Pojęcia podstawowe > Organizacja wykonywania kopii bezpieczeństwa | | Drukuj |
Program Symfonia Start 2.0 Mała Księgowość zawiera wbudowany mechanizm, umożliwiający wykonywanie kopii bezpieczeństwa danych. Wykonanie kopii bezpieczeństwa stanowi jeden z poziomów zabezpieczenia danych i polega na zapisaniu kopii danych grupy na innym niż dysk roboczy nośniku. Tak wykonana kopia bezpieczeństwa zawiera tylko informacje o danych rejestrowanych w programie Symfonia Start 2.0 Mała Księgowość. Prawidłowo zorganizowany proces wykonywania kopii bezpieczeństwa powinien wyróżniać się dwiema głównymi cechami:
•regularnym cyklem tworzenia kolejnych kopii
•fizyczną odrębnością nośników, na których wykonywane są kopie
Jeżeli program Symfonia Start 2.0 Mała Księgowość jest wykorzystywany wraz z programem Symfonia e-Dokumenty, należy zaplanować jednoczesne wykonywanie kopii bezpieczeństwa. Zapewni to spójność baz danych programów po odtworzeniu.
Przyczyny tworzenia kopii bezpieczeństwa
Przyczynami wykonywania kopii bezpieczeństwa danych jest możliwość fizycznej awarii oraz powstanie błędów w strukturze zapisanych danych. Jeżeli nastąpi uszkodzenie dysku, najprawdopodobniej niedostępne będą dane ze wszystkich fragmentów jego powierzchni. Działają wprawdzie firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych, ale nigdy nie ma pewności, że będzie to możliwe w każdym przypadku. Natomiast koszt takiej usługi jest z pewnością wyższy niż cena dodatkowych nośników przeznaczonych na wykonywanie kopii bezpieczeństwa. Dlatego za kopię bezpieczeństwa będziemy uważać tylko tę, która została wykonana na innym nośniku.
Wykonawca kopii bezpieczeństwa
Jednym z organizacyjnych warunków pewności działania systemu tworzenia kopii bezpieczeństwa jest wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za ich terminowe i poprawne wykonanie. Ze względu na powiązanie tej czynności z innymi związanymi z bezpieczeństwem danych, wskazane jest, aby był to administrator programu Symfonia Start 2.0 Mała Księgowość.
Nośnik kopii bezpieczeństwa
Aktualny stan technologii pozwala na wybór różnych nośników przeznaczonych do archiwizacji danych w Symfonia Start 2.0. Istnieje wiele bardziej pewnych nośników danych, takich jak dodatkowe dyski twarde, pamięci taśmowe lub dyski magnetooptyczne. Wybór należy do użytkownika i zależy od oceny ważności danych i posiadanych środków finansowych. Z punktu widzenia zastosowanej w Symfonia Start 2.0 metody archiwizacji ważne jest tylko to, aby zastosowany napęd był obsługiwany przez system operacyjny.
Częstotliwość wykonywania kopii bezpieczeństwa
Zalecanym rozwiązaniem jest posiadanie kilku kompletów nośników danych używanych cyklicznie, zawierających kolejne kopie bezpieczeństwa. Oznacza to, że kolejna kopia tworzona jest na nośniku zawierającym najstarszą wersję archiwum. Dobrym rozwiązaniem jest również zachowywanie w bezpiecznym miejscu nośnika z kopią sporządzoną np. na koniec każdego miesiąca, kwartału lub roku.
Częstotliwość wykonywania kopii bezpieczeństwa może być różna, zależnie od indywidualnej oceny problemów bezpieczeństwa w firmie. Czynnikami, które powinny być brane pod uwagę, są:
•zaufanie do jakości posiadanego sprzętu komputerowego i umiejętności jego użytkowników
•ilość i ważność zgromadzonych danych
•zdolność firmy do odtworzenia danych
Program Symfonia Start 2.0 Mała Księgowość ma możliwość przypominania o potrzebie zachowania danych przed zakończeniem pracy z firmą. Domyślnie ustawione jest wyświetlanie odpowiedniego komunikatu, jeśli od ostatniej archiwizacji minęły 1 lub więcej dni. Zmianę można przeprowadzić w oknie Parametry pracy dla grupy ustawień programu.
Przechowywanie kopii bezpieczeństwa
Kopie bezpieczeństwa danych powinny być przechowywane w sposób i w miejscu maksymalnie zmniejszającymi możliwość równoczesnego zniszczenia lub kradzieży komputera z danymi i kopii bezpieczeństwa. Przyzwoitym minimum jest inne pomieszczenie i sejf przystosowany do przechowywania nośników danych (odporny na ogień i ekranujący przed wpływem pól magnetycznych). Dla firm posiadających oddziały w różnych miejscach może to być przesyłanie kopii do innego oddziału.
Przygotowanie do wykorzystania kopii bezpieczeństwa
Osoba odpowiedzialna za wykonywanie kopii bezpieczeństwa powinna również przygotować się do ich odtworzenia w przypadku wystąpienia awarii oraz regularnie sprawdzać jakość wykonanych kopii. Mechanizm tworzenia kopii bezpieczeństwa umożliwia weryfikację danych przez program po wykonaniu kopii bezpieczeństwa.