Faktury zaliczkowe
Rozszerzono funkcjonalność wystawiania faktur zaliczkowych o wystawianie ich do dokumentów zamówień obcych w PLN i w walucie. Zmiany dotyczą pracy z oknem w Nowym widoku od wersji 2023.
Dostępna w poprzednich wersjach obsługa zaliczek do kontraktów nie ulega zmianie, natomiast dodana została możliwość przygotowywania zaliczek do zamówień oraz ich częściowego i całkowitego rozliczania przez nowe typy dokumentów.
Nowe mechanizmy dla zaliczek umożliwiają:
•wystawianie zaliczek na podstawie zamówień obcych,
•częściowe lub całkowite rozliczanie poszczególnych pozycji zamówienia,
•rozliczanie z rozbiciem proporcjonalnym do wartości poszczególnych pozycji zamówienia,
•wprowadzanie zmian w zamówieniu bez konieczności korygowania zaliczki (mechanizm kopii archiwalnych zamówień obcych, dzięki któremu zachowana została zgodność zaliczki z postacią zamówienia obowiązującą w chwili przyjęcia zaliczki),
•wystawianie faktur rozliczeniowych – dokumentu sprzedaży, który realizuje częściowe lub całkowite rozliczenie sprzedaży z zaliczkami.
Zaliczki do zamówienia
Na oknie zamówienia dodano przycisk umożliwiający utworzenie do niego faktury zaliczkowej.
Przycisk Faktura zaliczkowa jest aktywny jest tak długo, aż wartość wystawionych do zamówienia zaliczek nie osiągnie wartości zamówienia.
Przycisk otwiera okno ustawień parametrów wprowadzanej zaliczki.
Na oknie zamówienia dodane zostało pole Realizacja przez zaliczki. Zaznaczenie pola wskazuje, że dokument rozliczany będzie przez zaliczki. Pole można zaznaczyć samodzielnie lub zostanie ono zaznaczone automatycznie, gdy do dokumentu wystawiana jest zaliczka.
Na liście pozycji zamówienia dostępna m.in. jest kolumna Zaliczki, z informacją o kwocie, jaką pozycja zamówienia została rozliczona z dokumentami zaliczkowymi.
Na liście pozycji dokumentu zaliczki dostępna m.in. jest kolumna Do rozliczenia, z informacją o pozostałej kwocie do rozliczenia pozycji.
Nowe faktury zaliczkowe będą wyświetlane tylko w oknach dokumentów sprzedaży w widoku Nowy widok - od wersji 2022.2.
Przy pracy z dokumentami sprzedaży w widoku klasycznym nowe faktury zaliczkowe nie będą dostępne.
Przycisk Stan realizacji znajdujący się na pasku narzędziowym Listy pozycji, umożliwia podgląd podsumowania realizacji zamówienia zaliczkami.
Rozliczenie zaliczek z dokumentem sprzedaży
Funkcjonalność faktur rozliczających umożliwia dokumentowanie sprzedaży realizowanej etapami. Dotychczasowa funkcjonalność faktur zaliczkowych końcowych nie była wystarczająca, gdyż nie pozwalała na częściowe rozliczanie zaliczek ze sprzedażą. Obecnie możliwe będzie zarówno całkowite rozliczenie zaliczki z fakturą sprzedaży (pierwsza wystawiona do zamówienia obcego faktura sprzedaży rozlicza całą kwotę zaliczki), jak również częściowe rozliczenie poszczególnych kwot z zaliczek z kolejnymi fakturami sprzedaży.
•Do obsługi procesu częściowego lub całkowitego rozliczenia zaliczek z fakturami sprzedaży wykorzystane są standardowe faktury sprzedaży.
•Utworzenie faktury sprzedaży do zamówienia obcego jest możliwe z poziomu okna zamówienia obcego. W tym celu należy otworzyć dokument zamówienia i wcisnąć przycisk Dokument sprzedaży.
•To, w jaki sposób pozycje zostaną zaprezentowane fakturze, zależy od parametru Ilość towaru na dokumencie sprzedaży do zamówienia obcego (Ustawienia > Firma > Parametry pracy > Zasady obliczeń).
Do obsługi zamówień z WZ w nowym procesie zaliczkowym należy ustawić parametr Ilość towaru na dokumencie sprzedaży do zamówienia obcego (Ustawienia > Firma > Parametry pracy > Zasady obliczeń) na opcję Wydana część zamówienia obcego.
•Po użyciu przycisku Wystaw standardowej faktury sprzedaży, jeżeli do zamówienia obcego (na podstawie którego wystawiona została faktura) zostały uprzednio wystawione właściwemu kontrahentowi powiązane z nim faktury zaliczkowe oraz istnieją nie rozliczone pozycje tych zaliczek, program wyświetli komunikat Dokument został rozliczony z zaliczkami, w kwocie.
•Można zaakceptować automatyczne rozliczenie zaliczek, wtedy procedura wystawiania dokumentu będzie kontynuowana bez otwierania okna Rozliczenie zaliczek ze sprzedażą a odpowiednie zapisy rozliczeniowe powstaną automatycznie.
•Można również zdecydować o edycji proponowanych przez program rozliczeń - automatycznie otwarte zostanie okno Rozliczenie zaliczek ze sprzedażą.
•Możliwy jest podgląd i edycja rozliczenia przy pomocy przycisku Rozliczenie zaliczek w oknie faktury sprzedaży.
Przycisk Rozliczenie zaliczek otwiera okno Rozliczenie zaliczek ze sprzedażą przedstawiające zaliczki wystawione do zamówienia z podziałem na rozliczane przez nie pozycje. Na liście w kolumnie Kwota rozliczenia można wpisać kwotę z zaliczki dla rozliczenia pozycji na dokumencie sprzedaży. Kliknięcie przycisku Rozlicz automatycznie automatycznie wpisze kwoty rozliczenia.
Ponad listą zaliczek znajdują się dwa przyciski:
•Rozlicz automatycznie – automatycznie uzupełnia (w kolumnie Kwota rozliczenia) kwoty z zaliczek jakie mają zostać użyte do rozliczenia dokumentu sprzedaży.
•Usuń rozliczenie – zeruje kwotę rozliczenia.
Uwagi do prowadzenia rozliczeń:
•Zamknięcie okna i rozliczenie zaliczek ze sprzedażą następuje, gdy użytkownik posłuży się przyciskiem OK. Zamknięcie okna bez rozliczenia zaliczek następuje po zastosowaniu przycisku Anuluj.
•Po wprowadzeniu zmian w oknie Rozliczenie zaliczek ze sprzedażą, automatycznie przeliczane są wartości w tabeli na zakładce VAT dokumentu sprzedaży. Rozliczone kwoty zaliczek prezentowane są w tabeli ze znakiem minus, poniżej standardowych pozycji wynikających z wartości VAT wyliczanych na podstawie pozycji dokumentu sprzedaży.
•Jeśli rozliczone pozycje zaliczek wystawione są w różnych stawkach VAT, wówczas na zakładce VAT kwoty rozliczonych zaliczek widnieją w rozbiciu na poszczególne stawki VAT.
•Wartość faktury rozliczającej obliczana jest z pomniejszeniem od jej wartości sumy rozliczonych zaliczek. Wartość całkowita dokumentu (Netto, VAT, Brutto) prezentowana na zakładce Lista pozycji jest wyliczana jako suma kolumn z zakładki VAT z uwzględnieniem wierszy ujemnych. Wartość Do zapłaty dokumentu uwzględnia kwoty rozliczonych i wpłaconych zaliczek.
•Jeśli któraś z pozycji faktury sprzedaży została częściowo lub całkowicie rozliczona z zaliczkami, to w tabeli jej pozycji wyświetlana jest kolumna Rozliczenie zaliczek, prezentująca wartość rozliczenia poszczególnych pozycji faktury z zaliczkami.
•Zaliczka może być wielokrotnie wybierana na fakturach rozliczających aż do całkowitego jej rozliczenia. Przy wystawianiu do zamówienia obcego kolejnej faktury sprzedaży podpowiadane są te zaliczki, które pozostały do rozliczenia.
•Wartość Do rozliczenia zaliczki, która została już częściowo rozliczona na fakturze sprzedaży jest odpowiednio pomniejszana przy kolejnych fakturach sprzedaży.
•Faktury rozliczające są widoczne w kartotece dokumentów sprzedaży (są standardowymi fakturami sprzedaży).
•W kartotece dokumentów sprzedaży wyświetlana jest kolumna Rozliczenie zaliczek, prezentująca łączną wartość rozliczenia zaliczek z daną fakturą.
•Na zakładce Powiązania w fakturze sprzedaży, w ramach typu powiązania Faktury zaliczkowe widoczne są rozliczone dokumentem zaliczki.
•Na zakładce Powiązania w zaliczkach, w ramach typu powiązania Dokumenty sprzedaży widoczne są faktury sprzedaży, którymi zostały rozliczone dokumenty zaliczkowe.
•Standardowy wydruk faktury sprzedaży dla potrzeb faktur rozliczających rozszerzony jest o tabelę zawierającą numery rozliczonych faktur zaliczkowych oraz podsumowanie wartości Netto, VAT i Brutto zaliczek z tej tabeli.
•Płatność do faktury rozliczającej zaliczkę obejmuje kwotę Do zapłaty faktury, czyli wartość brutto wynikającą z wartości sprzedaży pomniejszoną o powiązane zaliczki. Zasady tworzenia płatności dla faktur rozliczających zaliczkę są zgodne z zasadami obowiązującymi dla standardowych faktur.
Wydruk faktury rozliczającej zaliczkę jest możliwy jedynie przy użyciu opcji Wydruk dokumentu. Wydruk klasyczny nie prezentuje wszystkich wartości związanych z nowym procesem zaliczkowym.
Proponowane ustawienia schematów księgowania związanych z procesem zaliczkowym
Przyjęcie zaliczki:
Faktura sprzedaży rozliczająca zaliczki:
Poniższy schemat księgowy jest odpowiedni dla faktury rozliczającej zaliczki. Pozostawia on jednoczesnie możliwość dekretacji faktury sprzedaży, która nie rozlicza zaliczek.
W przypadku, gdy faktura całkowicie rozlicza zaliczkę, w dekrecie faktury rozliczającej powstają jedynie zapisy równoległe (przeksięgowujące wartość z konta przychodów przyszłych okresów na konto sprzedaży). Jest to cecha szczególna przyjętego rozwiązania.
Edycja zaliczkowanego Zamówienia Obcego
Możliwa jest edycja zamówienia, do którego pozycji została już wystawiona Faktura Zaliczkowa, na poniższych zasadach:
•Zmiana w pozycji zamówienia, do którego (w którejkolwiek pozycji) istnieje powiązana pozycja faktury zaliczkowej jest możliwa, ale:
ow wyniku edycji można zmniejszać wartość tej pozycji, ale tylko do wartości zaliczkowanej (sumy wartości powiązanych pozycji faktur zaliczkowych po odjęciu sumy wartości powiązanych pozycji korekt faktur zaliczkowych).
oaby zmniejszyć wartość pozycji zamówienia poniżej wartości zaliczkowanej jest konieczne odpowiednie skorygowanie zaliczki, następnie można będzie edytować taką pozycję zamówienia do żądanej wartości.
ow wyniku edycji można zwiększać wartość tej pozycji.
omożna edytować zamówienie, do którego zostały wystawione już faktury zaliczkowe - możliwa jest edycja nagłówka, dodanie pozycji, usuwanie pozycji, edycja pozycji i zmiana towaru – z wyłączeniem niżej opisanych sytuacji:
▪zmiana stawki VAT nie jest możliwa.
▪zmiana towaru na taki, w którym występuje stawka inna niż dotychczasowa nie jest możliwa, z wyjątkiem zmiany towaru z pozostawieniem dotychczasowej stawki VAT.
•Usunięcie pozycji zamówienia, do której istnieje powiązana pozycja faktury zaliczkowej jest niemożliwa. W takich wypadkach trzeba usunąć odpowiednią pozycję faktury zaliczkowej, następnie można usunąć taką pozycję zamówienia.
•Możliwe jest usunięcie całego zamówienia, ale tylko w przypadku, gdy nie została do niego wystawiona żadna faktura zaliczkowa. W takich wypadkach konieczne jest usunięcie powiązanych faktur zaliczkowych, następnie można usunąć takie zamówienie.
Kopie archiwalne zamówień obcych
Mechanizm kopii archiwalne zamówień został wprowadzony, aby móc pozyskiwać postać zamówienia zaliczkowego zawsze, gdy prezentowane jest ono wraz z zaliczką - dla zachowania zgodności. Do przygotowywania wydruku zaliczki, czy generowania pliku JPK pobierane są więc dane kopii archiwalnej zamówienia odpowiadającej zaliczce.
Jeśli wystawieniu dokumentów (sprzedaży lub zaliczek) do zamówienia obcego, zamówienie zostanie zmodyfikowane, to program zapamięta jego wcześniejszą wersję. Dla takiego zamówienia przy polu Numer dostępny przycisk otwierający okno Kopie archiwalne dokumentu z listą jego wcześniejszych wersji (przycisk otwiera podgląd dokumentu).
Z okien dokumentów wystawionych do zamówienia, odpowiednia kopia archiwalna dostępna jest na zakładce Powiązania.
Kopie archiwalne zamówienia obcego nie są widoczne w kartotece zamówień, zestawieniach i eksportach.
Nie ma możliwości edycji kopii. Podobnie nie jest możliwe wystawianie z poziomu kopii zamówienia innych dokumentów.
Po edycji Zamówienia Obcego i utworzeniu jego kopii nie jest już możliwa edycja powiązanych z tym zamówieniem zaliczek. Korygowanie takiej zaliczki nadal jest możliwe.
Faktury zaliczkowe do zamówienia - typy dokumentów
Dodano 4 nowe charaktery dokumentów (wykorzystywane przy definiowaniu typów dokumentów), przeznaczone do obsługi nowych faktur zaliczkowych:
•Nowa faktura zaliczkowa,
•Nowa faktura zaliczkowa korekta,
•Nowa faktura zaliczkowa walutowa,
•Nowa faktura zaliczkowa walutowa korekta.
Po konwersji firmy do tej wersji, tworzone są predefiniowane typy dokumentów dla nowych faktur zaliczkowych:
•Faktura zaliczkowa (NZZ),
•Faktura zaliczkowa korygująca (NZZK),
•Faktura zaliczkowa walutowa (NZW),
•Faktura zaliczkowa walutowa korygująca (NZWK).
