Strona startowa

Drukuj

Zmiany w wersji 2023  

Praca zdalna

Z dniem 7 kwietnia 2023 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej. Kodeks pracy wprowadził dwa rodzaje pracy zdalnej:

pracę zdalną zawartą na podstawie umowy lub porozumienia między pracownikiem a pracodawcą (stała lub hybrydowa),

pracę zdalną okazjonalną, którą można wykonywać do 24 dni w roku kalendarzowym.

 

Pierwsza zastępuje dotychczasową telepracę, a druga to praca zdalna udzielana na podstawie wniosku pracownika.  

 

Więcej informacji - Praca zdalna >>

 

Zdarzenia rejestrujące pracę zdalną dostępne są w katalogu 3 Organizacja pracy > 1 Praca > Praca zdalna.

Zdarzenie Praca zdalna, dostępne we wcześniejszych wersjach programu, nie zostało zmienione i jego rejestracja nie wpływa na naliczenia wynagrodzeń.

 

Obydwa składniki, tj. ryczałt i ekwiwalent zostały zdefiniowane identycznie pod kątem rozliczeń płacowych. W przypadku, gdy u danego pracodawcy w przepisach wewnątrzzakładowych wprowadzone zostały inne zasady rozliczania tych składników - zmiany należy wprowadzić samodzielnie, przypisując te składniki do odpowiednich klas.

 

Zdarzenia związane z pracą zdalną nie mogą być wstawiane do zamkniętego okresu. W celu rozliczenia rekompensaty z zamkniętego okresu, należy ręcznie zwiększyć w danych kadrowych kwotę rekompensaty (dla stawki stałej) w miesiącu rozliczenia lub podczas rejestracji liczby godzin (stawka godzinowa) uwzględnić godziny z zamkniętego miesiąca. Zdarzenia związane z pracą zdalną można również rozliczyć w ramach korekty.

 

Nowe zdarzenia rejestrujące pracę zdalną

W programie wprowadzono możliwość rejestracji pracy zdalnej świadczonej na podstawie umowy lub porozumienia między pracodawcą, a pracownikiem.

 

Rekompensata pracy zdalnej w formie ryczałtu lub ekwiwalentu, rejestrowana jest przed oddzielne procesy i obsługiwana zdarzeniami:

Rozpoczęcie pracy zdalnej - ryczałt

Rejestracja godzin pracy zdalnej - ryczałt

Zakończenie pracy zdalnej - ryczałt

Rozpoczęcie pracy zdalnej - ekwiwalent

Rejestracja godzin pracy zdalnej - ekwiwalent

Zakończenie pracy zdalnej - ekwiwalent

 

Zdarzenie:

Rozpoczęcia... rejestruje dzień rozpoczęcia pracy w trybie pracy zdalnej, rodzaj stawki (godzinowa / stała kwota) oraz wysokość stawki dla ekwiwalentu/ryczałtu.

Rejestracji...  rejestruje godziny pracy zdalnej dla naliczenia przysługującej rekompensaty.

Zakończenie... rejestruje dzień zakończenia pracy w trybie pracy zdalnej.

 

Rejestracja pracy zdalnej powiązana jest ze wzorcami Praca zdalna - ryczałt, Praca zdalna - ekwiwalent.

 

Praca zdalna okazjonalna

Dodano nowe zdarzenie Praca zdalna okazjonalna.

 

Zestaw kadrowy - Praca zdalna

Utworzono nowy zestaw kadrowy Praca zdalna dostępny w katalogu Wynagrodzenia > Rozliczenia.

 

Świadectwo pracy

Na świadectwie pracy dodano możliwość wykazywania informacji o wykorzystanych dniach pracy zdalnej okazjonalnej.

 

Do ustawień raportu Świadectwo pracy dodano parametr Pkt. 6. 12) Prezentuj wykorzystane dni okazjonalnej pracy zdalnej dodający do świadectwa pracy informację o wykorzystanych przez pracownika przysługujących mu w ciągu roku dniach pracy zdalnej.

 

oz_kip_169

 

Informacje o wykorzystanych dniach pracy zdalnej okazjonalnej zostaną wykazane w pkt. 6 (12) świadectwa pracy (... dni pracy zdalnej z art. 67(33) § 1 Kodeksu Pracy).

 

Odprawa wojskowa

Zaktualizowano zdarzenie Odprawa wojskowa umożliwiając rejestrację odprawy dla osób powołanych do terytorialnej służby wojskowej.

 

W słowniku pojawiła się możliwość wyboru terytorialnej służby wojskowej:

 

oz_kip_170

 

Po jej wybraniu możliwe będzie rozliczenie odprawy wojskowej stanowiącej podstawę składek ZUS (oraz jak dotychczas opodatkowania).

 

W zakładce Płace pojawią się 2 elementy wskazujące sposób rozliczenia, tzn. czy odprawa wojskowa stanowi podstawę składek ZUS czy też nie (oba elementy stanowią podstawę opodatkowania).

 

Zaktualizowano również raport Odprawa generowany po wprowadzeniu zdarzenia.

 

Inne zmiany

Rozwiązano problem blokujący generowanie zbiorcze rachunków dla umów cywilnoprawnych.

Rozwiązano problem z generowaniem raportu Rachunek za umowę z art.13 pkt 7 oraz Rachunek za umowę z art.13 pkt 9.

Dla podglądu księgowań rozwiązano problem związany z prezentacją wartości po odznaczeniu opcji Grupowanie.

Rozwiązano problem przypadków niepoprawnego wyszukiwania w liście firm.

W ustawieniach elementu Liczba godzin przepracowanych w danym okresie z uwzgl.urlopu (ID 15440) zaznaczono atrybut nie dołączaj argumentów.

Z elementu kadrowego zgrupowanego Rozliczenie kontroli trzeźwości usunięto atrybut stawka godzinowa za dzień (ID 14105).

 

 

Uwagi do konwersji

Przed konwersją firmy do kolejnej wersji zalecane jest zamknięcie rozliczonych okresów płacowych. W przeciwnym wypadku niektóre naliczenia mogą ulec zmianie. Jeśli po konwersji występuje potrzeba otwarcia okresu zamkniętego przed konwersją, należy sprawdzić poprawność naliczeń lub w razie niezgodności usunąć okres i dodać ponownie.

 

Po konwersji/aktualizacji bazy należy się do niej zalogować, aby wykonane zostały wymagane raporty aktualizujące. W przypadku pominięcia tego kroku mogą wystąpić problemy przy próbie aktualizacji do kolejnej wersji.

 

Konwersję firmy można wykonać z wersji 2022.2.d, 2022.2.c, 2022.2.b.

 

Pozostałe uwagi dotyczące modułu

Nie należy w jednym okresie płacowym rozliczać dla danego pracownika wynagrodzeń mających różny tytuł ubezpieczenia, np. wynagrodzeń z umowy o pracę i wynagrodzeń z umowy zlecenia z ubezpieczeniami. W takim przypadku należy utworzyć dwa oddzielne okresy płacowe: okres płacowy do rozliczania wynagrodzeń z umów o pracę i okres płacowy do rozliczania wynagrodzeń z umów zleceń z ubezpieczeniami. Analogicznie w oddzielnych okresach należy rozliczać również zasiłek macierzyński, zasiłek ojcowski oraz zasiłek wychowawczy.

Rejestrując korekty dla umów cywilnoprawnych, w przypadku usunięcia i ponownego wstawienia rozliczenia umowy, program podpowiada okres korygujący (czerwony). W rozliczeniu umowy należy pozostawić pierwotny okres (okres korygowany).

W przypadku konieczności zmiany elementów typu miesięczne koszty uzyskania, kwota zmniejszająca podatek,  wprowadzana wartość musi obowiązywać przez cały miesiąc kalendarzowy. Przykładowo, jeśli pracownik został zatrudniony 10 lutego i ma nie mieć pomniejszanej zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek lub mieć zerowe koszty uzyskania przy dojazdach, to należy przyporządkować pracownika do odpowiedniego wzorca, odpowiednio ”Brak kwoty zmniejszającej podatek” (wcześniejsza nazwa ”Zerowa ulga podatkowa”)  lub “Koszty uzyskania przy dojazdach”, od pierwszego dnia miesiąca, czyli od 1 lutego. W przypadku tworzenia okresów płacowych tworzonych z przesunięciem rozliczenia ZUS i podatku na kolejny miesiąc, to należy przyporządkować pracownika do odpowiedniego wzorca, odpowiednio ”Brak kwoty zmniejszającej podatek” (wcześniejsza  nazwa ”Zerowa ulga podatkowa”) lub “Koszty uzyskania przy dojazdach”, od pierwszego dnia miesiąca, w którym następuje wypłata, czyli od 1 marca.

Aby prawidłowo wykonać raporty do MS Office należy posiadać zarejestrowaną wersję MS Office.