Strona startowa

Drukuj

Zmiany w wersji 2023.c

Urlop opiekuńczy

Dodano obsługę rejestracji urlopu opiekuńczego wynikającego z art. 1731 Kodeksu Pracy.

 

Art.  1731.  [Prawo do urlopu opiekuńczego]

§  1.

Pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego urlop opiekuńczy, w wymiarze 5 dni, w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.

 

Nowy urlop opiekuńczy można zarejestrować uproszczonym mechanizmem (przycisk Nieobecności > Urlopy), gdzie znajduje się pod nazwą rodzaju nieobecności: Urlop opiekuńczy – art. 173(1) KP.

 

Urlop opiekuńczy można wstawić do zamkniętego miesiąca, jednego wstecz, pod warunkiem, że zamknięty okres płacowy został utworzony wersją 2023.c lub kolejną.

 

oz_kip_199

 

Natomiast samo nowe zdarzenie Urlop opiekuńczy – art. 173(1) KP rejestrujące ten urlop, umieszczone zostało w katalogu 4 Nieobecności > 2 Urlopy.

 

oz_kip_198

 

Wzorce
W katalogu 06 Nieobecności umieszczono nowy wzorzec Urlop opiekuńczy - art. 173(1) KP przygotowany do obsługi urlopu opiekuńczego.

 

Zgodnie z Art. 173(1) KP urlopu opiekuńczego udzielamy na dni pracy pracownika, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w związku z powyższym, zablokowano rejestracje nieobecności w dniach, które dla pracownika są dniami wolnymi od pracy.

 

Nowy zestaw kadrowy - Urlopy opiekuńcze

Do katalogu Urlopy, Zasiłki dodano nowy zestaw kadrowy Urlopy opiekuńcze, w którym są informacje o przysługujących oraz wykorzystanych dniach urlopu opiekuńczego wraz z danymi osób, na które urlop został udzielony.

 

oz_kip_200

 

Zestaw zawiera nowe elementy kadrowe zgrupowane:

Bilans urlopu opiekuńczego - art. 173(1) KP (ID 16543) z atrybutami:

wymiar urlopu opiekuńczego (ID 16547),

zarejestrowano dni urlopu opiekuńczego (ID 16549),

korekta dni urlopu opiekuńczego (ID 16546),

wykorzystano dni urlopu opiekuńczego (ID 16545),

pozostało dni urlopu opiekuńczego (ID 16544).

 

Osoba pozostająca pod opieką (ID 16321) z atrybutami:

imię i nazwisko (ID 16319),

stopień pokrewieństwa osoby pozostającej pod opieką (ID 16558),

adres zamieszkania (ID 16320),

przyczyna (ID 16555).

 

Bilans urlopu opiekuńczego - art. 173(1) KP jest uaktywniany podczas pierwszej rejestracji nieobecności oraz uwzględnia (pomniejsza przysługujący wymiar) wykorzystane przez pracownika dni urlopu opiekuńczego w bieżącym roku u poprzedniego pracodawcy.

 

Element Osoba pozostająca pod opieką umożliwia zarejestrowanie w programie szczegółów z wniosku składanego przez pracownika. Żadne z pól tego elementu nie jest polem obowiązkowym.

 

Informacje dodatkowe ZUS (w zestawie ZUS\Informacje dodatkowe ZUS): podczas rejestracji urlopu opiekuńczego art. 173(1) KP dodawana jest wartość również do tego zestawu, aby można było uwzględnić tę nieobecność w RSA.

Do czasu opublikowania rozporządzenia, które będzie uwzględniać nowe „kody świadczenia/przerwy” RSA, przy urlopie opiekuńczym - art. 173(1) KP program będzie stosować kod 151 w deklaracji ZUS RSA.

 

Kreator zatrudnienia - przebieg zatrudnienia u poprzednich pracodawców

W kreatorze zatrudniania, w kroku Historia zatrudnienia dodano pole umożliwiające zarejestrowanie wykorzystanej liczby dni urlopu opiekuńczego (pole Urlop opiekuńczy art. 173(1) KP).

 

Dodano również pole umożliwiające zarejestrowanie wykorzystanej liczby dni pracy zdalnej okazjonalnej (pole Praca zdalna okazjonalna) oraz zmieniono nazwę pola do rejestrowania wykorzystanej opieki nad dzieckiem na Opieka nad dzieckiem - art. 188 KP.
 

oz_kip_201

 

O wprowadzone w tych polach wartości pomniejszone zostaną:

wymiar urlopu opiekuńczego w bilansie urlopu opiekuńczego - art. 173(1) KP,

wymiar pracy zdalnej okazjonalnej w bilansie pracy zdalnej okazjonalnej.

 

Dane wprowadzone w nowe pola w procesie zatrudniania, są zapisywane w elemencie kadrowym Okresy zatrudnienia i przerw u poprzednich pracodawców w nowych atrybutach:

liczba dni url. opiekuńczego art. 173(1) KP wyk. w ost. roku (ID 16551),

liczba dni pracy zdalnej okazjonalnej wyk. w ostatnim roku (ID 16556).

 

oz_kip_202

 

Raport - Karta czasu pracy

Na wydruku raportu Karta czasu pracy dodano kolumnę urlop opiekuńczy ast. 173(1) KP oraz zmieniono nazwy kolumn:

kolumnę opieka zmieniono na opieka (zasiłek),

kolumnę opieka nad dzieckiem zmieniono na opieka nad dzieckiem art. 188 KP,

kolumnę opieka nad dzieckiem w godzinach zmieniono na opieka nad dzieckiem art. 188 KP.

