Strona startowa

Drukuj

Zmiany w wersji 2023.b  

Zdarzenie - Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego - dyrektywa rodzicielska
Dodano obsługę wyrównania związanego z wynikającymi z dyrektywy unijnej zmianami w zasiłkach macierzyńskich za okres urlopów związanych z rodzicielstwem.

 
Nowe zdarzenie Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego - dyrektywa rodzicielska umożliwia przygotowanie wyrównania za kwiecień w prostszy sposób niż przez proces korekty wynagrodzeń.
 

Wyrównanie rozliczane jest na okresie pomocniczym z szablonem listy płac wyrównanie zasiłków macierzyńskich albo w okresie podstawowym pełnym.

 

Zdarzenie służy do wyrównania zasiłków macierzyńskich, gdy pracownik złożył wniosek o przeliczenie % podstawy wymiaru za okres urlopu rodzicielskiego lub urlopów w pełnym wymiarze po wypłacie wynagrodzeń za miesiące, które obejmowane są przeliczeniem % podstawy wymiaru. Zdarzenie może też zastąpić zdarzenie Przeliczenie zasiłku macierzyńskiego - dyrektywa rodzicielska w sytuacji, kiedy przeliczenie dla kwietnia nie zostało jeszcze wstawione (można pracownikowi od razu wstawić wyrównanie - a ono wyrówna już wypłacone miesiące i przeliczy pozostałe). Zdarzenie Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego - dyrektywa rodzicielska dostępne jest w katalogu 5 Rozliczenia > 12 ZUS.

 

Realizacja zdarzenia skutkuje utworzeniem nowego wiersza w elemencie kadrowym Rozliczenie wyrównania zasiłku związanego z rodzicielstwem.

 

oz_kip_189

 

Wskazówki dla użycia zdarzenia
Zdarzenie ma zastosowanie, gdy pracownik po wypłacie wynagrodzenia kwietniowego złożył wniosek o przeliczenie % podstawy wymiaru za okres urlopu rodzicielskiego lub urlopów w pełnym wymiarze. Jeśli w kwietniu:

jest wstawione zdarzenie Przeliczenie zasiłku macierzyńskiego - dyrektywa rodzicielska, program nie dodaje nowego wiersza we wnioskach związanych z rodzicielstwem, tylko pokazuje raport dotyczący wyrównania.

nie ma wstawionego zdarzenia Przeliczenie zasiłku macierzyńskiego - dyrektywa rodzicielska, można pominąć jego rejestrację i od razu dodać zdarzenie Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego - dyrektywa rodzicielska. Zdarzenie to nie tylko dokona wyrównania za zamknięte okresy ale także przeliczy % podstawy wymiaru w pozostałych otwartych rozliczeniach (czyli przejmie tez funkcję zdarzenia Przeliczenie zasiłku macierzyńskiego - dyrektywa rodzicielska) a informacja, w których rozliczeniach zmieniono % będzie widoczna w raporcie z wyrównaniem:

 

oz_kip_190

 

Wypełnienie elementu kadrowego Wniosek związany z rodzicielstwem działa identycznie jak przy zdarzeniu Przeliczenie zasiłku macierzyńskiego - dyrektywa rodzicielska tzn. program dodaje nowy wiersz, kopiując dane z wiersza wyżej, z rozpoczęciem obowiązywania (data od) jako dzień wystąpienia zdarzenia.

 

oz_kip_194

 

Zdarzenie można wstawiać w tym samym dniu, w którym jest wniosek o przeliczenie zasiłku macierzyńskiego. Nie ma ograniczenia czasowego na wstawianie tego zdarzenia.

 

Nowego zdarzenia nie można wstawić do zamkniętego okresu.

 

Zastosuj proces korekty, gdy może wystąpić potrzeba podwójnego wyrównania wynagrodzenia tzn., w przypadku kiedy osoba przebywa na urlopie w pełnym wymiarze i nie rozpoczęła jeszcze urlopu rodzicielskiego (program nie obsługuje sytuacji, w której w jednym okresie rejestrowane jest wyrównanie wynikające z rezygnacji z urlopów w pełnym wymiarze oraz wyrównanie wynikające z dyrektywy unijnej).

