Aplikacja mobilna – tryb pracy kody własne > Przesunięcia towaru w obrębie danego magazynu i przesunięcia międzymagazynowe > Obsługa nieawizowanych przesunięć | | Drukuj |
Magazynier ma możliwość obsługi również nieawizowanych przesunięć z poziomu aplikacji mobilnej. Nieawizowane przesunięcie towaru można wykonać poprzez skanowanie etykiety towaru, bądź wybierając w menu głównym opcję Przesuń.
Po otwarciu modułu przesunięć magazynowych na ekranie wyświetli się z lista dokumentów do przesunięcia. W celu wykonania nieawizowanego przesunięcia wybranego towaru należy skorzystać z przycisku „+”.
Na ekranie zostanie wyświetlone okno opcji, w którym użytkownik ma możliwość wyboru zmiany lokalizacji w obrębie jednego magazynu lub pomiędzy magazynami.
Nieawizowane przesunięcia w obrębie jednego magazynu – opcja Przesuń
Magazynier może zrealizować nieawizowane przesunięcie MM- w obrębie jednego magazynu z poziomu modułu na dwa sposoby:
•poprzez skanowanie kodów QR,
•wyszukiwarkę towarów.
Aby zrealizować przesunięcie za pomocą skanowania należy kliknąć przycisk Skanuj.
Gdy skaner zostanie uruchomiony należy zeskanować etykietę towaru, a następnie przejść do skanowania etykiety lokalizacji docelowej (należy na dole okna zmienić ustawienie na Skanowanie docelowe). W przypadku przesunięcia kilku towarów do tej samej lokalizacji należy kolejno zeskanować etykiety wybranych towarów, po czym zeskanować etykietę lokalizacji, do której mają zostać zaczytane. Po zeskanowaniu kodu QR lokalizacji wyświetli się pytanie wymagające potwierdzenia przesunięcia zeskanowanych towarów do wybranej lokalizacji. Aby przesunąć kolejne towary należy powtórzyć opisane kroki.
W sytuacji, gdy data dokumentu MM- jest wcześniejsza niż data dostawy przypisanej do etykiety nie będzie możliwości zeskanowania towaru. Pojawi się stosowny komunikat.
Podczas skanowania etykiet zbiorczych/półzbiorczych towarów etykiety nie są dzielone w przypadku przesunięcia całej ilości z dostawy. Dodatkowo magazynier musi wydać całą ilość towaru z etykiety, jeśli włączone są ustawienia „Cała ilość z etykiety zbiorczej”, „Cała ilość z etykiety półzbiorczej” lub wymiar „mm Podział ilości” nie został zaznaczony na formatce towaru.
Jeśli wymiar „mm Podział ilości” jest zaznaczony po zeskanowaniu etykiety zbiorczej/półzbiorczej na ekranie wyświetli się okno, w którym należy podać ilość towaru do przesunięcia (ilość towaru nie może być mniejsza lub równa 0). Jeśli dla przesunięć włączone jest ustawienie Automatycznie ustawiaj ilość z odpowiedzi podczas skanowania ilość zostanie uzupełniona automatycznie.
W oknie dialogowym może wyświetlać się nazwa lub kod zeskanowanego towaru (w zależności od wybranej opcji przy ustawieniu Wyświetlaj na dialogach dostępnego w ustawieniach ogólnych dodatku Symfonia Mobilny Magazyn).
Jeśli w oknie zostanie podana ilość mniejsza niż jest dostępna na etykiecie na ekranie zostanie wyświetlone pytanie o podział etykiety.
Po zatwierdzeniu operacji etykieta zostanie podzielona – magazynier generuje, drukuje i nakleja na towary nowe etykiety.
W przypadku zeskanowania etykiety zbiorczej/półzbiorczej dodanej częściowo do operacji wydania – na ekranie zostanie wyświetlony odpowiedni komunikat.
W celu realizacji przesunięcia bez dzielenia etykiety – należy na wyświetlonym komunikacie kliknąć OK – cała ilość z etykiety zostanie przesunięta (również ta zeskanowana na wydaniu). Przycisk Anuluj przerywa operację.
Dodatkowo w zależności od ustawienia Uwzględniaj nieaktywne towary po zeskanowaniu etykiety nieaktywnego towaru na ekranie wyświetli się komunikat „Brak towarów o podanym kodzie” (jeśli ustawienie jest wyłączone) lub „Wybrany towar jest nieaktywny czy chcesz kontynuować?” (jeśli ustawienie jest włączone). Po kliknięciu Tak nieaktywny towar zostanie dodany do dokumentu. Kliknięcie Nie powoduje zamknięcie komunikatu bez dodawania towaru.
Podczas próby zeskanowania kodu lokalizacji docelowej pochodzącej z innego magazynu na ekranie zostanie wyświetlony komunikat informujący o braku możliwości przesunięcia towarów na inny magazyn.
Po zeskanowaniu towarów i wskazaniu lokalizacji docelowej, na ekranie wyświetlą się informacje o towarach do przesunięcia, takie jak: kod towaru, nazwa towaru (jeśli włączone jest ustawienie Wyświetlaj nazwę towaru), ilość, jednostka miary, lokalizacja źródłowa towaru oraz lokalizacja docelowa. Poniżej listy towarów do przesunięcia znajdują się przyciski pozwalające na podjęcie różnego rodzaju akcji.
Magazynier ma możliwość przefiltrowania pozycji dokumentu na podstawie zeskanowanego kodu EAN towaru. W tym celu należy kliknąć przycisk nad listą pozycji po prawej stronie ekranu. Otworzy się okno skanowania, w którym należy zeskanować kod EAN i/lub kod/nazwę towaru (w zależności od ustawienia Tryb skanowania kodów EAN). Po zeskanowaniu kod/nazwa zostanie wyświetlona w polu nad listą pozycji. Lista towarów dodanych do dokumentu zostaje przefiltrowana na podstawie zeskanowanego towaru.
