Wyrównania i Korekty > Edycja danych w trybie korekty | | Drukuj |
Program umożliwia pełny zakres zmian danych. Oznacza to, że dla potrzeb korekty możemy wstawiać, usuwać i zmieniać zdarzenia w kalendarzu pracownika, dane kadrowe, dane płacowe, dane firmy. Na postawie różnicy w wyliczeniach wynagrodzenia w okresie korygowanym i korygującym wyznaczane są kwoty korekty. Szczegółowe wyliczenia wynagrodzeń można podejrzeć na zakładce Płace/Lista Płac okna Pracownik na Karcie wynagrodzeń lub Wynagrodzenie.
Praca w trybie korekty sygnalizowana jest oznaczeniem na dolnej belce programu. Dane wprowadzane w tym trybie rejestrowane są w okresach korygujących. Mechanizm wstawiania zdarzeń do zamkniętych okresów i rozliczania ich w otwartym okresie jest niedostępny, gdy w programie otwarte są okresy korekty.
Należy pamiętać, że wprowadzone zmiany mogą mieć wpływ na dane rozliczane w kolejnych okresach i w takiej sytuacji dla nich też należy utworzyć okresy korygujące.
Jeśli jest to możliwe zaleca się korektę za pomocą zdarzeń kalendarzowych. Zdarzenia realizują zwykle serię akcji, dlatego nie zaleca się ręcznej edycji danych kadrowych w takich przypadkach.
Zalecenia przy pracy w trybie korekty
W przypadku, gdy rozliczenie korekty powinno zostać wykonane w oddzielnym okresie, nieistniejącym w momencie przygotowywania korekty, wtedy należy samodzielnie taki okres utworzyć a następnie dodać go do procesu korekty.
Taka sytuacja może wystąpić na przykład przy zmianie urlopu na urlop macierzyński, który w związku z innym tytułem ubezpieczenia rozliczany jest w oddzielnym okresie. |
Rejestrując korekty dla umów cywilnoprawnych w przypadku usunięcia i ponownego wstawienia rozliczenia umowy program podpowiada okres korygujący (czerwony).
W rozliczeniu umowy należy pozostawić pierwotny okres (okres korygowany). |
W wyniku korekty danych pracownika, jaki nie jest już obecnie zatrudniony, na deklaracjach PIT mogą się wyliczyć wartości ujemne. Rozliczenie w takim przypadku jest zostawione do decyzji użytkownika. |
Jeśli jest to możliwe zaleca się korektę za pomocą zdarzeń kalendarzowych. Zdarzenia realizują zwykle serię akcji, dlatego nie zaleca się ręcznej edycji danych kadrowych w takich przypadkach. |
Zalecamy pracę z wykorzystaniem procesów (metoda automatyczna) oraz ograniczenie przeprowadzanych w trybie korekty zmian do tych z nią związanych. Wskazane jest przed przeprowadzeniem korekty wykonanie kopii bezpieczeństwa.
W procesie korekty należy dodać również wszystkie kolejne okresy, w których w związku z korektą mogą wystąpić zmiany w wyliczeniach. |
Zobacz także: