Strona startowa

Drukuj

Zmiany w wersji 2024.a

Wynagrodzenie na życzenie Flexee – rozszerzona obsługa potrąceń

Oferowany w ramach partnerstwa z Flexee mechanizm wynagrodzenia na życzenie będzie na wzór potrąceń za zgodą pracownika pilnować zachowania kwoty wolnej od potrąceń w wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

 

Przy obliczeniach kwoty wolnej od potrąceń z Flexee wykorzystywane są ustawienia z zestawu Parametry potrąceń dla potrąceń za zgodą pracownika.

 

W elemencie kadrowym zgrupowanym Potrącenie wypłaconych zaliczek (Flexee) - rozliczenie dodano nowe atrybuty wskazujące użytkownikowi na wysokość potrąceń z odpowiedniego tytułu:

kwota do potrącenia - wynagrodzenie na życzenie Flexee (ID 16565)

kwota potrącona z wynagrodzenia (ID 15248)

kwota potracona z zasiłków (ID 15261)

kwota potrącona z wynagrodzenia inne tytuły (ID 15256)

kwota potrącona z UCP (ID 15267)

 

oz_kip_248

 

Dodano dedykowane dla Flexee nowe składniki wynagrodzenia prezentowane w rozliczeniu wynagrodzenia pracownika na zakładce Płace\Wynagrodzenie:

Kwota potrącona na rzecz spłaty Flexee (ID 16566) 

Kwota potrącona na rzecz spłaty Flexee UCP (ID 16571)

Kwota potrącona na rzecz spłaty Flexee inne tytuły wynagr. (ID 16572)

Kwota potrącona na rzecz spłaty Flexee zasiłki (ID 16573)

 

oz_kip_247

 
Zaświadczenie Z-3 i Z-3a

Zaktualizowano formularze Zaświadczenie Z-3 i Zaświadczenie Z-3a zgodnie z opublikowanymi na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (https://www.zus.pl/) oraz pliki XML umożliwiające import do platformy PUE ZUS.

https://www.zus.pl/-/niedostępność-wniosków-zam-zur-z-3-z-3a-zas-24-na-pue-zus-10-listopada-2023-r.-piątek-od-godziny-14-00-od-18-00

 

W formularzu Z-3 w części Informacje o pracowniku w punkcie 5 (Czy w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby, sprawowania opieki lub macierzyństwa) dodano pole z opisem korzysta z urlopu opiekuńczego przysługującego z Kodeksu pracy.

 

W formularzu Z-3a w części Informacje o ubezpieczonym w punkcie 5(Czy w okresie niezdolności do pracy z powodu choroby, sprawowania opieki lub macierzyństwa) dodano pole z opisem korzysta z urlopu opiekuńczego przysługującego z Kodeksu pracy.

 

Do słownika Rodzaj okresu szczególnego dodano element słownika urlop opiekuńczy.

 

Aby w Zaświadczeniu Z-3 lub Z-3a pole korzysta z urlopu opiekuńczego przysługującego z Kodeksu pracy było zaznaczone należy dla elementu kadrowego zgrupowanego Zasiłek w okresie szczególnym dla atrybutu rodzaj okresu szczególnego (zestaw ZUS\Zaświadczenie płatnika składek Z-3) wybrać element słownika urlop opiekuńczy i ustawić odpowiednie daty od-do.

 

oz_kip_245

 

W programie w katalogu raportów ZUS dostępne są raporty:

Zaświadczenie Z-3

Zaświadczenie Z-3a

 

Ustawione wartości parametrów

Wzorzec \ Element kadrowy

Obowiązuje

Wartość

wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

od 2024-01-01 do 2024-03-31

101,00

współczynnik do ekwiwalentu

od 2024-01-01

20,92

Roczna stopa odsetek (zestaw Wynagrodzenia\Informacje dodatkowe)

od 2023-10-05

11,25

 

Współpraca z Symfonia HR

Zmieniona została nazwa serwisu HSYS na Symfonia HR.

 

Dodano możliwość przesłania do Symfonia HR zestawień wygenerowanych raportem Paski wynagrodzeń. Polecenie wysyłki dostępne jest z menu pod przyciskiem:

 

oz_kip_249

 

Inne zmiany

Rozwiązano problem zamykania programu przy generowaniu raportu Statystyka zatrudnienia oraz raportu Stan naliczeń pracowników w okresach.

Rozwiązano problem przypadków nieprawidłowego wykazywania na raporcie GUS DG-1 czasu faktycznie przepracowanego, gdy użyty był seryjny wzorzec czasu pracy.

Do systemu wynagrodzeń wzorca PPK wpłata dodany został element PPK wpłata pracodawcy w okresie ZUS, aby rozwiązać problem błędnego generowania raportu RCA po korekcie.

Rozwiązano problem w kreatorze zatrudniania, gdy na 1 kroku Dane identyfikacyjne uzupełnione zostały adresem. Problem dotyczył baz utworzonych w wersji 2024. .

Na raporcie Karta ewidencji czasu pracy z harmonogramem rozwiązano problem braku wykazywania godzin ze zdarzeń dodanych przez użytkownika do klasy Karta ewidencji - czas przepracowany w nadgodzinach lub praca poza harmonogramem.

Dla zdarzeń Praca zdalna oraz Praca zdalna okazjonalna usunięto generowanie konfliktów z innymi zdarzeniami godzinowymi blokującymi ich rejestrację tego samego dnia.

Rozwiązano problem blokujący uruchomienie serwisu e-Pracownik.

Do klasy Wchodzi do limitu przychodów objętych zwolnieniem dla PIT 0 UoP bez składek społ. dodano elementy:

oodprawa pracownika zwolnionego (ID 13879),

oodprawa rentowa (ID 15160),

oodprawa emerytalna (ID 1210).

 

Uwagi do konwersji

Przed konwersją firmy do kolejnej wersji zalecane jest zamknięcie rozliczonych okresów płacowych. W przeciwnym wypadku niektóre naliczenia mogą ulec zmianie. Jeśli po konwersji występuje potrzeba otwarcia okresu zamkniętego przed konwersją, należy sprawdzić poprawność naliczeń lub w razie niezgodności usunąć okres i dodać ponownie.

 

Po konwersji/aktualizacji bazy należy się do niej zalogować, aby wykonane zostały wymagane raporty aktualizujące. W przypadku pominięcia tego kroku mogą wystąpić problemy przy próbie aktualizacji do kolejnej wersji.

 

Konwersję firmy można wykonać od wersji 2023.

 

Uwagi do instalacji

W przypadku odinstalowywania programu Symfonia ERP Kadry i Płace 2024 lub Symfonia Services KiP 2024 może pojawić się komunikat:

 

oz_kip_244

 

W takim przypadku należy wybrać Tak aby kontynuować proces.

 

Pozostałe uwagi dotyczące modułu

Nie należy w jednym okresie płacowym rozliczać dla danego pracownika wynagrodzeń mających różny tytuł ubezpieczenia, np. wynagrodzeń z umowy o pracę i wynagrodzeń z umowy zlecenia z ubezpieczeniami. W takim przypadku należy utworzyć dwa oddzielne okresy płacowe: okres płacowy do rozliczania wynagrodzeń z umów o pracę i okres płacowy do rozliczania wynagrodzeń z umów zleceń z ubezpieczeniami. Analogicznie w oddzielnych okresach należy rozliczać również zasiłek macierzyński, zasiłek ojcowski oraz zasiłek wychowawczy.

Rejestrując korekty dla umów cywilnoprawnych, w przypadku usunięcia i ponownego wstawienia rozliczenia umowy, program podpowiada okres korygujący (czerwony). W rozliczeniu umowy należy pozostawić pierwotny okres (okres korygowany).

W przypadku konieczności zmiany elementów typu miesięczne koszty uzyskania, kwota zmniejszająca podatek,  wprowadzana wartość musi obowiązywać przez cały miesiąc kalendarzowy. Przykładowo, jeśli pracownik został zatrudniony 10 lutego i ma nie mieć pomniejszanej zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek lub mieć zerowe koszty uzyskania przy dojazdach, to należy przyporządkować pracownika do odpowiedniego wzorca, odpowiednio ”Brak kwoty zmniejszającej podatek” (wcześniejsza nazwa ”Zerowa ulga podatkowa”)  lub “Koszty uzyskania przy dojazdach”, od pierwszego dnia miesiąca, czyli od 1 lutego. W przypadku tworzenia okresów płacowych tworzonych z przesunięciem rozliczenia ZUS i podatku na kolejny miesiąc, to należy przyporządkować pracownika do odpowiedniego wzorca, odpowiednio ”Brak kwoty zmniejszającej podatek” (wcześniejsza  nazwa ”Zerowa ulga podatkowa”) lub “Koszty uzyskania przy dojazdach”, od pierwszego dnia miesiąca, w którym następuje wypłata, czyli od 1 marca.

Aby prawidłowo wykonać raporty do MS Office należy posiadać zarejestrowaną wersję MS Office.