W wersji 2019.1d dodano możliwość przygotowania deklaracji ZUS RPA będącej nowym dokumentem rozliczeniowym, stosowanym od 1 stycznia 2019 r.
Deklaracja ZUS RPA przygotowywana będzie razem z deklaracją ZUS RCA w przypadku: •jeśli ubezpieczony w danym miesiącu otrzymał przychód, należny za inny rok kalendarzowy niż rok, którego raport dotyczy, i który stanowił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe lub – w razie przekroczenia rocznej podstawy wymiaru tych składek – podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe, •jeśli ubezpieczony w danym miesiącu obok wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego otrzymał przychód, np. dodatek stażowy, który w okresie pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku nie stanowił podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe i który jest należny za dany miesiąc albo za inny rok kalendarzowy, •jeśli ubezpieczony w danym miesiącu wykonywał pracę nauczycielską.
Identyfikator ZUS RCA i ZUS RPA jest taki sam dla deklaracji przygotowywanych razem. |
Dane w bloku III.B deklaracji RPA są wypełniane, jeśli pracownik w danym miesiącu otrzymał przychód należny za inny rok kalendarzowy niż rok, którego raport dotyczy, a przychód ten stanowił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jest to np. wynagrodzenie wypłacone w styczniu za grudzień poprzedniego roku lub nagroda roczna tzw. trzynastka wypłacona w danym miesiącu za poprzedni rok.
Składniki okresowe takie jak: •Premia kwartalna •Nagroda roczna •Trzynastka wykazywane są w deklaracji RPA w zależności od ustawień w elementach: •Składnik kwartalny wypłacony za •Składnik roczny wypłacony za •Trzynastka wypłacona za
W zależności od wartości ustawionej w tych elementach, składniki okresowe wykazywane są w pełnej kwocie, kwocie proporcjonalnej do ilości miesięcy za poprzedni rok lub nie są wykazywane.
Dane w bloku III.C deklaracji RPA są wypełniane, jeśli pracownik w danym miesiącu otrzymał przychód należny za inny rok kalendarzowy, a przychód ten nie stanowił podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, lecz stanowił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe.
Dla premii kwartalnej, nagrody rocznej i trzynastki są wykazywane wg tej samej zasady jak w bloku III.B.
Dane w bloku III.D deklaracji RPA są wypełniane, jeśli pracownik w danym miesiącu otrzymał przychód obok wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, który w okresie pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku nie stanowił podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Wartość przychodu w tym bloku pobierana jest z elementów dołączonych do klasy ZUS ERP-7(5) Składniki wynagrodzenia wypłacane za czas niezdolności do pracy.
Jeżeli użytkownik posiada własne elementy, które są wypłacane za czas niezdolności do pracy, powinien dołączyć je do klasy.
Dane w bloku III.E deklaracji RPA są wypełniane, jeśli pracownik w danym miesiącu otrzymał przychód obok wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, który w okresie pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku nie stanowił podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a przychód ten jest należny za inny rok kalendarzowy.
Wartość przychodu w tym bloku pobierana jest z elementów dołączonych do klasy ZUS ERP-7(5) Składniki wynagrodzenia wypłacane za czas niezdolności do pracy.
Jeżeli użytkownik posiada własne elementy, które są wypłacane za czas niezdolności do pracy, powinien dołączyć je do klasy.
Kwota dodatku stażowego wypłaconego za czas choroby, gdy choroba była wstawiona do zamkniętego miesiąca i rozliczona w kolejnym miesiącu, pobierana jest z elementów dołączonych do klasy Składniki wynagrodzenia wypłacane za czas niezdolności do pracy z zamkniętego okresu. Do klasy tej należy element naliczeniowy Potr. wyn. za dodatek stażowy w czasie nieob. w zamk. okr. wyliczający Suma składników tej klasy prezentowana jest przez element Suma skł. wypłac. za czas niezdolności do pracy z zamk. okr. w zestawie ZUS RPA.
W celu prezentacji danych w bloku III.F deklaracji RPA wprowadzono nowy element, w którym należy ustawić zakres dat w jakich była wykonywana praca nauczycielska. Element Praca nauczycielska należy ustawić w danych kadrowych w zestawie Wynagrodzenia\Warunki zatrudnienia.
W celu prawidłowego wykazywania okresów, w których praca nauczycielska była faktycznie wykonywana wprowadzono nową klasę zdarzeń Nieobecności pomniejszające okresy wykonywania pracy nauczycielskiej, do której dołączone są zdarzenia, w których praca nauczycielska nie była wykonywana, np. niezdolności do pracy, za które nauczyciel pobierał wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy, urlopy bezpłatne, urlopy wychowawcze itp.
Jeżeli użytkownik posiada własne zdarzenia, które pomniejszają okresy pracy nauczycielskiej, powinien ręcznie dołączyć je do klasy. |
Raport Deklaracje ZUS – eksport zbiorczy służy do generowania deklaracji rozliczeniowych (DRA, RCA i RPA, RZA, RSA) oraz deklaracji zgłoszeniowych (ZUA, ZZA, ZWUA, ZIUA) w formacie umożliwiającym ich import w programie Płatnik.
