Jak to zrobić? > Dokumenty > Wystawianie dokumentu | | Drukuj |
Dokumenty Faktura (FVS), Rachunek uproszczony (RUS), Zamówienie obce (ZMO), Zamówienie obce w walucie (ZWO) domyślnie otwierane są w zaktualizowanym widoku okna, dla którego poniższy opis nie ma zastosowania.
1.Wybierz jedno z poleceń: Sprzedaż, Magazyn, Zakup z menu Kartoteki lub kliknij odpowiedni przycisk na pasku narzędziowym z lewej strony okna aby otworzyć wybraną kartotekę dokumentów.
2.Kliknij przycisk Nowy dokument.
3.Wpisz podstawowe dane dokumentu.
1.Wybierz z opuszczanej listy typ dokumentu. System umożliwia wybór pomiędzy typami ustalonymi w ustawieniach. 2.Wybierz symbol serii dokumentu. System umożliwia wybór serii spośród ustawionych dla wybranego typu dokumentu. 3.Wybierz numer dokumentu. System podpowiada domyślnie numer dokumentu zgodny z szablonem numerowania ustalonym dla typu dokumentu. •Jeśli w parametrach pracy przyjęto numerację automatyczną, wówczas w momencie wystawienia dokumentu system domyślnie utworzy numer kolejny w serii. •Jeśli w parametrach pracy przyjęto numerację ręczną, można nadać dokumentowi inny numer. Aby zmienić numer, należy wskazać przycisk umieszczony z prawej strony pola. Pojawi się okno umożliwiające dowolne ustalanie numeru dokumentu. Można zmienić symbol serii oraz numer kolejny dokumentu. Na podstawie tych informacji zostanie złożony numer dokumentu zgodnie z przypisanym mu szablonem. Wybrać przycisk OK. Zmieniony numer zostanie wpisany do pola. W tym przypadku dopuszczalna jest nieciągłość numeracji w serii. System zawsze sprawdza czy numer dokumentu nie powtarza się i wyklucza takie sytuacje. •Jeśli w parametrach pracy przyjęto numerację półautomatyczną, w przypadku gdy zmieniony numer powoduje przerwę w numeracji w serii, system prosi o podjęcie decyzji przez użytkownika. 4.W polu ceny ustalić typ cen, w jakich wystawiany będzie dokument. Dla każdego towaru można określić trzy ceny netto i jedną cenę brutto. Ceny netto mogą być rejestrowane w cennikach typu (A), (B) i (C). Cenę brutto ustala się w cenniku typu (D). Na podstawie tych ustawień podpowiadana będzie cena sprzedawanego towaru w panelu ustalania danych towaru. 5.Ustalić datę wystawienia dokumentu i datę sprzedaży. Domyślnie podpowiadana będzie tu data systemowa. 6.Ustalić rejestr pieniężny, w którym będzie rejestrowana płatność sposób oraz datę płatności. Domyślnie podpowiadane będą wartości ustalone w rodzaju dokumentu. 7.W polu Opis można wpisać lub wybrać z listy ustalonej w ustawieniach opis dokumentu.
Przy wystawianiu nowego dokumentu wartość rabatu do jednostkowej ceny pozycji towarowej wynosi domyślnie 0%. Po wybraniu kontrahenta wartość domyślnego rabatu jest wybierana z karty kontrahenta. Aby zmienić ręcznie wartość tego rabatu należy w oknie wystawiania dokumentu wcisnąć klawisze Alt+B. Pojawi się wówczas okno dialogowe umożliwiające zmianę wartości domyślnego rabatu. |
4.Wybierz kontrahenta.
