Strona startowa

Drukuj

Zmiany w wersji 2024.d

Zdarzenie - Praca zdalna okazjonalna

Umożliwiono wstawianie zdarzenia Praca zdalna okazjonalna do ostatniego zamkniętego okresu.

 

Kreator zatrudniania - dokumenty dla pracownika

Zaktualizowano wzory dokumentów przesyłanych w pakiecie startowym dla nowych pracowników (w pierwszym kroku kreatora zatrudniania).

 

Wzory interaktywnych dokumentów formacie PDF przechowywane są w katalogu instalacji programu Raporty\Dokumenty - nowy pracownik.

 

Wysyłka maili przy użyciu MSGraph – OAuth

Do ustawień wysyłki zabezpieczonych e-maili dodano obsługę wysyłki e-maili z wykorzystaniem konta Microsoft i serwera Microsoft Exchange.

 

Na oknie ustawień wysyłki dodano grupę ustawień MSGraph - OAuth.

Po wybraniu tego sposobu wysyłki należy kliknąć przycisk Konfiguracja konta aby wykonać autoryzację konta Microsoft użytkownika.

Więcej informacji - konfiguracja MSGrah - OAuth >>

 

oz_kip_251

 

Ustawione wartości parametrów

Wzorzec \ Element kadrowy

Obowiązuje

Wartość

wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

od 2024-04-01

do 2024-06-30

107,60

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w IV kwartale ub. roku

od 2024-01-01

7 767,85 zł

Kwota wolna od potrąceń przy zasiłkach

typ potrącenia Potrącenie zaliczek pieniężnych

od 2024-03-01

1 009,33 zł

Kwota wolna od potrąceń przy zasiłkach

typ potrącenia Potrącenie za zgodą pracownika

od 2024-03-01

1 009,33 zł

Kwota wolna od potrąceń przy zasiłkach

typ potrącenia Potrącenie z tytułem wykonawczym

od 2024-03-01

1 261,64 zł

Kwota wolna od potrąceń przy zasiłkach'

typ potrącenia Potrącenie kar pieniężnych

od 2024-03-01

1 009,33 zł

Kwota wolna od potrąceń przy zasiłkach

typ potrącenia Alimenty

od 2024-03-01

764,62 zł

 

Kwota wolna od potrąceń a świadczenia niepieniężne

Przygotowano rozwiązanie dla problemu nieprawidłowego wyliczania kwoty potrącenia z tytułem wykonawczym oraz pilnowania kwoty wolnej od potrąceń, dla pracowników z naliczonymi wpłatami PPK oraz rozliczonym składnikiem wynagrodzeń, który nie wchodzi do kwoty brutto, ale mogą być od niego liczone składki na ubezpieczenie społeczne, składka zdrowotna oraz zaliczka na podatek.

 

Aby zastosować to rozwiązanie, składnik wynagrodzeń należy dodać do jednej z poniżysz klas w zależności od zastosowanych od niego naliczeń:

Potrącenia od kwoty netto składnik nie wchodzi do kwoty brutto, podlega opodatkowaniu,

Potrącenia od kwoty netto składnik nie wchodzi kwoty brutto, liczone składki na ub. społeczne,

Potrącenia od kwoty netto składnik nie wchodzi kwoty brutto, liczona składka na ub. zdrowotne.

 

Inne zmiany

Rozwiązano problem zamykania programu podczas wykonywania deklaracji PIT-11 ze zbiorczym eksportem do pliku dla dużej grupy pracowników.

Rozwiązano problem niepoprawnego wykazywania wartości w pozycji zarejestrowano dni urlopu w elemencie Bilans urlopowy pełny, w sytuacji gdy między zwolnieniem a ponownym zatrudnieniem pracownika nie minął pełny miesiąc.

Rozwiązano problem niepoprawnego wyliczenia średniej za dzień, gdy Urlop okolicznościowy został wstawiony do zamkniętego okresu.

Rozwiązano problem niepoprawnego wyliczenia liczby godzin przepracowanych, gdy wstawiono nieobecność z powodu siły wyższej do zamkniętego okresu.

Rozwiązano problem przypadków oznaczenia danych kadrowych żółtym kolorem (oznaczeniem  ręcznej zmiany) po konwersji firmy do wersji 2024.c.

Z raportu Oświadczenie zleceniobiorcy usunięto odniesienie do niewłaściwego artykułu kodeksu karnego.

Usunięto problem braku możliwości generowania deklaracji zmiany danych uczestnika PPK u pracownika, który został ponowne zatrudniony.

Rozwiązano problem z elementami słownika Kraje. Problem dotyczy baz utworzonych w wersji 2024.

Rozwiązano problem niepoprawnego wyliczenia potrącenia od netto u pracowników z naliczeniem wpłat do PPK w sytuacjach, gdy wynagrodzenie jest wypłacane w okresie podstawowym z przesunięciem, a premią w okresie pomocniczym.

Rozwiązano problem braku naliczenia kosztów uzyskania od praw autorskich procentowo przy umowie o pracę w miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie przychodów zwolnionych od podatku.

Do klasy Wchodzi do ustalenia minimalnego wynagrodzenia dodano element Ekwiwalent za niewykorzystane godziny urlopu (ID 14012).

 

Uwagi do konwersji

Przed konwersją firmy do kolejnej wersji zalecane jest zamknięcie rozliczonych okresów płacowych. W przeciwnym wypadku niektóre naliczenia mogą ulec zmianie. Jeśli po konwersji występuje potrzeba otwarcia okresu zamkniętego przed konwersją, należy sprawdzić poprawność naliczeń lub w razie niezgodności usunąć okres i dodać ponownie.

 

Po konwersji/aktualizacji bazy należy się do niej zalogować, aby wykonane zostały wymagane raporty aktualizujące. W przypadku pominięcia tego kroku mogą wystąpić problemy przy próbie aktualizacji do kolejnej wersji.

 

Konwersję firmy można wykonać od wersji 2023.e.

 

Uwagi do instalacji

W przypadku odinstalowywania programu Symfonia ERP Kadry i Płace 2024 lub Symfonia Services KiP 2024 może pojawić się komunikat:

 

oz_kip_244

 

W takim przypadku należy wybrać Tak aby kontynuować proces.

 

Pozostałe uwagi dotyczące modułu

Nie należy w jednym okresie płacowym rozliczać dla danego pracownika wynagrodzeń mających różny tytuł ubezpieczenia, np. wynagrodzeń z umowy o pracę i wynagrodzeń z umowy zlecenia z ubezpieczeniami. W takim przypadku należy utworzyć dwa oddzielne okresy płacowe: okres płacowy do rozliczania wynagrodzeń z umów o pracę i okres płacowy do rozliczania wynagrodzeń z umów zleceń z ubezpieczeniami. Analogicznie w oddzielnych okresach należy rozliczać również zasiłek macierzyński, zasiłek ojcowski oraz zasiłek wychowawczy.

Rejestrując korekty dla umów cywilnoprawnych, w przypadku usunięcia i ponownego wstawienia rozliczenia umowy, program podpowiada okres korygujący (czerwony). W rozliczeniu umowy należy pozostawić pierwotny okres (okres korygowany).

W przypadku konieczności zmiany elementów typu miesięczne koszty uzyskania, kwota zmniejszająca podatek,  wprowadzana wartość musi obowiązywać przez cały miesiąc kalendarzowy. Przykładowo, jeśli pracownik został zatrudniony 10 lutego i ma nie mieć pomniejszanej zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek lub mieć zerowe koszty uzyskania przy dojazdach, to należy przyporządkować pracownika do odpowiedniego wzorca, odpowiednio ”Brak kwoty zmniejszającej podatek” (wcześniejsza nazwa ”Zerowa ulga podatkowa”)  lub “Koszty uzyskania przy dojazdach”, od pierwszego dnia miesiąca, czyli od 1 lutego. W przypadku tworzenia okresów płacowych tworzonych z przesunięciem rozliczenia ZUS i podatku na kolejny miesiąc, to należy przyporządkować pracownika do odpowiedniego wzorca, odpowiednio ”Brak kwoty zmniejszającej podatek” (wcześniejsza  nazwa ”Zerowa ulga podatkowa”) lub “Koszty uzyskania przy dojazdach”, od pierwszego dnia miesiąca, w którym następuje wypłata, czyli od 1 marca.

Aby prawidłowo wykonać raporty do MS Office należy posiadać zarejestrowaną wersję MS Office.