Obok filtra widoczne jest pole wyboru umożliwiające włączanie/wyłączanie filtrowania. Po zeskanowaniu kodu/nazwy filtrowanie zostaje automatycznie włączone – pole wyboru zostaje zaznaczone.
Po odznaczeniu pola wyboru filtrowanie listy pozycji zostaje wyłączone, ale zeskanowany kod nie zostaje usunięty. Aby ponownie podejrzeć przefiltrowaną listę pozycji należy zaznaczyć pole wyboru obok filtra – nie jest wymagane skanowanie kodu EAN/kodu/nazwy towaru.
Aby zmienić lokalizację dla danego towaru należy zresetować zeskanowaną pozycję (przycisk X), po czym ponownie zeskanować dany towar i etykietę lokalizacji.
W celu skorzystania z wyszukiwarki należy kliknąć na ikonkę lupy znajdującą się z lewej strony, która uaktywni wyszukiwarkę towarów. Następnie należy podać kod lub nazwę towaru (bądź ich początkowe znaki), po czym wybrać z listy odpowiedni towar. Na liście pod wyszukiwarką znajdują się towary które posiadają stan magazynowy.
Po wskazaniu towaru, poniżej ukaże się lista lokalizacji, na których wybrany towar się znajduje wraz z informacją o ilości towaru w danej lokalizacji.
Zaznaczając widoczne z lewej strony pola wyboru użytkownik decyduje, z której lokalizacji wybrany towar ma zostać przesunięty. Po zaznaczeniu lokalizacji należy przejść dalej.
Na ekranie wyświetlą się informacje o towarach do przesunięcia, takie jak: kod towaru, nazwa towaru (jeśli ustawienie Wyświetlaj nazwę towaru zostało włączone), ilość, jednostka miary oraz lokalizacja towaru (początkowo jest to tylko aktualna lokalizacja towaru; po zeskanowaniu lokalizacji docelowej również zostanie ona wyświetlona).
Magazynier ma możliwość przefiltrowania pozycji dokumentu na podstawie zeskanowanego kodu EAN towaru. W tym celu należy kliknąć przycisk nad listą pozycji po prawej stronie ekranu. Otworzy się okno skanowania, w którym należy zeskanować kod EAN i/lub kod/nazwę towaru (w zależności od ustawienia Tryb skanowania kodów EAN). Po zeskanowaniu kod/nazwa zostanie wyświetlona w polu nad listą pozycji. Lista towarów dodanych do dokumentu zostaje przefiltrowana na podstawie zeskanowanego towaru.
Jeśli etykiety zostały zeskanowane w innej aktywnej operacji na ekranie pojawi się odpowiedni komunikat.
Aby wykonać przesunięcie należy wybrać lokalizację docelową, na którą towary mają zostać przeniesione. W tym celu należy kliknąć przycisk Skanuj (należy na oknie skanowania wybrać ustawienie Skanowanie docelowe), a następnie zeskanować kod docelowej lokalizacji. Wyświetli się pytanie dotyczące dodania towarów do zeskanowanej lokalizacji. Przycisk Wróć pozwala opuścić skaner.
Po wskazaniu lokalizacji docelowej, jej kod zostanie wyświetlony w kolumnie Lokalizacja.
Podczas przesunięcia towaru w obrębie jednego magazynu lokalizacją docelową może być także lokalizacja towarowa. Należy pamiętać, że na lokalizację towarową można dodać tylko jeden rodzaj towaru. Przy próbie dodania innych towarów na ekranie zostanie wyświetlony odpowiedni komunikat.
Magazynier ma możliwość zeskanowania etykiet innych towarów, korzystając z przycisku Skanuj.
W celu usunięcia pozycji z przesunięcia należy skorzystać z przycisku X. Wyświetli się pytanie o potwierdzenie wykonywanej przez użytkownika akcji. Przycisk OK usuwa wybraną pozycję z listy towarów do przesunięcia, zaś przycisk Anuluj umożliwia powrót do listy towarów bez usuwania tej pozycji.
Aby potwierdzić wykonywaną operację przesunięcia towarów należy kliknąć przycisk Potwierdź. Wyświetli się pytanie „Czy na pewno wysłać dokument?”, przycisk OK akceptuje wykonywaną operację.
W przypadku przesunięcia w obrębie jednego magazynu, w systemie Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel nie są wystawiane dokumenty MM. Jeśli magazynier wykona przesunięcie wszystkich towarów z danej dostawy, następuje wtedy zmiana lokalizacji dostawy. Może również nastąpić zmiana kodu dostawy, jeśli wybrano taką opcję w ustawieniach. Natomiast jeśli przesunięta zostanie tylko część towarów z dostawy, to w wyniku takiej operacji dostawa ta zostanie podzielona.
W systemie Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel na formatce dokumentu w polu własnym mm Data wystawienia dokumentu zapisywana jest dokładna data i godzina wystawienia dokumentu.
Wykonanie przez użytkownika określonej akcji powoduje, iż jest ona automatycznie buforowana (na przesunięciu jest to zeskanowanie dla towaru jego docelowej lokalizacji). Oznacza to, że użytkownik, bez konieczności zakończenia aktualnie wykonywanej operacji, może rozpocząć kolejną, innego rodzaju operację. W każdej chwili możliwe jest jednak wznowienie rozpoczętej wcześniej operacji – w tym celu należy przejść do zakładki Operacje.
Poza automatycznym buforowaniem operacji, użytkownik może także wstrzymać wykonywany proces ręcznie, wykorzystując w tym celu przycisk Wstrzymaj. Ręcznie wstrzymane operacje również można wznowić z poziomu zakładki Operacje.
Z poziomu zakładki Przesuń, towar do przesunięcia można wybrać od razu korzystając z przycisku Skanuj, który uruchomi opcję skanowania. Po zeskanowaniu etykiety towaru, użytkownik od razu może przejść do skanowania lokalizacji, na którą ma zostać przesunięty towar.
Przycisk Wróć pozwala opuścić skaner.
Nieawizowane przesunięcia w obrębie jednego magazynu – skanowanie etykiety towaru
W celu wykonania przesunięcia towaru przy wykorzystaniu kodu QR etykiety towaru należy wybrać z menu głównego opcję Skanuj. Aby rozpocząć proces przesunięcia należy zeskanować kod QR etykiety towaru. Przycisk Wróć pozwala opuścić skaner. Po zeskanowaniu kodu QR etykiety towaru, wyświetli się informacja o zeskanowanym kodzie oraz lista możliwych do wykonania operacji. Spośród operacji należy zaznaczyć Przesunięcie z towaru, po czym wybrać przycisk Dalej. Przycisk Wstecz cofa do menu głównego aplikacji.
Na ekranie zostanie wyświetlone okno opcji, w którym użytkownik ma możliwość wyboru zmiany lokalizacji w obrębie jednego magazynu lub pomiędzy magazynami.
Realizując przesunięcie nieawizowane w obrębie jednego magazynu z poziomu skanera głównego, tak samo jak z poziomu modułu przesunięć, wyświetli się ekran z listą towarów. Proces przesunięcia po zeskanowaniu etykiety towaru przebiega analogicznie jak proces przesunięcia towaru z poziomu modułu Przesuń.
Nieawizowane przesunięcia w obrębie jednego magazynu z lokalizacji towarowej
W trybie pracy na kodach własnych magazynier ma możliwość przesunięcia (w obrębie jednego magazynu) towarów z lokalizacji towarowej na:
•inną lokalizację towarową;
•lokalizację standardową.
Magazynier tworzy nowy dokument nieawizowany przesunięcia w obrębie jednego magazynu z poziomu aplikacji mobilnej. Przesunięcie z lokalizacji towarowej jest realizowane za pomocą skanowania kodów QR.
Przesunięcie towaru z lokalizacji towarowej na inną lokalizacje towarową rozpoczyna się od zeskanowania źródłowej lokalizacji towarowej. Gdy skaner zostanie uruchomiony należy na dole okna ustawić Skanowanie źródłowe, a następnie zeskanować lokalizację towarową, na której znajduje się towar.
Jeśli magazynier zeskanuje etykietę nieaktywnego towaru w zależności od włączonego ustawienia Uwzględniaj nieaktywne towary wyświetli się komunikat „Brak towarów o podanym kodzie” (jeśli ustawienie jest wyłączone) lub „Wybrany towar jest nieaktywny czy chcesz kontynuować?” (jeśli ustawienie jest włączone). Kliknięcie Nie powoduje zamknięcie komunikatu bez dodawania towaru. Po kliknięciu Tak nieaktywny towar zostanie dodany do dokumentu.
Następnie w wyświetlonym oknie należy wpisać ilość towaru jaka ma zostać przesunięta i zatwierdzić wprowadzoną ilość.
W oknie dialogowym może wyświetlać się nazwa lub kod zeskanowanego towaru (w zależności od wybranej opcji przy ustawieniu Wyświetlaj na dialogach dostępnego w ustawieniach ogólnych dodatku Symfonia Mobilny Magazyn). W zależności od ustawienia sposobu prezentowania ilości podczas skanowania (Ustawienia> Rozwiązania dodatkowe> Ustawienia – Mobilny Magazyn) w oknie będzie wyświetlana dostępna ilość towaru na zeskanowanej etykiecie/ lokalizacji towarowej lub dostępna ilość towaru, jaka została zarezerwowana podczas tworzenia dokumentu. Jeśli dla przesunięć włączone zostało ustawienie Automatycznie ustawiaj ilość z podpowiedzi podczas skanowania wyświetlana ilość zostanie uzupełniona automatycznie.
W kolejnym kroku należy zeskanować etykietę lokalizacji docelowej. Należy na dole okna skanowania zmienić ustawienie na Skanowanie docelowe, a następnie zeskanować kod lokalizacji towarowej.
Po zeskanowaniu kodu QR lokalizacji wyświetli się pytanie wymagające potwierdzenia przesunięcia zeskanowanego towaru do wybranej lokalizacji. Aby przesunąć kolejne towary należy powtórzyć opisane kroki.
Podczas próby zeskanowania kodu lokalizacji docelowej pochodzącej z innego magazynu na ekranie zostanie wyświetlony komunikat informujący o braku możliwości przesunięcia towarów na inny magazyn.
Po zeskanowaniu towarów i wskazaniu lokalizacji docelowej, na ekranie wyświetlą się informacje o towarach do przesunięcia. Dalsza ścieżka realizacji nieawizowanego przesunięcia z lokalizacji towarowej jest taka sama jak nieawizowane przesunięcie towaru z lokalizacji standardowej.
W celu przesunięcia towaru z lokalizacji towarowej na lokalizację standardową należy zeskanować kod QR lokalizacji towarowej, a następnie zeskanować lokalizację docelową o typie standardowa. Po uruchomieniu skanera należy w oknie skanowania zmienić ustawienie na Skanowanie źródłowe, następnie zeskanować lokalizację towarową.
W wyświetlonym oknie należy wpisać ilość towaru jaka ma zostać przesunięta i potwierdzić przyciskiem OK.
Następnie należy zeskanować lokalizację docelową – na oknie skanowania należy zmienić ustawienie na Skanowanie docelowe, a następnie zeskanować kod QR lokalizacji o typie standardowa.
Po zeskanowaniu kodu QR lokalizacji wyświetli się pytanie wymagające potwierdzenia przesunięcia zeskanowanego towaru do wybranej lokalizacji. Po jego zatwierdzeniu na ekranie zostanie wyświetlony komunikat informujący o potrzebie wygenerowania etykiet dla towarów przesuwanych z lokalizacji towarowych.
Po kliknięciu Anuluj komunikat zostaje zamknięty – lokalizacja docelowa nie zostaje zeskanowana, użytkownik ma możliwość zeskanowania innej lokalizacji docelowej. Po kliknięciu OK magazynier zostaje przeniesiony do okna generowania etykiet.
W rozwiązaniu Symfonia Mobilny Magazyn dostępne są trzy rodzaje etykiet:
•Etykieta indywidualna – naklejana na każdą sztukę danego towaru. Użytkownik przyjmuje towary do magazynu skanując kolejno każdy z nich;
•Etykieta zbiorcza – wybierając ten rodzaj użytkownik może przyjąć na stan zbiorcze opakowanie towaru za pomocą jednej etykiety, tworząc jedną dostawę. Skanując taką etykietę podczas wydań użytkownik definiuje ile sztuk z danego opakowania zbiorczego chce wydać – ma możliwość podzielenia towaru na ilości zmiennoprzecinkowe ;
•Etykieta półzbiorcza – wybierając ten rodzaj użytkownik podczas przyjęcia towaru do magazynu może podzielić ilość tego towaru na kilka etykiet, po czym przyjąć go do różnych lokalizacji, co będzie też miało odzwierciedlenie w ilości utworzonych dostaw. Dodatkowo użytkownik ma możliwość wydruku pojedynczych etykiet alternatywnych dla każdej sztuki przyjmowanego towaru.
Po kliknięciu OK ukaże się ekran z listą towarów, przy których znajdują się pola wyboru informujące, dla których towarów mają zostać wydrukowane etykiety. Domyślnie wszystkie etykiety towarów są oznaczone jako do wydruku, jednak użytkownik ma możliwość zaznaczania/odznaczania etykiet do wydruku według własnych potrzeb. Ponadto użytkownik, poprzez dotknięcie wybranej pozycji, może wybrać typ etykiety dla danego towaru.
W systemie Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel w oknie wymiarów towaru znajduje się wymiar mm Rodzaj etykiety, w którym można ustawić rodzaj etykiety jaki ma być domyślnie ustawiony podczas wydruku etykiet dla tego towaru.
W przypadku towaru, który nie ma ustawionego wymiaru mm Rodzaj etykiety domyślnie ustawiona jest etykieta zbiorcza, jednak użytkownik ma możliwość zmiany typu etykiety na półzbiorczą oraz zbiorczą.
Aby wydrukować etykietę półzbiorczą należy najpierw ustawić na pozycji typ etykiety „Półzbiorcza”, a następnie ponownie wybrać tą pozycję na liście i podać ilość towaru, jaka ma się znaleźć na danej etykiecie. Po zatwierdzeniu aplikacja automatycznie wyświetli pozostałą ilość towaru, która znajdzie się na odrębnej etykiecie dla tego samego towaru. Pozostałą ilość również można podzielić według własnych potrzeb.
W sytuacji, gdy na wymiarze towaru mm Rodzaj etykiety ustawiono etykietę półzbiorczą oraz na wymiarze mm Domyślna ilość etykiety wprowadzono domyślną ilość, która ma się znajdować na etykiecie to po przejściu do generowania etykiet, w oknie podziału będą prezentowane domyślne ustawienia pobrane na podstawie wymiarów.
Ponadto w zależności od ustawień:
•dla każdej z etykiet może zostać wydrukowana, w tym samym rozmiarze, odpowiednia ilość etykiet indywidualnych o ilości towaru na etykiecie równej 1 sztuce (Ustawienia – Mobilny Magazyn> Drukowanie alternatywnych etykiet półzbiorczych> Etykieta główna). Należy pamiętać o ustawieniu na towarze wymiaru mm Etykieta oraz mm Podział ilości;
•dla każdej z etykiet może zostać wydrukowana, w rozmiarze pobranym na podstawie kodu ustawionego na etykiecie alternatywnej, odpowiednia ilość etykiet indywidualnych o ilości towaru na etykiecie równej 1 sztuce (Ustawienia – Mobilny Magazyn> Drukowanie alternatywnych etykiet półzbiorczych> Etykieta alternatywna). Należy pamiętać o ustawieniu wymiaru mm Etykieta alternatywna oraz mm Podział ilości na towarze, w przeciwnym wypadku pojedyncze etykiety nie zostaną wydrukowane;
•ustawienie opcji Nie drukuj (Ustawienia – Mobilny Magazyn> Drukowanie alternatywnych etykiet półzbiorczych> Nie drukuj).
Dodatkowo dla etykiet indywidualnych i półzbiorczych możliwy jest wydruk również etykiet opcjonalnych (dodatkowych). Należy jednak pamiętać, że w tym celu na towarze musi być ustawiony wymiar mm Etykieta opcjonalna.
Aby wydrukować etykietę zbiorczą należy ustawić na pozycji typ etykiety „Zbiorcza” – zostanie wydrukowana jedna etykieta zawierająca ilość towaru odpowiadającą ilości na dokumencie. Przycisk Wstecz cofa do ekranu listy towarów do przyjęcia.
Magazynier ma możliwość ponownego wydruku wygenerowanych etykiet. Ponowny wydruk etykiet towarów z aplikacji mobilnej >>
Etykiety towarów należy wydrukować i zeskanować. Następnie należy ponownie zeskanować lokalizacje docelową potwierdzając przyjęcie towarów do zeskanowanej lokalizacji standardowej. Aby przesunąć kolejne towary z lokalizacji towarowej na standardową należy powtórzyć opisane wyżej korki.
Po zeskanowaniu towarów i wskazaniu lokalizacji docelowej, na ekranie wyświetlą się informacje o towarach do przesunięcia. Dalsza ścieżka realizacji nieawizowanego przesunięcia z lokalizacji towarowej jest taka sama jak nieawizowane przesunięcie towaru z lokalizacji standardowej.
Nieawizowane przesunięcia pomiędzy magazynami – opcja Przesuń
W celu wykonania nieawizowanego przesunięcia wybranego towaru na inny magazyn należy skorzystać z przycisku „+” ,a następnie w wyświetlonym oknie wybrać opcję Pomiędzy magazynami.
Magazynier może zrealizować nieawizowane przesunięcie MM- międzymagazynowe z poziomu modułu na dwa sposoby:
•poprzez skanowanie kodów QR,
•wyszukiwarkę towarów.
Aby zrealizować przesunięcie za pomocą skanowania należy kliknąć przycisk Skanuj.
Gdy skaner zostanie uruchomiony należy zeskanować etykietę towaru, a następnie przejść do skanowania etykiety lokalizacji, na którą ma zostać przeniesiony wybrany towar.
Jeśli magazynier zeskanuje etykietę nieaktywnego towaru w zależności od włączonego ustawienia Uwzględniaj nieaktywne towary na ekranie wyświetli się komunikat Brak towarów o podanym kodzie (jeśli ustawienie jest wyłączone) lub Wybrany towar jest nieaktywny czy chcesz kontynuować? (jeśli ustawienie jest włączone). Po kliknięciu Tak nieaktywny towar zostanie dodany do dokumentu. Kliknięcie Nie powoduje zamknięcie komunikatu bez dodawania towaru.
Po zamknięciu okna skanowania, na ekranie wyświetli się okno podzielone na dwie zakładki. W zakładce Nagłówek wyświetlone są informacje o dokumencie: magazyn docelowy, typ i seria dokumentu, znacznik oraz opis i notatka dokumentu. Magazynier ma możliwość wyboru z listy rozwijanej magazynu docelowego, typu i serii dokumentu, znacznika oraz dodania opisu i notatki dokumentu. Typ i seria dokumentu jest wybierana z listy, na której znajdują się elementy o charakterze Przesunięcie MM- zdefiniowane w ustawieniach typów dokumentów magazynowych w systemie Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel (Ustawienia>Typy dokumentów> Dokumenty magazynowe).
W zakładce Pozycje wyświetlą się informacje o towarach do przesunięcia, takie jak: kod towaru, nazwa towaru (jeśli włączone jest ustawienie Wyświetlaj nazwę towaru), ilość, jednostka miary, lokalizacja źródłowa towaru.
Magazynier ma możliwość przefiltrowania pozycji dokumentu na podstawie zeskanowanego kodu EAN towaru. W tym celu należy kliknąć przycisk nad listą pozycji po prawej stronie ekranu. Otworzy się okno skanowania, w którym należy zeskanować kod EAN i/lub kod/nazwę towaru (w zależności od ustawienia Tryb skanowania kodów EAN). Po zeskanowaniu kod/nazwa zostanie wyświetlona w polu nad listą pozycji. Lista towarów dodanych do dokumentu zostaje przefiltrowana na podstawie zeskanowanego towaru.
W oknie dialogowym może wyświetlać się nazwa lub kod zeskanowanego towaru (w zależności od wybranej opcji przy ustawieniu Wyświetlaj na dialogach dostępnego w ustawieniach ogólnych dodatku Symfonia Mobilny Magazyn).
Obok filtra widoczne jest pole wyboru umożliwiające włączanie/wyłączanie filtrowania. Po zeskanowaniu kodu/nazwy filtrowanie zostaje automatycznie włączone – pole wyboru zostaje zaznaczone.
Po odznaczeniu pola wyboru filtrowanie listy pozycji zostaje wyłączone, ale zeskanowany kod nie zostaje usunięty. Aby ponownie podejrzeć przefiltrowaną listę pozycji należy zaznaczyć pole wyboru obok filtra – nie jest wymagane skanowanie kodu EAN/kodu/nazwy towaru.
W przypadku przesunięcia kilku towarów do tej samej lokalizacji należy kolejno zeskanować etykiety wybranych towarów, po czym zeskanować etykietę lokalizacji.
W przypadku, gdy zeskanowana zostanie etykieta towaru, na który została założona rezerwacja na innym dokumencie, użytkownik otrzyma stosowny komunikat oraz pytanie czy podmienić rezerwacje towaru na wolne dostawy.
Jeśli użytkownik postanowi kontynuować wykonywaną akcję, wówczas należy zeskanować etykietę lokalizacji lub wybrać magazyn docelowy z listy.
Aby zmienić lokalizację dla danego towaru należy usunąć zeskanowaną pozycję (przycisk X), po czym ponownie zeskanować dany towar i wybrać lokalizację.
Podczas próby zeskanowania etykiety lokalizacji pochodzącej z tego samego magazynu na ekranie zostanie wyświetlony komunikat informujący o braku możliwości przesunięcia towarów w obrębie tego samego magazynu.
Podczas skanowania etykiet zbiorczych/półzbiorczych towarów etykiety nie są dzielone w przypadku przesunięcia całej ilości z dostawy. Dodatkowo magazynier musi wydać całą ilość towaru z etykiety jeśli włączone są ustawienia „Cała ilość z etykiety zbiorczej”, „Cała ilość z etykiety półzbiorczej” lub wymiar „mm Podział ilości” nie został zaznaczony na formatce towaru.
Jeśli wymiar „mm Podział ilości” jest zaznaczony na ekranie wyświetli się okno, w którym należy podać ilość towaru do przesunięcia (ilość towaru nie może być mniejsza lub równa 0).
W oknie dialogowym może wyświetlać się nazwa lub kod zeskanowanego towaru (w zależności od wybranej opcji przy ustawieniu Wyświetlaj na dialogach dostępnego w ustawieniach ogólnych dodatku Symfonia Mobilny Magazyn). W zależności od ustawienia sposobu prezentowania ilości podczas skanowania (Ustawienia> Rozwiązania dodatkowe> Ustawienia – Mobilny Magazyn) w oknie będzie wyświetlana dostępna ilość towaru na zeskanowanej etykiecie/ lokalizacji towarowej lub dostępna ilość towaru, jaka została zarezerwowana podczas tworzenia dokumentu. Jeśli dla przesunięć włączone zostało ustawienie Automatycznie ustawiaj ilość z podpowiedzi podczas skanowania wyświetlana ilość zostanie uzupełniona automatycznie.
Jeśli w oknie zostanie podana ilość mniejsza niż jest dostępna na etykiecie na ekranie zostanie wyświetlone pytanie o podział etykiety.
Po zatwierdzeniu operacji etykieta zostanie podzielona – magazynier generuje, drukuje i nakleja na towary nowe etykiety.
Podczas próby zeskanowania kodu lokalizacji pochodzącej z tego samego magazynu na ekranie zostanie wyświetlony komunikat informujący o braku możliwości przesunięcia towarów w obrębie jednego magazynu.
Podczas próby zeskanowania lokalizacji towarowej, na ekranie zostanie wyświetlony poniższy komunikat. Należy przyjąć towar na lokalizacje o typie standardowa, a następnie wykonać operację przesunięcia w obrębie jednego magazynu na lokalizację towarową.
Po zakończeniu skanowania należy potwierdzić przesunięcie towaru do magazynu oraz umieszczenie go we wskazanych lokalizacjach korzystając z przycisku Potwierdź.
Aby skorzystać z wyszukiwarki należy kliknąć na ikonkę lupy znajdującą się z lewej strony, która uaktywni wyszukiwarkę towarów. Następnie należy podać kod lub nazwę towaru (bądź ich początkowe znaki), po czym wybrać z listy odpowiedni towar.
Po wskazaniu towaru, poniżej ukaże się lista lokalizacji, na których wybrany towar znajduje się wraz z informacją o ilości towaru w danej lokalizacji.
Zaznaczając widoczne z lewej strony pola wyboru użytkownik decyduje, z której lokalizacji wybrany towar ma zostać przesunięty. Po zaznaczeniu lokalizacji należy przejść dalej.
Na ekranie wyświetla się okno podzielone na dwie zakładki. W zakładce Nagłówek wyświetlony jest magazyn docelowy, poniżej użytkownik ma możliwość wyboru typu i serii dokumentu, znacznika oraz dodania opisu i notatki dokumentu. Typ i seria dokumentu jest wybierana z listy rozwijanej – na liście znajdują się elementy o charakterze Przesunięcie MM- zdefiniowane w ustawieniach typów dokumentów magazynowych w systemie Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel (Ustawienia>Typy dokumentów> Dokumenty magazynowe).
W zakładce Pozycje wyświetlą się informacje o towarach do przesunięcia, takie jak: kod towaru, nazwa towaru (jeśli włączone jest ustawienie Wyświetlaj nazwę towaru), ilość, jednostka miary, lokalizacja źródłowa towaru.
Magazynier ma możliwość przefiltrowania pozycji dokumentu na podstawie zeskanowanego kodu EAN towaru. W tym celu należy kliknąć przycisk nad listą pozycji po prawej stronie ekranu. Otworzy się okno skanowania, w którym należy zeskanować kod EAN i/lub kod/nazwę towaru (w zależności od ustawienia Tryb skanowania kodów EAN). Po zeskanowaniu kod/nazwa zostanie wyświetlona w polu nad listą pozycji. Lista towarów dodanych do dokumentu zostaje przefiltrowana na podstawie zeskanowanego towaru.
Jeśli etykiety zostały zeskanowane w innej aktywnej operacji na ekranie pojawi się odpowiedni komunikat.
Aby wykonać przesunięcie, należy kliknąć w przycisk Skanuj, a następnie zeskanować lokalizacje docelową lub wybrać magazyn docelowy z listy. Magazynier za pomocą przycisku Skanuj ma również możliwość zeskanowania etykiet innych towarów.
W celu usunięcia pozycji z przesunięcia należy skorzystać z przycisku X. Wyświetli się pytanie o potwierdzenie wykonywanej przez użytkownika akcji. Przycisk OK usuwa wybraną pozycję z listy towarów do przesunięcia, zaś przycisk Anuluj umożliwia powrót do listy towarów bez usuwania tej pozycji.
Aby potwierdzić wykonywaną operację przesunięcia towarów należy kliknąć przycisk Potwierdź. Wyświetli się pytanie Czy na pewno wysłać dokument?, przycisk OK akceptuje wykonywaną operację.
Po zatwierdzeniu przesunięcia towaru na inny magazyn, w systemie Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel wystawiany jest dokument o charakterze Przesunięcie MM- oraz tworzony jest ustawiony do danego typu dokumentu, dokument skojarzony o charakterze Przesunięcie MM+. Jeśli w ustawieniach ogólnych modułu (Ustawienia> Rozwiązania dodatkowe> Ustawienia – Mobilny Magazyn) włączone jest ustawienie Automatycznie wystawiaj utworzony dokument MM+ w buforze po wystawieniu dokumentu MM- wówczas dokument MM+ zostanie automatycznie wystawiony.
W tym przypadku magazynier może również dodać opis dla wystawianego dokumentu. W celu poprawnego przyporządkowania dostaw dla wystawionych dokumentów MM+ i MM- należy dokonać odpowiednich ustawień w Handlu: Ustawienia > Firma > Parametry pracy > Parametry dokumentów i zasady ich numeracji > ’Tworzenie nowej dostawy’ przy dokumencie typu MM – należy zaznaczyć TAK.
Po zatwierdzeniu w aplikacji mobilnej operacji, w wyniku której jest wystawiany dokument magazynowy – login użytkownika mobilnego można podejrzeć na otwartym w Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel dokumencie, wybierając polecenie Informacje > Własne pola.
W systemie Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel na formatce dokumentu w polu własnym mm Data wystawienia dokumentu zapisywana jest dokładna data i godzina wystawienia dokumentu.
Wykonanie przez użytkownika określonej akcji powoduje, iż jest ona automatycznie buforowana (na przesunięciu jest to zeskanowanie dla towaru jego docelowej lokalizacji). Oznacza to, że użytkownik, bez konieczności zakończenia aktualnie wykonywanej operacji, może rozpocząć kolejną, innego rodzaju operację. W każdej chwili możliwe jest jednak wznowienie rozpoczętej wcześniej operacji – w tym celu należy przejść do zakładki Operacje.
Poza automatycznym buforowaniem operacji, użytkownik może także wstrzymać wykonywany proces ręcznie, wykorzystując w tym celu przycisk Wstrzymaj. Ręcznie wstrzymane operacje również można wznowić z poziomu zakładki Operacje.
Z poziomu zakładki Przesuń, towar do przesunięcia można wybrać od razu korzystając z przycisku Skanuj, który uruchomi opcję skanowania. Po zeskanowaniu etykiety towaru, użytkownik od razu może przejść do skanowania lokalizacji, na którą ma zostać przesunięty towar.
Nieawizowane przesunięcia pomiędzy magazynami – skanowanie etykiety towaru
W celu wykonania przesunięcia przy wykorzystaniu kodu QR etykiety należy wybrać z menu głównego opcję Skanuj oraz zeskanować kod QR etykiety towaru. Po zeskanowaniu kodu QR etykiety towaru, wyświetli się informacja o zeskanowanym kodzie oraz lista możliwych do wykonania operacji. Spośród operacji należy zaznaczyć Przesunięcie z towaru, a następnie w wyświetlonym oknie wybrać Pomiędzy magazynami.
Dalsza ścieżka procesu nieawizowanego przesunięcia międzymagazynowego po zeskanowaniu etykiety towaru jest taki sam jak proces nieawizowanego przesunięcia międzymagazynowego z poziomu modułu Przesuń.
Nieawizowane przesunięcia pomiędzy magazynami z lokalizacji towarowej
W trybie pracy na kodach własnych magazynier ma możliwość międzymagazynowego przesunięcia towarów z lokalizacji towarowej na:
•inną lokalizację towarową;
•lokalizację standardową.
Magazynier tworzy nowy dokument przesunięcia z poziomu aplikacji mobilnej. Międzymagazynowe przesunięcie z lokalizacji towarowej jest realizowane za pomocą skanowania kodów QR.
Przesunięcie towaru z lokalizacji towarowej rozpoczyna się od zeskanowania źródłowej lokalizacji towarowej. Gdy skaner zostanie uruchomiony należy na dole okna ustawić Skanowanie źródłowe, a następnie zeskanować lokalizację towarową, na której znajduje się towar.
W wyświetlonym oknie należy wpisać ilość towaru jaka ma zostać przesunięta i ją zatwierdzić. W oknie dialogowym może wyświetlać się nazwa lub kod zeskanowanego towaru (w zależności od wybranej opcji przy ustawieniu Wyświetlaj na dialogach dostępnego w ustawieniach ogólnych dodatku Symfonia Mobilny Magazyn). W zależności od ustawienia sposobu prezentowania ilości podczas skanowania (Ustawienia> Rozwiązania dodatkowe> Ustawienia – Mobilny Magazyn) w oknie będzie wyświetlana dostępna ilość towaru na zeskanowanej etykiecie/ lokalizacji towarowej lub dostępna ilość towaru, jaka została zarezerwowana podczas tworzenia dokumentu. Jeśli dla przesunięć włączone zostało ustawienie Automatycznie ustawiaj ilość z podpowiedzi podczas skanowania wyświetlana ilość zostanie uzupełniona automatycznie.
W kolejnym kroku należy zeskanować etykietę lokalizacji docelowej. Należy na dole okna skanowania zmienić ustawienie na Skanowanie docelowe, a następnie zeskanować kod lokalizacji.
Aby przesunąć kolejne towary należy powtórzyć opisane kroki.
Po zeskanowaniu towarów i wskazaniu lokalizacji docelowej, na ekranie wyświetlą się informacje o towarach do przesunięcia. Dalsza ścieżka realizacji nieawizowanego przesunięcia z lokalizacji towarowej jest taka sama jak nieawizowane przesunięcie towaru z lokalizacji standardowej.
Jeśli w ustawieniach ogólnych modułu Mobilny Magazyn zaznaczona jest opcja Automatycznie wystawiaj utworzony dokument MM+ w buforze po wystawieniu dokumentu MM- dokument magazynowy przesunięcia MM+ wystawiany jest automatycznie do dokumentu magazynowego MM- wysłanego z aplikacji mobilnej.
W celu przesunięcia towaru z lokalizacji towarowej na lokalizację standardową należy zeskanować kod QR lokalizacji towarowej (jako źródłowa), a następnie zeskanować lokalizację docelową o typie standardowa. Po uruchomieniu skanera należy w oknie skanowania zmienić ustawienie na Skanowanie źródłowe, następnie zeskanować lokalizację towarową.
W wyświetlonym oknie należy wpisać ilość towaru jaka ma zostać przesunięta i potwierdzić przyciskiem OK.
Następnie należy zeskanować lokalizację docelową – na oknie skanowania należy zmienić ustawienie na Skanowanie docelowe, a następnie zeskanować kod QR lokalizacji o typie standardowa.
Po zeskanowaniu kodu QR lokalizacji wyświetli się pytanie wymagające potwierdzenia przesunięcia zeskanowanego towaru do wybranej lokalizacji. Po jego zatwierdzeniu na ekranie zostanie wyświetlony komunikat informujący o potrzebie wygenerowania etykiet dla towarów przesuwanych z lokalizacji towarowych.