Raport może generować deklaracje za okres dłuższy niż jeden miesiąc.
Wykonanie raportu Deklaracje ZUS – eksport zbiorczy
Raport Deklaracje ZUS – eksport zbiorczy może być wywołany z:
•okna Pracownicy dla grupy lub pojedynczego pracownika,
•zakładki Księgowanie okna Pracownik,
•listy pracowników okna Wzorce kadrowo-płacowe,
•okna Edycja listy płac dla pracowników na wybranej liście płac,
•okna procesu Wyrównania i korekty.
Przed wykonaniem raportu zamknij lub przynajmniej wykonaj naliczenie wszystkich okresów płacowych z miesiąca, za który wykonujesz deklarację.
Ustawienia raportu
Wykonanie raportu rozpoczyna się wyświetleniem okna dialogowego przedstawionego poniżej.
Pracownik, dla którego wykonujemy deklarację ZWUA powinien mieć ustawioną datę do dla elementu Tytuł ubezpieczenia (zgłoszenie) dla kodu 0411, w przeciwnym wypadku raport zwróci komunikat Brak pracowników do eksportu dla deklaracji ZUS.
Raport jest wywoływany dla zaznaczonych pracowników lub katalogu pracowników.
Na górze okna znajdują się pola Data od, Data do przedstawiające przedział czasu, z jakiego wyświetlane są miesiące rozliczeń deklaracji oraz wchodzące do nich okresy. Daty są domyślnie ustawione dla kontekstu okna, z którego raport został wywołany i można je ręcznie zmienić. Aby zmiany Zakresu generowania deklaracji ZUS były uwzględnione na listach poniżej należy zatwierdzić je przyciskiem Zastosuj.
Środkowa część okna oznaczona nagłówkiem Deklaracje przestawia drzewko typów deklaracji oraz drzewko miesięcy deklaracji wraz z okresami. Z prawej strony od kolumny Deklaracje prezentowane są poszczególne miesiące z typami deklaracji rozliczeniowych oraz zawsze na dole okna deklaracje zgłoszeniowe dla wybranego przedziału czasu. Daty obowiązywania i wypełnienia deklaracji są edytowalne.
Drzewko Typy deklaracji umożliwia automatyczne zaznaczenie lub odznaczenie typu deklaracji dla wszystkich pozycji tego typu na liście z prawej strony okna. Natomiast wskazanie elementu drzewka miesiące deklaracji powoduje zaznaczenie lub odznaczenie wszystkich rodzajów deklaracji rozliczeniowych dla wskazanego miesiąca na liście z prawej strony okna.
Należy przy tym zwrócić uwagę, że:
•jeśli element drzewka jest podkreślony wtedy wybranie go powoduje odznaczenie odpowiednich pozycji na liście
•jeśli element drzewka nie jest podkreślony wtedy wybranie go powoduje zaznaczenie odpowiednich pozycji na liście
Jeśli istnieją już wygenerowane w miesiącu deklaracje wtedy w nagłówku pojawi się napis Wybierz. Aby w takiej sytuacji wygenerować deklaracje należy najpierw rozwinąć przyciskiem menu i wybrać jak raport ma się zachować wobec deklaracji przechowywanych w kartotece Deklaracje ZUS. Dostępne są następujące opcje:
Nadpisz – zastępuje dokument z kartoteki bieżącym raportem
Korekta – dodaje nowy dokument, w formie korekty
Nowy – dołącza wyniki raportu do istniejących dokumentów
Zachowanie raportu jest definiowane dla każdego miesiąca oddzielnie.
(Menu wyboru możliwości zachowania raportu wobec istniejących deklaracji)
Przycisk Zapisz w katalogu otwiera okno, w którym można wskazać ścieżkę do katalogu, w którym będą zapisywane i przechowywane wygenerowane przez program deklaracje. Ścieżkę tą można też ustawić w Ustawieniach programu Domyślne ścieżki do zapisywanych plików w polu Katalogu domyślnym plików ZUS.
W oknie raportu zaznaczając grupowo typy w kolumnie Deklaracje lub samodzielnie pola poszczególnych deklaracji dla każdego miesiąca na liście z prawej strony, wybieramy dokumenty, które chcemy wygenerować. Wybierając przycisk Wykonaj realizujemy raport.
Realizacja raportu
Gdy naciśniemy przycisk Wykonaj raport zostanie uruchomiony. Wybrane deklaracje ZUS zostaną wygenerowane i zapisane we wskazanym katalogu w formacie XML. Pliki te dołączone są w formie załączników do ewidencji wygenerowanych deklaracji w kartotece Deklaracje ZUS. Na podstawie dokumentów przechowywanych w kartotece Deklaracje ZUS prowadzona jest numeracja deklaracji korygujących.
Po prawidłowym wykonaniu raportu wyświetlane jest okno przedstawiające typy wygenerowanych deklaracji: