Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej a ustalanie podstawy wymiaru zasiłku - zmiana stanowiska ZUS
Wprowadzono zmiany przy wyliczaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, u pracownika, który korzystał ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej.
Zgodnie z nowym stanowiskiem ZUS jeśli w miesiącu, który przyjmujemy do podstawy zasiłku chorobowego wystąpiła nieobecność spowodowana siłą wyższą to do takiej podstawy należy przyjąć stałe miesięczne wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę.
Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w atrybucie wynagrodzenie stałe na podstawie umowy o pracę brane jest wynagrodzenie zasadnicze z umowy o pracę.
Wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, gdy zmiana wynagrodzenia w trakcie miesiąca
Przygotowano rozwiązanie umożliwiające obsługę wyliczenia stawki za godzinę nadliczbową, gdy zmiana wynagrodzenia wystąpiła w trakcie miesiąca.
Aby zastosować to rozwiązanie należy zmienić ustawienie dla nowego elementu kadrowego sterującego: Sposób ustalenia wynagrodzenia za pracę w godz. nadliczbowych wybierając odpowiednio uśrednione wynagrodzenie z miesiąca lub na dzień wystąpienia godzin nadliczbowych.
Domyślnie wartość elementu ustawiona jest na uśrednione wynagrodzenie z miesiąca.
Zmianę dla nowego elementu kadrowego sterującego Sposób ustalenia wynagrodzenia za pracę w godz. nadliczbowych należy wprowadzić od 1-go dnia miesiąca.
Dla ustawienia na dzień wystąpienia godzin nadliczbowych nadal dla elementów wyliczających podstawę do wynagrodzenia za nadgodziny i podstawę do dodatku za nadgodziny wykazana będzie wartość uśredniona.
Zmiana nie powoduje automatycznej aktualizacji wyliczonych wartości dla wygenerowanych podstaw do chorobowego.
W celu uwzględnienia zmiany należy dla atrybutu wynagrodzenie stałe na podstawie umowy o pracę wybrać z menu podręcznego polecenie Przelicz komórkę lub wykonać raport Aktualizacja - Podstawy urlopu / zasiłku.
Jeżeli podczas aktualizacji będą otwarte okresy, przeliczeniu ulegną również wartości w Rozliczenie zasiłku.
Elementy i słownik
Element kadrowy sterujący Sposób ustalenia wynagrodzenia za pracę w godz.nadliczbowych (ID 17004) dodano do zestawów danych kadrowych:
•Godziny nadliczbowe,
•Parametry wynagrodzeń.
Dodano nowy słownik Sposób ustalenia wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych z elementami:
•uśrednione wynagrodzenie z miesiąca,
•na dzień wystąpienia nadgodzin.
Inne zmiany
•Rozwiązano problem przypadków podwójnego naliczenia wartości pozycji stała za godzinę do ekwiwalentu, gdy rozwiązanie umowy i wypłata ekwiwalentu występowały przed 5 dniem miesiąca w dzień wolny od pracy.
•Rozwiązano problem braku naliczeń potrąceń komorniczych dla pracowników przebywających cały miesiąc na zwolnieniu lekarskim.
•Naprawiono uwzględnianie wynagrodzenia za godziny nocne w wyliczeniu elementu średnia do urlopu, dla rozliczeń urlopów okolicznościowych i urlopu z tytułu opieki nad dzieckiem.
•Poprawiono sposób wyliczenia dodatku za godziny nocne, aby podlegał waloryzacji we wszystkich miesiącach przyjętych do podstawy urlopowej.
•Rozwiązano problem niepoprawnych wartości w pozycji zarejestrowane dni urlopu oraz wykorzystano urlopu prezentowanych w bilansie urlopowym w przypadku pierwszej pracy. Wymagane jest ponowne wygenerowanie bilansu urlopowego.
•Rozwiązano problem zamykania programu przy próbie wysyłki PIT-11 za pomocą zabezpieczonego e-maila przez SMTP.
•Rozwiązano problem blokujący wysyłkę raportów zabezpieczonym e-mailem wykonywaną z podglądu wydruku.
•Naprawiono nieprawidłową inicjalizację kalendarza w sytuacji wstawienia nieobecności całodziennej gdy w tym samym dniu była inicjalizacja wzorcem Dzień roboczy (RCP).
Uwagi do konwersji
Przed konwersją firmy do kolejnej wersji zalecane jest zamknięcie rozliczonych okresów płacowych. W przeciwnym wypadku niektóre naliczenia mogą ulec zmianie. Jeśli po konwersji występuje potrzeba otwarcia okresu zamkniętego przed konwersją, należy sprawdzić poprawność naliczeń lub w razie niezgodności usunąć okres i dodać ponownie.
Po konwersji/aktualizacji bazy należy się do niej zalogować, aby wykonane zostały wymagane raporty aktualizujące. W przypadku pominięcia tego kroku mogą wystąpić problemy przy próbie aktualizacji do kolejnej wersji.
Konwersję firmy można wykonać od wersji 2023.e.
Uwagi do instalacji
W przypadku odinstalowywania programu Symfonia ERP Kadry i Płace 2024 lub Symfonia Services KiP 2024 może pojawić się komunikat:
W takim przypadku należy wybrać Tak aby kontynuować proces.
Pozostałe uwagi dotyczące modułu
•Nie należy w jednym okresie płacowym rozliczać dla danego pracownika wynagrodzeń mających różny tytuł ubezpieczenia, np. wynagrodzeń z umowy o pracę i wynagrodzeń z umowy zlecenia z ubezpieczeniami. W takim przypadku należy utworzyć dwa oddzielne okresy płacowe: okres płacowy do rozliczania wynagrodzeń z umów o pracę i okres płacowy do rozliczania wynagrodzeń z umów zleceń z ubezpieczeniami. Analogicznie w oddzielnych okresach należy rozliczać również zasiłek macierzyński, zasiłek ojcowski oraz zasiłek wychowawczy.
•Rejestrując korekty dla umów cywilnoprawnych, w przypadku usunięcia i ponownego wstawienia rozliczenia umowy, program podpowiada okres korygujący (czerwony). W rozliczeniu umowy należy pozostawić pierwotny okres (okres korygowany).
•W przypadku konieczności zmiany elementów typu miesięczne koszty uzyskania, kwota zmniejszająca podatek, wprowadzana wartość musi obowiązywać przez cały miesiąc kalendarzowy. Przykładowo, jeśli pracownik został zatrudniony 10 lutego i ma nie mieć pomniejszanej zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek lub mieć zerowe koszty uzyskania przy dojazdach, to należy przyporządkować pracownika do odpowiedniego wzorca, odpowiednio ”Brak kwoty zmniejszającej podatek” (wcześniejsza nazwa ”Zerowa ulga podatkowa”) lub “Koszty uzyskania przy dojazdach”, od pierwszego dnia miesiąca, czyli od 1 lutego. W przypadku tworzenia okresów płacowych tworzonych z przesunięciem rozliczenia ZUS i podatku na kolejny miesiąc, to należy przyporządkować pracownika do odpowiedniego wzorca, odpowiednio ”Brak kwoty zmniejszającej podatek” (wcześniejsza nazwa ”Zerowa ulga podatkowa”) lub “Koszty uzyskania przy dojazdach”, od pierwszego dnia miesiąca, w którym następuje wypłata, czyli od 1 marca.
•Aby prawidłowo wykonać raporty do MS Office należy posiadać zarejestrowaną wersję MS Office.