono stosowanie wybranego okresu dla zestawienia Grupowy - Spr. fin. i VAT. Raport wykonywany będzie do wybranego okresu a nie od. •Poprawiono obsługę apostrofów w nazwie firmy przy generowaniu deklaracji. •Poprawiono obsługę sytuacji, w której w zapisanym wcześniej dokumencie, w rejestrze rozbijany na pozycje jest zapis nie będący ostatnim. •Poprawiono obsługę niebilansujących się dokumentów przy współpracy z modułem Handel za pomocą integracji. •Usunięto problem przypadków znikania automatycznie uzupełnionych numerów kont po powrocie do dokumentu z okna Rejestru VAT. |
W związku z odłączeniem marki Symfonia od grupy Sage, zmieniona została nazwa programu na Symfonia Finanse i Księgowość oraz usunięte zostały elementy brandu Sage. Zmieniona została również ikona aplikacji:
Raport okresowy Na potrzeby obsługi przygotowywanych w module Handel (tj. od wersji 2021.2 programów Symfonia ERP Handel i Symfonia Handel) raportów okresowych grupujących paragony dodano nowy charakter dokumentu Raport okresowy.
W programach Symfonia 2.0 Handel Sprzedaż oraz Symfonia 2.0 Handel Sprzedaż i Magazyn wsparcie generowania i eksportu raportów okresowych planowane jest w ich kolejnej wersji: 2021.
![]()
Jako Domyślny rejestr dla dokumentu dostępne są rejestry sprzedaży oraz korekty.
Na dokumencie raportu okresowego księgowania równoległe prezentują informacje o paragonach zgrupowanych w dokumencie.
![]()
Dokument posiada limit 16.000 zapisów równoległych (paragonów) na jednym dokumencie zbiorczym.
Okno dokumentu - Raport okresowy >>
Standardowe raporty programu Finanse i Księgowość rozszerzono o obsługę dokumentów raportów okresowych.
Import specjalny oraz mechanizm integracji zaktualizowano o obsługę dokumentów raportów okresowych.
Złe długi z bilansu otwarcia/obrotów rozpoczęcia Dodano możliwość utworzenia wyjątków EDP na podstawie rozrachunków bilansu otwarcia.
W oknie Rozrachunki do menu przycisku Operacje dodano polecenie Wstaw do EDP z BO/OR. Polecenie jest aktywne, gdy wybrany z listy (zaznaczony
![]()
Rejestrując wyjątek EDP z BO/OR należy samodzielnie wypełnić jego dane (data, termin płatności, numer dokumentu).
Kwota wyjątku nie jest podpowiadana. Wprowadzając Kwotę dla wyjątku należy podać kwotę podlegającą korekcie.
Dodatkowo dla wyjątków wstawianych w ten sposób: •dostępne do wyboru są tylko kategorie ulg CIT/PIT, •dostępne jest powiązanie z zapisem na koncie, •dostępny jest wybór daty upływu terminu zapłaty, •dostępny jest wybór daty uregulowania lub zbycia, •dostępny jest wybór czy Uregulowano/Zbyto: w trakcie roku podatkowego czy po roku podatkowym.
![]()
Dane podpowiadane automatycznie na wprowadzanym wyjątku EDP z BO/OR Dane rozrachunku w bilansie otwarcia: ![]()
Podpowiedziane dane na wyjątku EDP: ![]()
Załącznik CIT/IP i obsługa ulgi IP BOX Dla deklaracji CIT-8 dodano wsparcie obsługi złych długów (rozrachunków nie zapłaconych 90 dni po terminie) rejestrowanych dla ulgi IP BOX na załączniku CIT/IP.
Wykazywane na deklaracji CIT-8 kwoty z CIT/WZ będą pomniejszane o kwoty z odpowiadających im pól z załącznika CIT/IP.
Ewidencję kwot wykazywanych na CIT/IP można prowadzić z wykorzystaniem funkcjonalności wyjątków EDP.
Zmiany w formułach Na załączniku CIT/IP usunięto formuły wypełniające pola: 25, 26, 26a, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 33a, 34.
Zaktualizowano formuły pól deklaracji CIT-8, aby wykazywana w nich wartość z CIT/WZ została pomniejszona o odpowiednie kwoty z załącznika CIT/IP:
Schematy księgowania modułu Handel Domyślnie schemat księgowania Raport okresowy zawiera definicje księgowań równoległych, które można wykorzystać jeśli niezbędne jest prowadzenie dla nich rozrachunków.
![]()
Praca w ten sposób generuje w bazie dużą ilość zapisów i dłuższej perspektywie może wpływać na wydajność pracy programu.
Więcej informacji - rekomendowany schemat księgowań >>
Ewidencja danych podatkowych Wybór kontrahenta Dla wyjątków EDP z dokumentów prostych oraz wyjątków dodawanych z okna EDP dodano możliwość wyboru kontrahenta.
![]()
Wydruk Po kliknięciu przycisku Drukuj na oknie EDP zamiast wygenerowania pliku PDF, umożliwi wybór raportu: •Różnice wobec zapisów księgowych •Wyjątki w ewidencji podatkowej
Raporty nie posiadają wyboru okresu. Okres dla raportu określany jest na podstawie aktualnego filtra okna EDP.
Smart BI Do menu programu dodano grupę poleceń Smart BI ułatwiającą dostęp do raportów Wykresy > Wskaźniki oraz zarządzania listą raportów.
![]()
Polecenie Odśwież listę raportów aktualizuje menu o zmiany wprowadzone z oknie zarządzania Lista raportów.
Wykres – Zapisy analityk w okresie - walutowy Dodano rozszerzoną wersję dostępnego wcześniej zestawienia Zapisy analityk w roku - walutowy.
Nowy wykres Zapisy analityk w okresie - walutowy umożliwia wybór dodatkowych parametrów jego wykonania: ![]()
Okno ustawień parametrów wyświetlane jest po wybraniu wykresu.
Jeśli wcześniejszy raport Zapisy analityk w roku - walutowy nie będzie wykorzystywany, można go ukryć w oknie Lista wykresów.
Deklaracja CIT-8 W związku ze zmianą zakresu dat dla okresu składania dokumentu, zaktualizowano wersję schemy xsd wykorzystywanej przy generowaniu deklaracji CIT-8(30) do wersji 2-0E.
Współpraca z Connect Kolumny Dla listy dokumentów do pobrania oraz listy dokumentów pobranych do wczytania dodano kolumny prezentujące dodatkowe informacje o dokumencie: •Data wpływu, •Kartoteka FK/MKP (informuje czy dokument został wczytany do bufora lub ksiąg programu), •Kontrahent, •NIP, •Brutto, •Netto, •Nr SOD/BRO, •Link.
Filtry W oknie usługi Connect z listą dokumentów do pobrania oraz listy dokumentów pobranych do wczytania dodano możliwość definiowania filtrów oraz filtrowania listy dokumentów.
Definiowanie filtrów dostępne jest tylko z widoku listy dokumentów do pobrania.
![]()
Dezaktywacja współpracy z Office 365 Współpraca i wymiana danych z Office 365 jest wycofywana i w kolejnej wersji nie będzie dostępna.
Aby dezaktywować wprowadzoną na komputerze konfigurację współpracy z Office 365 wejdź w ustawienia Współpraca z Office 365 i kliknij przycisk Dezaktywuj.
Inne zmiany •Poprawiono wydajność raportu Ulga na złe długi VAT oraz usunięto problem blokujący jego prawidłowe wykonanie. •Usunięto błąd blokujący możliwość wyszukiwania w oknie Przeglądanie VAT. •W oknie Przypisanie VAT do okresu usunięto problem przypadków scalania rejestrów z różnymi GTU przy operacji bez okresu. •Usunięto problem przypadków zamykania programu przy wyborze waluty na dokumencie. •Naprawiono możliwość zmiany rozrachunku i/lub numeru konta na wyciągu bankowym walutowym, w przypadku, gdy na koncie rachunku jest rozliczona transakcja. •Dla zaawansowanego importu wyciągów bankowych poprawiono rejestrację terminu płatności rozrachunków. Termin płatności ustawiany będzie według daty zapisu (operacji bankowej), lub w przypadku jej braku według daty dokumentu. •W przypadku faktur z atrybutem VAT_RR dla JPK_V7, jeśli numer NIP kontrahenta nie jest dostępny to na deklaracji JPK_V7 wykazany zostanie numer PESEL. Faktury bez atrybutu VAT_RR w takiej sytuacji na JPK_V7 w miejscu NIP będą mieć <BRAK> . •Usunięto komunikat informujący o braku atrybutu TP dla JPK_V7 w przypadku, gdy wystawiany dokument jest dokumentem zakupu od kontrahenta oznaczonego jako jednostka powiązana. •Dla deklaracji JPK KR usunięto wykazywanie numeru nadanego przez program w polu NrDowoduKsięgowego. W polu prezentowany prezentowany będzie numer własny dokumentu z numerem dowodu księgowego. •Dla deklaracji JPK V7 usunięto wykazywanie numeru nadanego przez program w polu NrDowoduKsięgowego. W polu prezentowany prezentowany będzie numer własny dokumentu z numerem dowodu księgowego. •Przy generowaniu JPK_V7 dodano weryfikację, czy podpowiadana (ostatnio wybrana) część deklaracyjna istnieje. •Usunięto problem przypadków generowania JPK V7M z niepoprawnym zakresem dat. •W oknie Przeglądanie rejestrów VAT poprawiono obsługę wyboru różnych okresów dla pozycji rejestrów. Zmiana okresu dla rejestru nie będzie powodowała zmiany okresu dla rejestru wybranego wcześniej. •Poprawiono wykazywanie ulgi na zakup kas fiskalnych na JPK_V7M i JPK_V7K. Zmieniono formułę dla poz. 54 deklaracji na: •Usunięto problem braku wyliczenia kwoty raportem VAT niepodlegający odliczeniu. •Usunięto problem przypadków przypisywania numeru dokumentu korygowanego z wcześniej wprowadzonego dokumentu korekty. •Naprawiono możliwość nadania znacznika UE dla rejestru Sprzedaż, Dostawa towarów i świadczenie usług poza terytorium kraju. •Naprawiono pilnowanie maksymalnej długości 59 znaków dla treści zapisu w oknie tworzenia planu RMK. •Usunięto problem blokujący wysyłkę przelewów zbiorczych do banku ING Business. Poprawiono formatowanie numeru NIP. |
Deklaracje CIT Zaktualizowano obsługę deklaracji: •CIT-8(30), •CIT-8/O(17), •CIT/BR(8), •CIT/IP(3), •CIT/WZ(2).
