Gospodarka magazynowa > Wprowadzanie dokumentu magazynowego | | Drukuj |
Nowy dokument magazynowy tworzy się klikając przycisk Nowy dokument w oknie kartoteki Magazyn. Otwiera się okno Wprowadzanie nowego dokumentu, w którym można wpisać wszystkie niezbędne dane. Dokumenty magazynowe zawierają dane podstawowe (nagłówek), dane o towarach oraz informacje dodatkowe.
Okno to pozwala wprowadzać, przeglądać i modyfikować wszystkie dane wystawianego dokumentu w zakresie zależnym od praw użytkownika. Ze względu na dużą liczbę informacji potrzebnych do wystawienia dokumentu okno podzielone jest na kilka części. Składa się ono z części podstawowej oraz wymiennych stron. Strony opatrzono listkami, które widoczne są w dolnej części okna. Aby uwidocznić daną stronę, należy kliknąć odpowiedni listek.
Dokumenty Przyjęcie do magazynu (PZ) oraz Wydanie z magazynu (WZ) domyślnie otwierane są w zaktualizowanym widoku okna.
Podstawowe dane dokumentu umożliwiają ustalanie jego typu oraz sposobu numerowania. Możliwe jest tu również wprowadzenie danych kontrahenta. Dane o towarach i pozostałe informacje umieszczone są na odpowiednich stronach w obrębie okna wystawiania dokumentów. Typ dokumentu W polu tym można wybierać pomiędzy typami dokumentów ustalonymi w ustawieniach. Jeśli dodajemy dokument określonego rodzaju, domyślnie podpowiadany będzie typ ustalony dla tego rodzaju. Seria Można tu wybierać pomiędzy symbolami serii ustalonymi dla typu dokumentu w ustawieniach. Przy dodawaniu dokumentu określonego rodzaju domyślnie podpowiadana jest seria ustalona dla tego rodzaju. Numer dokumentu Numer dokumentu jest składany automatycznie z różnych elementów według szablonu przypisanego do typu dokumentu. Jeśli jest nadane do tego prawo, można ten numer zmienić ręcznie zgodnie z potrzebami. Odbiorca/Dostawca kontrahentów. Jeśli wpiszemy dane bezpośrednio do pól, na wszystkich zestawieniach dane z tego dokumentu zostaną odniesione tylko do pozycji zbiorczych. Jeśli podczas wprowadzania danych do pola kod klikniemy przycisk , otworzy się okno umożliwiające wybranie kontrahenta z kartoteki lub wpisanie nowego kontrahenta do kartoteki.
Data wystawienia Domyślnie podpowiadana jest bieżąca data systemowa. Jeśli uwzględniamy w szablonie numeru dokumentu dzień, miesiąc lub rok, data wystawienia będzie bezpośrednio wpływała na chronologię numerów. Jeśli zmienimy datę wystawienia, może to zakłócić porządek numerowania. Data operacji Domyślnie podpowiadana jest bieżąca data. Można ją zmieniać w zależności od potrzeb. Termin Jest to data, do której dany dokument powinien zostać rozliczony. W przypadku dokumentów zewnętrznych rozliczenie oznacza domyślnie wystawienie odpowiedniego dokumentu zakupu lub sprzedaży. W przypadku dokumentów wewnętrznych wykorzystanie tego mechanizmu zależy od potrzeb użytkownika. Termin domyślny jest podpowiadany na podstawie definicji typu dokumentu magazynowego. Jeśli termin ten jest równy dacie wystawienia dokumentu, system przyjmuje, że dokument ten jest rozliczony. Opis W polu tym można odnotować uwagi na temat wystawionego dokumentu. Notatki mogą być wprowadzone także ze słownika, zawierającego wpisane wcześniej teksty.