Wystawienie faktury zaliczkowej wykonywane jest z okna dokumentu zamówienia przyciskiem Faktura zaliczkowa. Same dokumenty zaliczkowe obsługiwane są przez okno w nowym widoku i nie można ich otworzyć w widoku klasycznym.
W kolumnie Wartość netto/brutto znajdują się kwoty wynikające z rozbicia deklarowanej kwoty zaliczki na pozycje – mogą być one edytowane. Po wszelkich zmianach wartość Do zapłaty z zaliczki musi być zgodna z Kwotą deklarowaną.
Można usuwać pozycje z zaliczki, jak również dodawać nowe. Nie ma jednak możliwości wprowadzenia do zaliczki towarów lub usług, które nie znajdowały się na zamówieniu.
Zamówienia - typy dokumentów
Dla typów dokumentów Zamówienia obce oraz Zamówienia obce w walucie dodano:
•parametr zaliczka określający typ i serię numeracji dokumentu faktury zaliczkowej dla definiowanego typu zamówienia.
•pole realizacja przez zaliczki, gdy zaznaczone to nowy dokument będzie miał domyślnie zaznaczone pole Realizacja przez zaliczki.
Określenie typów dokumentów zaliczkowych dla zamówienia jest konieczne aby możliwe było wystawianie zaliczek do rzeczonego zamówienia.
Kartoteka Zamówienia obce
W kartotece zamówień obcych dodano możliwość wyświetlenia kolumny Realizacja przez zaliczki informującej czy dane zamówienie oznaczone zostało jako "zaliczkowe".
Parametry pracy
Do ustawień Parametrów pracy dodano grupę Parametry zaliczek zawierającą:
•Zaliczki - proces zaliczkowy – ustawia który mechanizm obsługi zaliczek będzie dostępny: na podstawie kontaktów, na podstawie zamówień, oba.
Dodatek - raporty dot. podatku od opakowań
Przygotowano dodatek rozszerzający funkcjonalność programu Handel o raporty Smart BI związane z podatkiem od opakowań.
Funkcjonalność jest dostępna w ramach licencji obejmującej wykresy (Tabele przestawne i wykresy).
Nowe raporty Smart BI
Dodatek zawiera dwa nowe raporty (w grupie Smart BI > Dodatkowe):
•Symfonia - opłata od opakowań Sprzedaż gastronomia,
•Symfonia - opłata od opakowań Wytwarzanie.
Pola własne - Towar
Na potrzeby raportów dla towarów dodano pola własne:
•Rodzaj opakowania (kubeczki/pozostałe),
•Uwzględnij towar w podatku dot. opakowań.
Pola własne - Dokument sprzedaży
Na potrzeby raportów dla dokumentów sprzedaży dodano pole własne Nie uwzględniaj dokumentu w podatku dot. opakowań.
Faktury cykliczne
Dodano mechanizm wspierający użytkownika w przygotowaniu faktur cyklicznych.
Wzorce dla generowania faktur cyklicznych
Na podstawie zarejestrowanych dokumentów sprzedaży, można utworzyć wzorzec faktury cyklicznej składający się:
•faktury wzorcowej (na podstawie której tworzony jest wzorzec),
•daty rozpoczęcia i zakończenia generowania faktur na podstawie wzorca,
•częstotliwości generowania faktur:
oco miesiąc (jako: wskazany dzień, pierwszy dzień miesiąca, ostatni dzień miesiąca),
oco tydzień,
•definicji daty sprzedaży jako:
odata wystawienia,
oostatni dzień poprzedniego miesiąca,
oinna.
Wzorzec faktury cyklicznej można utworzyć na podstawie złotówkowych dokumentów sprzedaży bez marży.
Edycja dokumentu, który posłużył za wzorzec dla propozycji faktur cyklicznych wpłynie na wygenerowane i przyszłe propozycje (nadpisze dane).
Usunięcie dokumentu, który jest wzorcem spowoduje usuniecie Definicji wzorca oraz wszystkich wygenerowanych i przyszłych propozycji faktur cyklicznych (ale nie wystawionych lub utworzonych już do bufora dokumentów).
Wystawianie faktur cyklicznych
Na pasku narzędziowym okna kartoteki sprzedaży dodano nowy przycisk Faktury cykliczne otwierający okno Propozycje faktur cyklicznych. Z tego okna można:
•Wystawić lub Utworzyć do bufora wybrane dokumenty,
•Otworzyć okno zarządzania utworzonymi Wzorcami faktur cyklicznych.
Podczas wystawiania dokumentów sprzedaży z propozycji faktur cyklicznych, nie będą automatycznie wystawiane żadne dokumenty powiązane: magazynowe ani płatności.
Zarządzanie wzorcami faktur cyklicznych
Lista wzorców na podstawie których przygotowywane są propozycje faktur cyklicznych otwierana jest z okno propozycji przyciskiem Wzorce (Kartoteka Sprzedaż > Faktury cykliczne > Wzorce).
Jeśli użytkownik nie ma prawa do przeglądania dokumentów sprzedaży to nie będzie mógł również oglądać Definicji wzorca.
Podwójne kliknięcie na wzorcu otwiera okno jego edycji.
Usunięcie lub modyfikacja wzorca będzie miała wpływ na przygotowane propozycje dokumentów (w oknie Propozycje faktur cyklicznych) ale nie na zapisane do bufora lub wystawione dokumenty.
Towar - szablon opisu dla faktur cyklicznych
Na zakładce Dane dodatkowe towaru dodano pole Szablon opisu umożliwiające zdefiniowanie opisu pozycji na wystawianych fakturach cyklicznych.
Jeżeli użytkownik nie ma nadanego prawa do przeglądania towarów, funkcjonalność opisu dla pozycji nie będzie działać.
W definicji opisu można wykorzystać makra:
•#M-1 – miesiąc wystawienia faktury -1,
•#M – miesiąc wystawienia faktury,
•#M+1 – miesiąc wystawienia faktury +1,
•#MS-1 – miesiąc wystawienia faktury -1 słownie,
•#MS – miesiąc wystawienia faktury słownie,
•#MS+1 – miesiąc wystawienia faktury +1 słownie,
•#R-1 – poprzedni rok,
•#R – bieżący rok,
•#R+1 – następny rok.
Odsetki - nowe okno naliczania odsetek
Na pasku narzędziowym okna Płatności > Operacje > Powiadomienia - do wysłania dodano przycisk Odsetki rozwijający menu z poleceniami:
•Stawki dla firm – otwiera okno ustawienia odsetek ustawowych dla firm.
•Stawki dla osób fizycznych – otwiera okno ustawienia odsetek ustawowych dla osób fizycznych.
Dostęp do funkcjonalności ustawień odsetek przyznaje nowe prawo Prawa modułu: Handel > Rodzaj: Inne > Wprowadzanie wartości odsetek ustawowych (domyślnie wyłączone).
Algorytm naliczania odsetek nie uwzględnia wystąpienia dni ustawowo wolnych.
Ustawienia odsetek są wspólne z modułem Finanse i Księgowość.
Cenniki - eksport/import w formacie MS Excel
Dodano możliwość eksportu i importu cennika w formacie MS Excel.
Na oknie Cennika dodano przyciski Eksport oraz Import.
Import danych do cennika nadpisuje istniejące w nim dane a nie cały cennik.
Oznacza to, że np. usunięcie towarów w arkuszu MS Excel nie poskutkuje usunięciem ich z cennika w programie Handel (po zaimportowaniu danych).
Import arkusza zawierającego znaczne zmiany w cenniku może wymagać importu go pod nowa nazwą lub wcześniejszego wyczyszczenia cennika do którego importowane będą dane.
Dla zapoznania się z przykładową strukturą danych dla importu polecamy wyeksportowanie własnego cennika i obejrzenie go w programie MS Excel.
Import specjalny towarów
Zmieniono ustawienia pól wymaganych dla importu specjalnego towarów. Wymagane będzie tylko pole Kod.
Cenniki - nazwa kontrahenta
Na oknie Cennika na zakładce Kontrahenci dodano kolumnę Nazwa z pełną nazwą kontrahenta.
Zmiana kolejności filtrów
Dodano możliwość zmiany kolejności filtrów w kartotekach. Kolejność filtrów można ustawić metodą "przeciągnij i upuść".
Program zapamięta wprowadzone dla użytkownika zmiany.
Szablony wydruku (REPX)
Edytor szablonów
Wymieniony został edytor szablonów wydruku REPX.
Edytor szablonów wydruku - więcej informacji >>
Predefiniowane szablony wydruków
Przygotowano predefiniowane raporty REPX:
•Dla okna dokumentów:
oDokument sprzedaży,
oDokument sprzedaży korekta VAT,
oZaliczka (tylko dla nowego mechanizmu zaliczek do zamówień),
oDokument magazynowy,
oZamówienie obce,
oOferta.
•Dla kartotek:
oLista dokumentów sprzedaży,
oLista dokumentów magazynowych,
oLista dokumentów zakupu, lista dostaw,
oLista płatności,
oLista rezerwacji,
oLista zamówień obcych,
oLista zamówień własnych,
oLista kontrahentów,
oLista towarów,
oLista ofert.
Predefiniowane wydruki są nieedytowalne, można zapisać własną kopię wydruku. Np. wydruk dla Dokumentu sprzedaży można zapisać dla Kartoteki, w ten sposób uzyskamy seryjny wydruk dokumentu, bez konieczności otwierania okna faktury.
Szablonów predefiniowanych (oznaczone w kolumnie Predefiniowany) nie można zmienić ani usunąć, ale dostępna jest ich edycja oraz zapis pod nową nazwą. Można je wykorzystać jako podstawę do utworzenia własnych szablonów wydruków.
