Zależnie od tego w jakim widoku (nowy widok od wersji... / nowy widok / klasyczny) wyświetlany jest dokument inne jest wywołanie i prezentacja okna właściwości pozycji towarowej dokumentu.
Wywołanie okna Aby otworzyć właściwości pozycji towarowej z okna dokumentu kliknij przycisk dostępny w kolumnie Ilość.
Zależnie od kontekstu wywołania okno będzie miało inną nazwę (Rezerwacje/rozliczenia dla dokumentów sprzedaży, Rezerwacje/wydania dla dokumentów magazynowych, Rezerwacje/rozliczenia dla dokumentów zamówień.
Zawartość okna Prezentowana na oknie metoda rozliczania FIFO/LIFO pobierana jest z właściwości towaru. Typ rezerwacji – rozwija listę wyboru typu rezerwacji towaru dla danej pozycji towarowej: ze wskazaniem dostaw, ilościowa, brak rezerwacji.
Zależnie od kontekstu wywołania na oknie dostępne są zakładki:
Zakładka Rezerwacja Na zakładce znajdują się informacje ilości towaru w magazynach oraz zarezerwowanej ilości.
Zakładka Wydanie Na zakładce widoczne są informacje o zarejestrowanych wydaniach towaru.
Zakładka Realizacje
|
Wywołanie okna Aby otworzyć właściwości pozycji towarowej z okna dokumentu kliknij przycisk dostępny w kolumnie Ilość.
Zawartość okna Na zakładce Wydanie widoczne są informacje o zarejestrowanych wydaniach towaru.
Prezentowana na oknie metoda rozliczania FIFO/LIFO pobierana jest z właściwości towaru. Typ rezerwacji – rozwija listę wyboru typu rezerwacji towaru dla danej pozycji towarowej: ze wskazaniem dostaw, ilościowa, brak rezerwacji. |
Wywołanie okna Aby otworzyć właściwości pozycji towarowej z okna dokumentu w nowym widoku kliknij przycisk dostępny w kolumnie Wł. poz.
Zawartość okna Prezentowana na oknie metoda rozliczania FIFO/LIFO pobierana jest z właściwości towaru.
Zależnie od wystawianego dokumentu i rodzaju towaru na oknie wyświetlane są: •Rejestr – informuje o rejestrze VAT do którego zaliczana jest pozycja towarowa dokumentu handlowego. Zmiana rejestru VAT na inny niż rejestr ustalony dla dokumentu możliwa jest z okna właściwości pozycji wywoływanego widoku klasycznym dokumentu. •JPK_V7 – rozwijana lista wyboru grupy towarowej, definiowana na potrzeby deklaracji JPK_V7. •Księgowanie – schemat księgowania dla pozycji towarowej. W polu tym można wybrać z rozwijanej listy jeden ze zdefiniowanych w programie schematów księgowania. •Sposób rozliczenia – rozwija listę wyboru typu rezerwacji towaru dla danej pozycji towarowej: ze wskazaniem dostaw, ilościowa, brak rezerwacji. W przypadku wyboru rezerwacji ze wskazaniem dostaw pojawi się poniżej tabela wyboru dostawy. •Magazyn – prezentuje kod magazynu, w którym jest wystawiany dokument.
Odwrotne obciążenie oznaczane jest w oknie dokumentu w kolumnie OO.
Sekcja Szczegóły towaru prezentuje podstawowe informacje o towarze. |
Wywołanie okna Aby otworzyć właściwości pozycji towarowej z okna dokumentu w widoku klasycznym kliknij dostępny w kolumnie Ilość przycisk .
Zawartość okna Metoda rozliczania (FIFO, LIFO) pobierana jest z formatki towaru.
W nagłówku uruchomionego okna widoczne są podstawowe dane towaru: kod, nazwa, typ towaru, jednostka miary, PKWiU. Gdy główną j.m. jest jednostka domyślna, wartości prezentowane są w jednostce, której użyto w pozycji na dokumencie i widnieje w nagłówku tabeli. Gdy jednostką główną jest jednostka domyślna, a jednostka której użyto w pozycji dokumentu jest inna niż ewidencyjna, nie wyświetla się informacja o przeliczniku.
W oknie dla dokumentu handlowego można ustalić rejestr VAT, do którego ma zostać zaliczona pozycja towarowa, jeśli jest on różny od rejestru ustalonego dla całości dokumentu.
Podany jest tu także kod magazynu, w którym jest wystawiany dokument.
(rezerwacja) – rozwija listę wyboru typu rezerwacji towaru dla danej pozycji towarowej: ze wskazaniem dostaw, ilościowa, {brak}.
Zależnie od wystawianego dokumentu i rodzaju towaru na oknie wyświetlane są: •rejestr – w polu tym można wybrać z listy rozwijanej rejestr dla pozycji. •JPK_V7 – rozwijana lista wyboru grupy towarowej, definiowana na potrzeby deklaracji JPK_V7. •księgowanie – schemat księgowania dla pozycji towarowej. W polu tym można wybrać z opuszczanej listy jeden ze zdefiniowanych w programie schematów księgowania. •odwrotne obciążenie – pole występuje w oknie właściwości pozycji tych dokumentów, dla których może być zdefiniowany rejestr odwrotnego obciążenia. Są to typy dokumentów o następującym charakterze: Rachunek, Rachunek korygujący, Rachunek sprzedaży w walucie, Rachunek sprzedaży w walucie korekta, Faktura VAT, Faktura VAT w walucie, Rachunek uproszczony, Paragon, Faktura korygująca VAT, Faktura korygująca w walucie, Rachunek korygujący VAT, Paragon korygujący, Zaliczka sprzedaży, Zaliczka sprzedaży korekta, Zaliczka sprzedaży w walucie, Zaliczka sprzedaży w walucie korekta. Pole to jest automatycznie zaznaczane dla towarów objętych odwrotnym obciążeniem. Pole „odwrotne obciążenie” można w trybie edycji dokumentu włączać i wyłączać, niezależnie od ustawień dla kontrahenta („Podatnik VAT czynny”) i towaru („towar z odwrotnym obciążeniem”). W sytuacji wystawiania dokumentu z pozycją typu komplet objętą odwrotnym obciążeniem, oznaczenie „odwrotne obciążenie” jest widoczne tylko we właściwościach pozycji nagłówka kompletu •Ilość/Stan/Cena – gdy jednostką główną miary jest jednostka domyślna, wartości tych pól widoczne są w jednostce, której użyto w pozycji na dokumencie. Jeśli na dokumencie użyto jednostki innej niż ewidencyjna, nie pokazuje się informacja o przeliczniku. •Kraj – rejestrowany na potrzeby Intrastat kraj pochodzenia towaru. W przypadku podzielonych dostaw, kraj pochodzenia można ustawić oddzielnie dla każdej z nich. W widoku Właściwości pozycji otwieranym z dokumentów sprzedaży, wydania, zamówienia kraj pochodzenia (kolumna Kraj) jest nieedycyjny. •Data/Dostawa – informacja o dostawie, z której towar zostanie pobrany do wydania.
Poniżej tabeli dostaw widoczne jest przeliczenie z jednostek miary, w których wystawiony jest dokument na jednostkę ewidencyjną.
Dla dokumentów walutowych sprzedaży ich korekt widoczne są także pola: •VAT-UE – pole jest domyślnie zaznaczone dla kontrahentów z wybraną opcją Zarejestrowany w VIES. •Eksport usług – pole widoczne na dokumentach walutowych oraz ich korektach. Dla towarów typu usługa na wymienionych typach dokumentów pole jest domyślnie zaznaczone. Pozwala na wskazanie, czy pozycja jest usługą świadczoną poza terytorium kraju (niezależnie od "Typu" ustawionego w kartotece tej pozycji). Dla towaru typu artykuł, pole to nie jest automatycznie włączane. Pole Eksport usług dostępne jest również na Fakturze walutowej oraz Fakturze sprzedaży w PLN dla pozycji towarowej ze stawką podatkową NP. Znacznik eksport usług jest dostępny dla artykułu, usługi oraz nagłówka kompletu.
Na dokumentach walutowych wartość Netto, VAT i Brutto (w dolnej części okna) obliczona jest według kursu przyjętego dla potrzeb naliczania VAT. |