Zgodnie z informacją Ministerstwa Finansów nowy wzór deklaracji elektronicznej CIT-8(30) może być stosowany po upływie dwóch tygodni od daty jego publikacji: 2021-03-26.
Załącznik CIT/WZ dla CIT-8 Dla deklaracji CIT-8 dodano obsługę załącznika CIT/WZ. Załącznik będzie automatycznie uzupełniany na podstawie zarejestrowanych w programie ulg w Ewidencji Danych Podatkowych. Dane rejestrowanych ulg z EDP wykorzystywane są również przy tworzeniu deklaracji CIT-8 w części E.5.
Z okna załącznika deklaracji przyciskiem
![]()
Przycisk Lista otwiera okno z listą dokumentów ujętych w załączniku CIT/WZ.
W przypadku pierwszego roku pracy z programem, złe długi wynikające z danych w bilansie otwarcia nie są obsługiwane automatycznie.
CIT\IP - uwagi W załączniku CIT/IP pola 18, 19 należy uzupełnić samodzielnie zachowując szczególną staranność, aby wprowadzone w nich kwoty wynikały ze znajdujących się w programie danych wykazywanych w pliku JPK_KR. Nie zalecane jest wprowadzanie ręczne tych kwot za pomocą wyjątków EDP.
Ponadto, o koszty/przychody zarejestrowane w załączniku CIT/IP należy pomniejszyć koszty/przychody na CIT-8. W tym celu należy samodzielnie dodać wyjątek EDP w kategorii odpowiednio Koszty - lub Przychody - w wysokości kosztów/przychodów wykazanych w załączniku CIT/IP.
Gdy rozliczane jest CIT/IP i jednocześnie występują złe długi, wtedy należy samodzielnie rozdzielić dochód kwalifikowany na CIT/IP i pozostałe dochody na CIT-8.
Ewidencja danych podatkowych (EDP) Edycja kontrahenta i numeru dokumentu Dodano możliwość uzupełnienia numeru dokumentu dla ręcznie wprowadzanych wyjątków EDP.
![]()
Przy ręcznym dodawaniu wyjątków, wprowadzenie numeru dokumentu przez uzupełnienie pola Opis nadal jest dostępne.
Kopiowanie Funkcjonalność nowego okna EDP uzupełniono o możliwość kopiowania zapisów.
W menu kartoteki dodany został przycisk Kopiuj (Ctrl+k). Przycisk otwiera okno dodawania nowego wyjątku z wypełnionymi danymi aktualnie wybranego wyjątku.
![]()
Operacja dostępna jest również w menu kontekstowym dla listy wyjątków.
Kopiowanie wykonywane jest dla pojedynczego zapisu. Jeśli zaznaczono więcej niż jeden wyjątek EDP, przycisk Kopiuj nie będzie dostępny.
Wyjątki EDP na przełomie roku Do ustawień wyjątku EDP dodano możliwość wyboru roku i okresu.
![]()
Skróty klawiszowe Kartoteka EDP
Okno wyjątku EDP
Inne zmiany Poprawiono domyślny filtr dla kartoteki EDP, aby ułatwić kontrolę w przypadku dodawania duplikatu wyjątku.
Magazyn walut Nowe kartoteki Magazynu walut wspierają użytkownika przy rozliczaniu kont księgowych, odzwierciedlających w systemie księgowym walutowe konta bankowe. Rozwiązanie to pozwala na doprowadzenie wyceny rozchodów z kont walutowych do wartości jakie byłyby uzyskane przy zastosowaniu metody FIFO. Dzięki temu użytkownik nie musi prowadzić osobnej ewidencji dostępnych transz i nie musi pilnować, by kursy rozchodów z kont walutowych odpowiadały najstarszym transzom waluty na koncie.
Magazyn walut analizuje dokonane rozchody i wykrywa przypadki, kiedy użyty kurs rozchodu odbiega od tego, jaki byłby zastosowany przy zastosowaniu metody FIFO. W takim przypadku można automatycznie wygenerować dokumenty księgowe by doprowadzić do prawidłowej wartości zapisów. Magazyn obsługuje także transfery, czyli przypadki, kiedy waluta przepływa między kontami walutowymi/kasami walutowymi, które to nie generują różnic kursowych.