Po kliknięciu Anuluj komunikat zostaje zamknięty – lokalizacja docelowa nie zostaje zeskanowana, użytkownik ma możliwość zeskanowania innej lokalizacji docelowej. Po kliknięciu OK magazynier zostaje przeniesiony do okna generowania etykiet.
W rozwiązaniu Symfonia Mobilny Magazyn dostępne są trzy rodzaje etykiet:
•Etykieta indywidualna – naklejana na każdą sztukę danego towaru. Użytkownik przyjmuje towary do magazynu skanując kolejno każdy z nich;
•Etykieta zbiorcza – wybierając ten rodzaj użytkownik może przyjąć na stan zbiorcze opakowanie towaru za pomocą jednej etykiety, tworząc jedną dostawę. Skanując taką etykietę podczas wydań użytkownik definiuje ile sztuk z danego opakowania zbiorczego chce wydać – ma możliwość podzielenia towaru na ilości zmiennoprzecinkowe;
•Etykieta półzbiorcza – wybierając ten rodzaj użytkownik podczas przyjęcia towaru do magazynu może podzielić ilość tego towaru na kilka etykiet, po czym przyjąć go do różnych lokalizacji, co będzie też miało odzwierciedlenie w ilości utworzonych dostaw. Dodatkowo użytkownik ma możliwość wydruku pojedynczych etykiet alternatywnych dla każdej sztuki przyjmowanego towaru.
Po kliknięciu OK ukaże się ekran z listą towarów, przy których znajdują się pola wyboru informujące, dla których towarów mają zostać wydrukowane etykiety. Domyślnie wszystkie etykiety towarów są oznaczone jako do wydruku, jednak użytkownik ma możliwość zaznaczania/odznaczania etykiet do wydruku według własnych potrzeb. Ponadto użytkownik, poprzez dotknięcie wybranej pozycji, może wybrać typ etykiety dla danego towaru.
W systemie Symfonia ERP Handel/Symfonia Handel w oknie wymiarów towaru znajduje się wymiar mm Rodzaj etykiety, w którym można ustawić rodzaj etykiety jaki ma być domyślnie ustawiony podczas wydruku etykiet dla tego towaru.
W przypadku towaru, który nie ma ustawionego wymiaru mm Rodzaj etykiety domyślnie ustawiona jest etykieta zbiorcza, jednak użytkownik ma możliwość zmiany typu etykiety na półzbiorczą oraz zbiorczą.
Aby wydrukować etykietę półzbiorczą należy najpierw ustawić na pozycji typ etykiety „Półzbiorcza”, a następnie ponownie wybrać tą pozycję na liście i podać ilość towaru, jaka ma się znaleźć na danej etykiecie. Po zatwierdzeniu aplikacja automatycznie wyświetli pozostałą ilość towaru, która znajdzie się na odrębnej etykiecie dla tego samego towaru. Pozostałą ilość również można podzielić według własnych potrzeb.
W sytuacji, gdy na wymiarze towaru mm Rodzaj etykiety ustawiono etykietę półzbiorczą oraz na wymiarze mm Domyślna ilość etykiety wprowadzono domyślną ilość, która ma się znajdować na etykiecie to po przejściu do generowania etykiet, w oknie podziału będą prezentowane domyślne ustawienia pobrane na podstawie wymiarów.
Ponadto w zależności od ustawień:
•dla każdej z etykiet może zostać wydrukowana, w tym samym rozmiarze, odpowiednia ilość etykiet indywidualnych o ilości towaru na etykiecie równej 1 sztuce (Ustawienia – Mobilny Magazyn> Drukowanie alternatywnych etykiet półzbiorczych> Etykieta główna). Należy pamiętać o ustawieniu na towarze wymiaru mm Etykieta oraz mm Podział ilości;
•dla każdej z etykiet może zostać wydrukowana, w rozmiarze pobranym na podstawie kodu ustawionego na etykiecie alternatywnej, odpowiednia ilość etykiet indywidualnych o ilości towaru na etykiecie równej 1 sztuce (Ustawienia – Mobilny Magazyn> Drukowanie alternatywnych etykiet półzbiorczych> Etykieta alternatywna). Należy pamiętać o ustawieniu wymiaru mm Etykieta alternatywna oraz mm Podział ilości na towarze, w przeciwnym wypadku pojedyncze etykiety nie zostaną wydrukowane;
•ustawienie opcji Nie drukuj (Ustawienia – Mobilny Magazyn> Drukowanie alternatywnych etykiet półzbiorczych> Nie drukuj).
Dodatkowo dla etykiet indywidualnych i półzbiorczych możliwy jest wydruk również etykiet opcjonalnych (dodatkowych). Należy jednak pamiętać, że w tym celu na towarze musi być ustawiony wymiar mm Etykieta opcjonalna.
Aby wydrukować etykietę zbiorczą należy ustawić na pozycji typ etykiety „Zbiorcza” – zostanie wydrukowana jedna etykieta zawierająca ilość towaru odpowiadającą ilości na dokumencie. Przycisk Wstecz cofa do ekranu listy towarów do przyjęcia.
Magazynier ma możliwość ponownego wydruku wygenerowanych etykiet. Ponowny wydruk etykiet towarów z aplikacji mobilnej >>
Etykiety towarów należy wydrukować i zeskanować. Następnie należy ponownie zeskanować lokalizacje docelową potwierdzając przyjęcie towarów do zeskanowanej lokalizacji standardowej.
Po zeskanowaniu towarów i wskazaniu lokalizacji docelowej, na ekranie wyświetlą się informacje o towarach do przesunięcia. Dalsza ścieżka realizacji nieawizowanego przesunięcia z lokalizacji towarowej jest taka sama jak nieawizowane przesunięcie towaru z lokalizacji standardowej.