Jeśli w bazach danych istnieją informacje, które mogłyby być wykorzystane do wystawiania dokumentu, to po określeniu typu dokumentu i wybraniu kontrahenta wyświetlane jest okno Użyj. Udostępnia ono wszystkie dane, które można wykorzystać podczas wystawiania dokumentu tego typu dla wybranego kontrahenta. Dane są pogrupowane według kategorii, oznaczonych zakładkami (jeśli w danej chwili brak jest pewnej kategorii danych, odpowiednia zakładka nie jest wyświetlana).
|
Zawarte są tu szczegółowe dane o towarach. Informacje o towarach mogą być wprowadzane na dwa sposoby w zależności od wybranej zakładki. zakładka Auto Ten typ pracy jest przeznaczony specjalnie do wystawiania dokumentów na podstawie danych o towarach zawartych w kartotece. Użytkownik wpisuje tylko podstawowe dane towaru (kod, ilość), pozostałe dane są automatycznie pobierane z kartoteki. Wpisywanie danych towarów - automatycznie >>
zakładka Pełny Aby w pełni kontrolować sposób rejestrowania danych o towarach, można wykorzystywać dane z kartotek oraz dodatkowo możliwość dokonywania ręcznych zmian. Na formularzu zaprezentowane zostaną wszystkie potrzebne informacje. W związku z tym, że można wprowadzać dowolne zmiany, ten tryb określania danych powinny wykorzystywać tylko osoby mające odpowiednie prawa. Wpisywanie danych towaru pełnych >>
Wybór towaru Jeśli podczas wprowadzania danych do pola kod klikniemy przycisk , otworzy się okno umożliwiające wybranie towaru z kartoteki lub wpisanie nowego towaru do kartoteki.
Właściwości pozycji dla dokumentów magazynowych przychodowych Kliknięcie przycisku podczas wypełniania pola ilość w pozycji dokumentu zakupu lub magazynowego dokumentu przychodowego otwiera okno Właściwości pozycji, prezentujące informacje o towarze istotne dla wystawiania takich dokumentów.
Zależnie od tego w jakim widoku (nowym / klasycznym) wyświetlany jest dokument inne jest wywołanie i prezentacja okna właściwości pozycji towarowej dokumentu.
W przypadku nowego widoku okna dla dokumentu PZ właściwości pozycji otwierane są przyciskiem w kolumnie Wł. poz.
Właściwości pozycji dla dokumentów magazynowych rozchodowych Zależnie od tego w jakim widoku (nowy widok od wersji... / nowy widok / klasyczny) wyświetlany jest dokument inne jest wywołanie i prezentacja okna właściwości pozycji towarowej dokumentu.
Przyciski narzędziowe dostępne podczas wystawiania towaru Nowa pozycja Przycisk powoduje przejście do tworzenia nowej pozycji towarowej w dokumencie Usuń pozycję Przycisk powoduje usunięcie aktualnie wybranej pozycji towarowej dokumentu. Pozostaw w buforze Przycisk pozostawia wystawiany dokument w buforze Handel. Wszystkie dane tego dokumentu są przez system pamiętane pomimo, że nie został jeszcze wystawiony. Dokumenty z bufora mogą być dowolnie poprawiane, można je także wydrukować. Dane z dokumentów w buforze nie są umieszczane w zestawieniach.
okno Właściwości pozycji: dok. przychodowy dok. rozchodowy |
Strona ta prezentuje pozostałe dane dotyczące dokumentu. Rodzaj Nazwa rodzaju, do którego należy dokument. Znacznik Znacznik graficzny przypisany do dokumentu. Rejestr Rejestr, do którego przypisano dokument. Księgowanie Schemat księgowania dla dokumentu. Rezerwacja (dla nierozliczonych dokumentów WZ) Typ rezerwacji towarów w dokumencie. |
Symfonia oferuje możliwość gromadzenia i analizy szczegółowych danych analitycznych powiązanych z pozycją dokumentu magazynowego, pozycją dokumentu sprzedaży oraz pozycją dokumentu zakupu. Pozycje dokumentów mogą zostać rozbite np. na dwa działy, trzy projekty, dwóch handlowców a następnie opisane dodatkowymi informacjami analitycznymi. Wprowadzone zmiany rozszerzają możliwości analityczne Business Intelligence poprzez wersyfikację sprzedaży, kosztów według własnych kryteriów (np. projekty, kontrakty, budowy, segmenty klientów, grupy towarowe, handlowcy).
Możliwość wprowadzania i zmiany wartości wymiarów analitycznych dla pozycji dokumentów warunkowana jest posiadanymi przez użytkownikami prawami. Są to następujące prawa modułu administracyjnego, z grupy modułu Handel: •Zmiana wartości wymiarów pozycji dokumentów przekazanych do FK - daje możliwość wprowadzania i zmiany wymiarów dla dokumentu przesłanego do FK. •Zmiana wartości wymiarów pozycji dokumentów w buforze - daje możliwość wprowadzania wartości wymiarów zarówno dla nowego dokumentu jak i będącego w buforze. •Zmiana wartości wymiarów pozycji dokumentów wystawionych - daje możliwość wprowadzania i zmiany wartości wymiarów dla dokumentu wystawionego, nieprzesłanego do FK.
Na zakładce Wymiary dokumentu magazynowego rozpisuje się procentowo oraz kwotowo wartość netto pozycji dokumentu według wcześniej zdefiniowanego w ustawieniach zestawu wymiarów analitycznych BI - Wymiary analityczne pozycji dokumentów. Rozpisywanie wartości pozycji oraz wprowadzanie wartości domyślnych wymiarów analitycznych przeprowadza się na dokumencie wystawionym (zapisanym) oraz na dokumencie znajdującym się w buforze programu. Wymiarowanie wystawionego dokumentu odbywa się wyłącznie w trybie nieedycyjnym (zakładka Wymiary jest niedostępna podczas edycji wystawionego dokumentu). Każda pierwsza zmiana wprowadzona na tej zakładce dokumentu wystawionego, przestawia ją w tryb edycji i pozwala przejść do etapu rozpisywania kwot oraz wymiarowania pozycji dokumentu. W przypadku dokumentu znajdującego się w buforze, wymiarowanie pozycji jest możliwe dopiero po wyedytowaniu dokumentu (inaczej nie są widoczne przyciski funkcyjne). Jeśli wartości domyślne zestawu wymiarów zostały wcześniej wprowadzone w ustawieniach modułu Handel, to dokument jest automatycznie zwymiarowany. Podczas rozpisywania pozycji dokumentu można zmienić wartości wymiarów analitycznych, pojedynczo lub grupowo.
Użytkownik z odebranym prawem Podgląd cen i wartości magazynowych nie ma możliwości przejścia na zakładkę Wymiary dokumentu magazynowego i ręcznego wymiarowania pozycji dokumentu. W tej sytuacji pozycje mogą zostać opisane wartościami domyślnymi wymiarów. Trzeba je wcześniej zdefiniować w ustawieniach (Wymiary analityczne > Wartości domyślne > Pozycje dokumentów magazynowych).
W górnej części zakładki Wymiary znajdują się następujące przyciski: •Rozbij (skrót klawiaturowy Ctrl+N) - przycisk uruchamia okno, w którym określa się procentowe rozbicia pozycji wraz ze wskazaniem domyślnych wartości wymiarów dla poszczególnych rozbić. Zdefiniowane ustawienia rozbić i wartości wymiarów są przypisane do wszystkich zaznaczonych pozycji. •Ustaw (skrót klawiaturowy Ctrl+H) - przycisk uruchamia okno ustawiania i zmiany (nadpisywania) wartości wymiarów dla zaznaczonych rozbić pozycji dokumentu.
•Zwiń/Rozwiń (skrót klawiaturowy Ctrl+U) - przycisk rozwija szczegóły dla wszystkich pozycji. W efekcie otrzymuje się widok wszystkich rozbić.
Poszczególne kwoty pozycji dokumentu można rozpisywać procentowo i kwotowo. Jeśli wartości domyślne zestawu wymiarów zostały wcześniej wprowadzone w ustawieniach modułu Handel, to pozycja jest automatycznie zwymiarowana. W polu % domyślnie widoczna jest wartość 100%, a w polu Kwota - przepisywana wartość z pozycji dokumentu. Rozpisywanie można rozpocząć od wpisywania odpowiedniej kwoty lub procentu. Po zmianie wartości procentowej np. 80%, w polu Kwota automatycznie wpisuje się kwota stanowiąca wybrany procent całej wartości pozycji dokumentu. Po zmianie wartości procentowej, zmienia się wartość kwotowa i program dodaje automatycznie kolejną pozycję do wprowadzenia % i kwoty kolejnego rozbicia pozycji. Analogicznie, po wpisaniu odpowiedniej wartości kwotowej, procent uzupełnia się odpowiednio. Program proponuje nowe rozbicia aż do momentu osiągnięcia 100% wartości pozycji / kwoty równej kwocie pozycji. Program nie pozwoli zapisać rozpisanej pozycji dokumentu, dla której suma kwot rozbić nie będzie zgodna z wartością pozycji. Należy wówczas własnoręcznie poprawić kwotę w ostatniej pozycji rozbicia. Usunięcie dodanego rozbicia możliwe jest z menu kontekstowego myszy komputerowej – przycisk Usuń rozbicie (skrót klawiaturowy Ctrl+D). Po wprowadzeniu rozbicia pozycji, pod nazwą wymiaru analitycznego dostępne jest pole wyboru wartości wymiaru - Wybierz element… .W kolejnym uruchomionym oknie, z rozwijanej listy można wybrać odpowiednią wartość wymiaru, lub uruchomić okno dodawania nowego elementu - przycisk Dodaj nowy.
W przypadku edycji kwoty dokumentu zwymiarowanego następuje automatyczne przeliczenie kwot zwymiarowanych zgodnie z wprowadzonymi wartościami procentowymi.
•Zapisz (skrót klawiaturowy Ctrl+S) / Anuluj (skrót klawiaturowy Ctrl+X) - zapisuje zmiany / anuluje zmiany, nie zamyka okna. •Odśwież (skrót klawiaturowy Alt+F5) - przycisk odświeża widok okna po zmianach przeprowadzonych w ustawieniach wymiarów. •Szukaj (skrót klawiaturowy Ctrl+F) - przycisk uruchamia pole przeszukiwania. •Domyślne wymiary pozycji (skrót klawiaturowy Alt+C) - przycisk otwiera okno definiowania domyślnych wymiarów pozycji. Okno można także uruchomić z menu kontekstowego.
Więcej na ten temat: Wartości domyślne wymiarów - zakładka Wymiary
Funkcjonalność wymiarowania pozycji dokumentów umożliwia przenoszenie danych analitycznych z wystawionego dokumentu do dokumentu wygenerowanego z dokumentu źródłowego. Wartości wymiarów przenoszone są w obie strony - z dokumentów sprzedaży i zakupu do dokumentów magazynowych wydań i przyjęć oraz z dokumentów magazynowych do handlowych. W przypadku korekt, informacja analityczna przenoszona jest tylko w jednym kierunku - z dokumentu źródłowego do korekty.
Wymiary analityczne na korekcie dokumentu Po korekcie dokumentu Przyjęcia magazynowego, która zmienia cenę przyjęcia wydanego towaru, na zakładce Wymiary wartości są wyświetlane z odwrotnym znakiem. Jeżeli zmniejszono cenę przyjęcia - na KWM wartość wymiaru jest dodatnia, a jeżeli zwiększono cenę przyjęcia - na KWM wartość wymiaru jest ujemna. Związane jest to z tym, że wymiarowana jest wartość pozycji dokumentu KWM.
Zobacz także: Wymiary analityczne pozycji dokumentów |
Na dokumentach magazynowych (z wyjątkiem dok. PWM, KWM i wydruków RTF) po zaznaczeniu w oknie Ustawienia wydruku (przycisk Drukuj) opcji związanej z prezentowaniem dodatkowej kolumny zawierającej ilość w jednostkach Intrastat (masa lub j. uzupełn.), na wydruku pojawia się kolumna z ilością w wybranej jednostce. Dane z tej kolumny podlegają sumowaniu. W przypadku wyboru opcji jednostka uzupełniająca wydrukowana jest kolumna z nazwami odpowiednich jednostek; dla opcji masa jednostką miary jest kilogram.
Wydanie do produkcji / Przyjęcie z produkcji
Z okna Zlecenia, za pomocą menu kontekstowego lub klawiszy skrótów, można wystawić dokumenty:
Przy wystawianiu dokumentu Wydania do produkcji, system (w oparciu o recepturę zlecenia, ilość podaną w zleceniu i wystawione już do zlecenia przyjęcia) tworzy w buforze dokument z towarami w odpowiedniej ilości, tak aby to wydanie pozwoliło na wyprodukowanie całej brakującej w zleceniu ilości.
W przypadku nieokreślenia ilości produktu, dokument zostanie utworzony na takie ilości towarów – składników, które wystarczą do wykonania zlecenia (na dokumencie Zlecenia pole Ilość potrzebna na zakładce Realizacja). Przed wystawieniem dokumentu pozycje towarowe można usunąć, a ilości w pozycjach można zmieniać (także na plus). Nie można natomiast dodawać nowych pozycji. Na dokumencie wydania widoczne jest powiązanie ze zleceniem, a na zleceniu powiązanie z dokumentami wydania do produkcji. Ilości i wartości pozycji towarowych w wystawionych dokumentach wpływają na wartość informacji w ramce Ilości i wartości składników zlecenia na zakładce Realizacja. Wydania do produkcji mogą zawierać dowolne ilości składników, także w proporcjach niezgodnych z recepturą.
|
Przy wystawianiu dokumentu Wydania do produkcji na ilość, otwiera się okno pomocnicze Ilość produktu powstała ze składników, w którym należy ustalić ilości składników na tworzonym dokumencie. Jest to ilość produktu, na której wyprodukowanie powinno wystarczyć składników z wydania do produkcji.
|
Przy wystawianiu dokumentu Przyjęcia z produkcji, ilość produktu jest nieokreślona (zero) i użytkownik musi wpisać ją sam. Ilość i wartość na dokumencie przyjęcia można dowolnie zmieniać. Cena produktu zostaje przeniesiona z formatki zlecenia. Dokumenty przyjęcia bez korekt utworzone do danego zlecenia widoczne są na zakładce Zlecenia w oknie Zlecenie. Ilość obok dokumentu określa ilość produktu z uwzględnieniem korekt. Ilości pozycji towarowych z dokumentu przyjęcia wpływają na informacje na zakładce Realizacja. Przyjęcia z produkcji mogą zawierać także ilości nie mające pokrycia w wydanych surowcach. |
Przesunięcie międzymagazynowe
Dokumenty te rejestrują przepływ towarów między magazynami w ramach firmy. Podczas wystawiania dokumentu przesunięcia międzymagazynowego użytkownik ma możliwość wyboru: automatycznego, półautomatycznego lub ręcznego wystawienia dokumentu skojarzonego (dokument MM+ dla dokumentu MM- ).
Dokumenty Przesunięcia międzymagazynowego mają nieco inny układ niż pozostałe dokumenty magazynowe.
Podstawowe dane dokumentu umożliwiają ustalanie jego typu oraz sposobu numerowania. Możliwe jest tu również wprowadzenie danych kontrahenta. Dane o towarach i pozostałe informacje umieszczone są na odpowiednich stronach w obrębie okna wystawiania dokumentów. Typ dokumentu W polu tym można wybierać pomiędzy typami dokumentów ustalonymi w ustawieniach. Przy dodawaniu dokumentu określonego rodzaju domyślnie podpowiadany będzie typ ustalony dla tego rodzaju. Seria Można wybierać pomiędzy symbolami serii ustalonymi dla typu dokumentu w ustawieniach. Jeśli dodajemy dokument określonego rodzaju, domyślnie podpowiadana będzie seria ustalona dla tego rodzaju. Numer dokumentu Numer dokumentu jest tworzony automatycznie z różnych elementów według szablonu przypisanego do typu dokumentu. Jeśli jest nadane do tego prawo, można ten numer zmienić ręcznie zgodnie z potrzebami. Magazyn przyjmujący / wydający Ramka oznaczona tą zakładką zawiera dane magazynu przyjmującego lub wydającego towar, pobrane z kartoteki ustawień. Data wystawienia Domyślnie podpowiadana jest bieżąca data systemowa. Jeśli uwzględniamy w szablonie numeru dokumentu dzień, miesiąc lub rok, data wystawienia będzie bezpośrednio wpływała na chronologię numerów. Jeśli zmienimy datę wystawienia, może to zakłócić porządek numerowania. Data operacji Domyślnie podpowiadana jest bieżąca data. Można ją zmieniać w zależności od potrzeb. Termin Jest to data do której dany dokument powinien zostać rozliczony. W przypadku dokumentów zewnętrznych rozliczenie oznacza domyślnie wystawienie odpowiedniego dokumentu zakupu lub sprzedaży. W przypadku dokumentów wewnętrznych wykorzystanie tego mechanizmu zależy od potrzeb użytkownika. Termin domyślny jest podpowiadany na podstawie definicji typu dokumentu magazynowego. Jeśli termin ten jest równy dacie wystawienia dokumentu, przyjmuje się, że dokument ten jest rozliczony. Dokument skojarzony Pole to prezentuje numer dokumentu przeciwstawnego (dokument MM+ dla dokumentu MM- i MM- dla dokumentu MM+). Kliknięcie przycisku obok pola otwiera okno z tym dokumentem. Opis W polu tym można odnotować uwagi na temat wystawionego dokumentu. Notatki mogą być wprowadzone także ze słownika, zawierającego wprowadzone wcześniej teksty.