Na funkcjonalność Magazynu walut składają się następujące elementy: •Magazyn walut - ustawienia – panel konfiguracji parametrów pracy: typów dokumentów, kont oraz bilansu otwarcia. •Magazyn walut - stany walut – prezentuje stan konta walutowego na dzień wraz z dostępnymi transzami. •Magazyn walut - historia – prezentuje historię operacji na koncie bankowym. •Magazyn walut - korekta różnic kursowych – pozwala generować dokumenty księgowe wyrównujące kursy walut do tych implikowanych przez metodę FIFO.
Wszystkie te elementy znajdują się w zakładce Kartoteki > Waluty.
Algorytmy pracy magazynu walut >>
Dostęp do funkcjonalności zależy od posiadanej licencji. Sprawdź czy Twoja licencja posiada ta funkcjonalność – Jak sprawdzić: Administracja > Licencje >>
Inne zmiany •Poprawiono prezentację pełnego numeru numeru ewidencyjnego przy przeglądaniu rejestru. •Naprawiono możliwość utworzenia kopii dokumentu wyciągu bankowego skrótem klawiszowym F9. •Usunięto problem przypadków nieprawidłowego bilansu zamknięcia, gdy wykonano korektę planu RMK na przełomie roku. •Usunięto problem przypadków prezentacji nieprawidłowego numeru dokumentu FVZ w RMK. •Usunięto problem blokujący wysyłkę e-przelewów dla pracowników komunikatem Pominięto rozrachunki pochodzące z dokumentów dla kontrahenta z wybranym Wymagaj zlecenia przelewu metodą MPP. •Usunięto problem przypadków pojawiania się dodatkowych zapisów przy przewijaniu dokumentu RK. •Dla Ulgi na złe długi poprawiono obsługę sytuacji, w której wystąpiła korekta zmniejszająca kwotę sprzedaży. •Poprawiono opis kolumny prezentującej numery kont dla automatycznych przeksięgowań VAT. •Na deklaracjach JPK_V7 naprawiono wykazywanie numeru PESEL kontrahentów w przypadku faktur zakupowych z atrybutem VAT_RR. •Naprawiono podpowiadanie symbolu podatku oraz okresu przy generowaniu części deklaracyjnej JPK_V7. •Poprawiono literówki w nagłówku deklaracji VAT-UE i VAT-UEK. •Usunięto błąd blokujący wykonanie raportu Uprawnienia użytkownika. •Usunięto błąd blokujący wykonanie importu definicji dokumentów przy imporcie modelu księgowego. •Dla automatycznych przeksięgowań VAT naprawiono możliwość wykonania uzgodnień dla dokumentu specjalnego z rejestrem należnym i naliczonym. •Usunięto problem blokujący wykonanie raportu Plan kont jednostek medycznych. •Usunięto problem powielania kontrahentów przy imporcie specjalnym faktur z programu Handel. •W JPK_WB poprawiono pobieranie daty operacji (pobierana była data dokumentu). •Usunięto problem niestabilnej pracy programu i komunikatów "out of memory". •Usunięto problem przypadków komunikatu "nie znaleziono prawidłowego wzoru deklaracji dla podanego okresu" przy dodawaniu wpisu EDK z deklaracji JPK_V7K. •Usunięto problem podwajania kwoty wyjątku EDP w pozycji 45 deklaracji JPK_V7 przy korekcie rocznej proporcji VAT. •Usunięto problem błędu występującego przy imporcie dokumentu walutowego, gdy jego zapisy rozliczają transakcje i powstają różnice kursowe. •Naprawiono wyświetlanie okresu VAT po wejściu do okna przeglądania rejestrów VAT. •Naprawiono dodawanie analityki do kota 230-1. •W oknie Zapisy na koncie naprawiono oznaczanie literą E zapisów dodanych do EDP. •Usunięto problem nieprawidłowego kodu kraju na deklaracji JPK_V7, gdy dla wyjątku EDP po wygenerowaniu JPK_V7 dodany został atrybut JPK. •Przywrócono możliwość wyboru dowolnego okresu dla dodawanego do JPK_V7 wyjątku EDP (z dokumentu zaksięgowanego w poprzednich latach). •Naprawiono generowanie danych dla Analiz Finansowych, gdy nastąpiła zmiana katalogu zapisu. •Prawo Zatwierdzanie i usuwanie zatwierdzonych deklaracji nie będzie miało wpływu na możliwość usunięcia deklaracji JPK o statusie Robocza. •Poprawiono naliczanie różnic podatkowych przy przeszacowaniu walut. Naliczenie wykonywane będzie według kursu nowej transakcji (nie kursu z przeszacowania). •Zwiększono szerokość kolumn kwot dla wyciągów bankowych walutowych, aby kwota w milionach była w pełni widoczna. •Usunięto błąd blokujący wystawienie Noty odsetkowej szczegółowej. •Usunięto błąd weryfikacji deklaracji korygującej VAT-UEK informujący, że rok jest nieprawidłowy. •Rozwiązano problem z powstawianiem w EDP automatycznego wpisu na kwotę 0 zł. dla pozycji 45 JPK_V7M. •Naprawiono prezentację dokumentów w oknie Ulgi na złe długi, gdy wybrany został okres z wcześniejszego roku. •Usunięto błąd blokujący księgowanie dokumentu walutowego rozliczającego w całości kwoty transakcji. •Usunięto problem przypadków nieprawidłowego dodania zapisu w EDP dla CIT-8 po przeszacowaniu walut. •Poprawiono automatyczne wypełnianie pola dla ręcznie dodawanego wyjątku EDP w polu 1414 deklaracji CIT-8. •Usunięto problem zawieszania aplikacji przy wywołaniu funkcji Przypisz VAT. •Rozwiązano problem błędu "Wartość nie może być zerowa. Nazwa parametru: source" przy weryfikacji rachunków bankowych z białą listą. •Poprawiono generowanie plików xml sprawozdania JPK_SF z dodanymi ręcznie pozycjami uszczegóławiającymi. •Naprawiono łączenie rozrachunków według pola Opis po jego korekcie przez użytkownika. •Usunięto problem blokujący wykonanie raportu Ulga na złe długi. •Usunięto problem braku prezentacji dokumentów z oknie Ulgi na złe długi jeśli termin płatności został ustawiony na 2020‑09‑02. |
Ewidencja ulgi na złe długi Okno Ewidencja danych podatkowych (EDP) zostało zastąpione nowym oknem Ewidencja EDP przeznaczonym do rejestracji i obsługi wyjątków EDP.