 

Jeżeli po 26 kwietnia 2023 r. jest wstawiane zdarzenie Wniosek o urlop związany z rodzicielstwem z typem wniosku Rezygnacja z urlopów w pełnym wymiarze lub Skrócenie urlopów w pełnym wymiarze – kontynuacja przez drugiego rodzica, w atrybucie dyrektywa rodzicielska automatycznie ustawia się wartość tak. Należy zweryfikować czy pracownik wystąpił wcześniej z wnioskiem o przeliczenie zasiłków, jeśli wypłata kontynuacji zasiłku ma się odbywać wg poprzednich przepisów należy w atrybucie dyrektywa rodzicielska zmienić wartość na nie.

 

Zmiany w deklaracji ZUS – DRA i RCA

Do 22 maja 2023 r. część osób prowadzących pozarolniczą działalność musi dokonać rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. na dokumentach ZUS DRA lub ZUS RCA.

 

W programie zostały zaktualizowane deklaracje ZUS.

 

Wprowadzono możliwość rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Rocznego rozliczenia składki zdrowotnej można dokonać tylko na deklaracjach ZUS RCA za miesiąc kwiecień.  

 

Rocznego rozliczenia składki zdrowotnej należy dokonać, gdy przedsiębiorca rozliczał się na podstawie jednej z poniższych form opodatkowania:

zasady ogólne - podatek według skali,

zasady ogólne - podatek liniowy,

ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

 

W zestawie danych kadrowych ZUS/Dane rejestracyjne/Właściciel dodano nowy element kadrowy zgrupowany Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z atrybutami:

forma opodatkowania właściciela (rozliczenie roczne) (ID 16535) – wartość pobierana z elementu Forma opodatkowania właściciela.

kwota dochodu/przychodu z działalności gospodarczej w roku (ID 16536) – w zależności od formy opodatkowania suma wartości z atrybutu dochód miesięczny lub przychód miesięczny z elementu Dochód/Przychód.

kwota należnego podatku (ID 16537) – wartość należy wpisać ręcznie.

roczna podstawa wymiaru składki (ID 16538) – roczna podstawa ustalana na podstawie formy opodatkowania oraz sumy dochodu/przychodu za rok, którego rozliczenie dotyczy (więcej informacji Strona ZUS: Roczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność gospodarczą.

roczna składka (ID 16539) – kwota rocznej składki wyliczona na podstawie roczna podstawa składki.

suma miesięcznych należnych składek na ubezpieczenie zdrowotne (ID 16540) – suma składek wyliczonych w programie z elementu składka na ub. zdrowotne (właściciel).

kwota do dopłaty (ID 16541) – różnica, wykazuje wartość jeżeli roczna składka większa niż suma miesięcznych należnych składek (odprowadzonych).  

kwota do zwrotu (ID 16542) – różnica, wykazuje wartość jeżeli roczna składka mniejsza niż suma miesięcznych należnych składek (odprowadzonych).

 

W celu rozliczenia rocznej składki zdrowotnej w polach dat obowiązywania należy podać daty, w których przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu w roku kalendarzowym, którego dotyczy rozliczenie.

 

oz_kip_195

 

Na podstawie podanego zakresu dat, program zliczy dochód/przychód i ustali podstawę rocznej składki zdrowotnej, a następnie wyliczy kwotę rocznej składki zdrowotnej oraz ewentualną kwotę do dopłaty lub kwotę do zwrotu.
 

oz_kip_196

 

Następnie należy wygenerować deklaracje ZUS RCA za miesiąc kwiecień. Informacje o rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej zostaną pobrane do odpowiednich bloków w nowych formularzach deklaracji.

 

Dla właściciela deklarację ZUS RCA za kwiecień (z rocznym rozliczeniem składki zdrowotnej) należy wykonać oddzielnie. Tzn. po zaznaczeniu tylko osoby właściciela, należy wykonać raport ZUS RCA i RPA eksport dla bieżącego.

 

W programie jest obsługiwane rozliczanie składki zdrowotnej tylko za przedsiębiorców, którzy wysyłają deklaracje ZUS RCA i DRA za siebie i pracowników.
Przedsiębiorca, który rozlicza się wyłącznie na deklaracji DRA powinien dokonać tego samodzielnie w programie Płatnik.