 

oz_kip_203

 

Dane Kadrowe\Bilanse (pełne)

Do zestawu Bilanse (pełne) w celu poprawienia przejrzyści danych dotyczących wszystkich bilansów nieobecności dodano dodatkowo elementy kadrowe zgrupowane:

Bilans urlopu opiekuńczego - art. 173(1) KP,

Bilans pracy zdalnej okazjonalnej.

 

oz_kip_204

 

Raport - Świadectwo pracy

Zaktualizowano wzór wydruku raportu Świadectwo pracy aby wykazywał:

Liczbę dni lub godzin zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej (maksymalnie 2 dni lub 16 godzin w roku) w pkt 6.1.

Liczbę dni urlopu opiekuńczego, które przysługują w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia członkowi rodziny, wymagającym takiej opieki z powodów medycznych (maksymalnie 5 dni w roku) w pkt 6.3.

Liczbę dni pracy zdalnej okazjonalnej (maksymalnie 24 dni w roku) w pkt 6.10.  

 

W związku ze zmianą wydruku zmienione zostało również okno ustawień parametrów raportu.

 

oz_kip_197

 

Z ustawień parametrów wydruku usunięto pkt Pkt. 6. 12) Prezentuj wykorzystane dni okazjonalnej pracy zdalnej. Dane będą automatycznie pobierane do Świadectwa Pracy.

 

Ręczna korekta dni

Dodano możliwość wprowadzenia ręcznej korekty dni pracy zdalnej okazjonalnej, urlopu opiekuńczego w bilansach tych zdarzeń:

oz_kip_205

 

oraz korekty urlopu z tytułu opieki nad dzieckiem i korekty dni zwolnienia z powodu siły wyższej w elemencie Bilans urlopowy pełny:

 

oz_kip_206

 

Wprowadzone wartości w tych polach będą miały wpływ na wykorzystane dni dotyczące poszczególnych zdarzeń oraz dane prezentowane w Świadectwie Pracy.

 

Ustawione wartości parametrów

Dla elementu wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego ustawiono wartość 109,90 obowiązującą od 2023-07-01 do 2023-09-30.

 

Inne zmiany

Zaktualizowano treść podstawy prawnej umieszczanej na końcu wydruku raportu Skierowanie na badania.

Usunięto problem blokujący wykonanie raportu Rozliczenie wyrównania zasiłków.

Z elementów Potrącenie siła wyższa rozliczone w bieżącym okresie oraz Potrącenie siła wyższa nierozliczone w poprzednim okresie usunięto przypisanie do klas elementów Wynagrodzenie zmienne pomniejszane proporcjonalnie (ub. chorobowe) i Wynagrodzenie zmienne pomniejszane proporcjonalnie (ub. wypadkowe).

 

Uwagi do konwersji

Przed konwersją firmy do kolejnej wersji zalecane jest zamknięcie rozliczonych okresów płacowych. W przeciwnym wypadku niektóre naliczenia mogą ulec zmianie. Jeśli po konwersji występuje potrzeba otwarcia okresu zamkniętego przed konwersją, należy sprawdzić poprawność naliczeń lub w razie niezgodności usunąć okres i dodać ponownie.

 

Po konwersji/aktualizacji bazy należy się do niej zalogować, aby wykonane zostały wymagane raporty aktualizujące. W przypadku pominięcia tego kroku mogą wystąpić problemy przy próbie aktualizacji do kolejnej wersji.

 

Konwersję firmy można wykonać z wersji 2023.b, 2023.a, 2023, 2022.2.d, 2022.2.c, 2022.2.b.

 

Pozostałe uwagi dotyczące modułu

Nie należy w jednym okresie płacowym rozliczać dla danego pracownika wynagrodzeń mających różny tytuł ubezpieczenia, np. wynagrodzeń z umowy o pracę i wynagrodzeń z umowy zlecenia z ubezpieczeniami. W takim przypadku należy utworzyć dwa oddzielne okresy płacowe: okres płacowy do rozliczania wynagrodzeń z umów o pracę i okres płacowy do rozliczania wynagrodzeń z umów zleceń z ubezpieczeniami. Analogicznie w oddzielnych okresach należy rozliczać również zasiłek macierzyński, zasiłek ojcowski oraz zasiłek wychowawczy.

Rejestrując korekty dla umów cywilnoprawnych, w przypadku usunięcia i ponownego wstawienia rozliczenia umowy, program podpowiada okres korygujący (czerwony). W rozliczeniu umowy należy pozostawić pierwotny okres (okres korygowany).

W przypadku konieczności zmiany elementów typu miesięczne koszty uzyskania, kwota zmniejszająca podatek,  wprowadzana wartość musi obowiązywać przez cały miesiąc kalendarzowy. Przykładowo, jeśli pracownik został zatrudniony 10 lutego i ma nie mieć pomniejszanej zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek lub mieć zerowe koszty uzyskania przy dojazdach, to należy przyporządkować pracownika do odpowiedniego wzorca, odpowiednio ”Brak kwoty zmniejszającej podatek” (wcześniejsza nazwa ”Zerowa ulga podatkowa”)  lub “Koszty uzyskania przy dojazdach”, od pierwszego dnia miesiąca, czyli od 1 lutego. W przypadku tworzenia okresów płacowych tworzonych z przesunięciem rozliczenia ZUS i podatku na kolejny miesiąc, to należy przyporządkować pracownika do odpowiedniego wzorca, odpowiednio ”Brak kwoty zmniejszającej podatek” (wcześniejsza  nazwa ”Zerowa ulga podatkowa”) lub “Koszty uzyskania przy dojazdach”, od pierwszego dnia miesiąca, w którym następuje wypłata, czyli od 1 marca.

Aby prawidłowo wykonać raporty do MS Office należy posiadać zarejestrowaną wersję MS Office.