1.Na zakładce Nabywca podaj dane kontrahenta, który kupuje towar. Można to zrobić na kilka sposobów: •Jeśli wpisujemy dane bezpośrednio do pól i nie korzystamy z danych zapisanych w kartotece, nie wypełnimy pola Kod kontrahenta. W takim przypadku na wszystkich zestawieniach dane z tego dokumentu zostaną odniesione tylko do pozycji zbiorczych. Jeśli więc chcemy uwzględniać dane wystawianego dokumentu w zestawieniach, należy wpisać dane kontrahenta do kartoteki. •Jeśli dane kontrahenta zapisane są w kartotece, wówczas można z opuszczanej listy wybrać jednego z kontrahentów zarejestrowanych w kartotece kontrahentów. Przycisk Nowy u dołu listy otwiera okno Kontrahent, umożliwiając dopisanie do kartoteki nowego kontrahenta; przycisk Kartoteka kontrahentów otwiera okno kartoteki. 2.Na zakładce Odbiorca podaj dane osoby, która odbiera towar. Postępowanie jest podobne do ustalania danych nabywcy. Jeśli nie wpisze się tu żadnych danych, domyślnie będzie to nabywca towaru. |
5.Wpisać dane towarów: Automatycznie, Ręcznie, Pełne.
6.Ustalić sposób naliczania VAT.
1.Przejdź na zakładkę Płatności.
2.Kliknij w obszarze symbolu gwiazdki lub plusa lub wybierz klawisz skrótu Alt+V. Pojawi się okno Naliczanie VAT umożliwiające ustalanie sposobu naliczania podatku.
3.Wybierz metodę iloczynu lub sumy i potwierdź przyciskiem OK. Na stronie płatności wystawianego dokumentu zaprezentowane zostaną właściwie naliczone kwoty podatku. |
7.Wpisać pozostałe dane (rodzaj, znacznik, rejestr sprzedaży), jeśli to konieczne.
1.Przejdź na zakładkę Inne. Możesz tu ustalić następujące dane dokumentu: •Rodzaj, do którego będzie zaliczony wystawiany dokument •Katalog, w którym będzie umieszczony wystawiany dokument •Znacznik, przypisany do wystawianego dokumentu •Rejestr sprzedaży, w którym będzie rejestrowany wystawiany dokument •Tryb przyjęcia / wydania towaru (dla dokumentów handlowych)
2.Aby to zrobić, kliknij lewym klawiszem myszy w odpowiednim polu i wybierz z opuszczanej listy właściwą wartość. |
8.Aby wystawić dokument i zapisać w systemie jego dane, kliknij przycisk Wystaw.
9.Jeśli dokument wymaga wypełnienia dodatkowych informacji związanych z raportami JPK (np: przyczyny zwolnienia z VAT lub oznaczenia procedury marży dla usług turystycznych), innych informacji wprowadzanych w polach zdefiniowanych przez użytkownika kliknij Informacje > Własne pola i wprowadź wartości odpowiednich pól. Jeśli nie widzisz potrzebnych pól sprawdź ich aktywność w Ustawienia > Własne pola > Dokumenty.
Aby dla pozycji towarowych zarejestrować dodatkowe informacje w polach zdefiniowanych przez użytkownika zaznacz pozycję towarową i kliknij Informacje > Własne pola pozycji. W otartym oknie wprowadź wartości odpowiednich pól. Jeśli nie widzisz potrzebnych pól sprawdź ich aktywność w Ustawienia > Własne pola > Pozycje dokumentów
Aby usunąć dane dokumentu - przycisk Usuń.
Jeśli nie chcemy wystawiać dokumentu, ale chcemy zachować jego dane, należy wybrać przycisk Pozostaw w buforze.
Ułatwieniem przy wpisywaniu danych kontrahenta oraz wielu towarów jest możliwość przeciągnięcia zaznaczonego kontrahenta lub zaznaczonych towarów z kartoteki kontrahentów lub towarów na edytowany dokument za pomocą prawego klawisza myszy.
Z poziomu bufora można także wydrukować dokument Pro Forma. Należy najpierw wygenerować do bufora fakturę VAT (będzie widoczna na liście jako zaznaczony kursywą). Następnie należy wejść na liście dokumentów do tego konkretnego dokumentu w buforze. Na wybranym dokumencie należy zmienić napis na wydruku na Pro Forma i wydrukować go.