Moduł handlowy zapewnia możliwość automatycznego generowania i wystawiania dokumentu MM+ po wystawieniu dokumentu MM-. W trakcie wystawiania MM-można ustawić opcję generowania MM+ w widocznym wtedy dialogu.
Jeśli w bazach danych istnieją informacje, które mogłyby być wykorzystane do wystawiania dokumentu, to po określeniu typu dokumentu i wybraniu kontrahenta wyświetlane jest okno Użyj. Udostępnia ono wszystkie istniejące w systemie dane, które można wykorzystać podczas wystawiania dokumentu tego typu dla wybranego kontrahenta. Dane są pogrupowane według kategorii, oznaczonych zakładkami (jeśli w danej chwili brak jest pewnej kategorii danych, odpowiednia zakładka nie jest wyświetlana).
W przypadku, gdy jeden magazynier ma ma prawo do magazynu wydającego i wystawia dokument MM-, a drugi - do magazynu przyjmującego i wystawia MM+, można utworzyć dokument MM+za pomocą dodatkowego okna pojawiającego się po wypełnieniu pola typu dokumentu (MM+). Okno to przedstawia dokumenty MM-, dla których nie utworzono jeszcze MM+. |
Zawarte są tu szczegółowe dane o przekazywanych towarach. Informacje o towarach mogą być wprowadzane na dwa sposoby w zależności od wybranej zakładki.
Auto Ten typ pracy jest przeznaczony specjalnie do wystawiania dokumentów na podstawie danych o towarach zawartych w kartotece. Użytkownik wpisuje tylko podstawowe dane towaru (kod, ilość), pozostałe dane są automatycznie pobierane z kartoteki. Wpisywanie danych towarów w sposób automatyczny >>
Pełny Aby w pełni kontrolować sposób rejestrowania danych o towarach, można wykorzystywać dane z kartotek oraz dodatkowo możliwość dokonywania ręcznych zmian. Na formularzu zaprezentowane zostaną wszystkie potrzebne informacje. W związku z tym, że można wprowadzać dowolne zmiany, ten tryb określania danych powinny wykorzystywać tylko osoby mające odpowiednie prawa. Wpisywanie pełnych danych towarów >>
Wybór towaru Jeśli podczas wprowadzania danych do pola kod klikniemy przycisk , otworzy się okno umożliwiające wybranie towaru z kartoteki lub wpisanie nowego towaru do kartoteki.
Przyciski narzędziowe, dostępne podczas wystawiania dokumentu Nowa pozycja Powoduje przejście do tworzenia nowej pozycji towarowej w dokumencie Usuń pozycję Powoduje usunięcie aktualnie wybranej pozycji towarowej dokumentu.
|
Strona ta prezentuje pozostałe dane dotyczące dokumentu. Rodzaj Nazwa rodzaju, do którego należy dokument. Znacznik Znacznik graficzny przypisany do dokumentu. Rejestr Rejestr, do którego przypisano dokument. Księgowanie Schemat księgowania dla dokumentu. Rezerwacja (dla nierozliczonych dokumentów WZ) Typ rezerwacji towarów w dokumencie.
|
Korekta wartości magazynu
Dokument ten jest wystawiany przez system automatycznie w momencie skorygowania wartości towarów wprowadzonych do magazynu w sytuacji, gdy towary te opuściły już magazyn na skutek wydań i przesunięć międzymagazynowych. Koryguje on bieżącą wartość towarów w magazynie odpowiednio do bieżącego stanu i wartości wynikającej z wprowadzonej korekty. Danych tego dokumentu nie należy zmieniać.
W przypadku korekt magazynowych korektę ma każdy dokument. Nie ma korekt korygujących kilka dokumentów WZ czy PZ.
Zobacz także: