Jak to zrobić? > Pieniądze > Edycja rejestru pieniężnego - procedura | | Drukuj |
1.Należy wybrać polecenie Pieniądze z menu Kartoteki lub kliknąć przycisk [Pieniądze] na pasku narzędziowym. Pojawi się okno kartoteki pieniędzy. 2.Kliknąć listek Rejestr. Otworzy się strona Rejestr. 3.Kliknąć przycisk [+] lub użyć klawiszy skrótu Ctrl+ plus (z klawiatury numerycznej) . Otworzy się okno nowego rejestru płatności. 4.W polu Nazwa rejestru podać nazwę tworzonego rejestru. 5.W polu Typ rejestru wybrać z listy odpowiedni typ. Wartość tego pola można zmieniać do chwili wystawienia w tym rejestrze pierwszego dokumentu wpłaty lub wypłaty. 6.Aby tworzony rejestr pojawiał się na listach wyboru w programie, należy zaznaczyć pole Rejestr aktywny. 7.W polu Forma płatności wpisać opis płatności dokonywanej w tym rejestrze. Pojawia się on wraz z nazwą rejestru na listach wyboru formy płatności oraz jest wykorzystywany przy drukowaniu dokumentów sprzedaży. 8.W polu w terminie podać domyślny termin płatności rejestrowanej w tworzonym rejestrze. Po wyborze rejestru podczas wystawiania dokumentu płatności program na podstawie wartości tego pola oraz daty wystawienia dokumentu podaje datę określającą termin płatności. 9.W polu Tryb rozliczania określić sposób domyślnego rozliczania należności, podczas wystawiania dokumentu sprzedaży z płatnością natychmiastową. Istnieją trzy tryby rozliczania takich należności:
Półautomatyczny bezpośrednio po wystawieniu dokumentu sprzedaży program wyświetla odpowiednie okno z płatnością za przed chwilą wystawiony dokument. Użytkownik może wtedy zmodyfikować, potwierdzić, wydrukować, czy anulować daną płatność. Tryb ten jest wygodny w sytuacji, gdy to samo stanowisko komputerowe służy zarówno do wystawiania dokumentów sprzedaży jak i przyjmowania za nie płatności.
Ręczny program zawsze rejestruje tylko nierozliczoną należność za dokument sprzedaży, nie stara się rozliczyć tej należności odpowiednią płatnością. Aby zarejestrować płatność i rozliczyć taką należność, użytkownik musi sam ręcznie odnaleźć należność i wystawić dla niej odpowiednią płatność. Tryb ten jest wygodny w sytuacji, gdy jedno stanowisko wystawia dokumenty sprzedaży, a inne przyjmuje za nie pieniądze.
10.W polu Limit kredytu należy określić wartość limitu kredytowego dla tworzonego rejestru. 11.W polu Dokument wpłaty należy określić domyślny typ dokumentu wpłaty oraz serię proponowaną przez program przy rejestrowaniu wpłaty w danym rejestrze pieniężnym. Przy automatycznym trybie rozliczania należności program wystawia nowy dokument wpłaty tego właśnie typu i serii. 12.W polu Dokument wypłaty określić domyślny typ dokumentu wypłaty oraz serię proponowaną przez program przy rejestrowaniu wypłaty w danym rejestrze pieniężnym. Przy automatycznym trybie rozliczania należności program wystawia nowy dokument wypłaty tego właśnie typu i serii. 13.Kliknąć listek Inne. Otworzy się panel zawierający parametry raportu płatności związanego z rejestrem, konto rejestru w Finanse i Księgowość a także (o ile jest to rejestr typu bankowego) nazwę i adres banku oraz numer rachunku bankowego związanego z danym rejestrem. 14.W polu Szablon numeracji określić sposób numerowania raportów płatności. 15.W polu symbol w FK należy określić symbol, jakim będzie oznaczany w programie Finanse i Księgowość raport płatności związany z tworzonym rejestrem. 16.W polu obsługuj jak należy podać symbol dokumentu w programie Finanse i Księgowość, który ma być wzorcem sposobu obsługi raportu płatności związanego z tworzonym rejestrem. 17.W polu kontrahent w FK podać symbol konta kontrahenta w Finanse i Księgowość. Przy określaniu tego konta można używać symboli umożliwiających "uzmiennianie" kont dekretacji w zależności od danych konkretnego raportu płatności. Polega ono na tym, że program po natrafieniu na symbol specjalny podstawia zamiast niego odpowiadającą mu wartość. Symbole te to:
#K konto kontrahenta - wartość związana z kontrahentem dokumentu, pobierana z danych kontrahenta z pola FK: ID. Jeśli pole to jest puste, oznacza to że dany kontrahent nie został jeszcze uzgodniony w programem Finanse i Księgowość.
#RK konto rodzaju kontrahenta - wartość związana z rodzajem kontrahenta dokumentu, pobierana z danych rodzaju kontrahenta z pola konto FK rodzaju. Jeśli pole to jest puste, pobierana jest wartość tego samego pola z danych głównego rodzaju kartoteki kontrahentów.
18.Jeśli tworzony rejestr jest rejestrem typu bankowego, to w polach poniżej należy podać nazwę i adres banku, w którym otwarty jest rachunek związany z tym rejestrem oraz numer tego rachunku. 19.W polu konto FK rejestru należy podać konto, na które będą dekretowane dokumenty płatności dotyczące tworzonego rejestru. 20.W polu znacznik można przypisać rejestrowi jeden ze zdefiniowanych w systemie znaczników graficznych. 21.Dla zapisania definicji rejestru należy wybrać przycisk [Zapisz], aby anulować zmiany - przycisk [Anuluj].
|
1.Wybrać polecenie Pieniądze z menu Kartoteki lub kliknąć przycisk Pieniądze na pasku narzędziowym. Pojawi się okno kartoteki pieniędzy. 2.Kliknąć listek Rejestr. Otworzy się strona Rejestr. 3.Kliknąć przycisk [ I ] lub użyć klawiszy skrótu Ctrl+ Enter. Otworzy się okno rejestru. 4.Wprowadzić odpowiednie zmiany do definicji rejestru. 5.Dla zapisania wprowadzonych zmian wybrać przycisk Zapisz, aby anulować zmiany - przycisk Anuluj.
|
1.Należy wybrać polecenie Pieniądze z menu Kartoteki lub kliknąć przycisk Pieniądze na pasku narzędziowym. Pojawi się okno kartoteki pieniędzy. 2.Kliknąć listek Rejestr. Otworzy się strona Rejestr. 3.Kliknąć przycisk [ - ] lub użyć klawiszy skrótu Ctrl+ minus (z klawiatury numerycznej). Program wyświetli okno dialogowe prosząc o potwierdzenie operacji. Nie można usunąć rejestru zawierającego dokumenty płatności. |