Strona startowa

Drukuj

Zmiany w wersji 2025

Zapisywanie i zatwierdzanie nieobecności - zmiana kolejności poleceń

Kierując się sugestiami użytkowników zmieniliśmy kolejność poleceń zapisujących i zatwierdzających wprowadzaną nieobecność.

 

oz_kip_260

 

Skierowanie na badania lekarskie – zmiana podstawy prawnej

Zaktualizowano treść raportu Skierowanie na badania na:

 

Działając na podstawie art. 229 § 4a ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2025 r. poz. 277, z późn. zm.), kieruję na badania lekarskie:

 

Nowa klasa - Zaświadczenie o zarobkach pomniejsza kwotę brutto i netto

Utworzono klasę Zaświadczenie o zarobkach pomniejsza kwotę brutto i netto, do której dodane są składniki niewliczane do wynagrodzeń o pracę. Dzięki temu składniki te nie będą wykazywane na raporcie Zaświadczenie o zarobkach.

 

Do klasy dodano predefiniowane elementy:

Nazwa elementu

ID

dodatek BHP

1150

ekwiwalent za odzież

1230

ekwiwalent za pranie odzieży

1240

ekwiwalent za używanie narzędzi

1192

ryczałt

1930

Ekwiwalent za pracę zdalną

16433

Ryczałt za pracę zdalną

16432

Ryczałt za używanie samochodu do celów służbowych

14095

świadczenia socjalne opodatkowane

1193

świadczenia socjalne nieopodatkowane

1194

 

Bilans chorób pracownika- nowy atrybut dni świadczenia rehabilitacyjnego

Do Bilansu chorób pracownika (zestaw Urlopy, Zasiłki > Bilanse (pełne)) został dodany nowy atrybut dni świadczenia rehabilitacyjnego, w którym będzie rejestrowana liczba dni świadczenia rehabilitacyjnego.

 

Ustawione wartości parametrów

Wzorzec \ Element kadrowy

Obowiązuje

Wartość

wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

od 2025-07-01

do 2025-09-30

109,80

Roczna stopa odsetek

od 2025-05-08

10,75

 

Okno listy firm

Konwersja firm

Na pasku narzędziowym dodano nowy przycisk Utwórz kopie baz uruchamiający kreator tworzenia backup-ów dla firm wybranych z listy.

Więcej informacji - Grupowa konwersja firm >>

 

Po konwersji/aktualizacji bazy należy się do niej zalogować, aby wykonane zostały wymagane raporty aktualizujące. W przypadku pominięcia tego kroku mogą wystąpić problemy przy próbie aktualizacji do kolejnej wersji.

 

Kopia bezpieczeństwa

Na pasku narzędziowym dodano nowy przycisk Konwertuj firmy uruchamiający kreator zbiorczej konwersji firm po aktualizacji programu do nowej wersji.

Więcej informacji - Kopia bezpieczeństwa >>

 

Filtrowanie

Dla kolumn listy firm dodano możliwość definiowania filtrów.

 

Zmiana uprawnień użytkowników

Dodano możliwość skopiowania uprawnień dla wybranego użytkownika z kont innych użytkowników Symfonii.

 

oz_kip_261

 

Na oknie Użytkownicy dodano przycisk Zmień uprawnienia (pasek narzędziowy nad listą użytkowników) otwierający dla wybranego z listy użytkownika okno dialogowe z wyborem akcji:

Dodaj – dodanie uprawnień na podstawie praw posiadanych przez wybranych użytkowników (nie zostaną usunięte żadne dotychczasowe prawa użytkownika).

Zastąp – wszystkie prawa użytkownika zostaną najpierw usunięte a następnie nadane zostaną mu uprawnienia zgodnie z tymi które posiadają wskazani niżej użytkownicy.

 

oraz z polem wyboru użytkownika (lub użytkowników) na podstawie którego nadane zostaną uprawnienia.

 

Dla operacji zmiany uprawnień można wybrać jednego lub wielu użytkowników "wzorcowych".

 

Zmiana uprawnień użytkownika >>

 

Uwagi dla użytkowników wykorzystujących rozwiązania indywidualne

Jeśli w firmie wykorzystywane są rozwiązania indywidualne pracujące w oparciu o HRFramework to w pliku app.config (znajdującym się w katalogu instalacji programu), należy dodać wpis:

<assemblyBinding xmlns="urn:schemas-microsoft-com:asm.v1">

<dependentAssembly>

<assemblyIdentity name="Unity.Abstractions" publicKeyToken="489b6accfaf20ef0" culture="neutral" />

<bindingRedirect oldVersion="0.0.0.0-5.11.7.0" newVersion="5.11.7.0" />

</dependentAssembly>

<dependentAssembly>

<assemblyIdentity name="Unity.Container" publicKeyToken="489b6accfaf20ef0" culture="neutral" />

<bindingRedirect oldVersion="0.0.0.0-5.11.11.0" newVersion="5.11.11.0" />

</dependentAssembly>

</assemblyBinding>

 

Katalog instalacji i menu Start

Zmieniono domyślny katalog instalacji programu Symfonia ERP Kadry i Płace na:

C:\Program Files (x86)\Symfonia\KiP\

 

Skrót do programu w menu Start umieszczany będzie w katalogu Symfonia.

 

Inne zmiany

Rozwiązano problem wysyłki PIT-4R i korekty PIT-4R za 2022 r.

Rozwiązano problem podwójnej waloryzacji podstawy za dzień świadczenia rehabilitacyjnego, w sytuacji gdy pomiędzy chorobami wystąpiła nieobecność całodzienna usprawiedliwiona niepłatna.

Rozwiązano problem braku komunikatu o przekroczeniu 182 dni zasiłku, gdy przekroczenie występowało w pierwszej połowie miesiąca.

Rozwiązano problem nieprawidłowej klasyfikacji tytułu zasiłku, gdy przekroczenie 182 dni zasiłku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.

Poprawiono „finansowane przez zakład” dla świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku długotrwałej choroby na przełomie roku, gdy po przerwie w chorobie nie zostało wykorzystane wynagrodzenie chorobowe w limicie 14/33 dni.

Poprawiono sposób przeliczenia zaokrągleń w podstawie chorobowej dla ½ etatu, w przypadku zatrudnienia na minimalne wynagrodzenie za pracę.

Rozwiązano problem podwójnego ujęcia Trzynastki/Nagrody rocznej w podstawie chorobowej, w sytuacji gdy:

oskładnik roczny wypłacono w okresie krótszym niż 12 miesięcy,

oskładnik roczny wypłacono po wystąpieniu choroby.

Rozwiązano problem konfliktu dla zdarzenia Praca zdalna okazjonalna z nieobecnościami godzinowymi.

Poprawiono sposób wyliczenia wymiaru urlopu, gdy w poprzednim zatrudnieniu wykorzystano większą liczbę dni urlopu niż wynikało z okresu zatrudnienia.

Poprawiono oznaczenie przelewu do ZUS dla systemu bankowego Santander.

Naprawiono sposób eksportowania do e-Pracownika zdarzeń całodziennych, gdy jest zaznaczona opcja Szybkie wstawianie zdarzeń.

 

Uwagi do konwersji

Przed konwersją firmy do kolejnej wersji zalecane jest zamknięcie rozliczonych okresów płacowych. W przeciwnym wypadku niektóre naliczenia mogą ulec zmianie. Jeśli po konwersji występuje potrzeba otwarcia okresu zamkniętego przed konwersją, należy sprawdzić poprawność naliczeń lub w razie niezgodności usunąć okres i dodać ponownie.

 

Po konwersji/aktualizacji bazy należy się do niej zalogować, aby wykonane zostały wymagane raporty aktualizujące. W przypadku pominięcia tego kroku mogą wystąpić problemy przy próbie aktualizacji do kolejnej wersji.

 

Konwersję firmy można wykonać od wersji 2024.

 

Uwagi do instalacji

W przypadku odinstalowywania programu Symfonia ERP Kadry i Płace 2025 lub Symfonia Services KiP 2025 może pojawić się komunikat:

 

oz_kip_244

 

W takim przypadku należy wybrać Tak aby kontynuować proces.

 

Pozostałe uwagi dotyczące modułu

Nie należy w jednym okresie płacowym rozliczać dla danego pracownika wynagrodzeń mających różny tytuł ubezpieczenia, np. wynagrodzeń z umowy o pracę i wynagrodzeń z umowy zlecenia z ubezpieczeniami. W takim przypadku należy utworzyć dwa oddzielne okresy płacowe: okres płacowy do rozliczania wynagrodzeń z umów o pracę i okres płacowy do rozliczania wynagrodzeń z umów zleceń z ubezpieczeniami. Analogicznie w oddzielnych okresach należy rozliczać również zasiłek macierzyński, zasiłek ojcowski oraz zasiłek wychowawczy.

Rejestrując korekty dla umów cywilnoprawnych, w przypadku usunięcia i ponownego wstawienia rozliczenia umowy, program podpowiada okres korygujący (czerwony). W rozliczeniu umowy należy pozostawić pierwotny okres (okres korygowany).

W przypadku konieczności zmiany elementów typu miesięczne koszty uzyskania, kwota zmniejszająca podatek,  wprowadzana wartość musi obowiązywać przez cały miesiąc kalendarzowy. Przykładowo, jeśli pracownik został zatrudniony 10 lutego i ma nie mieć pomniejszanej zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek lub mieć zerowe koszty uzyskania przy dojazdach, to należy przyporządkować pracownika do odpowiedniego wzorca, odpowiednio ”Brak kwoty zmniejszającej podatek” (wcześniejsza nazwa ”Zerowa ulga podatkowa”)  lub “Koszty uzyskania przy dojazdach”, od pierwszego dnia miesiąca, czyli od 1 lutego. W przypadku tworzenia okresów płacowych tworzonych z przesunięciem rozliczenia ZUS i podatku na kolejny miesiąc, to należy przyporządkować pracownika do odpowiedniego wzorca, odpowiednio ”Brak kwoty zmniejszającej podatek” (wcześniejsza  nazwa ”Zerowa ulga podatkowa”) lub “Koszty uzyskania przy dojazdach”, od pierwszego dnia miesiąca, w którym następuje wypłata, czyli od 1 marca.

Aby prawidłowo wykonać raporty do MS Office należy posiadać zarejestrowaną wersję MS Office.