Oprócz zastąpienia dostępnej do tej pory funkcjonalności okno umożliwia: •tworzenie zaawansowanych filtrów, •definiowanie i wykorzystywanie różnych układów kolumn.
![]()
Atrybuty JPK_V7 Dodano możliwość przypisywania atrybutów JPK_V7 dla ręcznie wprowadzanych wyjątków.
Ulga na złe długi VAT Dodano możliwość otworzenia okna Ulgi na złe długi VAT z okna Deklaracje (Ctrl+8) > Ulga na złe długi > VAT.
Ulga na złe długi CIT\PIT Dodano now okno prezentujące dokumenty spełniające warunki dla ulgi na złe długi CIT\PIT.
Przycisk Generuj utworzy automatycznie wyjątek w oknie ewidencji danych podatkowych.
![]()
Dostępne dla CIT\PIT ustawienie Liczby dni przeterminowanych nie jest powiązane z analogicznym parametrem dla Ulgi na złe długi VAT. Domyślnie jest to 90 dni.
Dodano oddzielny panel ustawień dla definicji kont i parametrów obsługi ulgi na złe długi CIT\PIT. Okno konfiguracji dostępne jest z okna Ulga na złe długi CIT\PIT (przycisk Ustawienia) oraz z panelu Ustawienia (Ctrl+6) > Parametry stałe > Ulga na złe długi CIT\PIT.
![]()
Do ewidencji danych podatkowych dodane zostały nowe wyjątki przeznaczone do obsługi ulgi na złe długi CIT\PIT: •Ulga CIT/PIT należności zmniejszenie podstawy opodatkowania, •Ulga CIT/PIT należności zwiększenie podstawy opodatkowania, •Ulga CIT/PIT zobowiązania zmniejszenie podstawy opodatkowania, •Ulga CIT/PIT zobowiązania zwiększenie podstawy opodatkowania.
Nowe wyjątki ewidencji podatkowej nie są uwzględniane w aktualnie dostępnym w programie wzorze deklaracji CIT.
Różnice w obsłudze ulgi dla VAT a CIT\PIT
Załączniki do dokumentów Dodano możliwość dołączania załączników do dokumentów (w buforze i księgach). Do przechowywania załączników wykorzystywane będzie Repozytorium Dokumentów. Załączniki zapisywane będą bezpośrednio przy istniejących dokumentach w repozytorium. Jeśli jednak dokument nie ma swojego odpowiednika w repozytorium, to dokument z załącznikiem utworzony zostanie w nowym katalogu Archiwum, a dokument w programie Finanse i Księgowość zostanie oznaczony w kolumnie Rep..
Jeśli wymiana dokumentów z programem Handel prowadzona jest za pomocą mechanizmu integracji, wtedy dokumenty w programie Finanse i Księgowość nie będą automatycznie powiązane z dokumentami w Repozytorium Dokumentów. Aby uniknąć tworzenia duplikatów w katalogu Archiwum powiąż dokument w FK z dokumentem w repozytorium przed dodaniem załącznika (wybierz polecenie menu kontekstowego Szczegóły dokumentu, program spróbuje automatycznie wykryć i powiązać dokumenty, jeśli to się nie powiedzie można odszukać dokument ręcznie i powiązać przyciskiem Użyj).
Nowe polecenie Dodaj załącznik menu kontekstowego listy dokumentów w buforze / księgach otwiera okno dialogowe dodawania załącznika.
![]()
W polu Zawartość pliku należy określić typ załącznika: •<nieokreślony> – dowolny rodzaj załącznika. •Wizualna postać dokumentu – plik wykorzystywany do wyświetlania podglądu dokumentu. Może być tylko jeden załącznik tego typu. •Dane księgowania – plik z danymi księgowania dokumentu. Może być tylko jeden załącznik tego typu. •Oryginalny dokument – oryginalny plik lub skan dokumentu. Może być tylko jeden załącznik tego typu.