 

Jeżeli działalność gospodarcza została zawieszona lub zakończona i nie jest składana deklaracja za kwiecień 2023, nie można wygenerować deklaracji z rocznym rozliczeniem składki zdrowotnej z poziomu programu. W takiej sytuacji należy dokonać rozliczenia samodzielnie w programie Płatnik/PUE.

 

Odłączanie e-teczki

Do ustawień e-Teczki dodano przycisk umożliwiający odłączenie bazy e-Teczki od firmy (np. w celu przeniesienia jej na inny serwer i ponownego podłączenia).

 

oz_kip_186

 

Inne zmiany

Rozwiązano problem braku kwoty składki na FEP w raporcie przelewy do ZUS. Do schematu przelewu do ZUS dodano element składka na FEP dla firmy za pracowników.

Rozwiązano problem błędu Numer elementu poza zakresem (plik: recLP.sci, linia: 290) blokującego wydruk listy płac.

 

 

Uwagi do konwersji

Przed konwersją firmy do kolejnej wersji zalecane jest zamknięcie rozliczonych okresów płacowych. W przeciwnym wypadku niektóre naliczenia mogą ulec zmianie. Jeśli po konwersji występuje potrzeba otwarcia okresu zamkniętego przed konwersją, należy sprawdzić poprawność naliczeń lub w razie niezgodności usunąć okres i dodać ponownie.

 

Po konwersji/aktualizacji bazy należy się do niej zalogować, aby wykonane zostały wymagane raporty aktualizujące. W przypadku pominięcia tego kroku mogą wystąpić problemy przy próbie aktualizacji do kolejnej wersji.

 

Konwersję firmy można wykonać z wersji 2023.a, 2023, 2022.2.d, 2022.2.c, 2022.2.b.

 

Pozostałe uwagi dotyczące modułu

Nie należy w jednym okresie płacowym rozliczać dla danego pracownika wynagrodzeń mających różny tytuł ubezpieczenia, np. wynagrodzeń z umowy o pracę i wynagrodzeń z umowy zlecenia z ubezpieczeniami. W takim przypadku należy utworzyć dwa oddzielne okresy płacowe: okres płacowy do rozliczania wynagrodzeń z umów o pracę i okres płacowy do rozliczania wynagrodzeń z umów zleceń z ubezpieczeniami. Analogicznie w oddzielnych okresach należy rozliczać również zasiłek macierzyński, zasiłek ojcowski oraz zasiłek wychowawczy.

Rejestrując korekty dla umów cywilnoprawnych, w przypadku usunięcia i ponownego wstawienia rozliczenia umowy, program podpowiada okres korygujący (czerwony). W rozliczeniu umowy należy pozostawić pierwotny okres (okres korygowany).

W przypadku konieczności zmiany elementów typu miesięczne koszty uzyskania, kwota zmniejszająca podatek,  wprowadzana wartość musi obowiązywać przez cały miesiąc kalendarzowy. Przykładowo, jeśli pracownik został zatrudniony 10 lutego i ma nie mieć pomniejszanej zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek lub mieć zerowe koszty uzyskania przy dojazdach, to należy przyporządkować pracownika do odpowiedniego wzorca, odpowiednio ”Brak kwoty zmniejszającej podatek” (wcześniejsza nazwa ”Zerowa ulga podatkowa”)  lub “Koszty uzyskania przy dojazdach”, od pierwszego dnia miesiąca, czyli od 1 lutego. W przypadku tworzenia okresów płacowych tworzonych z przesunięciem rozliczenia ZUS i podatku na kolejny miesiąc, to należy przyporządkować pracownika do odpowiedniego wzorca, odpowiednio ”Brak kwoty zmniejszającej podatek” (wcześniejsza  nazwa ”Zerowa ulga podatkowa”) lub “Koszty uzyskania przy dojazdach”, od pierwszego dnia miesiąca, w którym następuje wypłata, czyli od 1 marca.

Aby prawidłowo wykonać raporty do MS Office należy posiadać zarejestrowaną wersję MS Office.