Zapisując wydruk Dokument sprzedaży (domyślnie dla dokumentu) można zapisać jako wydruk dla Kartoteki, w ten sposób można będzie przygotować wydruk seryjny dokumentów, bez konieczności wchodzenia do nich.
Zapisując wydruk można przypisać go do konkretnej kategorii dokumentu, dzięki temu będzie on dostępny tylko i wyłącznie dla wydruku wskazanego typu dokumentu.
Pola własne
Dla predefiniowanych raportów do definicji źródła danych dodano pola własne użytkownika. Pola te dostępne są grupie pól danego dokumentu i poprzedzone są prefiksem Pole własne.
Przykładowe pola własne dla w szablonie wydruku dokumentu sprzedaży:
Z poziomu kwerend bazy danych pola własne dostępne są w widokach zawierających w nazwie _CustomFields. Wartości pól własnych znajdują się w kolumnach poprzedzonych CDim_.
Parametry wydruku dla Dokumentu sprzedaży
Dla predefiniowanego wydruku Dokument sprzedaży dostępne są dodatkowe parametry jego wykonania. Aby móc je zmienić, przy wyborze wydruku należy zaznaczyć pole Pokaż ustawienia raportu.
W ustawieniach wydruku Dokument sprzedaży dodano parametr Rozłóż płatność na raty: "Fakturatka".
Gdy parametr jest ustawiony na Tak to na wydruku będzie umieszczany QR kod zawierający link (www.fakturatka.pl/SymfoniaKlient) do serwisu Fakturatka.pl umożliwiającego klientowi rozłożenie na raty wydatków lub odroczenie ich w czasie o miesiąc.
Zachęcamy do skorzystania z Fakturatki.
Dzięki Fakturatce klienci mogą rozkładać na raty płatności za dokonane zakupy, zapewniając terminowe płatności. Działa to w ten sposób że za wystawiony klientowi dokument sprzedaży płaci Fakturatka, klient natomiast spłaca należność w ratach na konto Fakturatki. Na raty można rozłożyć płatność na podstawie faktury, faktury proforma. Sprawdź szczegóły - https://fakturatka.pl/symfonia
Wydajność
Wyszukiwanie - wybór kolumn
W oknach kartotek przy polu Szukaj dodano przycisk .
Przycisk umożliwia określenie kolumn, w których pole szybkiego wyszukiwania będzie przeszukiwać.
Dostosowanie przeszukiwanych kolumn do poszukiwanych danych poprawia jakość wyników i szybkość wyszukiwania.
Wydruk etykiet
Dodano możliwość przygotowania wydruku etykiet dla wielu jednostek miary jednocześnie.
Klasyczny raport Wydruk etykiet (z kartoteki towary) umożliwi wybór więcej niż jednej jednostki miary.
Rezerwacje
W kartotece Rezerwacje dodano nową kolumnę z informacją o użytkowniku tworzącym rezerwację.
Towary - Stany magazynowe
Do zestawienia Stany magazynowe towarów na dzień (kartoteka Towary > Zestawienia > Magazyn > Stany magazynowe towarów na dzień) dodano pole wyboru magazynu.
Odzyskaj pieniądze - Windykacja
Zmieniono nazwę przycisku Odzyskaj pieniądze na Windykacja (w kartotece sprzedaży i na dokumentach sprzedaży).
Inne zmiany
•Poprawiono datę wystawienia wykazywaną na wydruku faktury końcowej dla zaliczki do kontraktów.
•Rozwiązano problem znikania z dokumentów adresu dostawy w przypadku, gdy nazwa adresu została zmieniona.
•Rozwiązano problem przypadków braku zapisu zmian w edytowanym dokumencie zamówienia obcego (ZMO). Problem występował przy pracy w oknie w nowym widoku.
•Rozwiązano problem zmiany ustalonej ceny sprzedaży, gdy zmienione zostało wskazanie dostawy. Problem występował przy pracy w oknie w nowym widoku.
•Poprawiono obsługę wydruku dla korekty faktury zaliczkowej nierozliczonej. Wydruk będzie zwierać informację Korekta zaliczki z dnia.
•Poprawiono zachowanie ustawiania kolejności okien (wierzch/spód) w przypadkach otwierania w kontekście innych okien, np. okna kartoteki towarów z okna dokumentu.
•Poprawiono automatyczne odświeżanie kartotek i egzekwowanie ustawionego filtru dla nowych dokumentów.
•Umożliwiono zmianę kontrahenta z dokumentu sprzedaży wystawionego do zamówienia (w przypadku pracy z oknami w nowym widoku).
•Usunięto błąd blokujący wydruk dokumentu faktury zaliczkowej w walucie pro-forma wystawionego z kontraktu w walucie.
•Poprawiono obsługę upustów ilościowych dla towarów umieszczanych na ofertach.
•Poprawiono prezentację nazwy rodzaju kontrahenta w cenniku.
•Usunięto błąd blokujący wydruk kopii faktury korygującej.
•Usunięto błąd skutkujący podwojoną ilością towaru na wydruku dokumentu korekty rozchodu wewnętrznego znajdującego się w buforze. Problem dotyczył raportu Rozchód wewnętrzny korekta wykonywanego z opcją Dostawy.
•Poprawiono wydruk Zamówienie obce w walucie brutto, aby w podsumowaniu prezentowana była kwota razem jako brutto a nie netto.
•Rozwiązano problem przypadków błędnej wartości księgowania dla dokumentów WZ.
•Rozwiązano problem błędnej stawki VAT dla towaru wprowadzanego w trybie ręcznym na dokumencie o charakterze rachunek (przy oraz z nowym widoku dok. sprzedaży od 2022.2).
•Przy pracy w nowymi oknami dane firmy pobierane do wydruków będą takie jakie obowiązywały na dzień wystawienia dokumentu.
•Rozwiązano problem wykazywania dokumentów rozliczonych na zestawieniu nierozliczone dokumenty magazynowe.
•Poprawiono obsługę wyliczenia rabatu procentowego na korektach zbiorczych przy pracy na nowych oknach dokumentów sprzedaży.
•Poprawiono wyliczenie stanu kasy w raporcie Raport kasowy za okres, gdy w rejestrze są różne waluty.
•Rozwiązano problem ujemnych wartości na wydruku raportu rejestr po dokumentach zakupu.
•Rozwiązano problem braku daty na zestawieniu Bieżące stany i rezerwacje towarów.
•Rozwiązano problem braku numeru NIP sprzedawcy na wydruku Dokument VAT I wystawionego w imieniu sprzedawcy.
•Dodano ostrzeżenie o niezgodnej walucie rejestru z dokumentem.
•Rozwiązano problem utraty powiązania na dokumencie FVS z korektą zbiorczą (w klasycznej formatce faktury sprzedaży).
•Rozwiązano problem przypadków braku widocznych wszystkich dostaw na oknach dokumentów typu WZ (w nowym widoku).
•Uzupełniono braki funkcjonalne w nowych wydrukach zamówień obcych:
ooznaczenia że dokument obsługiwany jest mechanizmem podzielonej płatności,
omożliwości wydruku wartości dokumentu słownie,
owydruku nazwy banku
owydruku stopki VAT z rozbiciem na stawki.
•Rozwiązano problem dot. wydruku wybranego rachunku bankowego przy wydruku oferty z Conatact Managera.
•Rozwiązano problem braku adres dostawy dla oferty w edytorze wydruku.
•Przy imporcie z Repozytorium dokumentów rozwiązano problem dodawania towaru o nowym kodzie własnym mimo, że przy uzgadnianiu wybrana została opcja Pozostaw.
•Rozwiązano problem błędu przy próbie fiskalizacji faktury VAT marża.
•Rozwiązano problem zamykania programu przy wyborze polecenia Koniec pracy z firmą.
•Rozwiązano problem błędu blokującego import Excela nowych towarów z ceną sprzedaży w walucie.
•Poprawiono obsługę importu zamówienia z kompletem za pomocą obiektu IORec (AM Basic).
•Rozwiązano problem zamykania programu klawiszem ESC na edytowanym rozrachunku.
•Usunięto błąd blokujący konwersję z wersji wcześniejszej niż 2023.1.
•Kopiowany dokument (CTRL+C, CTRL+V) nie będzie zawierał daty wystawienia i sprzedaży.
•Listy przewozowe będą zawierały dane adresowe z dokumentu a nie domyślne dane kontrahenta.
•Rozwiązano problem przypadków, w których nie działało kopiowanie wymiarów dokumentów magazynowych.
•Rozwiązano problem dot. drukowania pól własnych dokumentów, gdy zawierają w nazwie znak spacji.
•Rozwiązano problemy z drukowaniem stopki raportu Dokument VAT I.
•Rozwiązano problem przypadków pustego zestawienia po dokumentach z zestawienia Obroty magazynowe za okres.
•Naprawiono zmianę cen na podstawie powiązań.
•Naprawiono wywołania pomocy (F1) uruchamiane z nowych okien.
•Rozwiązano problem błędu blokującego import towarów z MS Excel.
•Rozwiązano problem braku możliwości usunięcia dokumentów z bufora gdy parametr pracy Możliwość usuwania wystawionego dokumentu był ustawiony na Nie.
•Rozwiązano problem braku zapisu zmian po edycji wartości pola własnego.
•Poprawiono formatowanie wydruku raportu Dokument VAT I org+kop na stronie.
•Naprawiono egzekwowanie ustawienia parametru Pokazuj kontrahentów ze sprzedażą zerową na zestawieniu Sprzedaż za okres.
•Usunięto problemy występujące w obszarze synchronizacji rozrachunków.
•Rozwiązano problem nie zakładania rezerwacji na elementy kompletu przy pracy z nowym oknem sprzedaży.
•Rozwiązano problem zmiany numeracji dokumentu po zmianie jego typu z Oferty na Zamówienie obce.
•Treść notatki nie będzie automatycznie zaznaczona po jej otwarciu.
•Rozwiązano problem wyboru długiego (40 znaków) parametru księgowego w nowym widoku okna kontrahenta.
•Rozwiązano problem zamykania programu podczas wystawiania dokumentu.
•Rozwiązano problem przeliczenia numeru dokumenty magazynowego po zmianie daty. Problem występował przy pracy z oknami w nowym widoku.
•Rozwiązano problem pobierania operacji bankowych dla kontrahentów, których pierwsze 40 znaków nazwy jest takich samych.
•Rozwiązano problem dot. zmiany kursu CIT/PIT na fakturze sprzedaży w walucie przy pracu w nowej formacie dokumentu.
•Program zapamięta ostatnią wybraną ilość wydruków (przy pracy w nowym widoku).
•Poprawiono obsługę wskazanych rezerwacji towarów przy pracy z metodą FIFO na nowych oknach zamówień obcych i dokumentów magazynowych.
•Naprawiono usuwanie z bazy danych informacji o usuniętych powiązaniach przy usuwaniu dokumentów MM-/MM+.
•Rozwiązano problem pustego zestawienia pochodnego z zestawień Nierozliczona sprzedaż kontrahentom, Nierozliczone zakupy kontrahentów przy aktywnym filtrze.
•Rozwiązano problem przypadków generowania WZ bez pozycji.
•Rozwiązano problem wystawiania rozrachunku do faktury której wystawienie się nie powiodło oraz błędu przy próbie usunięcia takiego rozrachunku.
•Rozwiązano problem prezentacji różnych statusów dokumentów magazynowych zależnie od widoku kartoteki (nowy/klasyczny).
•Rozwiązano problem dot. wypełnienia i użycia własnego kursu podczas wprowadzania WDT w walucie użycia. Nie będzie w takiej sytuacji podpowiadany kurs z tabeli kursów.
•Poprawiono egzekwowanie uprawnień do kontrahentów przy pracy z dokumentami magazynowymi.
•Naprawiono wyświetlanie przypomnienia o utworzeniu kopii bezpieczeństwa.
•Rozwiązano problem utraty powiązania kontraktu archiwalnego z korektą po konwersji do wersji 2023.1.
•Rozwiązano problem usunięcia wartości pól własnych z pierwotnego dokumentu WDT po wystawieniu korekty.
•Rozwiązano problem usuwania rabatu po edycji Zamówienia obcego (przy pracy w widoku klasycznym).
•Rozwiązano problem błędnego wykazywania ilości w kartotece Pozycje - sprzedaż po wykonaniu korekty dokumentu (przy pracy w nowym widoku).
•W oknie dokumentu płatności na liście opisów widoczne będą tylko aktywne opisy.
•Poprawiono obsługę wielokrotnej korekty na kartotece pozycji (wyliczone wartości były poprawne tylko dla pierwszej korekty).
•Poprawiono obsługę wklejania danych adresowych kontrahenta (przy pracy z oknem w nowym widoku).
•Poprawiono szerokości kolumn na wydruku Dokument eksport I.
•Dla wydruku Dokument eksport ang dostępny będzie parametr Dokumenty wydań.
•Rozwiązano problem przypadków nie prawidłowej prezentacji ilości dostaw na wydruku Dokument eksportowy korygujący.
•Poprawiono obsługę zmiany osoby odbierającej dla wydruku dokumentu KW.
•Poprawiono zapamiętywanie i egzekwowanie ostatniego ustawienia parametru Drukuj opis typu jako nazwę dokumentu dla wydruku Przyjęcie do magazynu po wyłączeniu parametru Pokazuj ustawienia raportu.
•W nowych wydrukach dla wydruku rabatu poprawiono precyzję prezentacji kwot do dwóch miejsc po przecinku.
•Dla wydruków Dokument bez VAT I, Dokument VAT w walucie naprawiono wykazywanie wystawiania w imieniu.
•Rozwiązano problem powodujący wykazywanie błędów w raporcie diagnostycznym Diagnostyka DW przy pracy z zamówieniami i ustawieniem parametru Domyślny sposób generowania dokumentów powiązanych na Podczas tworzenia dokumentów powiązanych pozycje nie zostaną przeliczone automatycznie.
•Rozwiązano problem błędu bazy SQL w kartotekach zamówień po wyborze filtra.
•Poprawiono zaokrąglanie należności i zobowiązań w oknie klasycznym.
•Naprawiono możliwość wyboru dat i działu dla zestawień Rentowność transakcji - wybrane dokumenty, Rentowność transakcji (przy pracy z kartoteką w nowym widoku).
•Naprawiono zapisywanie kursu CIT/PIT po jego zmianie na wystawionym dokumencie (przy pracy z oknami w nowym widoku).
•Rozwiązano problem znikających kodów obcych po dodaniu pozycji na dokumencie PZ wystawionym z dokumentu zamówienia własnego.