Zawarte są tu szczegółowe dane o sprzedawanych towarach. Informacje o towarach mogą być wprowadzane na trzy sposoby w zależności od wybranej zakładki.
•Auto - jeśli prowadzona jest kartoteka towarów, można wprowadzić dane o towarach na podstawie informacji zamieszczonych w kartotece. Okno wystawiania dokumentu prezentuje wówczas uproszczony schemat wprowadzania. Wypełniamy tu pola Kod towaru, Ilość i Cennik. Pozostałe informacje zostaną dopisane automatycznie na podstawie zapisów w kartotece towarów. Jeśli mamy uprawnienia do negocjowania cen, można edytować pola z nimi związane, w tym zmieniać domyślny rabat do jednostkowej ceny pozycji towarowej dokumentu.
•Ręczny - aby wystawić dokument, nie jest konieczne wprowadzanie danych do kartoteki towarów. Jeśli sprzedajemy towar, który nie jest umieszczony w kartotece albo w ogóle nie chcemy prowadzić kartoteki towarów, informacje o towarze można wpisywać bezpośrednio do pól dokumentu. Towar wprowadzony w ten sposób nie jest rozliczany magazynowo. Na zestawieniach dane o sprzedanym lub zakupionym w ten sposób towarze ujęte będą w pozycji zbiorczej Towar nierejestrowany. Jeśli świadczymy usługi, można wpisywać długie ich opisy (do 4000 znaków).
•Pełny - aby w pełni kontrolować sposób rejestrowania danych o towarach, można wykorzystywać dane z kartotek oraz dodatkowo jest możliwość dokonywania ręcznych zmian. W przypadku usług można wpisywać długie ich opisy. Na formularzu zaprezentowane zostaną wszystkie potrzebne informacje. W związku z tym, że można tu wprowadzać dowolne zmiany, ten tryb określania danych powinny wykorzystywać tylko osoby mające odpowiednie uprawnienia.
Jeśli podczas wprowadzania danych do pola kod klikniemy przycisk
magazyn Udostępnia towary zarejestrowane w bieżącym magazynie. Jeśli pole to nie jest zaznaczone, prezentowane są wszystkie towary zarejestrowane w kartotece.
towary o stanach zerowych Umożliwia prezentację lub ukrycie towarów, których brak w magazynie.
usługi Umożliwia prezentację lub ukrycie usług
Nowy Otwiera okno towaru, umożliwiając wpisanie danych nowego towaru do kartoteki
Kartoteka towarów Otwiera okno kartoteki towarów, umożliwiając korzystanie z dostępnych w tym oknie możliwości wyszukiwania; po wybraniu towaru i kliknięciu przycisku Użyj towar jest wpisywany do dokumentu.
Tryb wyboru towaru Jeśli podczas wprowadzania danych do pola kod kliknie się przycisk
W dolnym prawym rogu znajduje się przycisk przełączający Tryb wyboru (Alt+T) towaru. Wybór trybu określa sposób podpowiadania towarów przy wpisywaniu z klawiatury, oraz które dane widoczne są w okienku wyboru. Dostępne są następujące tryby wyboru: A – Automatyczny: towar podpowiadany jest na podstawie Kodu towaru oraz Kodu paskowego. K – Kod towaru: towar podpowiadany jest na podstawie Kodu towaru. P – Kod paskowy towaru: towar podpowiadany jest na podstawie Kodu paskowego. N – Nazwa towaru: towar podpowiadany jest na podstawie Nazwy towaru.
Dla towarów, które mają na formatce towaru włączone pole towar z odwrotnym obciążeniem, w polu Kod towaru widoczna będzie dodatkowo ikona oznaczająca towar podlegający odwrotnemu obciążeniu.
Aby wpisać dane towaru do dokumentu bez umieszczania ich w kartotece towarów, nie należy wypełniać tego pola. W zestawieniach według towarów dane dotyczące tej pozycji towarowej zostaną ujęte w pozycji Towar niezarejestrowany.
|
Kliknięcie przycisku W nagłówku uruchomionego okna widoczne są podstawowe dane towaru: kod, nazwa, typ towaru, jednostka miary, PKWiU. Gdy główną j.m. jest jednostka domyślna, wartości prezentowane są w jednostce, której użyto w pozycji na dokumencie i widnieje w nagłówku tabeli. Gdy jednostką główną jest jednostka domyślna, a jednostka której użyto w pozycji dokumentu jest inna niż ewidencyjna, nie wyświetla się informacja o przeliczniku. Podany jest tu także kod magazynu, w którym jest wystawiany dokument. W oknie dla dokumentu handlowego można ustalić rejestr VAT, do którego ma zostać zaliczona pozycja towarowa, jeśli jest on różny od rejestru ustalonego dla całości dokumentu.
Pola okna Właściwości pozycji dokumentu sprzedaży i magazynowego dokumentu rozchodowego •rejestr – w polu tym można wybrać z listy rozwijanej rejestr dla pozycji. •JPK_V7 – rozwijana lista wyboru grupy towarowej, definiowana na potrzeby deklaracji JPK_V7. •księgowanie – schemat księgowania dla pozycji towarowej. W polu tym można wybrać z opuszczanej listy jeden ze zdefiniowanych w programie schematów księgowania. •odwrotne obciążenie - pole występuje w oknie właściwości pozycji tych dokumentów, dla których może być zdefiniowany rejestr odwrotnego obciążenia. Są to typy dokumentów o następującym charakterze: Rachunek, Rachunek korygujący, Rachunek sprzedaży w walucie, Rachunek sprzedaży w walucie korekta, Faktura VAT, Faktura VAT w walucie, Rachunek uproszczony, Paragon, Faktura korygująca VAT, Faktura korygująca w walucie, Rachunek korygujący VAT, Paragon korygujący, Faktura zaliczkowa, Faktura korygująca zaliczkowa. Pole to jest automatycznie zaznaczane dla towarów objętych odwrotnym obciążeniem. Pole odwrotne obciążenie można w trybie edycji dokumentu włączać i wyłączać, niezależnie od ustawień dla kontrahenta (Podatnik VAT czynny) i towaru (towar z odwrotnym obciążeniem). W sytuacji wystawiania dokumentu z pozycją typu komplet objętą odwrotnym obciążeniem, oznaczenie odwrotne obciążenie jest widoczne tylko we właściwościach pozycji nagłówka kompletu. • •w przypadku braku rezerwacji prezentowana jest ilość towaru w dokumencie i ilość handlowa w bieżącym magazynie oraz ostrzeżenie o braku kontroli ilości towaru, •w przypadku rezerwacji ilościowej podawana jest ilość towaru w dokumencie i ilość handlowa w bieżącym magazynie, •w przypadku rezerwacji ze wskazaniem dostaw prezentowane są dane o wszystkich dostawach towaru: ilość towaru z wybranej dostawy, łączna ilość towaru w dostawie, cena dostawy oraz data i nazwa dostawy. •Metoda rozliczania (FIFO, LIFO) – widoczna w oknie metoda wynika z ustawienia wybranego na formatce towaru. •Ilość/Stan/Cena – gdy jednostką główną miary jest jednostka domyślna, wartości tych pól widoczne są w jednostce, której użyto w pozycji na dokumencie. Jeśli na dokumencie użyto jednostki innej niż ewidencyjna, nie pokazuje się informacja o przeliczniku. •Kraj – prezentuje rejestrowany na potrzeby Intrastat kraj pochodzenia towaru. W przypadku podzielonych dostaw, kraj pochodzenia można ustawić oddzielnie dla każdej z nich z okna dokumentu Dostawy. W widoku Właściwości pozycji kraj pochodzenia (kolumna Kraj) jest nieedycyjna. Zmiana kraju dostępna jest w kartotece Magazyn w formie Operacji zbiorczej Zmiana kraju pochodzenia dla przychodowych dokumentów magazynowych. •Data/Dostawa – informacja o dostawie, z której towar zostanie pobrany do wydania. Kliknięcie w nazwę dokumentu dostawy otwiera okno jego szczegółów. Poniżej tabeli dostaw widoczne jest przeliczenie z jednostek miary, w których wystawiony jest dokument na jednostkę ewidencyjną.
Dla dokumentów walutowych sprzedaży ich korekt widoczne są także opisane poniżej pola: •VAT-UE – pole jest domyślnie zaznaczone dla kontrahentów z wybraną opcją Zarejestrowany w VIES. •Eksport usług – pole widoczne na dokumentach walutowych oraz ich korektach. Dla towarów typu usługa na wymienionych typach dokumentów pole jest domyślnie zaznaczone. Pozwala na wskazanie, czy pozycja jest usługą świadczoną poza terytorium kraju (niezależnie od Typu ustawionego w kartotece tej pozycji). Dla towaru typu artykuł, pole to nie jest automatycznie włączane. Pole Eksport usług dostępne jest również na Fakturze walutowej oraz Fakturze sprzedaży w PLN dla pozycji towarowej ze stawką podatkową NP. Znacznik eksport usług jest dostępny dla artykułu, usługi oraz nagłówka kompletu.
Na dokumentach walutowych wartość Netto, VAT i Brutto (w dolnej części okna) obliczona jest według kursu przyjętego dla potrzeb naliczania VAT.
|
W polu Cennik podpowiadana jest cena z cennika określonego wartościami pól typ ceny i rodzaj ceny. Kliknięcie przycisku
|
Jest to procentowe zmniejszenie domyślnej ceny sprzedaży. Wartość rabatu można ustalać: •W definicji rodzaju kontrahenta – dotyczy on wtedy wszystkich towarów i wszystkich kontrahentów danego rodzaju •W definicji kontrahenta – dotyczy on wszystkich towarów i konkretnego kontrahenta •W dokumencie sprzedaży (pole rabat) – dotyczy on konkretnego towaru i konkretnego kontrahenta
|
Podczas wypełniania dokumentu sprzedaży program oblicza końcowa cenę sprzedaży na podstawie danych dotyczących cen, upustów oraz warunków sprzedaży zapisanych w kartotekach towarów i kontrahentów. Cena ta obliczana jest w trzech etapach:
W pierwszym etapie na podstawie danych zawartych w kartotece kontrahentów i kartotece towarów wybierane są odpowiednie wartości ceny i rabatu, umieszcza je w kolumnach Cennik i Rabat po czym oblicza na podstawie tych wartości cenę końcową (kolumna Cena... ) według wzoru:
cena = cennik * (100 - rabat) / 100
W drugim etapie program poszukuje indywidualnych cen i upustów. Wyszukiwanie jest prowadzone w następującej kolejności: 1.Ceny/upusty dla konkretnego kontrahenta na konkretny towar. 2.Ceny/upusty dla konkretnego kontrahenta na konkretny rodzaj towaru. 3.Ceny/upusty dla konkretnego rodzaju kontrahenta na konkretny towar. 4.Ceny/upusty dla konkretnego rodzaju kontrahenta na konkretny rodzaj towaru. Do dalszych obliczeń wykorzystywana jest pierwsza znaleziona wartość. Jeśli jest to wartość upustu, program umieszcza ją w kolumnie Rabat; jeśli jest to cena – w kolumnie Cennik (przy cenniku w pozycji towarowej wyświetlany jest wówczas symbol
W trzecim etapie program poszukuje upustów ilościowych. Wyszukiwanie jest prowadzone w następującej kolejności: 1.Upusty dla konkretnego towaru. 2.Upusty dla rodzaju towarów.
Do dalszych obliczeń wykorzystywana jest pierwsza znaleziona wartość. Jeśli jest to wartość procentowa, program dodaje ją do wartości w kolumnie Rabat, po czym przelicza cenę końcową według wzoru podanego w punkcie 1; jeśli jest to wartość kwotowa – program odejmuje ją od wartości w kolumnie Cena. |
W zależności od rodzaju cen określonego w nagłówku dokumentu, wartości pozycji towarowych prezentowane są jako kwoty netto lub brutto.
W trybie Pełny na formularzu prezentowane są dodatkowe pola:
•Opis - Jest to pole zawierające pełną nazwę lub opis towaru. Jego zawartość pobierana jest z kartoteki towarów. Opis można modyfikować; maksymalna długość tekstu, który można wpisać w to pole wynosi 4000 znaków.
•VAT - Zawiera ono wartość stawki podatku VAT dla pozycji towarowej. Wśród stawek VAT jest także stawka NP - nie podlega.
•PKWiU - Zawiera ono symbol klasyfikacji Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług.
Pole MPP oznacza, że dokument powinien być obsługiwany mechanizmem podzielonej płatności. Pole jest zaznaczona automatycznie jeśli dokument zawiera towary oznaczone parametrem mechanizm podzielonej płatności.
Przyciski narzędziowe dostępne podczas wystawiania dokumentu
Nowa pozycja
Powoduje przejście do tworzenia nowej pozycji towarowej w dokumencie
Usuń pozycję
Powoduje usunięcie aktualnie wybranej pozycji towarowej dokumentu.
Pozostaw w buforze
Pozostawia wystawiany dokument w buforze programu. Wszystkie dane tego dokumentu są przez system pamiętane, pomimo że nie został jeszcze wystawiony. Dokumenty z bufora mogą być dowolnie poprawiane, można je także wydrukować. Dane z dokumentów w buforze nie są umieszczane w zestawieniach.
Przy próbie użycia na dokumentach handlowych stawki której okres obowiązywania jest niezgodny z datą sprzedaży (dok. sprzedaży) oraz datą wystawienia dokumentu obcego (dok. zakupu) podczas wystawiania faktur pojawi się stosowny komunikat. Wyjątek stanowią faktury wewnętrzne zakupu wystawione do faktur nabycia, na których weryfikowana jest data wejścia do rejestru należnego i aktywność stawek VAT.
Z poziomu kartoteki bufora można także wydrukować dokument Pro Forma. Należy najpierw wygenerować do bufora fakturę VAT. Następnie należy wejść do kartoteki bufora i do tego konkretnego dokumentu w buforze. Na wybranym dokumencie należy zmienić napis na wydruku na Pro Forma i wydrukować go.
Zobacz także:
Jak to zrobić - Wpisywanie danych towarów w sposób automatyczny
Jak to zrobić - Wpisywanie danych towarów w sposób ręczny