Bezpośrednio z repozytorium nie można usunąć dokumentów powiązanych z dokumentami z buforze lub księgach programu Finanse i Księgowość. Aby usunąć dokument tylko po stronie repozytorium wybierz z menu podręcznego (w buforze lub księgach) polecenie Szczegóły dokumentu, a następnie w oknie szczegółów kliknij przycisk Usuń.
JPK_V7 - Szybki podgląd Dodano możliwość wyświetlenia danych JPK_V7 w formie formularza deklaracji.
Podgląd otwierany jest: •poleceniem Szybki podgląd z menu kontekstowego listy raportów, ![]()
•przyciskiem Szybki podgląd w oknie szczegółów deklaracji JPK_V7. ![]()
Aby otworzyć okno listy raportów JPK wybierz Deklaracje (Ctrl+8) > Raporty JPK > Lista raportów JPK.
Plan kont jednostek medycznych Do grupy Diagnostyka dodany został raport Plan kont jednostek opieki medycznej przeznaczony do przebudowy planu kont w nowym roku obrotowym dla jednostek medycznych na zgodny z nowym standardem zgodnym z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia.
Centrum Wiedzy: Instrukcja wgrania aktualizacji i wykonania raportu >>
Kraj - Irlandia Północna W związku z Brexit, dodano nowy kraj Irlandia Północna z symbolem XI i zaznaczonym parametrem UE. |
Eksport danych do JPK_V7 – obsługa marż Na potrzeby rejestracji i wykazywania marż dla JPK_V7 dodano możliwość utworzenia dla nich oddzielnych rejestrów VAT.
W ustawieniach rejestrów (zakupu i sprzedaży) o rodzaju Zwykły i VAT niepodlegający odliczeniu dodano pole Marża. Rejestry oznaczone tym parametrem wykorzystywane są przy wykazywaniu marż w części deklaracyjnej i ewidencyjnej pliku JPK_V7 (pola ZakupVAT_Marża oraz SprzedażVAT_Marża).
![]()
Dokumenty zakupu - marża dodania/ujemna Aby wykazać kwotę nabycia dot. marży (pole ZakupVAT_Marża w pliku JPK_V7) należy wprowadzić dokument zawierający: •Okres rejestru VAT zgodny z okresem, w którym powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług. •Dane dostawcy. •Dane dokumentu (numer i daty). •Rejestr typu Zakup, rodzaju VAT niepodlegający odliczeniu oraz zaznaczonym parametrem Marża. •Kwota Netto powinna odpowiadać wartości nabycia usług/towarów związanych ze sprzedażą opodatkowaną na zasadach marży (stawka NP).
W przypadku gdy, marża obliczana jest jako różnica pomiędzy łączna wartością dostaw a łączną wartością nabyć w okresie rozliczeniowym, i jest to wartość ujemna, wtedy w kolejnym okresie rozliczeniowym należy wprowadzić kwotę nadwyżki zakupów nad sprzedażą w ewidencji VAT za pomocą dokumentu wewnętrznego (dokument oznaczony atrybutem WEW dla JPK_V7) bez danych dostawcy.
Sprzedaż - marża dodatnia Aby wykazać kwotę sprzedaży dot. marży dodatniej (pole SprzedażVAT_Marża w pliku JPK_V7) należy wprowadzić dokument zawierający: •Dane nabywcy. •Dane dokumentu (numer, daty). •Zaznaczony atrybut MR_UZ lub MR_T dla JPK_V7. •Rejestr typu Sprzedaż, rodzaju Zwykły oraz zaznaczonym parametrem Marża. Z kwotą osiągniętej marży (zgodnie z obowiązującą stawką dla danej usługi/towaru). •Rejestr typu Sprzedaż, rodzaju VAT niepodlegający odliczeniu oraz zaznaczonym parametrem Marża. Z kwotą zakupu usługi/towaru związanego z marżą (stawka NP).
Sprzedaż - podatek od sumy marż W przypadku gdy podatek ustalany jest od sumy marż uzyskanych na poszczególnych usługach turystyki (lub sprzedaży przedmiotów kolekcjonerskich) należy wprowadzić dokumenty sprzedaży zawierające: •Dane nabywcy. •Dane dokumentu (numer, daty). •Zaznaczony atrybut MR_T (lub MR_UZ) dla JPK_V7. •Rejestr typu Sprzedaż, rodzaju VAT niepodlegający odliczeniu oraz zaznaczonym parametrem Marża. Z kwotą brutto faktury sprzedaży (stawka NP).
Natomiast uzyskaną marżę należy wprowadzić w dokumencie: •Bez danych dostawcy. •Z zaznaczonymi atrybutami WEW oraz MR_T (lub MR_UZ) dla JPK_V7. •Rejestr typu Sprzedaż, rodzaju Zwykły oraz zaznaczonym parametrem Marża. Z kwotą osiągniętej marży (zgodnie z obowiązującą stawką dla danej usługi/towaru).
Sprzedaż - marża ujemna Aby wykazać w części ewidencyjnej pliku JPK_V7 zapisy związane z marżą ujemną należy wprowadzić dokumenty zawierające: •Dane nabywcy. •Dane dokumentu (numer, daty). •Rejestr typu Sprzedaż, rodzaju Zwykły oraz zaznaczonym parametrem Marża. Z kwotą osiągniętej marży (zgodnie z obowiązującą stawką dla danej usługi/towaru). Kwotę marży należy wpisać w polu Netto, a wartość w polu VAT wyzerować. •Rejestr typu Sprzedaż, rodzaju VAT niepodlegający odliczeniu oraz zaznaczonym parametrem Marża. Z kwotą zakupu usługi/towaru związanego z marżą (stawka NP). •Z zaznaczonym atrybutem MR_UZ lub MR_T dla JPK_V7.
Przy wyliczeniu podstawy opodatkowania w części deklaracyjnej program pominie zapisy z rejestrem marży, którego kwota jest mniejsza od zera a VAT równy zero.
Jeśli prowadzona jest ewidencja marży VAT, przygotowując deklarację JPK_V7 należy sprawdzić ustawienia wymaganych pól (pole 63 i/lub pole 64) w podglądzie deklaracji. Program nie zaznacza tych pól automatycznie.
Zestawienie rejestrów VAT Do ustawień raportu Zestawienie rejestrów VAT dodano parametr Pomiń rejestry dot. marży ujemnej.
Gdy parametr jest zaznaczony zestawienie nie będzie zawierało zapisów marży ujemnej, tzn. spełniających warunki: •w rejestrach oznaczonych jako marża, •kwota netto jest ujemna, •kwota VAT wynosi zero. ![]()
Inne zmiany •Rozwiązano problem braku deklaracji VAT-UE (5) i VAT-UEK (5) po konwersji. •Kod kontrahenta TIN na deklaracji JPK_V7 nie będzie wykazywany dla polskich kontrahentów, bez prefiksu PL w numerze NIP. |
Ulga na złe długi Korekty generowane będą z datą i numerem korygowanego dokumentu.
Umożliwiono obsługę ulgi na złe długi, gdy korekta zmniejszająca wystawiana jest z data późniejszą niż okres, w którym upłynęło 90 dni od terminu płatności.
Prognoza przeszacowania walut - wycena bilansowa odwracalna Do okna Prognoza przeszacowania walut dodano pole Dokonaj wyceny bilansowej odwracalnej. Gdy pole jest zaznaczone dokument wystawiany jest wraz z jego odwróconą formą.
Przeglądanie VAT Atrybuty JPK_V7 Na oknie Przeglądanie VAT dodano możliwość grupowej zmiany atrybutów i grup towarowych na potrzeby JPK_V7.
![]()
Dodano nowe przyciski: •JPK_V7 dok. – obsługuje zmianę atrybutów dokumentów JPK_V7, •JPK_V7 rej. – obsługuje zmianę grup towarowych (GTU). Modyfikacje atrybutów JPK_V7 rejestrowane będą w Historii zmian programu.
Przyciski rozwijają menu z dwoma pleceniami Nadaj atrybuty i Usuń atrybuty. Otwierają one okno w którym należy zaznaczyć atrybuty, które chcesz, aby zostały dodane/usunięte z wybranych z listy zapisów w rejestrach VAT.
Okna dialogowe dodawania/usuwania służą do wyboru atrybutów dla danej operacji i nie prezentują stanu bieżącego atrybutów dla wybranych zapisów w rejestrach.
Informacja o atrybutach dokumentów i grupach towarowych prezentowana jest w nowych kolumnach JPK_V7 dok. oraz JPK_V7 rej.
Filtrowanie Dostępne dla filtrów parametry rozszerzono o zakładkę z atrybutami JPK_V7:
![]()
Dla wyboru filtra rejestru dodano dodatkową poziom umożliwiający szybszy wybór grup rejestrów:
![]()
JPK_V7 - edycja numeru własnego w zaksięgowanych dokumentach Umożliwiono edycję numeru w własnego zaksięgowanego dokumentu. Zmiana numeru zostanie zarejestrowana w historii zmian. Dostęp do tej operacji zależy od nowego prawa Zmiana numeru dokumentu w zaksięgowanych dokumentach w grupie praw JPK.
Aby zmiany zostały uwzględnione w JPK_V7 należy ponownie wygenerować plik JPK_V7.
Eksport danych do JPK_V7 Marża dodatnia Dodano obsługę wykazywania marży dodatniej na deklaracji JPK_V7.
Obecnie marża ujemna nie jest obsługiwana.
Aby prawidłowo zarejestrować marżę dla JPK_V7 na dokumencie zakupu: •oznacz dokument atrybutem marży dla JPK_V7 (MR_T lub MR_UZ), •wybierz rejestr niepodlegający VAT.
Atrybut wykorzystywany jest przez program tylko do prawidłowej prezentacji kwot na JPK_V7, ale transakcja nie jest oznacza atrybutem „MR” w pliku JPK.
Aby prawidłowo zarejestrować marżę dla JPK_V7 na dokumencie sprzedaży: •oznacz dokument atrybutem marży dla JPK_V7 (MR_T lub MR_UZ), •kwotę zakupu zarejestruj w rejestrze niepodlegającym VAT, •kwotę marży zarejestruj w rejestrze podlegającym VAT.
Kraj kontrahenta Kraj kontrahenta w deklaracji JPK_V7 będzie wykazywany tylko, gdy podany jest jego numer NIP.
JPK_SF Struktury sprawozdań Zaktualizowano format schem JPK_SF do wersji 1-5. Zmiana dotyczy sprawozdań firm o statusie Bank.
Weryfikacja poprawności Pola, w których wykryte zostaną błędy zgodności wprowadzonych danych ze schemą JPK oznaczane będą czerwoną ramką.
Wydruki rejestrów VAT - optymalizacja Poprawiono wydajność generowania wydruku rejestrów VAT dla rejestrów: zakup, sprzedaż i import.
Noty odsetkowe - optymalizacja Poprawiono wydajność generowania not odsetkowych.
eBOK Na pasku menu programu dodano grupę eBOK zawierającą polecenie Zaloguj się do eBOK.
Polecenie otwiera internetowy serwis Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta, gdzie po zalogowaniu można: •sprawdzić informacje o zakupionej usłudze, •sprawdzić numery seryjne zakupionego programu, •pobrać fakturę elektroniczną, •sprawdzić indywidualny numer do identyfikacji telefonicznej, który należy podać dzwoniąc do Wsparcia Technicznego Symfonii, •tworzyć nowe i edytować istniejące zgłoszenia dla Wsparcia Technicznego Symfonii, jak również śledzić postęp prac nad zgłoszeniem i przeglądać historię zgłoszeń.
Instrukcja założenia konta na platformie eBOK >>
Inne zmiany •Naprawiono przenoszenie daty i numeru do kolejnych zapisów rozbicia na dokumencie WB. •Naprawiono przypisywanie dat dla zapisów rozliczających pochodzących z kolejnych rozbić. •Usunięto problem braku daty na rozrachunku jeśli na dokumencie WB również nie było dat. •Naprawiono uzupełnianie daty dokumentu i daty operacji gospodarczej na dokumencie różnic kursowych wystawianym automatycznie do dokumentu wyciągu bankowego bez daty operacji. •Rozwiązano problem braku daty w rozrachunkach na koncie pracownika z dokumentu RZL. •Rozwiązano problem powodujący znikanie kwot odsetek po rozliczeniu dokumentu z rozbitym zapisem WB. •Przywrócono podsumowanie dla dokumentów typu wyciąg bankowy. •Naprawiono wyświetlanie komunikatu potwierdzającego zamknięcie dokumentu wyciągu bankowego lub wyciągu bankowego walutowego, gdy istnieją nie zapisane zmiany. •Data wpływu dowodu zakupu na JPK_V7 wykazywana będzie tylko jeśli jest inna niż data zakupu. •Data sprzedaży na JPK_V7 wykazywana będzie tylko jeśli jest inna niż data wystawienia. •Przedrostek kraju z numeru NIP kontrahentów z Unii Europejskiej prezentowany będzie w oddzielnym polu na JPK_V7. •Naprawiono możliwość zmiany urzędu skarbowego w części deklaracyjnej JPK_V7. •Naprawiono uruchamiane raportów z grupy Wskaźniki > Rejestry VAT. •Ujednolicono precyzję zaokrągleń w zestawieniach podsumowujących VAT. •Rozwiązano problem podwojenia kwot transakcji dla kontrahentów, dla których zdefiniowano wiele osób kontaktowych. •Usunięto błąd powodujący niepoprawne wyliczenie wartości korekty dla Ulgi za złe długi, gdy pierwotny dokument FVZ zawiera księgowanie równoległe częściowo rozliczające kwotę brutto. •Rozwiązano problem braku możliwości wystawienia automatycznej korekty zwiększającej w związku z ulgą na złe długi. •Rozwiązano problem występujący przy wprowadzaniu wyjątków EDP z poziomu dokumentu. •Rozwiązano problem synchronizacji kartoteki kontrahentów, gdy wskazano osobę kontaktową. •Usunięto błąd (CLR_FKException: Właściciel dla tego rezultatu został już ustawiony) synchronizacji kartoteki kontrahentów z programem Handel. •W edytorze JPK_SF nie będzie wyświetlane ostrzeżenie przy opuszczaniu błędnie wypełnionego pola. Zweryfikowanie negatywnie pola będą oznaczane czerwoną ramką. •Uzupełniono sprawozdanie JPK_SF dla Alternatywnej spółki inwestycyjnej o załącznik nr 2 (Zestawienie informacji dodatkowych o alternatywnej spółce inwestycyjnej). •Usunięto błąd blokujący możliwość przygotowania JPK_SF dla firmy o statusie Skonsolidowana Jednostka Inna. •Poprawiono obsługę drukarek sieciowych przy pracy w trybie terminalowym. •Naprawiono egzekwowanie ukrywania na liście wyboru firm, w których moduł FK jest nie aktywny. •W oknie Przeglądanie VAT naprawiono filtr dla kontrahentów incydentalnych. |